تحصیل بدون تبعیض؛ حق کودکان دارای معلولیت | DW | 02.10.2019

02/10/2019 07:28:00 ب.ظ

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح 'سنجش سلامت نوآموزان' را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

کودکان دارای معلولیت, کنوانسیون حقوق کودک

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح 'سنجش سلامت نوآموزان' را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح 'سنجش سلامت نوآموزان' را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

تحصیل بدون تبعیض؛ حق کودکان دارای معلولیتسازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح"سنجش سلامت نوآموزان" را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

جین بوکمن، معاون حقوق معلولان در سازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید رویکرد دولت ایران نسبت به آموزش کودکان دارای معلولیت موجب به حاشیه رفتن آنها در جامعه می‌شود.  طرح سنجش سلامت نوآموزان مانع دسترسی کودکان به آموزش می‌شود و آنها حق دارند در مدارس همگانی و در کنار هم‌سن و سالان خود درس بخوانند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

نامه نازنین زاغری از اوین: من و دخترم بازیچه دست سیاستمداران شده‌ایم | DW | 02.10.2019نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، در نامه‌ای از اوین از عملکرد جمهوری اسلامی در پرونده خود انتقاد کرد. به گفته زاغری، 'سیاستمداران' از او و دخترش به عنوان 'ابزاری' برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. توی ایران باید از خودت بپرسی ارزشت چقدره؟ من واسه کشورای خارجی خوراک خبری خوبی ام یا نه؟ یکی مثل ترامپ میگه اگه میخواهید رفیق تروریست خودتونو تو بیمارستان ملاقات کنید شرطش اینکه یک زندانی آمریکایی ازاد کنید، اونوقت بوریس_جانسون بیشرف شیرجه زدن به روباه_بنفش یاد میده. اینه فرق دوست و دشمن

کره‌ شمالی بار دیگر دست به آزمایش یک موشک بالستیکی زد | DW | 02.10.2019یک روز پس از اعلام آمادگی کره شمالی برای شروع دور جدید گفت‌وگو با آمریکا بر سر مناقشه هسته‌ای، این کشور اقدام به پرتاب یک موشک جدید کرد. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن این اقدام را نقض قطعنامه شورای امنیت اعلام کرده است.

آخرین خبرهای چهارشنبه دهم مهر ۱۳۹۸ | DW | 02.10.2019🙃 اگه تو روباهی اونا پرورش دهنده روباهن خر خودتی حسن بنفشه اگر ملاقات می کردی با ترامپ می بایست همونجا مومندی !

'چت‌های خصوصی محسن لرستانی دلیل اتهام افساد فی‌الارض به اوست' | DW | 02.10.2019محسن لرستانی، خواننده‌کمتر شناخته‌شده‌ای است که حالا با اتهام افساد فی‌الارض که می‌تواند حکم اعدام در پی داشته باشد روبه‌روست. وکیل او در گفتگو با دویچه وله فارسی 'چت‌های خصوصی' موکلش را علت دستگیری دانست. خوب چت خصوصي او چه ربطي به اينها دارد كه ميخواهند اين جوان كشور رو إعدام كنند ...چطور وقتي طوسي به اين همه بچه تجاوز كرد محكوم به إعدام نشد نخير بي ناموسي كرده با ...... اصلا شما این بابا رو میشناسید که دارید نظر میدید؟

دونالد ترامپ طرح استیضاحش را 'کودتا' علیه خود نامید | DW | 02.10.2019رئیس جمهوری آمریکا مدعی است که طرح استیضاحش 'خیانت به وطن' و همچنین تلاشی برای سلب قدرت و آزادی از مردم است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به صدور احضاریه از سوی کنگره برای مسئولان این وزارتخانه اعتراض کرده است. اینجاست که میگن چاه نکن بهر کسی اول خودت بعدا کسی ... عاقبت الان برای بقای خودت تلاش کن 😉 کار ایرانه:)) دموکرات های نق نقوی جرزن بچه لوس

روحانی: ما برای مذاکره همکاری کردیم، کاخ سفید مانع شد | DW | 02.10.2019روحانی کاخ سفید را مسئول شکست تلاش‌ها برای دیدار او و ترامپ معرفی کرد. رئیس جمهوری ایران با اشاره به 'همکاری' خود در راستای مذاکره گفت، آمریکا در 'پیغام خصوصی' نرمش نشان می‌داد، اما علنا از 'تشدید تحریم‌ها' سخن می‌گفت.

