تداوم روند بررسی به شکایات انتخاباتی در عراق/ چه تعداد نماینده برای اولین بار وارد پارلمان شدند؟- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

30/07/1400 10:40:00 ق.ظ

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

انتخابات_عراق, انتخابات عراق

تداوم روند بررسی به شکایات انتخاباتی در عراق کمیساریای عالی انتخابات عراق از روند بررسی شکایات انتخاباتی و از رد بیش از ۱۷۴ شکایت خبر داد مدیر اداره اطلاع‌رسانی کمیساریای عالی مستقل انتخابات_عراق شمارش دستی همه آرا در انتخابات را غیر قانونی دانست

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

این بیانیه افزوده که هیئت قضائی کمیساریا 174 شکایت را مردود دانسته و 7 شکایت را که مربوط به استان‌های بغداد (2 مورد)، بصره (یک مورد)، اربیل (یک مورد) و نینوا (3 مورد) می‌شده، وارد دانسته است.کمیساریا: شمارش دستی همه آرا غیرقانونی است!وی گفت که تعیین تکلیف شکایت‌ها مدت زمانی مشخصی ندارد و به زمان و تصمیمی که برای رفع ابهام تعیین شده، بستگی دارد.

تشریح سازوکار رسیدگی به شکایات از سوی شورای عالی قضایی عراقاین مقام تأکید کرد که بخشی از شکایت‌ها مستقیما به شورای عالی قضائی داده شده که این به لحاظ حقوقی اشتباه است و شورای عالی قضائی عراق این شکایت‌ها را در نامه‌ای رسمی به کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق ارجاع داده است و هنوز کمیساریا هیچ تصمیمی درباره آنها نگرفته است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

سازمان جهانی بهداشت: روند شیوع کرونا در اروپا همچنان صعودی استدر ارزیابی هفتگی سازمان جهانی بهداشت از وضعیت شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در سطح جهان آمده است که دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی هفته گذشته شناسایی شد. ویروس چینی کمونیستها ضربه کاری به اروپا و آمریکا زد

انفجار بمب در اتوبوس نظامیان در دمشق جان دست‌کم ۱۴ نفر را گرفتاین انفجار صبح روز چهارشنبه و در اتوبوس نظامیان ارتش سوریه انجام شده و باعث کشته شدن دست‌کم ۱۴ نفر شد.

سرلشکر باقری در مسکو از «همکاری‌های نزدیک» ایران و روسیه در «حوزه آموزش نظامی» خبر داد🔺 سرلشکر باقری در مسکو از «همکاری‌های نزدیک» ایران و روسیه در «حوزه آموزش نظامی» خبر داد ▪ باقری در دیدار با والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه، بدون ذکر جزئیات، از «همکاری‌های نزدیک در حوزه آموزش نظامی» خبر داد. ⬇ بیشتر بخوانید: روسیه جزئیات رو همان روز به سمع و نظر نیروهای مسلح اسرائیل رسونده میتونید ازشون بپرسید

ویدئویی از ویرانی خانه‌ها در هند و نپال در پی وقوع سیل شدید و رانش زمیندر پی بارش‌های شدید باران و همچنین رانش زمین، تعداد جان باختگان این حواث در دو کشور هند و نپال به بیش از ۱۰۰ نفر رسید.

ادامه بارش‌ها در ۶ استان / کاهش محسوس دما در مناطقی از کشورادامه بارش‌ها در ۶ استان کاهش محسوس دما در مناطقی از کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، ضمن اعلام ادامه بارش‌ها در برخی نقاط کشور، در عین حال از پایداری جوی طی روزهای آینده خبر داد.

