کودکان دارای معلولیت, کنوانسیون حقوق کودک, طرح سنجش سلامت نوآموزان, طرح تلفیقی, آموزش و پرورش

کودکان دارای معلولیت, کنوانسیون حقوق کودک

تحصیل بدون تبعیض؛ حق کودکان دارای معلولیت | DW | 02.10.2019

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح 'سنجش سلامت نوآموزان' را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

02/10/2019 07:28:00 ب.ظ

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح 'سنجش سلامت نوآموزان' را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح 'سنجش سلامت نوآموزان' را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

تحصیل بدون تبعیض؛ حق کودکان دارای معلولیتسازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران، طرح"سنجش سلامت نوآموزان" را مانعی در راه دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش فراگیر و باکیفیت خوانده‌‌ و نسبت به منزوی شدن این کودکان هشدار داده‌اند.

اسرائیل خواستار «لغو فوری» حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی شد کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

جین بوکمن، معاون حقوق معلولان در سازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید رویکرد دولت ایران نسبت به آموزش کودکان دارای معلولیت موجب به حاشیه رفتن آنها در جامعه می‌شود.  طرح سنجش سلامت نوآموزان مانع دسترسی کودکان به آموزش می‌شود و آنها حق دارند در مدارس همگانی و در کنار هم‌سن و سالان خود درس بخوانند.

هادی قائمی، مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران نیز می‌گوید میلیون‌ها فرد دارای معلولیت در ایران روزانه با انگ‌های اجتماعی روبرو می‌شوند و عدم دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش در محیطی فراگیر به این شرایط و منزوی شدن آنها دامن می‌زند. headtopics.com

تعداد کودکان دارای معلولیت در سن تحصیل در ایران حدود یک میلیون و نیم برآورد شده است. بر اساس آمار دولتی، در طول سال تحصیلی ۱۳۹۷-۹۸ تنها ۱۵۰هزار کودک دارای معلولیت در سن تحصیل در مدارس ثبت نام شده‌اند. بیش از نیمی دیگر یا در مدارس استثنایی یا جدا از سایر دانش آموزان درس می‌خوانند.

آن دسته از کودکان دارای معلولیت نیز که در مدارس ثبت‌نام می‌شوند، با مشکلاتی چون  ساختمان‌ها وکلاس‌ها و دستشویی‌های دسترسی‌ناپذیر یا نداشتن دستیار روبرو هستند. هادی قائمی می‌گوید دولت می‌تواند حمایت‌های لازم را در اختیار این کودکان قرار دهد؛ از جمله ابزارهای کمکی مثل سمعک یا محتوای دروس در قالب‌های مختلف مثل فایل‌های صوتی، تصویری یا نسخه بریل.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدهدف طرح سنجش سلامت نوآموزان که از چهار سال قبل در ایران اجرا می‌شود، ارزیابی سلامت و غربالگری جسمی، حسی و آمادگی تحصیلی نوآموزان عنوان شده است. آزمایش‌های بینایی سنجی، شنوایی سنجی، بررسی قد، وزن و ... اما کودکان دارای معلولیت را در بسیاری موارد از حضور در مدارس رایج محروم می‌کند.

تعهدات و تکالیف دولت ایرانایران از سال ۱۳۸۷ به کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولان پیوسته است؛ کنوانسیونی که دسترسی به آموزش فراگیر در نزدیک‌ترین محل به زندگی فرد در کنار سایرین را حق افراد دارای معلولیت می‌داند و دولت‌‌های عضو را به رعایت این اصل موظف می‌کند. ماده هفتم کنوانسیون از دولت‌ها خواسته برای کودکان دارای معلولیت شرایطی برابر با سایر کودکان فراهم کند. ماده ۲۴ نیز حق آموزش برای افراد دارای معلولیت، فارغ از هر تبعیض و مبتنی بر فرصت‌های برابر را مورد تاکید قرار داده است. headtopics.com

بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی المپیک توکیو؛ کشتی‌گیر کوبایی چهارمین طلای پیاپی را گرفت - BBC News فارسی

در تبصره‌های بند دوم این ماده آمده است: «افراد دارای معلولیت از نظام آموزش همگانی بر مبنای معلولیت مستثنی نمی‌گردند... افراد دارای معلولیت می‌توانند به آموزش ابتدایی و متوسطه رایگان، با کیفیت و فراگیر بر مبنای برابر با سایر افراد جامعه خود، دسترسی داشته باشند.»

در سال‌های اخیردولت ایران جهت بهبود دسترسی کودکان دارای معلولیت به آموزش اقداماتی انجام داه؛ از جمله افزایش بودجه آموزش و پرورزش کودکان استثنایی و استاندارد سازی در ساختمان‌مدارس نوساز یا در حال بازسازی. دولت هم‌چنین امکان نسخه بریل یا صوتی برای دروس را گسترش داده و از کودکان دارای معلولیت حمایت کرده است.