ایران تحصیل بدون تبعیض؛ حق کودکان دارای معلولیت سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح"سنجش سلامت نوآموزان" را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.ایران نامه نازنین زاغری از اوین: من و دخترم بازیچه دست سیاستمداران شده‌ایم نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، در نامه‌ای از اوین از عملکرد جمهوری اسلامی در پرونده خود انتقاد کرد.در نخستین ساعات بامدادی روز چهارشنبه ۱۰ مهر (دوم اکتبر) خبر پرتاب یک موشک بالستیکی جدید از سوی کره شمالی خبرساز شد.آخرین خبرهای چهارشنبه دهم مهر ۱۳۹۸ [۱۳:۳۰] جعفر کاشانی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران درگذشت جعفر کاشانی، رئیس هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس  بر اثر بیماری در سن ۷۵ سالگی در منزل خود درگذشت.

جین بوکمن، معاون حقوق معلولان در سازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید رویکرد دولت ایران نسبت به آموزش کودکان دارای معلولیت موجب به حاشیه رفتن آنها در جامعه می‌شود.  طرح سنجش سلامت نوآموزان مانع دسترسی کودکان به آموزش می‌شود و آنها حق دارند در مدارس همگانی و در کنار هم‌سن و سالان خود درس بخوانند. نازنین زاغری رتکلیف، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی که دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، در نامه‌ای سرگشاده ضمن انتقاد از عملکرد جمهوری اسلامی در پرونده‌اش، از دوری از فرزندش به عنوان"بدترین عذاب" گلایه کرده و وضعیت خود را با نگار قدس کنی مقایسه کرده است. هادی قائمی، مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران نیز می‌گوید میلیون‌ها فرد دارای معلولیت در ایران روزانه با انگ‌های اجتماعی روبرو می‌شوند و عدم دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش در محیطی فراگیر به این شرایط و منزوی شدن آنها دامن می‌زند. بنا بر اظهارات ارتش کره جنوبی، این موشک بالستیکی پس از طی مسافتی بالغ بر ۴۵۰ کیلومتر در مناطق شرقی و در آب‌های ژاپن فرود آمده است. تعداد کودکان دارای معلولیت در سن تحصیل در ایران حدود یک میلیون و نیم برآورد شده است. "بدترین عذاب" نازنین زاغری در نامه خود که امروز چهارشنبه ۱۰ مهر (دوم اکتبر) در وبسایت کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شده، در توصیف وضعیت خود از جمله نوشته است: «شاید برای تو درآغوش نکشیدن دخترت غیر قابل تصور باشد اما من بیش از سه سال است که با آن در کشمکش هستم و این‌برایم بدترین عذاب است. بر اساس آمار دولتی، در طول سال تحصیلی ۱۳۹۷-۹۸ تنها ۱۵۰هزار کودک دارای معلولیت در سن تحصیل در مدارس ثبت نام شده‌اند. به گزارش ایسنا، حسن روحانی از امانوئل مکرون‌، رئیس‌جمهور فرانسه به خاطر تلاش برای انجام  مذاکره  بین ایران و آمریکا تشکر کرد و گفت، در انجام نشدن این مذاکره نه پاریس مقصر است و نه تهران بلکه  "آن‌که کارشکنی کرد کاخ سفید بود.

