گیل اوفاریم, یهودی‌ستیزی در آلمان, یهودی‌ستیزی

گیل اوفاریم, یهودی‌ستیزی در آلمان

تردید نسبت به صحت ادعای خواننده آلمانی در باره 'برخورد یهودی‌‌ستیزانه' علیه او | DW | 17.10.2021

فیلم دوربین‌های مدار بسته هتل 'وست‌این' باعث تردید نسبت به ادعای گیل اوفاریم شده است. خواننده یهودی آلمانی مدعی شده که به دلیل زنجیر مزین به ستاره داوود بر گردنش، در هتل وست‌این مورد تبعیض قرار گرفته است.

17/10/2021 12:49:00 ب.ظ

فیلم دوربین‌های مدار بسته هتل 'وست‌این' باعث تردید نسبت به ادعای گیل اوفاریم شده است. خواننده یهودی آلمانی مدعی شده که به دلیل زنجیر مزین به ستاره داوود بر گردنش، در هتل وست‌این مورد تبعیض قرار گرفته است.

فیلم دوربین‌های مدار بسته هتل 'وست‌این' باعث تردید نسبت به ادعای گیل اوفاریم شده است. خواننده یهودی آلمانی مدعی شده که به دلیل زنجیر مزین به ستاره داوود بر گردنش، در هتل وست‌این مورد تبعیض قرار گرفته است.

تردید نسبت به صحت ادعای خواننده آلمانی در باره"برخورد یهودی‌‌ستیزانه" علیه اوفیلم دوربین‌های مدار بسته هتل"وست‌این" باعث تردید نسبت به ادعای گیل اوفاریم شده است. خواننده یهودی آلمانی مدعی شده که به دلیل زنجیر مزین به ستاره داوود بر گردنش، در هتل وست‌این مورد تبعیض قرار گرفته است.

اعتراضات اصفهان؛ تایید دستگیری ۶۷ نفر از سوی پلیس - BBC News فارسی ثبت رکورد پرتاب بیرانوند در کتاب رکوردهای گینس | DW | 27.11.2021 اولین مورد ابتلای مشکوک به اومیکرون، گونه جهش‌یافته کرونا در آلمان شناسایی شد

گیل اوفاریمیک ویدئوی گیل اوفاریم، خواننده آلمانی، سبب شد که موضوع یهودی‌ستیزی در آلمان را بار دیگر در کانون توجه افکار عمومی قرار گیرید. خواننده یهودی‌تبار در این ویدئو که پنجم اکتبر منتشر شد، در حالی که می‌کوشد جلوی اشک خود را بگیرد می‌گوید که در هتل"وست‌این" شهر لایپزیگ به دلیل زنجیر گردنش که به ستاره داوود مزین است مورد تبعیض واقع شده. به گفته او، دو کارمند هتل از او خواسته‌اند گردنبندش را دربیاورد تا او را بپذیرند.

این ویدئو در سرتاسر جهان خبرساز شد و موجی از انتقادات مردم عادی، سیاستمداران و شورای یهودیان را برانگیخت. مدیریت هتل هم واکنش نشان داد و دو کارمند"خاطی" را تا اطلاع ثانوی از کار برکنار کرد.در شبکه‌های اجتماعی گفته شد که یکی از دو کارمند، ایرانی یا ایرانی‌تبار است. headtopics.com

افزایش تردیدهاروز یکشنبه، ۱۷ اکتبر نشریه‌های "لایپزیگر فولکس سایتونگ" و"بیلد ام زونتاگ" گزارش دادند که در ویدئوهای مداربسته هتل، زنجیر اوفاریم با ستاره داوود به‌چشم نمی‌خورد، نه هنگام ورود به هتل، نه هنگام انتظار برای ثبت نام (چک‌این) و نه در زمان خروج از هتل.

"بیلد ام زونتاگ" به نقل از یک مامور بررسی این پرونده نوشت، تردیدها نسبت به صحت ادعای گیل اوفاریم شدت می‌یابند، زیرا خود او نیز نتوانسته است با قاطعیت تایید کند که در آن شب، زنجیر یادشده را بر گردن داشته است.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خواننده شاکی در گفت‌وگو با این روزنامه تصریح کرده است که موضوع اصلی به آن شب ربطی ندارد، بلکه تبعیض علیه او به این دلیل می‌تواند بوده باشد که او در تلویزیون همیشه با زنجیر مزین به ستاره داوود ظاهر می‌شود. به گزارش وبسایت شبکه خبری ان‌تی‌وی، شاهدان هم موضوع را"به گونه دیگری" تشریح کرده‌اند.

