تحولات سوریه؛ قاضی سوئیسی اردوغان را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد

04/08/1398 07:41 ب.ظ

آخرین تحولات سوریه؛ «اردوغان به اتهام ارتکاب جنایت جنگی تحت پیگرد قرار بگیرد»

کارلا دل پونته، قاضی سوئیسی و دادستان کل پیشین این کشور همچنین عضو کمیسیون تحقیق سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه باید به دلیل حملۀ نظامی به سوریه و ارتکاب جنایت جنگی، مورد تحقیق قرار بگیرد و علیه او کیفرخواستی تهیه شود.

خانم دل پونته تاکید کرد عدم تمایل اتحادیه اروپا برای مقابله با آنکارا از آن روست که اردوغان بروکسل را تهدید کرده که دروازه‌ها را برای ورود پناهجویان به اروپا باز خواهد کرد. دادستان کل پیشین سوئیس افزود: «اردوغان از پناهجویان به عنوان ابزاری برای معامله استفاده می‌کند.»

او در سال ۲۰۱۷ میلادی این هیأت تحقیق را ترک و اعلام کرد که نبود حمایت‌های سیاسی از سوی شورای امنیت، ادامۀ کار را غیرممکن می‌سازد. همزمان با ادامۀ تلاش‌های بین‌المللی برای مهار رویکرد تهاجمی آنکارا نسبت به کردهای سوریه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز شنبه در نشست خبری که با حضور هایکو ماس، همتای آلمانی او در آنکارا برگزار شد، اعلام کرد که ترکیه پیشنهاد آلمان برای ایجاد منطقۀ امن بین‌المللی در شمال سوریه را نمی‌پذیرد زیرا این طرح «واقع بینانه» نیست.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

جنایت هاوتجاوزات امریکانادیده گرفته شودوبه اردوغان که سرتعظیم غرب فرونکردجنایت جنگی خطاب شودچه استدلال احمقانه تاحال امریکابه چندین کشورحمله نظامی کرده بخاطرمنافعش وهزاران نفرراکشته وتاامروزهمان کشورهاروی پای خوداستاده نمی توانندامریکابخاطرجنایت علیه بشریت بایدمجازات شود انشاللا اردوغان ب سرنوشت صدام حسین دچار میشه....

مسلمان واقعی اون قاضی هستش اینا که ادعای اسلام رو دارند عوضی به تمام عیار هستند اسلام وجود ندارد همش دروغه در افغانستان امريكا و اشرف غني مزدور جنايت كار انها روزانه ٣٠٠ تن زنان اطفال و مردان بيگناه را به قتل ميرسانند ، قاضي صاحب چرا در مورد اين جنايت كاران قرار صادق نمي نمايد.

مراجعه بیش از ۱۰۷ هزار زن به پزشکی قانونی به دلیل نزاع/ با ظاهر خون‌آلود نیاییددر نیمه نخست سال جاری ۳۳۱ هزار و ۱۵۲ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مراجعین نزاع ۳۲۳ هزار و ۳۴ نفر بود، ۲.۵ درصد بیشتر شده است.

ترامپ به ایران کمک کرد تا از سوریه به عنوان سکویی برای حمله به اسرائیل استفاده کندنیویورک تایمز در گزارشی به خروج ترامپ از سوریه پرداخت و نوشت: رامپ به پوتین اجازه داد دولت سوریه را پیروز کند - ترامپ به پوتین اجازه قدرت بیشتر در سوریه را داد به ایران فرصتی برای گسترش نفوذ خود را بخشید. آمریکا این امکان را به ایران داد تا از سوریه به عنوان سکویی برای حمله به اسرائیل استفاده کند.

بیست ماه حبس برای فردی در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران۲۰ ماه حبس برای فردی در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران فاکس نیوز: یک فرد در ایالت اوهایوی آمریکا، به اتهام فروش پنهانی نفت و قطعات اتصلات[پالایشگاهی] به مدتی بیش از ده سال درتلاشی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به ۲۰ ماه زندان محکوم شد اشکالی نداره! با همین روند به زندانی شدن در آمریکا هم افتخار خواهد شد

روحانی: مقاومت ملت‌های ایران و ونزوئلا و به شکست کشاندن توطئه‌های آمریکا تحسین برانگیز استرئیس جمهور مقاومت ملت‌های ایران و ونزوئلا و به شکست کشاندن توطئه های آمریکا را تحسین برانگیز خواند و با تاکید بر اینکه دو ملت ، با مقاومت خود درس بزرگی به آمریکا دادند، اظهارداشت: تهران آماده است در همه عرصه ها روابط خود را با ونزوئلا به عنوان یک کشور دوست و برادر گسترش دهد.