تعطیلی دفتر نمایندگی ناتو در مسکو؛ استولتنبرگ: گفتگو با روسیه حتی در شرایط تنش‌آمیز مهم استدبیرکل ناتو، می‌گوید با وجود تعلیق ماموریت چند دیپلمات روس در این سازمان، گفتگوی ناتو با روسیه از اهمیت برخوردار است جزئیات بیشتر🔽 کثیف تر و پست فطرت تر از روسها فقط آخوندها هستند و هر روس یه جاسوس بالقوه است همه باید از اروپا اخراج شوند چون کارشون فقط ترور و جاسوسی است

خبرگزاری تسنیم ، کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق با انتشار بیانیه‌ای اولین گزارش خود درباره روند بررسی شکایت‌های انتخابات را ارائه کرد.بنا به همین گزارش بیش از ۴۶ هزار نفر نیز هفته گذشته بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» جان باختند.Aa رسانه‌های دولتی سوریه اعلام کردند روز چهارشنبه ۲۰ اکتبر در «حمله تروریستی» به یک اتوبوس حامل نظامیان این کشور، دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳ نفر نیز زخمی شده‌اند.اشتراک چاپ محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، که به روسیه رفته است اعلام کرد دو طرف کمیسیون نظامی مشترک تشکیل داده و همکاری‌های دفاعی و امنیتی را بررسی خواهند کرد.

بر اساس بیانیه رسمی کمیساریا، 181 شکایت واصله به کمیساریا به دقت بر اساس قوانین و ضوابط موجود بررسی شده است. این بیانیه افزوده که هیئت قضائی کمیساریا 174 شکایت را مردود دانسته و 7 شکایت را که مربوط به استان‌های بغداد (2 مورد)، بصره (یک مورد)، اربیل (یک مورد) و نینوا (3 مورد) می‌شده، وارد دانسته است. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید کشورهای بریتانیا، روسیه و ترکیه بیشترین موارد ابتلا به «کووید ۱۹» در اروپا را داشتند. بر اساس این بیانیه به موجب این 7 شکایت صندوق‌هایی که این شکایت‌ها به آنها مربوط می‌شود با حضور نمایندگان نامزدها بر اساس سازوکاری که بعدا اعلام خواهد شد بازشماری دستی می‌شود. همچنین بمب سومی نیز در کار بوده که نیروهای خنثی‌سازی موفق شدند پیش از انفجار آن‌را را خنثی کنند. کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرده که به صورت روزانه گزارش بررسی شکایت‌های انتخاباتی را ارائه خواهد کرد. شرکت مِرک برای تولید قرص ضد کرونا از سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست مجوز کرد رکورد شناسایی موارد جدید ابتلا به «کووید ۱۹» در روسیه طی هفته گذشته چند بار شکسته شد. کمیساریا: شمارش دستی همه آرا غیرقانونی است! مدیر اداره اطلاع‌رسانی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق شمارش دستی همه آرا در انتخابات را غیر قانونی دانست.» چین و ایران اوایل سال جاری یک سند «همکاری‌های مشترک» ۲۵ ساله را امضا کردند.