در هر صورت، این ماجرا هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد و ماموران پلیس در پی یافتن حقیقت هستند.گیل اوفاریم از یک کارمند هتل به اتهام توهین و تبعیض شکایت کرده و کارمند هم در مقابل از این خواننده به اتهام"افترا" شکایت کرده است.معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزی headtopics.com

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: حال دو نفر از مجروحان اعتراضات وخیم است «خیابان ابوالهول»؛ تصاویری از جشن بازگشایی مسیری باستانی در جنوب مصر ناآرامی‌های اصفهان در پی «ورشکستگی آبی»؛ بازداشت معترضان و اختلال در اینترنت

گولم چگونه در دنیا پدیدار شد (۱۹۲۰)این اثر سینمایی که آن را پاول وگنر (Paul Wegener) کارگردانی و خود نیز در آن بازیگری کرده است، از معروف‌ترین فیلم‌های صامت آلمانی محسوب می‌شود. فیلم"گولم" نگاهی دارد به یهودیان ساکن پراگ در قرن ۱۶ میلادی که با ظلم و سرکوب روبرو هستند. آنان می‌کوشند تا مجسمه گلی غول‌آسایی به نام"گولم" را زنده کنند تا جلوی ستم را بگیرد. این فیلم از نخستین آثار سینمایی است که رنج و پیگرد یهودیان را روایت می‌کند.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیشهر بدون یهودیان (۱۹۲۴)یکی از نمونه‌های مهم تاریخی که به مسئله یهودی‌ستیزی در قالب فیلم می‌پردازد،"شهر بدون یهودیان" است؛ فیلمی صامت به کارگردانی هوگو برسلاوئر. این فیلم بر اساس رمانی از هوگو بتاوئر ساخته شد و داستان آن در شهر وین در دهه ۲۰ میلادی می‌گذرد. این فیلم نشان می‌دهد که چگونه شهروندان وین گناه معضلات اجتماعی را به گردن یهودیان می‌اندازند. برخی منتقدان از نگاه کلیشه‌ای این فیلم به یهودی‌ستیز انتقاد کرده‌اند.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیتعصب (۱۹۱۶)در سال ۱۹۱۶ دیوید وراک گریفیث یکی از شاهکارهای عصر سینمای صامت را آفرید:"تعصب" فیلم تاریخی ۱۹۷ دقیقه‌ای است که در چهار اپیزود رویدادهای تاریخی را به تصویر می‌کشد و به نارواداری و تعصب انسان‌ها می‌پردازد. البته گریفیث در صحنه‌هایی که مصلوب شدن مسیح را روایت می‌کند، تا اندازه‌ای درگیر پیش‌داوری‌های رایج علیه یهودیان می‌شود، به‌طوری که برخی منتقدان امروز از گرایش‌های ضدیهودی در این اثر سخن می‌گویند.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیبن‌هور (۱۹۲۵)داستان"بن‌هور" که از آن چندین روایت‌ سینمایی وجود دارد نیز به درگیری‌های میان یهودیان و مسیحیان در قرن اول میلادی می‌پردازد. اولین فیلم"بن‌هور" در سال ۱۹۲۵ به کارگردانی چارلز برابین ساخته شد. بن‌هور شاهزاده‌ای یهودی است که در دوران حیات مسیح در اورشلیم زندگی می‌کند. پردازش روابط یهودیان و مسیحیان در فیلم‌های"بن‌هور" از موضوعاتی است که کارشناسان فیلم را تا به امروز مشغول کرده است. headtopics.com

