تداوم اعتراضات در شهرهای خوزستان؛ مسدود شدن حساب‌های مالک «متروپل»

11/03/1401 09:45 ق.ظ

تداوم اعتراضات در شهرهای خوزستان؛ مسدود شدن حساب‌های مالک «متروپل» العربيه_فارسى

در ادامه اعتراضات مردمی به حادثه فروریختن ساختمان «متروپل» در آبادان، مردم شهرستان فلاحیه (شادگان) شامگاه سه‌شنبه 10 خرداد با حضور در خیابان‌های این شهر با شمخانی حضور گسترده و اعتراضی مردم آبادان را به توطئه و برنامه‌ریزی خارجی منسوب کرد و اظهار داشت: «سلطنت‌طلب‌ها، منافقین و تجزیه‌طلبها با گسیل نیرو، محورهای این آوارسازی روانی هستند. آنها به کمک شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای وارد این معرکه شدند.

»

پس از حادثه متروپل خبرهایی از نقش موعود شمخانی، برادرزاده دبیر شورای امنیت ملی ایران در معرفی حسین عبدالباقی، مالک این ساختمان به شهرداری آبادان منتشر شد. در همین رابطه صادق خلیلیان، استاندار خوزستان سه‌شنبه شب توقیف اموال مالک ساختمان متروپل را اعلام کرد ‌و گفت: «در حال حاضر همه حساب‌های مالی مالک ساختمان متروپل مسدود شده و در اختیار دادستان قرار گرفته است تا برای پرداخت به خسارت‌دیدگان تعیین تکلیف شود.»

خلیلیان با اشاره به پرداخت خسارات به بازماندگان جانباختگان این حادثه و خریداران بخشی از ساختمان متروپل تصریح کرد: «خسارت‌ منازل و مغازه‌های اطراف ساختمان متروپل و حقوق کارگران این پروژه و سایر پروژه‌های عبدالباقی نیز از محل حساب و اموال او پرداخت می‌شود.» headtopics.com

مقامات رسمی جمهوری اسلامی پس از ریزش ساختمان متروپل از بازداشت چندین مسئول سابق محلی از جمله مالک این ساختمان خبر دادند.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

بازار تاریخی اردبیل در آستانه تخریب و فروپاشی است/ حادثه‌ای بدتر از متروپل در انتظار اردبیلی‌هارئیس جامعه اسلامی اصناف و بازاریان اردبیل گفت: به دلیل تعلل راه و شهرسازی در پرداخت بودجه مرمت بازار اردبیل به میراث فرهنگی، به نظر می رسد حادثه ای بدتر و تلخ تر از متروپل در بازار تاریخی و پر تردد اردبیل رخ خواهد داد.

ادامه اعتراضات در ایران؛ آمار جان‌باختگان متروپل به ۳۴ نفر رسید | DW | 31.05.2022در نهمین روز ریزش برج متروپل آمار جان باختگان به ۳۴ نفر رسید. در شبکه‌های اجتماعی از 'نفوذ آب به طبقات منفی متروپل' گزارش دادند. دامنه اعتراضات از خوزستان به بوشهر و تهران کشیده شد. معترضان شعار'مرگ بر دیکتاتور' سردادند. تعدادشان مردم و حکومت بالاست توهم گروهی که می زنند این توهم را دارند که پرونده سازی علیه منو چون پلیس و چندنفر تایید کرده پس درسته، در صورتیکه توهم گروهی دارند،توهم گروهی جمع را درمقابل فرد مطرح کردن. همین جمع بودند که توهم زدند انقلاب کردند و توهم زدند میریم بهشت، کشته دادند و.. باید به شرف وغیرت وهویت ومرزوبوم ملت وکشوری ریـــــــــــــــد💩💩💩که 44سال یک مشت ملای کثافت تن لش شپشو خونخوارکون پاره هشری تخم صیقه عرب متعفن شکم واره زن ستیز شادی کش غم گستر متوحش متحجرکوسکش واپسگرانجاست خرافه گرا ناموس جنده کونی حکومتش باشه وایران وایرانی رابه نابودی کشاندن خبرهای کذب ودروغ برضدحکومت ایران.

متروپل استحکام ندارد / در حال ورود به بخش پایین ساختمان هستیمرئیس سازمان مدیریت بحران: *متروپل استحکام ندارد *بسیاری از سقف‌های بخش‌های باقی‌مانده خم شده است *اینکه این ساختمان پس از اتمام آواربرداری باقی بماند یا خیر باید کارشناسان نظر بدهند *در حال ورود به بخش پایین ساختمان هستیم

روند آواربرداری در متروپل کُند نیسترییس جمعیت هلال احمر کشورمان درباره ابراز نارضایتی تعدادی از افراد از کُند بودن عملیات آواربرداری و نجات در متروپل آبادان گفت: این نظر مردم داغدار است که حق هم دارند اما با توجه به تجربه حوادثی همچون ساختمان پلاسکو با قاطعیت می‌توان گفت که روند این عملیات کُند نبوده و برعکس از سرعت بالاتری هم برخوردار است کما اینکه تعداد مصدومان و فوتی‌هایی که از زیر آوار خارج کرده‌ایم بیانگر این مهم است و اگر موانع و محدودیت‌هایی در این عملیات نداشتیم، می‌توانستیم با سرعت بیشتری هم پیش برویم.