«حسن سلمان»، مدیر اداره اطلاع رسانی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق تأکید کرد که کمیساریا به همه شکایت‌ها به یک چشم نگاه می‌کند و هیچ سقف زمانی برای تعیین تکلیف همه شکایت‌ها ندارد. روسیه با ثبت بیش از ۲۲۵ هزار مرگ بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» بیشترین قربانی را بر اثر همه‌گیری این بیماری در اروپا داشته است. ارتش سوریه پس از ده سال وارد درعا شد؛ ترکیه ابراز نگرانی کرد شمال غرب سوریه آخرین پایگاه مهم شورشیان است که همچنان با دولت بشار اسد می جنگد. وی گفت که تعیین تکلیف شکایت‌ها مدت زمانی مشخصی ندارد و به زمان و تصمیمی که برای رفع ابهام تعیین شده، بستگی دارد. سلمان تأکید کرد که بازشماری دستی همه آرا در کل کشور یا در یک استان خاص خلاف قانون است چون در قانون انتخابات 2020 کمیساریا ملزم شده که شمارش آرا را به صورت الکترونیک انجام دهد. تاکنون تنها ۳۲ درصد از جمعیت روسیه به طور کامل در برابر «کووید ۱۹» واکسینه شده‌اند. وی افزود که فقط در صندوق‌هایی که لازمه رسیدگی به شکایت آن بازشماری دستی باشد، بازشماری خواهد شد و در مورد صندوق‌هایی که شکایتی درباره آنها مطرح نشده وجه قانونی بازشماری دستی آنها وجود ندارد. چهارشنبه ۲۰ اکتبر یکی از خشونت‌بار‌ترین روزهای سوریه در ماه‌های اخیر است. تشریح سازوکار رسیدگی به شکایات از سوی شورای عالی قضایی عراق شورای عالی قضائی عراق درباره سازوکار رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی و شرط‌ها و امکان بازشماری دستی همه آراء انتخابات عراق توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، یک مقام بلندپایه در این شورا تأکید کرد که به موجب قانون این شورا فقط به شکایت‌هایی رسیدگی می‌کند که از طریق کمیساریای انتخابات دریافت کند و افزود که در مرحله اول، کمیساریا شکایت‌ها را بر اساس ادله و شواهد ارائه شده توسط معترضان بررسی می‌کند و درباره آن تصمیم می‌گیرد و پس از آن معترض می‌تواند درباره تصمیم کمیساریا به شورای عالی قضائی شکایت کند. این مقام تأکید کرد که بخشی از شکایت‌ها مستقیما به شورای عالی قضائی داده شده که این به لحاظ حقوقی اشتباه است و شورای عالی قضائی عراق این شکایت‌ها را در نامه‌ای رسمی به کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق ارجاع داده است و هنوز کمیساریا هیچ تصمیمی درباره آنها نگرفته است. در سال ۲۰۱۷ گروه داعش در عملیاتی تروریستی جان ۳۰ نفر را گرفته بود. این مقام درباره امکان بازشماری دستی آرا تأکید کرد که در صورت زیر سؤال رفتن نتایج چند صندوق خاص، کمیساریای مستقل انتخابات می‌تواند دستور بازشماری دستی آنها را بدهد به شرطی که دلیل موجه حقوقی برای این کار وجود داشته باشد. وی گفت که اگر کمیساریا حاضر به چنین کاری نشد، شورای قضائی انتخابات در این باره تصمیم می‌گیرد و این بازشماری دستی فقط به صندوق‌هایی مربوط می‌شود که درباره آنها شبهه وجود دارد و بازشماری دستی همه صندوق‌ها از اختیارات شورای عالی قضائی نیست. نگاه ائتلاف النصر به نتایج انتخابات عراق ائتلاف النصر به رهبری «حیدر العبادی» از نحوه دستکاری و تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر عراق خبر داد.

«ندی شاکر جودت»، از رهبران ائتلاف النصر در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: تقلب در انتخابات پارلمانی زودهنگام اینگونه بود که در یک مرکز انتخاباتی که 5 تا 6 حوزه انتخابیه داشت، تنها یک حوزه مورد شمارش قرار گرفت و نتیجه آن بر همه مراکز انتخاباتی تعمیم داده شد. وی گفت: طبق قانون می‌بایست آرای همه مراکز انتخاباتی و حوزه‌های رای شمارش می‌شد و نه به این شکل و رسوایی که آرا مورد دست اندازی قرار گرفت. جودت اظهار داشت: مراکز اخذ رای مانع از حضور ناظران گروه‌های سیاسی در مراکز رای‌گیری شد و در برخی جاها، پلیس ناظران را اخراج کرده، همه این ادله ثابت می‌کند که در نتیجه آرا دست اندازی شده و تقلبی خطرناک شده است. این درحالی است که دو روز قبل هم، «ساره علاوی»، از نامزدهای انتخابات پارلمانی عراق و دختر «ایاد علاوی»، نخست وزیر اسبق این کشور در کنفرانسی مطبوعاتی گفت پس از انتخابات سال 2018، «مصطفی الکاظمی» به پدرش از امکان دستکاری در نتایج انتخابات گفته است. وی گفت: الکاظمی به علاوی گفته یک کارشناس فنی توانسته است دستگاه‌های رای گیری را هک کرده و در کمتر از 5 دقیقه نتایج انتخابات را دستکاری کند.