بیش از نیمی دیگر یا در مدارس استثنایی یا جدا از سایر دانش آموزان درس می‌خوانند. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را به اتهام مشارکت در"براندازی نرم" به پنج سال زندان محکوم کرده است. این نوار به عرض ۲۰۰ مایل دریایی، از سواحل ژاپن فاصله دارد. آن دسته از کودکان دارای معلولیت نیز که در مدارس ثبت‌نام می‌شوند، با مشکلاتی چون  ساختمان‌ها وکلاس‌ها و دستشویی‌های دسترسی‌ناپذیر یا نداشتن دستیار روبرو هستند. هادی قائمی می‌گوید دولت می‌تواند حمایت‌های لازم را در اختیار این کودکان قرار دهد؛ از جمله ابزارهای کمکی مثل سمعک یا محتوای دروس در قالب‌های مختلف مثل فایل‌های صوتی، تصویری یا نسخه بریل.» "تفاوت بزرگ" زاغری با نگار قدس کنی این شهروند دوتابعیتی زندانی سپس از عملکرد جمهوری اسلامی در پرونده خود انتقاد کرده و ضمن اشاره به آزادی نگار قدس کنی از زندان‌های آمریکا می‌نویسد: «اما بین من و نگار تفاوت بزرگیست. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید هدف طرح سنجش سلامت نوآموزان که از چهار سال قبل در ایران اجرا می‌شود، ارزیابی سلامت و غربالگری جسمی، حسی و آمادگی تحصیلی نوآموزان عنوان شده است. ژاپن اعلام کرده است که شورای امنیت ملی این کشور در حال حاضر سرگرم بررسی موضوع پرتاب این موشک است. آزمایش‌های بینایی سنجی، شنوایی سنجی، بررسی قد، وزن و . حبس او برابر با آزادی اوست.  او افزود: «ما و کشورهای اروپایی در کنار چین و روسیه در جریان مذاکرات تلاش کردیم به توافقی متوازن برسیم ولی اکنون با یک‌جانبه گرایی آمریکا این توازن از بین رفته است.

.. او در کشوری غریب محکوم شده و من در وطنم. معاون وزیر امور خارجه کره شمالی روز سه‌شنبه، اول اکتبر، از"تماس اولیه" مقامات این کشور با مقامات آمریکایی سخن گفته بود. اما کودکان دارای معلولیت را در بسیاری موارد از حضور در مدارس رایج محروم می‌کند. تعهدات و تکالیف دولت ایران ایران از سال ۱۳۸۷ به کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولان پیوسته است؛ کنوانسیونی که دسترسی به آموزش فراگیر در نزدیک‌ترین محل به زندگی فرد در کنار سایرین را حق افراد دارای معلولیت می‌داند و دولت‌‌های عضو را به رعایت این اصل موظف می‌کند.» دادگاهی در ایالت مینه‌سوتای آمریکا نگار قدس کنی را به جرم"نقض تحریم‌های آمریکا" و دست داشتن در فروش غیرقانونی فناوری آمریکایی به صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ۲۷ ماه زندان محکوم کرد، اما قاضی دادگاه مدت‌زمان بازداشت او را جزو محکومیت‌اش به حساب آورد و خانم قدس کنی هفته گذشته آزاد شد. ماده هفتم کنوانسیون از دولت‌ها خواسته برای کودکان دارای معلولیت شرایطی برابر با سایر کودکان فراهم کند. دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی، منطقه غیرنظامی بین دو کره، ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ این نخستین باری نیست که کره شمالی پیش از شروع دور جدید گفت‌وگوهای خود پیرامون مناقشه هسته‌ای، اقدام به آزمایش موشکی می‌کند. حسینی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، گفت: «موضوع اتهامی موکلم در رابطه با مسائل اخلاقی و خصوصی بود که در فضای مجازی منتشر کرده بود و او  شاکی خصوصی ندارد.

ماده ۲۴ نیز حق آموزش برای افراد دارای معلولیت، فارغ از هر تبعیض و مبتنی بر فرصت‌های برابر را مورد تاکید قرار داده است.» محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در حاشیه اجلاس عمومی اخیر سازمان ملل در نیویورک به خبرنگاران گفته بود، قرار بوده برای آزادی نازنین زاغری در ازای تسویه بدهی ۴۰ ساله لندن به تهران پادرمیانی کند. در تبصره‌های بند دوم این ماده آمده است: «افراد دارای معلولیت از نظام آموزش همگانی بر مبنای معلولیت مستثنی نمی‌گردند.. اما هموند در ژوئیه ۲۰۱۶ وزارت خارجه را ترک کرد. دور پیشین گفت‌وگوهای رسمی رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی در هانوی که در ماه فوریه برگزار شده بود، بدون کسب نتیجه به پایان رسید.. افراد دارای معلولیت می‌توانند به آموزش ابتدایی و متوسطه رایگان، با کیفیت و فراگیر بر مبنای برابر با سایر افراد جامعه خود، دسترسی داشته باشند. بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران، به خاطر پیش‌پرداخت خرید تانک‌های چیفتن در سال ۱۹۷۶ است که به خاطر انقلاب و تغییر حکومت ایران تحویل داده نشدند. همانطور که پیشتر گفته‌ام، فکر می‌کنم عربستان دست به بزرگ نمایی سیاسی در این رابطه زده تا بگوید امنیت انرژی درجهان به خطر افتاده است.

