ترامپ نفت سوریه را 'می‌دزدد؟'

22/11/2019 11:33:00 ق.ظ

نفت سوریه در اختیار کیست؟

نفت سوریه در اختیار کیست؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید بخشی از درآمد نفت سوریه باید بابت اقدامات محافظتی به آمریکا برسد. اما در حال حاضر سود ناشی از تولید نفت عاید چه کسی می‌شود؟ تیم راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی در این باره توضیح می‌دهد.

دمشق دیگر بر تولید نفت تسلط نداردبا فراگیرتر شدن جنگ داخلی، ذخایر نفت سوریه از دست دولت خارج شد و ابتدا به دست گروه‌های مخالف و سپس داعش افتاد.داعش موفق شد که تا سال ۲۰۱۴ بر بیشتر ذخایر نفت موجود در شرق سوریه از جمله بزرگترین مخزن نفت این کشور در استان دیر زور مسلط شود. فروش نفت به یکی از بزرگترین منابع درآمدی این گروه تبدیل شد، طوری که بنا به ادعای وزارت دفاع ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ ماهانه حدود ۴۰ میلیون دلار عاید این گروه می‌شد.

در پی شکست داعش در شرق سوریه در سال ۲۰۱۷، تسلط این گروه بر منابع نفتی به پایان رسید و این منابع به تصرف نیروهای دموکراتیک سوریه درآمد.حملات هوایی آمریکا به تاسیسات نفتی سوریه با هدف مختل کردن منابع درآمدی داعش باعث شد که این تاسیسات به شدت آسیب ببیند. از طرف دیگر، نیروهای داعش هم وقتی مشخص شد که این تاسیسات به دست کردها خواهد افتاد بسیاری از زیرساخت‌های نفتی را نابود کردند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بلي :- نفت سوريه عراق يمن دشمن ملت اين سر زمين هاشد تا زمانيكه چاه ها نفت در اين ممالك فعال باشد ملت اين سر زمين ها روي خوشي ، ارامي ، وصلح را نمي بينند سعودي ، عمارات وقطر با پذيرفتن غلامي دايمي از اين حالت ها مثتثني اند .

هفت تروریست ی.پ.گ/پ.ک.ک در عین العرب سوریه از پای درآمدند

کشته شدن 21 غیرنظامی از جمله چند کودک در بمباران سنگین استان ادلب سوریهدر بمباران‌های سنگین روز چهارشنبه 20 نوامبر 2019 نیروهای رژیم اسد و حملات نیروهای روسیه به مناطقی در

اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند🔺اسرائیل مواضع نیروی قدس سپاه در سوریه را مورد هدف قرار داد؛ دیده‌بان حقوق بشر در سوریه: در این حملات ۱۱ نفر کشته شدند ⚡️اسرائیل از هدف قرار دادن مواضع نظامی نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه در شب گذشته خبر داده است.

روسیه: اسرائیل وضعیت در سوریه را بد‌تر می کند

وزارت کشور ترکیه: دوزیر کردی در سوریه دستگیر شدوزارت کشور ترکیه: دوزیر کردی، یکی از تروریست‌های پ.ک.ک که پیکر شهدا در عفرین را ربوده بود، در نتیجه تعقیب نیروهای ژاندارمری کشور در سوریه دستگیر شد

حمله هوایی به اردوگاه آوارگان سوری در شمال سوریه | DW | 21.11.2019فعالان حقوق بشری سوریه می‌گویند بر اثر اصابت راکت به اردوگاه آوارگان سوری دست‌کم ۱۵ غیرنظامی کشته شده‌اند. این فعالان حمله هوایی به اردوگاه آوارگان را به نیروهای دولتی سوریه و حامیان روسی آنها نسبت داده‌اند.

نیروهای کرد برای حفاظت از تاسیسات نفتی شمال سوریه با سربازان آمریکایی همکاری می‌کنند دمشق دیگر بر تولید نفت تسلط ندارد با فراگیرتر شدن جنگ داخلی، ذخایر نفت سوریه از دست دولت خارج شد و ابتدا به دست گروه‌های مخالف و سپس داعش افتاد.وزارت دفاع ملی ترکیه از کشته شدن 7 تروریست ی.استان ادلب در شمال غرب سوریه دستکم 20 غیر نظامی و از جمله چندین کودک کشته شدند.واکنش برخی دیگر از اعضای کنگره به اعتراضات در ایران؛ ایستادگی شجاعانه مقابل رژیمی ستمگر از راست، سناتورها ریک اسکات، راجر ویکر، مارکو روبیو و ادوارد مارکی تعدادی از اعضای کنگره آمریکا در واکنش به اعتراضات در ایران، قطع اینترنت توسط دولت در ایران را محکوم کرده و از معترضان حمایت کردند.

