تحولات افغانستان - سرکوب خشونت‌آمیز تجمع زنان، ادامه درگیری‌ها در پنجشیر، و آمادگی فرودگاه کابل برای بازگشایی

13/06/1400 10:59:00 ب.ظ

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. در حالی که فعالان زن در افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای بر اهمیت حفظ حقوق زنان «به عنوان نیمی از جمعیت» کشور تاکید کرده‌اند، روز شنبه شبه‌نظامیان طالبان به سوی گروهی از زنان که خواستار «تضمین آزادی آموزش و اشتغال» بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند.

ثریا، از کارمندان دولتی سابق در افغانستان گفت: «به همراه تعدادی از همکاران می‌خواستیم برای اعتراض و تظاهرات جلوی یک ساختمان دولتی برویم. اما قبل از آن که به آنجا برسیم طالبان گاز اشک آور پرتاب کردند و به یکی از زنان شوکر برقی زدند. سر یکی از خانم‌ها هم با قنداق تفنگ زخمی و خون آلود شد.»

در همین حال، طالبان مدعی شده‌اند که مقاومت در دره پنجشیر درهم شکسته شده و روز جمعه به نشانه پیروزی دست به تیراندازی هوایی در کابل زدند. اما وزیر خارجه پیشین افغانستان با انتشار یک ویدیو در صفحه فیس‌بوک خود، شکست جبهه مقاومت پنجشیر را تکذیب کرد. headtopics.com

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه پیشین افغانستان، گفت: «در چنین شرایطی که پنجشیر به پایگاه اصیل مقاومت مردمی افغانستان تبدیل شده، و تمام طرف‌ها بر گفتگو و ایجاد یک نقشه راه برای آینده تاکید دارند، انتظار مردم از طالبان این است که تا رسیدن به یک راه حل معقول و مورد قبول از حمله علیه مقاومت در پنجشیر جدا خودداری کنند.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

اردوغان از سرخوشی آواز خواند!

اردوغان با آواز خوانی پیروزی خود در انتخابات را جشن گرفت. ادامه مطلب >>

تحولات افغانستان محور گفت‌وگوی وزرای خارجه تاجیکستان و انگلستانوزیران امور خارجه تاجیکستان و انگلستان درباره تحولات اخیر افغانستان تلفنی گفت‌وگو کردند. - خبرگزاری آناتولی

حمله طالبان به تجمع زنان در کابل؛ درگیری‌ها در پنجشیر ادامه داردبا تشدید درگیری بین طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی در پنجشیر، احمد مسعود بر ادامه مبارزه تاکید کرد؛ همچنین طالبان به تجمع گروهی از زنان در کابل یورش برد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد چرا درباره جزئیات اخبار جدید پنچشیر و پیروزی‌های نیروهای مقاومت‌ نمینویسید؟! انفجار در کوهها، محاصره شدن صدها طالب، اسیر شدن صدها طالب بدست نیروهای مقاومت و صحنه‌های فرار طالبان از پنجشیر. آیا نمیبینید؟

پروازهای داخلی در افغانستان از سرگرفته شدنخستین پرواز داخلی در فرودگاه کابل پس از تحولات اخیر افغانستان امروز انجام شد.

ادعای تسلط طالبان بر ولایت پنجشیر افغانستان؛ مقاومت تکذیب کرددر پی ناکامی تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس و توقف گفت‌وگوها میان گروه طالبان و جبهه مقاومت ملی افغانستان در ولایت پنجشیر، سه منبع طالبان در گفتگو با خبرگزاری

آمریکا: برای بازگشایی فرودگاه کابل با ترکیه و قطر همکاری نزدیک داریموزیر امور خارجه آمریکا از همکاری نزدیک با ترکیه و قطر برای بازگشایی هرچه سریعتر فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل، پایتخت افغانستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی تورکی نباید در مکر و معرکه گیرهای مشترک صلیبچیهای استعمار جهانی و فرقه فارسیسم اشغالگر ایران، شرکت کند.

اینفوگرافی| مقاومت پنجشیر افغانستان در یک نگاهاستان پنجشیر تا نیمه شهریور 1400، تحت کنترل جبهه مقاومت در برابر طالبان قرار دارد و تنها استان افغانستان است که پس از سقوط کابل به کنترل طالبان در نیامده است.