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیمحاکمه (۱۹۴۸)یکی از فیلم‌هایی که تا‌ اندازه‌ای گمنام مانده،"محاکمه" (محصول ۱۹۴۸) ساخته گئورگ ویلهلم بابست، کارگردان اتریشی است. او در این اثر سینمایی به رویدادی تاریخی در مجارستان در سال ۱۸۸۲ میلادی می‌پردازد: دختری در روستایی مفقودالاثر می‌شود و ساکنان روستا یهودیان را گناهکار می‌دانند و دست به سرکوب و قتل آنان می‌زنند."محاکمه" یکی از نخستین نمونه‌های واکنش فیلمسازان به مسئله کشتار یهودیان است.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیشب و مه (۱۹۵۶)آلن رنه، فیلمساز فرانسوی یکی از نخستین کارگردانی است که تماشاگران سینما را با پدیده‌ فاجعه‌آمیز هولوکاست و اردوگاه‌های مرگ یهودیان آشنا کرد. فیلم"شب و مه" به کارگردانی او ده سال پس از سقوط رژیم نازی ساخته شد. این مستند ۳۲ دقیقه‌ای، زمین‌های متروک اردوگاه‌هایی چون آشویتس را به تصویر می‌کشد و در همین حین زندگی زندانیان و اسیران داخل اردوگاه را توصیف می‌کند.

اکران آنلاین 'رستاخیز' از ۱۶ اسفند ماه / یک درخواست از مدیران فرهنگی داریم بلغارستان؛ مقصدی عالی برای خستگی‌درکردن کنار دریاچه و چشمه آب گرم فروشندگان بازار تهران: مردم بیشتر برای غذا خوردن به بازار می‌آیند

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیبرهنه در میان گرگ‌ها (۱۹۶۳)فیلم"برهنه در میان گرگ‌ها" که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته برونو آپیتس (راست در تصویر) ساخته شده، از اولین آثار سینمایی در آلمان شرقی سابق است که به موضوع هولوکاست و جنبش مقاومت ضدفاشیستی می‌پردازد. این فیلم که با مشارکت آپیتس ساخته شد، در سال ۱۹۶۳ به نمایش درآمد و کارگردانی آن را فرانک بایر برعهده داشت. پرداختن به مقاومت‌های ضدفاشیستی در آن زمان هم‌خوان و هم‌مسیر با ایدئولوژی آلمان شرقی بود.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیهتلبان شب (۱۹۷۴)لیلیانا کاوانی، کارگردان ایتالیایی در سال ۱۹۷۴ با فیلم"هتلبان شب" دوستداران سینما را شوکه کرد. او در این فیلم رابطه آزارگری – آزارخواهی جنسی میان یک بازمانده‌ اردوگاه مرگ با یک افسر پیشین اس‌اس نازی را به تصویر می‌کشد. ترکیب اردوگاه مرگ و سکس نه تنها سردرگمی و واکنش غریب تماشاگران را به دنبال داشت، بلکه با مخالف نهادهای دولتی روبرو شد و اکران آن مدتی ممنوع بود.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزییعقوب کذاب (۱۹۷۴)فرانک بایر حدود یک دهه پس از ساختن فیلم"برهنه در میان گرگ‌ها" بار دیگر سراغ موضوع هولوکاست رفت و فیلم"یعقوب کذاب" را بر اساس رمان یورک بکر ساخت. این فیلم با استقبال درخور توجه تماشاگران و منتقدان روبرو شد و افزون بر کسب جایزه خرس نقره‌ای برلیناله نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم غیر‌انگلیسی‌زبان بود.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیروایتی از یک زندگی آلمانی (۱۹۷۷)در آلمان غربی نیز در دهه‌های گذشته فیلم‌هایی درباره هولوکاست ساخته شد. فیلم"روایتی از یک زندگی آلمانی" (محصول ۱۹۷۷) به زندگی رودولف هُس (Rudolf Höß) می‌پردازد که افسر اس‌اس بود فرمانده اردوگاه کار و مرگ آشویتس. کارگردانی این فیلم قوی را تئودور کوتولا برعهده داشت.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیهولوکاست (۱۹۷۸)بیشترین سروصدا در دهه هفتاد میلادی را نه آثار سینمایی که سریالی چهار قسمتی به نام"هولوکاست" به پا کرد؛ مجموعه‌ای آمریکایی که از تلویزیون آلمان نیز پخش شد."هولوکاست" بحث‌های گوناگونی را در آلمان درباره جنایت‌های نازی‌ها به دنبال داشت، به ویژه آنکه بسیاری از صحنه‌های آن رویدادهای اردوگاه‌های کار و مرگ یهودیان در دوران نازی‌ها را روایت می‌کند. مریل استریپ (تصویر)، یکی از نقش‌آفرینان این سریال بود.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیانتخاب سوفی (۱۹۸۲)مریل استریپ، ستاره هالیوود که در مجموعه تلویزیونی"هولوکاست" بازیگری کرده بود، در سال ۱۹۸۲ بار دیگر در اثری در این باره حضور یافت. استریپ در فیلم"انتخاب سوفی" نقش زنی جوان و زیبا را بازی می‌کند که از اردوگاه نازی‌ها جان سالم بدر برده ولی دو فرزندش را از دست داده است. این ستاره هالیوود به خاطر درخشش در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیآخرین وسوسه‌ی مسیح (۱۹۸۸)از موارد ویژه که بحث‌های زیادی به دنبال داشته‌اند، فیلم‌هایی هستند که زندگی مسیح را از زاویه‌های گوناگون روایت می‌کنند. در این آثار غالبا موضوع یهودی‌ستیزی مطرح می‌شود. فیلم"آخرین وسوسه مسیح" به کارگردانی مارتین اسکوریسی از جمله با این انتقاد روبرو شد که از کلیشه‌های یهودی‌ستیزانه استفاده کرده، از جمله اینکه به طور غیرمستقیم از یهودیان چهره‌ای پول‌پرست ارائه کرده است.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیفهرست شیندلر (۱۹۹۲)فیلم"فهرست شیندلر"، ساخته استیون اسپیلبرگ که در سال ۱۹۹۳ اکران شد، از جمله فیلم‌های موفق و پرفروشی است که درباره هولوکاست ساخته شده. این فیلم که جوایز زیادی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم و کارگردانی را به دست آورده، توانست نسل جوان را با سرنوشت یهودیان در دوران نازی‌ها و فاجعه هولوکاست آشنا کند. فهرست شینلدر بر پایه زندگی واقعی اسکار شیندلر، صنعتگر آلمانی است که جان صدها یهودی را نجات داد.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیشوآ (۱۹۸۴)هشت سال پیش از اکران"فهرست شیندلر" مستندی به نام"شوآ" به کارگردانی کلود لنزمان (تصویر) به نمایش درآمد. او در این مستند می‌کوشد که فاجعه هولوکاست را از زبان خود قربانیان روایت کند و بیننده را با محل‌های این جنایت آشنا سازد. لنزمان از منتقدان فیلم"فهرست شیندلر" بود و در واکنش به این اثر گفته بود: «او [اسپیلبرگ] خوب درباره هولوکاست و سینما فکر نکرده است. هولوکاست را نمی‌توان به تصویر کشید.»