آواربرداری در متروپل آبادان چگونه پیش می‌رود؟🔻یک مقام آتش‌نشانی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین پاسخ داد: 🔸آواربرداری در متروپل آبادان چگونه پیش می‌رود؟ جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران: 🔹حادثه بسیار عظیم بود؛ ساختمان ۱۰ طبقه به یک آوار در حد ۲ طبقه تبدیل شده است این مطلب را اینجا_بخوانیم👇 mehdidavarri شهرداری_تهران آبادان_متروپل آبادان_تنها_نیست آبادان_تسلیت خامنه‌ای SAtashneshan_bh khamenei_par آتش_نشان لطفا پرسنل‌معتاد‌آتش‌نشانی مثل آتش_نشانی_خاکسفیدتهرانپارس راازکادر عملیاتی خارج کنیدتاحادثه ای بزرگتراز پلاسکوومتروپل بارنیامده وگرنه....

ادامه اعتراض‌ها در آبادان؛ شمار قربانیان ساختمان متروپل به ۳۴ نفر رسیداعتراض‌ها در آبادان هشت روز پس از فرو ریختن ساختمان متروپل همچنان ادامه دارد به‌طوریکه طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمع‌های پراکنده شامگاه دوشنبه ۹ خرداد در این شهر با شلیک گاز اشک‌آور متفرق شد. یورونیوز ،باموذی گری وموج سواری های ناشیانه!... ازمصیبت آبادان، فقط آب درهاون می‌کوبد! حالا مهندس ساختمان باشد يا هر مسئولي در زمينه هاي ديگري اگر پول يا همان رشوه دريافت كند پُشت آن حتماً فاجعه بسيار دردناکي ببار خواهد آورد سريال 'آقازاده' حتماً در يوتيوب ببينيد چونکه خيلي چیزها براتون روشنتر ميشه

همزمان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در یک مراسم حکومتی برای «یادبود جانباختگان متروپل» در تهران گفت، خانواده‌های داغدار و مردم آبادانی در این حادثه دهشتناک به زیر دو آوار کشیده شدند، آوار ریزش ساختمان و آوار روانی هدایت شده.»

شمخانی حضور گسترده و اعتراضی مردم آبادان را به توطئه و برنامه‌ریزی خارجی منسوب کرد و اظهار داشت: «سلطنت‌طلب‌ها، منافقین و تجزیه‌طلبها با گسیل نیرو، محورهای این آوارسازی روانی هستند. آنها به کمک شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای وارد این معرکه شدند.»

پس از حادثه متروپل خبرهایی از نقش موعود شمخانی، برادرزاده دبیر شورای امنیت ملی ایران در معرفی حسین عبدالباقی، مالک این ساختمان به شهرداری آبادان منتشر شد.

در همین رابطه صادق خلیلیان، استاندار خوزستان سه‌شنبه شب توقیف اموال مالک ساختمان متروپل را اعلام کرد ‌و گفت: «در حال حاضر همه حساب‌های مالی مالک ساختمان متروپل مسدود شده و در اختیار دادستان قرار گرفته است تا برای پرداخت به خسارت‌دیدگان تعیین تکلیف شود.»

خلیلیان با اشاره به پرداخت خسارات به بازماندگان جانباختگان این حادثه و خریداران بخشی از ساختمان متروپل تصریح کرد: «خسارت‌ منازل و مغازه‌های اطراف ساختمان متروپل و حقوق کارگران این پروژه و سایر پروژه‌های عبدالباقی نیز از محل حساب و اموال او پرداخت می‌شود.»

مقامات رسمی جمهوری اسلامی پس از ریزش ساختمان متروپل از بازداشت چندین مسئول سابق محلی از جمله مالک این ساختمان خبر دادند.

اما یک روز بعد اعلام کردند عبدالباقی در جریان حادثه فروریختن متروپل کشته شده است. با این حال مردم‌ آبادان این تغییر روایت مقامات ایرانی را باور نکرده و آن را «صحنه سازی» عنوان کردند.

طبق ویدیوهای منتشر شده، مقامات عالی استان از جمله غلامرضا شریعتی، استاندار سابق خوزستان در مراسم افتتاح ساختمان متروپل حضور داشته‌اند.

استاندار خوزستان همچنین از بازداشت 13 نفر در این رابطه از جمله 3 شهردار پیشین آبادان، شهردار سابق منطقه یک این شهر، ناظران ساختمان و مقاماتی از سازمان نظام مهندسی خبر داد.

پس از گذشت 10 روز از فروریختن متروپل کماکان روند آواربرداری با کندی زیادی پیش می‌رود.

طبق آمارهای رسمی این حادثه تاکنون 37 کشته داشته و کماکان ده‌ها نفر زیر آوار مانده‌اند.