ترامپ نفت سوریه را 'می‌دزدد؟'

نفت سوریه در اختیار کیست؟

22/11/2019 11:33:00 ق.ظ

نفت سوریه در اختیار کیست؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید بخشی از درآمد نفت سوریه باید بابت اقدامات محافظتی به آمریکا برسد. اما در حال حاضر سود ناشی از تولید نفت عاید چه کسی می‌شود؟ تیم راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی در این باره توضیح می‌دهد.

دمشق دیگر بر تولید نفت تسلط نداردبا فراگیرتر شدن جنگ داخلی، ذخایر نفت سوریه از دست دولت خارج شد و ابتدا به دست گروه‌های مخالف و سپس داعش افتاد.داعش موفق شد که تا سال ۲۰۱۴ بر بیشتر ذخایر نفت موجود در شرق سوریه از جمله بزرگترین مخزن نفت این کشور در استان دیر زور مسلط شود. فروش نفت به یکی از بزرگترین منابع درآمدی این گروه تبدیل شد، طوری که بنا به ادعای وزارت دفاع ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ ماهانه حدود ۴۰ میلیون دلار عاید این گروه می‌شد.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم اسرائیل خواستار «لغو فوری» حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی شد کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد

در پی شکست داعش در شرق سوریه در سال ۲۰۱۷، تسلط این گروه بر منابع نفتی به پایان رسید و این منابع به تصرف نیروهای دموکراتیک سوریه درآمد.حملات هوایی آمریکا به تاسیسات نفتی سوریه با هدف مختل کردن منابع درآمدی داعش باعث شد که این تاسیسات به شدت آسیب ببیند. از طرف دیگر، نیروهای داعش هم وقتی مشخص شد که این تاسیسات به دست کردها خواهد افتاد بسیاری از زیرساخت‌های نفتی را نابود کردند.

نیروهای کرد همچنان از درآمدهای نفتی منتفع می‌شوندنیروهای دموکراتیک سوریه از سال ۲۰۱۷ به مرور مخازن نفت سوریه در شمال‌شرق و امتداد رود فرات را از دست نیروهای داعش خارج کردند.آن‌ها در ادامه موفق شده‌اند که بخشی از خرابی‌ها را تعمیر کنند و به حدی از تولید برسند. headtopics.com

جاناتان هافمن، دستیار وزیر دفاع ایالات متحده، اخیرا گفته بود که"درآمد نفت به جیب آمریکا نمی‌رود، به نیروهای دموکراتیک می‌رسد."ترکیه و کردهای سوریه؛ آنچه باید بدانیدچارلز لستر، از اندیشکده موسسه خاورمیانه، می‌گوید"نیروهای دموکراتیک سوریه و طوایف متحد در شرق سوریه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد منابع نفتی این کشور و تعدادی تاسیسات ارزشمند گازی را در اختیار دارند. با اینکه سطح بهره‌برداری از این تاسیسات در مقایسه با دوران پیش از جنگ بسیار ناچیز است، اما نقش مهمی در ایجاد درآمد برای نیروهای دموکراتیک سوریه ایفا می‌کند."

حق نشر عکسImage captionنیروهای کرد از درآمدهای نفتی برای مقاصد نظامی و مدیریت غیرنظامی استفاده کرده‌اندبا وجود اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه باعث شده است که کردها مناطق زیادی را از دست بدهند، بیشتر مخازن نفتی شرق فرات همچنان در دست نیروهای دموکراتیک باقی مانده است.

دولت بشار اسد به شدت محتاج ذخایر نفتی است، و در نبود چنین ذخایری، مجبور است مقادیر قابل توجهی نفت از خارج وارد کند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

بلي :- نفت سوريه عراق يمن دشمن ملت اين سر زمين هاشد تا زمانيكه چاه ها نفت در اين ممالك فعال باشد ملت اين سر زمين ها روي خوشي ، ارامي ، وصلح را نمي بينند سعودي ، عمارات وقطر با پذيرفتن غلامي دايمي از اين حالت ها مثتثني اند .

هفت تروریست ی.پ.گ/پ.ک.ک در عین العرب سوریه از پای درآمدند

کشته شدن 21 غیرنظامی از جمله چند کودک در بمباران سنگین استان ادلب سوریهدر بمباران‌های سنگین روز چهارشنبه 20 نوامبر 2019 نیروهای رژیم اسد و حملات نیروهای روسیه به مناطقی در

اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند🔺اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند ⚡️اسرائیل از هدف قرار دادن مواضع نظامی نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه در شب گذشته خبر داده است.

روسیه: اسرائیل وضعیت در سوریه را بد‌تر می کند

وزارت کشور ترکیه: دوزیر کردی در سوریه دستگیر شدوزارت کشور ترکیه: دوزیر کردی، یکی از تروریست‌های پ.ک.ک که پیکر شهدا در عفرین را ربوده بود، در نتیجه تعقیب نیروهای ژاندارمری کشور در سوریه دستگیر شد

حمله هوایی به اردوگاه آوارگان سوری در شمال سوریه | DW | 21.11.2019فعالان حقوق بشری سوریه می‌گویند بر اثر اصابت راکت به اردوگاه آوارگان سوری دست‌کم ۱۵ غیرنظامی کشته شده‌اند. این فعالان حمله هوایی به اردوگاه آوارگان را به نیروهای دولتی سوریه و حامیان روسی آنها نسبت داده‌اند.