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیشر رادیکال (۲۰۱۳)برخی از علاقمندان سینما فیلم‌های مستند را تنها قالب مناسب و مشروع برای پرداختن به موضوع هولوکاست می‌دانند. اشتفان روزیتسکی، کارگردان اتریشی در سال ۲۰۱۳ مستندی تحت عنوان"شر رادیکال" ساخت. او در این مستند ۹۶ دقیقه‌ای این پرسش را مطرح می‌کند که"شر رادیکال" در دوران ناسیونال سوسیالیسم چگونه در ذهن انسان‌ها شکل گرفته و چگونه باید در قالب فیلم و آثار سینمایی به این پدیده پرداخت.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیزندگی زیبا است (۱۹۹۷)"زندگی زیبا است"، ساخته روبرتو بنینی از معدود تلاش‌ها برای پرداختن به موضوع هولوکاست در قالب طنز و کمدی بوده است. این فیلم که جوایز پرشماری از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان را کسب کرد، بیست و ششمین فیلم برتر تاریخ سینما در فهرست معتبر سایت IMDb شناخته شده است."زندگی زیبا است" که با بودجه‌ای ۲۰ میلیون دلاری ساخته شد، از لحاظ گیشه نیز موفق بود و نزدیک به ۲۳۰ میلیون دلار فروش داشت.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیپیانیست (۲۰۰۲)فیلم"پیانیست" به کارگردانی رومن پولانسکی بر اساس داستان واقعی زندگی پیانیست یهودی، ولادیسلاو اشپیلمان در دوران جنگ جهانی دوم در لهستان و اشغال این کشور توسط رژیم نازی در سال‌های ۴۴/۱۹۴۳ ساخته شده است. این فیلم جایزه نخل طلایی جشنواره کن و همچنین سه جایزه اسکار به دست آورد، از جمله جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای آدرین برودی (تصویر).

