ترامپ: مکانیسم ماشه را هفته دیگر فعال می‌کنیم - BBC News فارسی

26/05/1399 09:33 ب.ظ

ترامپ: مکانیسم ماشه را هفته دیگر فعال می‌کنیم

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید کشورش این هفته کار برگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران را در شورای امنیت سازمان ملل آغاز می‌کند، فعال کردن آنچه به مکانزیم ماشه معروف است.

ترامپ: مکانیسم ماشه را هفته دیگر فعال می‌کنیمرئیس جمهوری آمریکا می‌گوید کشورش این هفته کار برگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران را در شورای امنیت سازمان ملل آغاز می‌کند، فعال کردن آنچه به مکانیسم ماشه معروف است. دونالد ترامپ همچنین گفته که بعید است با پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای برگزاری نشست ۱+۵ و ایران تا قبل از برگزاری انتخابات آمریکا موافقت کند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

ترامپ: به زودی مکانیسم ماشه را فعال می‌کنیمرئيس جمهوری آمریکا که شنبه شب در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در پاسخ به سوالی در باره احتمال شرکت در اجلاس پیشنهادی ولادیمیر پوتین بر سر تحریم‌های ایران گفت: «احتمالا شرکت نمی‌کنم، فکر می‌کنم ما باید تا پس از انتخابات صبر کنیم.»

ظریف: فعال کردن مکانیسم ماشه از سوی آمریکا غیر قانونی و غیر قابل پذیرش استمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بار دیگر اعلام کرد فعال شدن مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا «غیرقانونی و غیرقابل پذیرش» است.

دونالد ترامپ از فعال کردن 'مکانیسم ماشه' علیه ایران خبر داد | DW | 16.08.2020در پی شکست طرح قطعنامه آمریکا در شورای امنیت درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، آمریکا مکانیسم ماشه را فعال می‌کند. ترامپ به پیشنهاد پوتین درباره میانجیگری روسیه در مناقشه هسته‌ای با ایران نیز واکنشی سرد نشان داده است.

بورل: آمریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران را ندارد | DW | 16.08.2020مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای حق فعال کردن مکانیسم ماشه (فعال شدن سازوکار حل اختلاف) در قبال ایران را ندارد. مکانیسمی که معنایش بازگشت خود‌به‌خودی تحریم‌ها علیه ایران است.

اتحادیه اروپا: آمریکا نمی‌تواند در مقابل ایران از مکانیسم ماشه استفاده کندایالات متحده آمریکا و متحدانش در منطقه از این موضوع نگران هستند که با پایان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر، ایران آزادانه دست به خرید و فروش تسلیحات جنگی بزند و با این کار صلح و ثبات منطقه را به خطر بیندازد.

رای شورای امنیت ردی بر ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه استنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، رای شورای امنیت در رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تسلیحاتی ایران را انزوای آمریکا در عرصه بین‌الملل دانست و گفت این رای نشان‌دهنده بی‌پایه و اساس بودن ادعای واشنگتن درباره مکانیسم ماشه هم تلقی می‌شود.