بورس

بورس

تداوم سقوط صندوق پالایش یکم/ به جای سود، یک چیزی هم از جیب مردم رفت- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

تداوم سقوط صندوق پالایش یکم به جای سود، یک چیزی هم از جیب مردم رفت #بورس

26/12/2020 02:41:00 ب.ظ

تداوم سقوط صندوق پالایش یکم به جای سود، یک چیزی هم از جیب مردم رفت بورس

با تداوم عملکرد منفی صندوق پالایش یکم به عنوان دومین ETF دولتی، حالا به جای سود، خسارت 20 درصدی به سرمایه گذاران تحمیل شده و خبری از بازارگردانی و حفظ قیمت این سهم در محدود 10 هزار تومانی عرضه اولیه هم نیست.

،‌ امروز شنبه معاملات سهم پالایش در حوالی 8100 با 7 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل دنبال شد. قیمت پایانی این سهم حوالی 8400 تومان بوده است. بعد از اینکه چند روزی قیمت سهم در مرز 10 هزار تومان کنترل شد عملا در روزهای اخیر کنترل قیمت این سهم رها شده و شاهد کاهش قیمت سهم به کانال 8 هزار تومانی و تحمیل خسارت 20 درصدی به سرمایه گذاران هستیم.

ت مثل تحلیف؛ رئیسی گفت ما مدافع واقعی حقوق بشریم | DW | 05.08.2021 مصاحبه العربیه با نصرالله مرندی زندانی سیاسی سابق و شاهد پرونده حمید نوری رئیسی: از هر طرح دیپلماتیک که باعث لغو تحریم‌ها شود استقبال می‌کنم

گفتنی است، در مرداد ماه تایید و تکذیب عرضه یا عدم عرضه پالایشی یکم آنقدر ادامه داشت که به اعتقاد برخی کارشناسان این روند، باعث  ریزش کلیت بازار شد. ریزشی که از مرداد ماه آغاز شد و تا اوایل آبان ماه ادامه داشت. پذیره نویسی این صندوق درحالی که هر سهم 10 هزار تومان قیمت داشت، از پنجم شهریورماه آغاز شد و تا اواخر شهریورماه ادامه داشت، اما طبق قانون که ETF ها باید یک ماه بعد از پذیره نویسی قابل معامله شوند، این صندوق قابل معامله نشد و خریداران این صندوق از 11 اذرماه امکان معامله پیدا کردند. برای این تاخیر دلایل متعددی ذکر شد که به نظر می رسد، کاهش ارزش سهام پالایشی دلیل اصلی آن بود، زیرا پس از پایان پذیره نویسی نمادهای پالایشی نزولی شدند و ارزش صندوق در مقایسه با دوران پذیره نویسی کاهش یافت.

در ادامه مصوبه هیئت وزیران که از روز 5 مهر ماه از سوی اسحاق جهانگیری به وزیر اقتصاد ابلاغ شده قابل مشاهده است. در این مصوبه آمده است، تخفیف در نظر گرفته شده برای عرضه این ای تی اف دولتی 30 درصد لحاظ شده بود.بر این اساس وزارت اقتصاد به عنوان متولی عرضه سهام شرکتهای دولتی در قالب ای تی اف اظهار نظری در خصوص معامله سهام پالایش،  20 درصد زیر ارزش عرضه سهم و تحمیل خسارت جدی به مردم نداشته است. headtopics.com

به گزارش تسنیم، دولت در سال 1400 مطابق لایحه بودجه قصد دارد 90 هزار میلیارد تومان از محل عرضه سهام تامین مالی انجام دهد. حالا باید دید آیا دولت قصد دارد سال آینده سهام خود را به شیوه پالایش یکم عرضه کند. ادامه مطلب: خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

Telegram: Instant View