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیمصائب مسیح (۲۰۰۴)مصائب مسیح به کارگردانی مل گیبسون بحث و جنجال فراوانی به دنبال داشت. این فیلم ۱۲ ساعت آخر عمر عیسی مسیح را روایت می‌کند. مسیحیان و یهویان این فیلم را اثری یهودی‌ستیزانه خوانده‌اند. این فیلم به خاطر مسئول و مقصر نشان دادن یهودیان در به صلیب کشیده شدن مسیح با اعتراضات و انتقادهای زیادی روبرو شد. خود مل گیبسون نیز در آن زمان با برخی اظهارات یهودی‌ستیزانه خبرساز شد.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیبی‌سرنوشت (۲۰۰۵)فیلم"بی‌سرنوشت" (محصول ۲۰۰۵)، که با الهام از رمانی از ایمره کرتس ساخته شده، نمونه‌ای ناموفق و منفی از پرداختن به رویدادهای اردوگاه‌های مرگ است. این فیلم مجاری زندگی نوجوان ۱۴ ساله‌ای در مجارستان جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند که پس از اینکه به یک اردوگاه کار اجباری فرستاده می‌شود، دچار تحول می‌شود. به اعتقاد منتقدان تصاویر گاه رومانتیک این فیلم تماشاگر را گیج و سردرگم می‌کند.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیآشیانه‌ی گرگ‌ها – فلسطین (۲۰۱۱)این فیلم که یکی از دنباله‌‌های سریالی ترکی به همین نام است، داستان سربازان ارتش ترکیه را روایت می‌کند که راهی اسرائیل می‌‌شوند تا انتقام مرگ یارانشان را بگیرند. نهادها و سازمان‌های گوناگون از"فیلمی تبلیغاتی" سخن گفته‌ا‌‌ند. به باور آنان در این فیلم از الگوها و کلیشه‌های ضدآمریکایی، ضداسرائیلی و همچنین یهودی‌ستیزانه استفاده شده که باعث تحریک افکار عمومی می‌شود.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیهانا آرنت (۲۰۱۲)یکی از فیلم‌هایی که با استقبال منتقدان روبرو شد،"هانا آرنت"، ساخته‌ی مارگارته فون تروتا است. این فیلم داستان هانا آرنت، نویسنده و فیلسوف معروف را روایت می‌کند که در دهه شصت میلادی به محاکمه آدولف آیشمان در اسرائیل می‌پردازد. آیشمان از مقامات بلندپایه رژیم نازی بود که در سازماندهی عملیات پیگرد و کشتار یهودیان دخالت مستقیم داشت. هانا آرنت در این ارتباط از عبارت"ابتذال شرارت" استفاده کرده بود.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیمادران ما، پدران ما (۲۰۱۳)مجموعه تلویزیونی سه‌قسمتی"مادران ما، پدران ما" که در سال ۲۰۱۳ در آلمان پخش شد، نشان می‌دهد که پرداختن به موضوع جنگ جهانی دوم تا چه اندازه دشوار است. این فیلم سرنوشت گروهی از سربازان آلمانی در جبهه شرق را نشان می‌دهد. لهستانی‌ها این سریال را متهم کردند که گرایش‌های یهودی‌ستیزانه دارد و در آن همچنین تصویر نادرستی از مقاومت لهستانی‌ها ارائه شده است.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیپسر شائول (۲۰۱۵)"پسر شائول" به کارگردانی لاسلو نمش که جوایز متعددی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را کسب کرده، از آخرین آثار مهم سینمایی درباره هولوکاست است. با اکران این فیلم مجاری بار دیگر بحث درگرفت که چگونه باید به موضوع هولوکوست پرداخت و جنایت‌هایی که در اردوگاه مرگ یهودیان روی داده، به تصویر کشید. فیلم دو روز از زندگی شائول، زندانی مجارستانی در اردوگاه آشویتس را روایت می‌کند.