پمپئو: دولت ترامپ علیه ایران دست به اقدامات واقعی زده استوزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارات خصمانه خود علیه کشورمان گفت که دولت ترامپ، ایران را به عنوان بدترین بازیگر منطقه می‌داند و علیه آن دست به 'اقدامات واقعی' زده است. پمپ او تازه فهمیده یعنی تا حالا همه تحریما و اذیت هاشون شوخی بوووود؟؟

ورود اعضای پلیس نظامی روسیه به مرز ترکیه و سوریهوزارت دفاع روسیه از اعزام 300 تن از اعضای پلیس نظامی جدید این کشور به مرز ترکیه و سوریه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

کارلا دل پونته، قاضی سوئیسی و دادستان کل پیشین این کشور همچنین عضو کمیسیون تحقیق سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه باید به دلیل حملۀ نظامی به سوریه و ارتکاب جنایت جنگی، مورد تحقیق قرار بگیرد و علیه او کیفرخواستی تهیه شود.

خانم دل پونته در مصاحبه با روزنامه سوئیسی «Schweiz am Wochenende» گفت که حملۀ ترکیه به سوریه نقض قوانین بین‌المللی بوده است و باعث شده تا بار دیگر درگیری‌ها در این کشور جنگ‌زده از سر گرفته شود.او که پیش‌تر پیگیری حقوقیِ پرونده جنایات جنگی در رواندا و یوگوسلاوی سابق را برعهده داشت، افزود: «حملۀ اردوغان به سرزمین سوریه برای نابود کردن کردها باورنکردنی است... باید تحقیقات دربارۀ او آغاز شود و به اتهام جنایت جنگی تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد. نباید به او اجازه داد تا بدون هیچ مجازاتی آزاد باشد.»

خانم دل پونته تاکید کرد عدم تمایل اتحادیه اروپا برای مقابله با آنکارا از آن روست که اردوغان بروکسل را تهدید کرده که دروازه‌ها را برای ورود پناهجویان به اروپا باز خواهد کرد. دادستان کل پیشین سوئیس افزود: «اردوغان از پناهجویان به عنوان ابزاری برای معامله استفاده می‌کند.»

خانم دل پونته در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی به هیأت سه نفره‌ای پیوست که از سوی سازمان ملل برای تحقیق دربارۀ جنایات جنگی در عراق و سوریه از جمله استفاده از سلاح‌های شیمیایی، نسل‌کشی ایزدی‌های عراق، تاکتیک‌های غیرانسانی محاصره و بمباران کاروان‌های امدادی تشکیل شده بود.

او در سال ۲۰۱۷ میلادی این هیأت تحقیق را ترک و اعلام کرد که نبود حمایت‌های سیاسی از سوی شورای امنیت، ادامۀ کار را غیرممکن می‌سازد.

چاووش اوغلو: ایجاد منطقۀ امن بین‌المللی «واقع بینانه» نیستREUTERS/ Alp Eren Kaya

همزمان با ادامۀ تلاش‌های بین‌المللی برای مهار رویکرد تهاجمی آنکارا نسبت به کردهای سوریه، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز شنبه در نشست خبری که با حضور هایکو ماس، همتای آلمانی او در آنکارا برگزار شد، اعلام کرد که ترکیه پیشنهاد آلمان برای ایجاد منطقۀ امن بین‌المللی در شمال سوریه را نمی‌پذیرد زیرا این طرح «واقع بینانه» نیست.

آنگرت کرامپ کارنبائور، وزیر دفاع آلمان دوشنبۀ گذشته پیشنهاد کرده بود در مرز ترکیه و سوریه منطقه‌ای امن تحت نظارت بین‌المللی ایجاد شود.

او روز پنج‌شنبه طرح ایجاد چنین منطقه‌ای را در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان ناتو ارائه داد و اگرچه در ابتدا ترکیه و آمریکا موافقت اولیه خود را با این طرح اعلام کرده بودند اما درنهایت روز شنبه نخست‌وزیر ترکیه از مخالفت کشورش با این طرح سخن گفت.

این طرح برای اجرایی شدن نیازمند پشتیبانی روسیه، قدرتمندترین بازیگر کنونی در درگیری‌های سوریه و متحد نزدیک بشار اسد نیز بود. کرملین پیش‌تر در روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

تهدید دوبارۀ اردوغان: مرزها را از «ی‌پ‌گ» پاک و دروازه‌های اروپا را برای مهاجران باز می‌کنیم

رجب طیب اردوغان نیز روز شنبه اعلام کرد که اگر روسیه به تعهدات خود طبق معاهدۀ دو جانبۀ آنها که سه‌شنبه گذشته منعقد شد عمل نکند، ترکیه مناطق شمالی سوریه و هم‌مرز با ترکیه را از شبه‌نظامیان عضو یگان‌های مدافع خلق موسوم به «ی‌پ‌گ» پاک خواهد کرد.

در چهارچوب توافق اردوغان و پوتین، پلیس نظامی روسیه و مرزبانان سوریه باید شبه نظامیان کرد عضو «ی‌پ‌گ» را از ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه دور کنند. کردها پیش‌تر به واسطۀ آمریکا به آنکارا اعلام کرده بودند که این منطقه را تخلیه کرده‌اند.

رجب طیب اردوغان همچنین بار دیگر در سخنان روز شنبه خود، تهدید اتحادیه اروپا مبنی بر «باز کردن دروازه‌ها برای پناهندگان» را تکرار کرد و گفت چنانچه کشورهای این اتحادیه از طرح آنکارا در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و اسکان پناهجویان در این مناطق حمایت نکنند، این تهدید را عملی خواهد کرد.