نامزد ائتلاف الوطنیه در انتخابات پارلمانی عراق تصریح کرد این سیستم قرار بود در آرژانتین هم استفاده شود، اما به دلیل وجود اختلال در آن، پارلمان آرژانتین مخالفت خود را با این سیستم الکترونیکی اعلام کرد. ساره علاوی در ادامه افزود: ائتلاف الوطنیه پیش از انتخابات دو یادداشت به کمیساریای انتخابات درباره خلل در دستگاه‌های رای گیری داده است اما پاسخی دریافت نکرد. وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا معتقد است در این انتخابات نیز در نتایج دستکاری شده، گفت: ما پیش از این هشدار داده بودیم و انتظار دستکاری در نتایج را داشتیم و به عنوان ائتلاف الوطنیه برای جلوگیری از دستکاری در نتایج در انتخابات شرکت کردیم. نگاهی به وضعیت آرای کسب شده در کرکوک نتایج انتخابات در استان مورد مناقشه کرکوک نشان‌دهنده افزایش کرسی‌های اعراب و کاهشی کرسی‌های ترکمن‌ها در این استان است. حزب دموکرات کردستان عراق در استان کرکوک مجموعا 50 هزار رأی آورده که میان دو نامزد تقسیم شده است.

هم پیمانی کردستان که نتیجه ائتلاف اتحادیه میهنی و جنبش «تغییر» بود با رأی‌های کمتر از حزب دموکرات، 2 کرسی به دست آورده است. این بدان معناست که اتحادیه میهنی در مقایسه با انتخابات 2018، که 6 کرسی به دست آورده بود اکنون 2 کرسی خود را از دست داده است. کردها در کرکوک 6 کرسی به دست آورده‌اند که 2 کرسی دیگر یکی متعلق به جنبش «نسل نو» و دیگری یک نماینده کرد که به صورت فردی نامزد شده است. ائتلاف‌ها و فهرست های عربی در این استان هم 4 کرسی به دست آورده‌اند. تنها کرسی مسیحیان در کرکوک نیز به «ریان الکلدانی»، رئیس گروه بابلیون که به ائتلاف فتح نزدیک است رسیده است.

کرکوک که برخوردار از تنوع قومی و دینی است و از مناطقی است که اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بر سر کنترل آن اختلاف نظر دارند، به 3 حوزه تقسیم شده که 136 نامزد برای دستیابی به 12 کرسی آن به اضافه یک کرسی که سهمیه اقلیت‌هاست رقابت می‌کردند. 400 هزار رأی‌دهنده در انتخابات کرکوک شرکت کردند که 50 هزار رأی به حزب دموکرات کردستان عراق داده شد. حزب دموکرات در سال 2018 شرکت در انتخابات کرکوک را تحریم کرد و در این انتخابات برای تضمین رأی آوردن خود فقط دو نامزد را معرفی کرد. «شاخوان عبدالله» که سابقه نمایندگی از کرکوک را دارد در دایره اول کرکوک 38 هزار رأی به دست آورده که بیشترین رأیی است که یک نامزد مرد در کل عراق به دست آورده است. نامزد دیگر هم «نجوی حمید» بود که از دایره دوم کرکوک 11 هزار رأی به دست آورد.

«شاخوان عبدالله» یک هفته پیش از انتخابات اعلام کرد که حزب برای جلوگیری از تشتت آرای نامزدهایش به 2 نامزد بسنده کرده است. ترکمن‌های کرکوک که در 3 ائتلاف در انتخابات رقابت می‌کردند 2 کرسی به دست آورده‌اند که نسبت به دوره قبل کاهش کرسی‌های آنان را نشان می‌دهد. آنان در انتخابات سابق 3 کرسی در کرکوک به دست آورده بودند، اما اکنون شمار کرسی‌هایشان به 2 کرسی کاهش یافته است که اولی به «ارشد الصالحی» با 23 هزار رأی و دومی به «سوسن عبدالواحد» رسیده است و هر دو از دایره دوم کرکوک انتخاب شده‌اند. بیشتر بخوانید .