» در سال‌های اخیردولت ایران جهت بهبود دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش اقداماتی انجام داه؛ از جمله افزایش بودجه آموزش و پرورزش کودکان استثنایی و استاندارد سازی در ساختمان‌مدارس نوساز یا در حال بازسازی. گفته می‌شود پس از برکناری جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امکان کسب موفقیت در گفت‌وگوهای بین دو کشور افزایش یافته است. دولت هم‌چنین امکان نسخه بریل یا صوتی برای دروس را گسترش داده و از کودکان دارای معلولیت حمایت کرده است. به گفته ظریف، جرمی هانت چنین اقدامی را تن دادن به"باج‌خواهی" دانسته است. کمپین حقوق بشر در ایران می‌گوید به دلیل نبود رویکردی جامع برای تضمین آموزش فراگیر در کل نظام آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، اقدامات انجام گرفته کافی نیستند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید علی همت محمودنژاد، رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در آستانه شروع سال تحصیلی ۹۸-۹۹ از عدم پذیرش کودکان معلول در کودکستان‌های خصوصی گلایه کرده و گفته بود که آنها به دلیل این که بچه‌های معلول روی روحیه سایرین تاثیر منفی می‌گذارند، ثبت‌نام نمی‌شوند. خانم زاغری نوشته است: «شاید اگر انسانیت و اخلاق و دینداری به معنای واقعی که یک کشور اسلامی ادعا می‌کند در دل سیاستمداران حلول می‌کرد، دنیای ما جای بهتری بود و رنج مادران سرزمینمان سبکتر. محمودنژاد افزوده بود که پذیرفته نشدن کودک معلول در مهدکودک‌ها، تجربیات اجتماعی و استقلال آنها را به مخاطره می‌اندازد. گفته می‌شود که موسسات اقتصادی آلمان قرار است روز چهارشنبه پیش‌بینی‌های خود از رشد اقتصادی سال جاری را بازنگری کرده و احتمالا کاهش دهند.

در همین زمینه، روزنامه"ایران" در گزارشی به نقل از یک مادر نوشته بود: «از صد مهد کودکی که رفتم یکی حاضر شد اسم دخترم را بنویسد.. دولتی‌ها اصلا امکانات نداشتند و ساختمان پر از پله بود و مدیران‌شان هم مخالفت می‌کردند.» تا سال ۹۶، کودکان استثنایی و دارای معلولیت، بر اساس شیوه نامه موسوم به"طرح تلفیقی" می‌توانستند در مدارس عادی تحصیل کنند.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید نازنین زاغری که در بریتانیا به عنوان مدیر پروژه برای بنیاد تامسون رویترز کار می‌کرده، در ایران به اتهام"همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی غربی" به پنج سال حبس محکوم شده و سومین سال محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند. دانش‌آموزان نابینا، ناشنوا و معلولان جسمی و حرکتی بر اساس این طرح به مدرسه‌های عادی ارجاع داده می‌شدند، مگر خانواده تمایل داشت فرزندش را جای دیگری ثبت نام کند. اما در دستورالعملی که برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ صادر شد، تحصیل این کودکان در مدارس عادی به شرکت در برنامه سنجش بدو ورود به دبستان مشروط شد. آمریکا و برخی کشورهای اروپایی جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود از زندانیان دوتابعیتی به عنوان"گروگان" استفاده می‌کند.

این دستور‌العمل، ثبت نام و تحصیل کودکان معلول و استثنایی را به دلیل لزوم امکانات ویژه و ضرورت حضور نیروی متخصص، در مدارس عادی ممنوع اعلام کرد. در همین زمینه: . در همین زمینه:.