ترانه‌خوان بومیان سرزمین سبز | DW | 11.01.2021

22/10/1399 10:34:00 ق.ظ

۲۲ دی ۱۳۸۶: ۱۳ سال پیش در چنین روزی احمد عاشورپور در تهران درگذشت.

۲۲ دی ۱۳۸۶: ۱۳ سال پیش در چنین روزی احمد عاشورپور در تهران درگذشت. "آسمان آتش به جان است او مگر از عاشقان است آفتاب خیزان است" احمد عاشورپور در سال ۱۲۹۶ در غازیان انزلی زاده شد: «خانواده ما در اصل دهقان بودند، ولی از دِه به غازیان آمدند و پدرم یک دکان بقالی باز کرد. او اول مرا به مکتب فرستاد.

معلم ما خانمی بود که خواندن قرآن و جزوه را می‌آموخت. البته اندکی روخوانی فارسی هم یاد گرفتیم. یک سال به این مکتب رفتم.»

دبستان را در"مدرسه شوروی‌ها" و دبیرستان را در بندر انزلی به پایان رساند: «کلاس ۱۱ بودم. معلم غایب بود. تصنیف"از جور فلک مرا دلی خرم نباشد" از روح‌انگیز را سه بار خواندم و بچه‌ها مرا سر دست بلند کردند. آن روز فهمیدم انگار صدایم بد نیست.»

۲۲ ساله بود که با الهام از همان تصنیف روح‌انگیز ترانه‌ای ساخت و با کند و کاو در دیوان غزلیات مولوی وزن و قافیه آموخت: «در آن دوران مهاجرین صفحات ۷۸ دور می‌فروختند. آن آهنگ‌های محلی و اپرایی ترکی را بعدها در دانشکده یا در کنسرت‌هایی به نفع شیر و خورشید انزلی headtopics.com

اجرا کردم. ترانه‌هایی هم از روسی ترجمه کردم و چند آهنگ مثل"مهتاب بندر پهلوی" یا آهنگی به نام"رامپای" ساختم.» ۲۳ ساله بود که نخستین ترانه گیلکی‌اش"می جانمه حاج‌خنمی" را در دانشکده کشاورزی و کنسرت‌ها خواند که از شخصی به نام"سروان نوشین" شنیده بود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

تأیید سنا؛ برای اولین بار یکی از بومیان آمریکا وزیر شد | DW | 16.03.2021در آمریکا برای اولین بار یک شهروند بومی به سمت وزارت رسید. اکثریت مجلس سنا دب هالند را به عنوان وزیر کشور تأیید کرد. هالند پیش از این نماینده کنگره بود. او ۶۰ ساله و اهل ایالت نیومکزیکوست. اکثریت ۵۱ از ۱۰۰ برای استفاده. خود کردند. از. راه. دل سوزی. نبوده. واقعن بزرگترین ظلم سفید پوستان در کل تاریخ غصب سرزمین سرخپوستان بومی آمریکا بوده و است

ویدئو؛ پرستار کلمبیایی با پای پیاده واکسن کرونا را به بومیان محروم می‌رساندیک پرستار کلمبیایی محموله‌های حاوی واکسن کووید-۱۹ را با پای پیاده و یا با استفاده از موتورسیکلت خود به روستاهای دورافتاده و صعب‌العبور می‌رساند تا بومیان محروم این کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کند. وقتی پای مرگ و زندگی در میان است آرزو می کنم ای کاش ما هم جزء محرومین کلمبیایی بودیم. باز خوبه واکسن دارن ، ما اصلا واکسن نداریم حکومت فقط به ایمنی گله ای فکر می کند .

'سرزمین آواره‌ها' و 'تاج' برندگان بزرگ جوایز گلدن گلوب | DW | 01.03.2021گلدن گلوب امسال در حالی برگزار شد که برگزیدگان از سراسر دنیا به صورت آنلاین در این مراسم شرکت کردند. فیلم'سرزمین آواره‌ها' و مجموعه 'تاج' بیشترین جایزه‌ها را کسب کردند. امسال پس از جایزه بهترین کارگردانی به یک زن رسید.

تصاویری خاطره‌انگیز از مهرداد میناوند در مستطیل سبز | DW | 28.01.2021مهرداد میناوند ۶۸ بار پیراهن تیم ملی ایران را به تن کرد و از ستون‌های این تیم در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود. تصاویری خاطره‌انگیز از این ستاره پیشین فوتبال ایران که بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ خاموش شد. الان یه سری میان و میگن،اگه واکسن فایزر زده بود زنده میموند🙄🤫 Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. مهرداد با تعصب🖤