معروف‌ترین روایات سینمایی از هولوکاست و پدیده یهودی‌ستیزیبحث بر سر"زن شگفت‌آنگیز" (۲۰۱۷)اثر پرفروش و موفق"زن شگفت‌انگیز" که فیلمی ابرقهرمانی است، با مسئله یهودی‌ستیزی به‌طور غیرمستقیم سروکار دارد. نقش اول این فیلم را"گل گدوت"، بازیگر محبوب اسرائیلی برعهده داشت که طبق موازین کشورش در ارتش خدمت کرده بود. همین مسئله سبب شد تا چندین کشور عربی به این فیلم اجازه اکران ندهند. از دید افکار عمومی اسرائیل نیز عدم نمایش این فیلم به این خاطر یهودی‌ستیزانه است.

ادامه مطلب: DW فارسی »

مروری بر مهم‌ترین خبرهای روز- 6 آذر 1400

در تیترخوان «اعتمادآنلاین» مهم‌ترین خبرهای امروز، شنبه 6 آذرماه، را مرور کرده‌ایم.

منم ۱صلیب شکسته بندازم گردنم برم اسرائیل؟ جمهوری اسلامی خوبه آلمان ارباب الکلی آلمانی دویچه وله فارسی و ادرار روی صورت بر و بج فارسی دویچه وله پس از قاطی خوردن یک جعبه و نیم آبجو و شراب و شهوت بازی ارباب با کارگر های مزدی فارسی روی میز کار در وقت تعطیلی دفتر در حین روشن بودن چراغ در نیمه تاریکی شروع شب😆😆

از قیافه اش معلوم کسکش خالی بسته که دیده بشه

پنتاگون به دنبال پرداخت غرامت به خانواده قربانیان حمله پهپادی کابل و انتقال آنها به آمریکاوزارت دفاع آمریکا به مبلغی که به عنوان غرامت درنظر گرفته شده اشاره نکرده است. در حمله پهپادی روز ۲۹ اوت ۱۰ نفر از جمله هفت کودک کشته شدند. مث این پولدارایی که بچه مردمو میکشن و بعدش یه پولی به طرف میدن و رضایت میگیرن. کاش این خانواده هیچوقت این پول رو قبول نکنن. نمایشی از اعتقاد به اصول اخلاقی و انسانی در جنگ 🖒

افراد واکسینه شده می‌توانند از هشتم نوامبر به آمریکا سفر کنند | DW | 16.10.2021خارجیانی که واکسینه شد‌ه‌اند و یا آزمایش منفی کرونا ارائه دهند، می‌توانند از هشتم نوامبر ۲۰۲۱ دوباره به آمریکا سفر کنند. این امر شامل مسافرانی می‌شود که از طریق هوایی یا زمینی خواهان ورود به آمریکا هستند. آمریکا هم شد جا اخه زنده باد ایران و ایرانی مرده باد هرچی وطن فروش

یک مقام وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به سل، دو برابر شده است

قبرس «گذرنامه طلایی» اعطا شده به ۴۵ نفر را باطل می‌کنددر طول سیزده سال اجرای فروش تابعیت در ازای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دست کم ۶ هزار و ۷۷۹ مورد شهروندی از سوی دولت قبرس اعطا شده که بیش از نیمی از آن به اعضای خانواده سرمایه‌گذاران اختصاص یافته است. چرا؟

باکو: ایران از مناطق آزاد شده آذربایجان جهت قاچاق موادمخدر به اروپا استفاده می‌کردالهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در اظهاراتی گفت، ایران در 30 سال گذشته از خاک «مناطق آزاد‌شده آذربایجان» به عنوان گذرگاهی برای قاچاق موادمخدر به اروپا آخه احمق بیشعور یک چیزی بگو که بگنجد، طبق اعتراف سازمان های بین المللی، ایران در این چند سال بیشترین شهید را در مبارزه با مواد مخدر داشته است و این اربابان شما در افغانستان بودند که تجارت مواد مخدر می کردند و حجم ترانزیت مواد از افغانستان در زمان حضور آمریکایی‌ها چند برابر شد . باکو: ایران از مناطق آزاد شده آذربایجان جهت قاچاق مواد_مخدر به اروپا استفاده می‌کرد. العربيه_فارسى هر چند جمهوری اسلامی با ایدئولوژی تروریستی ثابت شده است اما الهام و عرردوغان هم دست کمی ندارند و خودشان هم مشغول تروریست پروری و قاچاق هستند !

محکومیت ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و احمد عراقچی به ۸ سال حبسکدوم حبس؟ حبس زندان مال ماست چه عراقچی های بی شرفی