ترامپ راه فروش پهپادهای جنگی آمریکا را هموار کرد | DW | 25.07.2020

04/05/1399 09:04 ب.ظ

دونالد ترامپ با صدور دستورالعملی یک توافق‌نامه بین‌المللی را نقض و زمینه صادرات پهپادهای جنگی آمریکا را فراهم کرد. با این کار پهپاد جنگی دیگر جزو فناوری‌هایی که ۳۴ کشور در مورد کنترل صادرات آن توافق کردند نیست.

دونالد ترامپ با صدور دستورالعملی یک توافق‌نامه بین‌المللی را نقض و زمینه صادرات پهپادهای جنگی آمریکا را فراهم کرد. با این کار پهپاد جنگی دیگر جزو فناوری‌هایی که ۳۴ کشور در مورد کنترل صادرات آن توافق کردند نیست. رئیس جمهوری ایالات متحده با امضای یک فرمان اجرایی کنترل فروش و صادرات پهپادهای ساخت آمریکا که قابلیت حمل سلاح جنگی را دارند کاهش داد.

خبرگزاری رویترز شنبه چهارم مرداد (۲۵ ژوئیه) گزارش داد با امضای این فرمان آمریکا دیگر خود را به توافق‌نامه کنترل فناوری‌های موشکی (MTCR) که ۳۴ کشور در سال ۱۹۸۷ امضاء کردند متعهد نمی‌داند.

این توافق‌نامه بر پایه رعایت دستورالعمل‌های مشترکی در زمینه سیاست‌های صادراتی تنظیم شده که هدف آن محدود کردن گسترش موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین است. این سیستم‌ها فناوری‌های پایه برای سلاح‌های کشتار جمعی محسوب می‌شوند.

کاری که رئیس جمهوری آمریکا با فرمان اجرایی خود انجام داد بیشتر به دستکاری مفاهیم شبیه است اما می‌تواند تجارت جنگ‌افزارهای پیشرفته و رقابت در این عرصه را وارد مرحله جدیدی کند. مطابق دستورالعمل دونالد ترامپ پهپادهای جنگی از این پس فناوری که صدور آن با محدودیت‌های شدیدی روبروست محسوب نمی‌شوند، بلکه جنگ‌افزار شمرده می‌شوند که درباره فروش آن به کشورهای خارجی مورد به مورد تصمیم‌گیری می‌شود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

قاضی آمریکایی دستور آزادی وکیل سابق ترامپ را صادر کردوکیل سابق دونالد ترامپ مدعی است که به دلیل نگارش کتابی که قرار است پیش از انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو منتشر شود زندانی شده است.

ترامپ با اشاره به شیوع بیشتر کرونا گردهمایی جمهوری‌خواهان را لغوبا گذشتن آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در آمریکا از چهار میلیون نفر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ذکر این همه گیری گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه در فلوریدا را لغو کرده است.

آیا ترامپ حق اعزام نیروهای فدرال به ایالت‌ها را دارد؟دونالد ترامپ می‌گوید شمار بیشتری از ماموران فدرال را به چند شهر آمریکا می‌فرستد تا طی عملیاتی با جرایم خشن برخورد کنند.

پرزیدنت ترامپ یک فرمان اجرایی را برای کاهش نرخ دارو در آمریکا امضا می‌کندپرزیدنت ترامپ یک فرمان اجرایی را برای کاهش نرخ دارو در آمریکا امضا می‌کند بنا بر برنامه روزانه رئیس جمهوری آمریکا که توسط کاخ سفید اعلام شده است، پرزیدنت ترامپ پیش از امضای این فرمان اجرایی، سخنرانی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ عالی‌ترین مدال افتخار غیرنظامی را به یک سیاستمدار سابق و مدال‌آور المپیک اعطا کردپرزیدنت ترامپ عالی‌ترین مدال افتخار غیرنظامی را به یک سیاستمدار سابق و مدال‌آور المپیک اعطا کرد جیم رایان بیش از ۱۰ سال به عنوان نماینده جمهوری‌خواه ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان حضور داشت.

پرزیدنت ترامپ در پی امضای چند فرمان اجرایی،‌ دستور کاهش بهای دارو را صادر کرد🔺پرزیدنت ترامپ در پی امضای چند فرمان اجرایی،‌ دستور کاهش بهای دارو را صادر کرد ⚡️ رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: نظام فعلی دارویی در کشور ما معیوب است و من دارم آن را اصلاح می‌کنم.

عکس آرشیوی از پهپاد"آرکیو-۴ گلوبال هاوک" ساخت شرکت اسلحه‌سازی نورثروپ گرومن آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده با امضای یک فرمان اجرایی کنترل فروش و صادرات پهپادهای ساخت آمریکا که قابلیت حمل سلاح جنگی را دارند کاهش داد.

خبرگزاری رویترز شنبه چهارم مرداد (۲۵ ژوئیه) گزارش داد با امضای این فرمان آمریکا دیگر خود را به توافق‌نامه کنترل فناوری‌های موشکی (MTCR) که ۳۴ کشور در سال ۱۹۸۷ امضاء کردند متعهد نمی‌داند.

این توافق‌نامه بر پایه رعایت دستورالعمل‌های مشترکی در زمینه سیاست‌های صادراتی تنظیم شده که هدف آن محدود کردن گسترش موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین است. این سیستم‌ها فناوری‌های پایه برای سلاح‌های کشتار جمعی محسوب می‌شوند.

کاری که رئیس جمهوری آمریکا با فرمان اجرایی خود انجام داد بیشتر به دستکاری مفاهیم شبیه است اما می‌تواند تجارت جنگ‌افزارهای پیشرفته و رقابت در این عرصه را وارد مرحله جدیدی کند.

مطابق دستورالعمل دونالد ترامپ پهپادهای جنگی از این پس فناوری که صدور آن با محدودیت‌های شدیدی روبروست محسوب نمی‌شوند، بلکه جنگ‌افزار شمرده می‌شوند که درباره فروش آن به کشورهای خارجی مورد به مورد تصمیم‌گیری می‌شود.کاخ سفید معتقد است توافق‌نامه کنترل فناوری موشکی مربوط به بیش از سه دهه قبل بوده و به‌روز نیست و افزون بر این کشورهایی که توافق را امضاء نکرده‌اند را در رقابت با صنایع نظامی ایالات متحده در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

دونالد ترامپ تلاش می‌کند صادرات آمریکا را رونق دهد؛ حتی به قیمت فروش جنگ‌افزارهای مورد مناقشه

دولت دونالد ترامپ به طور اصولی تلاش می‌کند صادرات جنگ‌افزارهای آمریکایی را افزایش دهد. با این همه منتقدان نگرانند که فروش پهپادهای فوق پیشرفته آمریکا در آتش رقابت تسلیحاتی جهانی بدمد و آن را شعله‌ور کند.باب منندز، سناتور دموکرات آمریکایی معتقد است که واشنگتن با این اقدام کنترل جهانی بر داد و ستد پهپادهای مرگبار را بیش از پیش تضعیف می‌کند.

او ابراز نگرانی کرده که فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ این احتمال را افزایش می‌دهد که شماری از"جنگ‌افزارهای مرگبار ما" در اختیار ناقضان حقوق بشر در سر تاسر جهان قرار گیرد.