ترس از پیامدهای جنگ اوکراین؛ اروپا و جهان شوک نفتی دیگری را تجربه می‌کند؟

20/12/1400 08:20:00 ق.ظ

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از افزایش لجام گسیخته قیمت نفت اعلام کرد که اروپا با تکرار یک شوک نفتی دیگر روبرو است. در مقاله پیش رو سعی کردیم از لحاظ تاریخی نگاهی به شوک نفتی و پیامدهای آن بیاندازیم.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از افزایش لجام گسیخته قیمت نفت اعلام کرد که اروپا با تکرار یک شوک نفتی دیگر روبرو است. در مقاله پیش رو سعی کردیم از لحاظ تاریخی نگاهی به شوک نفتی و پیامدهای آن بیاندازیم. آقای لومر در این مصاحبه تاکید کرد که از این پس «شاهد دوران جدیدی در تاریخ اروپا و جهان خواهیم بود.» دورانی که به گفته وزیر اقتصاد امانوئل ماکرون «روزهای سختی را دست کم از چشم انداز اقتصادی برای شهروندان اروپایی رقم خواهد زد.

»

این دقیقا همان اتفاقی است که در سال ۱۹۷۳ افتاد. قیمت نفت در عرض چند ماه ۴ برابر شد و پیامد آن تاثیر عمیق و ماندنی نه تنها بر اقتصاد بلکه بر شیوه زیست جوامع غربی گذاشت. همانطور که در هفته‌های اخیر قیمت نفت با بیش از ۴ برابر افزایش به بالای ۱۱۰ و ۱۳۰ دلار در هربشکه هم رسید اما باز افت کرد.

آمار صادرات و واردات اتحادیه اروپا و روسیه؛ انرژی با ۶۲٪ در صدر کالاهاست عبارت"شوک نفتی" اولین بار در سال ۱۹۷۳ توسط تحلیلگران و اقتصاددانان اروپایی پدید آمد. در واقع این عبارت اشاره ای است به پیامدهای تغییر ناگهانی قیمت و عرضه طلای سیاه روی اقتصاد جهانی. headtopics.com

بترکین شما طماع های وسط باز کثافت …

...پس این ژست‌های آبکی غرب هم ،درنهایت کشک😂🤣!

بی تردید می توان گفت که نخستین شوک نفتی، سال ۱۹۷۳، چرخه اقتصاد و جهت آنرا تا به همین امروز تغییر داد. این شوک پس از جنگ «یوم کیپور»، جنگ سوم بین اعراب و اسرائیل، رخ داد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

«خودداری» رهبران عربستان و امارات از گفت‌و‌گوی تلفنی با بایدنرهبران عربستان سعودی و امارات متحده عربی، به دلیل نگرانی از افزایش قیمت نفت در بحبوحه جنگ در اوکراین، تماس با جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، را رد کرده‌اند. بدلیل نگرانی !؟ یا افزایش ندادنِ تولید نفت ؟ *Iran Ukrain متوجه نشدم تولید زیاد باعث کاهش میشود یا بالارفتن قیمتها ، عربستان شاهزاده های زیادی دارد که مایلند جای ولیعهد فعلی رابگیرند، جواب ندادن به بایدن هم جرائت میخواهد ، درثانی بااکراینند یا باروسیه یادش بخیر، روزگاری نه چندان دور ارزوی حکام کشور های عربی تماس پادشاه ایران با انها بود، امروز اینها با ریس جمهور امریکا هم نمیخواهند صحبت کنند! روحت شاد محمد رضا شاه

پس از گفتگوهای مستقیم با واشنگتن، ونزوئلا دو زندانی آمریکایی را آزاد کردپس از انجام گفتگوهای مستقیم میان واشنگتن و کاراکاس، دولت ونزوئلا سرانجام و پس از ۵ سال دو شهروند آمریکایی را که در صنایع نفتی فعال هستند و از سال ۲۰۱۷ در ونزوئلا زندانی شده‌ بودند، آزاد کرد. *Iran تحریمها کاری بسیار عاقلانه درجهت منافع کشور ومردم ونزئلا بود رابطه شو با آمريكا هوب كنه از اون ور هم برجام بره تو جام و به توافق نرسن. ايران كير ٣٦سانتى با قطر ١٠ ميخوره از ونزوئلا كشور دوست و برادر. فقط مموتى فيضشو برد پس اون گویدو چی شد؟ مگر اون ریس جمهور انتخابی آمریکا و غرب نبود؟

آزادی دو فعال کارگری کرد با قرار وثیقه از زندان مرکزی سنندج

نرگس محمدی: از حکمی که با اقدام مسلحانه شکل گرفته، تمکین نمی‌کنمنرگس محمدی در گفت‌وگو با رادیو فردا می‌گوید که روی او اسلحه کشیده‌اند، متهم به جاسوسی شده‌ و در دادگاهی پنج دقیقه‌ای بدون حق دفاع حکم سنگینی صادر کرده‌اند که از آن تمکین نمی‌کند. داریوش_مهرجویی_بزرگ مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی مرگ_بر_طائب فایل_صوتی حسین_رونقی مرگ_بر_قالیباف کیومرث_لطیفی ابراهیم_بابایی وقاحت_رسانه_ای Freeansarifars میرحسین_موسوی_حفظه_الله_تعالی درب_بنیادشهیدروبایدگوه_مالید

«نه به جنگ» اوکراین با بالا رفتن از آسمانخراش پاریسآنها پیش از صعود تکه مقوایی را در دست گرفتند با این نوشته کوتاه بر آن: «نه به جنگ».

مخالفت آمریکا با حذف سپاه از لیست تروریستی