کمپین حقوق بشر در ایران می‌گوید به دلیل نبود رویکردی جامع برای تضمین آموزش فراگیر در کل نظام آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، اقدامات انجام گرفته کافی نیستند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدعلی همت محمودنژاد، رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در آستانه شروع سال تحصیلی ۹۸-۹۹ از عدم پذیرش کودکان معلول در کودکستان‌های خصوصی گلایه کرده و گفته بود که آنها به دلیل این که بچه‌های معلول روی روحیه سایرین تاثیر منفی می‌گذارند، ثبت‌نام نمی‌شوند. محمودنژاد افزوده بود که پذیرفته نشدن کودک معلول در مهدکودک‌ها، تجربیات اجتماعی و استقلال آنها را به مخاطره می‌اندازد.

در همین زمینه، روزنامه"ایران" در گزارشی به نقل از یک مادر نوشته بود: «از صد مهد کودکی که رفتم یکی حاضر شد اسم دخترم را بنویسد. دولتی‌ها اصلا امکانات نداشتند و ساختمان پر از پله بود و مدیران‌شان هم مخالفت می‌کردند.»تا سال ۹۶، کودکان استثنایی و دارای معلولیت، بر اساس شیوه نامه موسوم به"طرح تلفیقی" می‌توانستند در مدارس عادی تحصیل کنند. دانش‌آموزان نابینا، ناشنوا و معلولان جسمی و حرکتی بر اساس این طرح به مدرسه‌های عادی ارجاع داده می‌شدند، مگر خانواده تمایل داشت فرزندش را جای دیگری ثبت نام کند. اما در دستورالعملی که برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ صادر شد، تحصیل این کودکان در مدارس عادی به شرکت در برنامه سنجش بدو ورود به دبستان مشروط شد. این دستور‌العمل، ثبت نام و تحصیل کودکان معلول و استثنایی را به دلیل لزوم امکانات ویژه و ضرورت حضور نیروی متخصص، در مدارس عادی ممنوع اعلام کرد. headtopics.com

ادامه مطلب: DW فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

نامه نازنین زاغری از اوین: من و دخترم بازیچه دست سیاستمداران شده‌ایم | DW | 02.10.2019نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، در نامه‌ای از اوین از عملکرد جمهوری اسلامی در پرونده خود انتقاد کرد. به گفته زاغری، 'سیاستمداران' از او و دخترش به عنوان 'ابزاری' برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. توی ایران باید از خودت بپرسی ارزشت چقدره؟ من واسه کشورای خارجی خوراک خبری خوبی ام یا نه؟ یکی مثل ترامپ میگه اگه میخواهید رفیق تروریست خودتونو تو بیمارستان ملاقات کنید شرطش اینکه یک زندانی آمریکایی ازاد کنید، اونوقت بوریس_جانسون بیشرف شیرجه زدن به روباه_بنفش یاد میده. اینه فرق دوست و دشمن

کره‌ شمالی بار دیگر دست به آزمایش یک موشک بالستیکی زد | DW | 02.10.2019یک روز پس از اعلام آمادگی کره شمالی برای شروع دور جدید گفت‌وگو با آمریکا بر سر مناقشه هسته‌ای، این کشور اقدام به پرتاب یک موشک جدید کرد. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن این اقدام را نقض قطعنامه شورای امنیت اعلام کرده است.

آخرین خبرهای چهارشنبه دهم مهر ۱۳۹۸ | DW | 02.10.2019🙃 اگه تو روباهی اونا پرورش دهنده روباهن خر خودتی حسن بنفشه اگر ملاقات می کردی با ترامپ می بایست همونجا مومندی !

'چت‌های خصوصی محسن لرستانی دلیل اتهام افساد فی‌الارض به اوست' | DW | 02.10.2019محسن لرستانی، خواننده‌کمتر شناخته‌شده‌ای است که حالا با اتهام افساد فی‌الارض که می‌تواند حکم اعدام در پی داشته باشد روبه‌روست. وکیل او در گفتگو با دویچه وله فارسی 'چت‌های خصوصی' موکلش را علت دستگیری دانست. خوب چت خصوصي او چه ربطي به اينها دارد كه ميخواهند اين جوان كشور رو إعدام كنند ...چطور وقتي طوسي به اين همه بچه تجاوز كرد محكوم به إعدام نشد نخير بي ناموسي كرده با ...... اصلا شما این بابا رو میشناسید که دارید نظر میدید؟

دونالد ترامپ طرح استیضاحش را 'کودتا' علیه خود نامید | DW | 02.10.2019رئیس جمهوری آمریکا مدعی است که طرح استیضاحش 'خیانت به وطن' و همچنین تلاشی برای سلب قدرت و آزادی از مردم است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به صدور احضاریه از سوی کنگره برای مسئولان این وزارتخانه اعتراض کرده است. اینجاست که میگن چاه نکن بهر کسی اول خودت بعدا کسی ... عاقبت الان برای بقای خودت تلاش کن 😉 کار ایرانه:)) دموکرات های نق نقوی جرزن بچه لوس

روحانی: ما برای مذاکره همکاری کردیم، کاخ سفید مانع شد | DW | 02.10.2019روحانی کاخ سفید را مسئول شکست تلاش‌ها برای دیدار او و ترامپ معرفی کرد. رئیس جمهوری ایران با اشاره به 'همکاری' خود در راستای مذاکره گفت، آمریکا در 'پیغام خصوصی' نرمش نشان می‌داد، اما علنا از 'تشدید تحریم‌ها' سخن می‌گفت.