داعش موفق شد که تا سال ۲۰۱۴ بر بیشتر ذخایر نفت موجود در شرق سوریه از جمله بزرگترین مخزن نفت این کشور در استان دیر زور مسلط شود. فروش نفت به یکی از بزرگترین منابع درآمدی این گروه تبدیل شد، طوری که بنا به ادعای وزارت دفاع ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ ماهانه حدود ۴۰ میلیون دلار عاید این گروه می‌شد.گ/پ. در پی شکست داعش در شرق سوریه در سال ۲۰۱۷، تسلط این گروه بر منابع نفتی به پایان رسید و این منابع به تصرف نیروهای دموکراتیک سوریه درآمد. رامی عبدالرحمن مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه پیشبینی کرد که آمار کشته شدگان این حملات با توجه به «خطرناک بودن» حال بعضی از زخمی شدگان احتمالا افزایش یابد. حملات هوایی آمریکا به تاسیسات نفتی سوریه با هدف مختل کردن منابع درآمدی داعش باعث شد که این تاسیسات به شدت آسیب ببیند.ک در حومه عین العرب سوریه خبر داد. از طرف دیگر، نیروهای داعش هم وقتی مشخص شد که این تاسیسات به دست کردها خواهد افتاد بسیاری از زیرساخت‌های نفتی را نابود کردند. به عنوان کشوری عاشق آزادی، ما در کنار کسانی که در سراسر جهان برای آزادی و دموکراسی می جنگند، می‌ایستیم.

نیروهای کرد همچنان از درآمدهای نفتی منتفع می‌شوند نیروهای دموکراتیک سوریه از سال ۲۰۱۷ به مرور مخازن نفت سوریه در شمال‌شرق و امتداد رود فرات را از دست نیروهای داعش خارج کردند.11. در اواخر ماه آوریل گذشته نیروهای رژیم سوریه با حمایت نیروهای روسیه عملیات نظامی خود برای به کنترل درآوردن استان ادلب آغاز کرد. آن‌ها در ادامه موفق شده‌اند که بخشی از خرابی‌ها را تعمیر کنند و به حدی از تولید برسند. جاناتان هافمن، دستیار وزیر دفاع ایالات متحده، اخیرا گفته بود که"درآمد نفت به جیب آمریکا نمی‌رود، به نیروهای دموکراتیک می‌رسد.پ." ترکیه و کردهای سوریه؛ آنچه باید بدانید چارلز لستر، از اندیشکده موسسه خاورمیانه، می‌گوید"نیروهای دموکراتیک سوریه و طوایف متحد در شرق سوریه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد منابع نفتی این کشور و تعدادی تاسیسات ارزشمند گازی را در اختیار دارند. این حمله که تا 4 ماه ادامه یافت 400 هزار تن را مجبور به ترک مناطق‌شان کرده و به ده‌ها تاسیسات بهداشتی درمانی و آموزشی آسیب رسانده و بنا به آمار دیدبان حقوق بشر باعث کشته شدن نزدیک به 1000 تن شده است. با اینکه سطح بهره‌برداری از این تاسیسات در مقایسه با دوران پیش از جنگ بسیار ناچیز است، اما نقش مهمی در ایجاد درآمد برای نیروهای دموکراتیک سوریه ایفا می‌کند.ک.» حساب توئیتر اعضای جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز سخنان مایکل مک‌کال، عضو این کمیته، را منتشر کرده است که گزارش‌ها درباره «سرکوب وحشیانه اعتراضات و اختلال شدید اینترنت» در ایران را نگران کننده خواند.

" حق نشر عکس Image caption نیروهای کرد از درآمدهای نفتی برای مقاصد نظامی و مدیریت غیرنظامی استفاده کرده‌اند با وجود اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه باعث شده است که کردها مناطق زیادی را از دست بدهند، بیشتر مخازن نفتی شرق فرات همچنان در دست نیروهای دموکراتیک باقی مانده است. دولت بشار اسد به شدت محتاج ذخایر نفتی است، و در نبود چنین ذخایری، مجبور است مقادیر قابل توجهی نفت از خارج وارد کند. تروریست های مذکور با عملیات ویژه نیروهای مسلح ترکیه شناسایی و با استفاده از پهپادهای مسلح به هلاکت رسیدند. اما تحریم‌های سختگیرانه اتحادیه اروپا و ایالات متحده کار دولت سوریه را شدیدا سخت کرده است. تامین‌کننده اصلی نفت سوریه ایران بوده است، اما این مجرا نیز به خاطر تحریم‌های ثانویه سختگیرانه‌تری که آمریکا بر کشورها و شرکت‌هایی که با سوریه تجارت می‌کنند اعمال می‌کند محدود شده است.. . همچنین «ویلیام هرد» نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه در توئیتی با طرح این پرسش که چرا اعتراضات ایران اهمیت دارد، خود در پاسخ نوشت: تنها راهی که ما ایران را از حمایت از تروریسم و دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای باز می‌داریم، تغییر حکومت است، و این تنها زمانی رخ می دهد که مردم ایران به پا خیزند.