هپکو, تحصن کارگری, مطالبات کارگری, وزارت صنعت, استانداری اراک, راه آهن مسیر شمال جنوب

هپکو, تحصن کارگری

تحصن کارگران هپکو؛ باتوم به جای مزد | DW | 18.09.2019

تحصن صنفی کارگران ماشین‌سازی هپکو با دخالت گارد ویژه، ضرب‌وجرح و دستگیری ۲۸ نفر همراه بود که سه نفرشان با وثیقه آزاد شده‌اند. کارگران دستمزدهای عقب‌افتاده خود را می‌خواهند و خواستار تغییر سهامدار عمده شرکت هستند.

18/09/2019 04:16:00 ب.ظ

تحصن صنفی کارگران ماشین‌سازی هپکو با دخالت گارد ویژه، ضرب‌وجرح و دستگیری ۲۸ نفر همراه بود که سه نفرشان با وثیقه آزاد شده‌اند. کارگران دستمزدهای عقب‌افتاده خود را می‌خواهند و خواستار تغییر سهامدار عمده شرکت هستند.

تحصن صنفی کارگران ماشین‌سازی هپکو با دخالت گارد ویژه، ضرب‌وجرح و دستگیری ۲۸ نفر همراه بود که سه نفرشان با وثیقه آزاد شده‌اند. کارگران دستمزدهای عقب‌افتاده خود را می‌خواهند و خواستار تغییر سهامدار عمده شرکت هستند.

مدیرکل اداره کار استان مرکزی، با تایید دخالت نیروی انتظامی برای باز کردن ریل راه‌آهن، از بازداشت کارگران و رفتار خشونت‌بار ماموران با آنها اظهار بی‌اطلاعی کرده اما شبکه‌های اجتماعی پر شده‌اند از تصاویر کارگران مجروح و خونین. رسانه‌های رسمی گزارش ماوقع را داده‌اند اما در تصاویری که منتشر کرده‌اند، هیچ نشانی از لت‌و‌کوب کارگران نیست.

ستاد کرونا با تغییر تاریخ کنکور مخالفت کرد / برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی آمریکا پیش‌نویس جدید تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه کرد خبرگزاری تسنیم

کارگران هپکو می‌گویند همکاران بازداشت شده آنها در زندان مرکزی اراک هستند. خبرگزاری ایلنا می‌نویسد: «از قرار معلوم مسئولان دادگاه برای آزادی ۴ نفر از کارگران مبلغ ۲۵۰ میلیون وثیقه درخواست کرده‌اند و برای بقیه کارگران بازداشت شده فیش‌های حقوقی کارگران هپکو را برای ضمانت آزادی همکاران‌شان پذیرفته‌اند.» این در حالی است که اعتراضات از خارج کارخانه به داخل کارخانه منتقل شده است.

در شبکه‌های اجتماعی فیلم کوتاهی از یک کارگر معترض با سر و روی خونین، دست به دست می‌شود. او می‌گوید: «به عنوان یک هپکویی اعلام می‌کنم که در پنج سال گذشته تمام راه‌های مسالمت‌آمیز اعتراض را رفته‌ایم و نتیجه آنها یک مشت دروع از جانب مسئولین و یک وام جدید برای پرداخت بخش ناچیزی از معوقات ما و اضافه شدن آنها به بدهی‌های قبلی هپکو و آوردن مدیران جدید بوده است...»

هپکو درگیر بحران مالی، سوءمدیریت، رکود تولید و واگذاری"چشم‌بسته" به بخش خصوصی است. تولید ماشین‌سازی هپکو با ظرفیت۳۰۰۰ کارگر به زیر ۲۰درصد رسیده است. بخش مونتاژ کارخانه تعطیل شده، کارگران حقوق تیر و مرداد را نگرفته‌اند و سه سال دستمزد معوقه هم طلب دارند. وزیر صنعت  ۱۲ شهریور اعلام کرده بود که سازمان خصوصی سازی طی یک هفته، تکلیف سهامداری و مدیریت این کارخانه را روشن می‌کند. خلف وعده وزیر به اعتراض‌ کارگران انجامید.

علی ابراهیمی، نماینده شازند در مجلس با گلایه از برخورد قهری با کارگران هپکو گفته است: «فردی که هپکو را خریداری کرده، در مدیریت و اداره کارخانه ناتوان است؛ نباید فراموش کنیم که نبودن بازار مصرف محصولات هپکو نیز مزید بر علت شده و در حال حاضر، عملا هپکو تولید ندارد و به همین دلیل در پرداخت مطالبات کارگران درمانده است.»

ماشین‌سازی هپکو که در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد، روزگاری"نگین تولید و مونتاژ ماشین‌آلات صنعتی خاورمیانه" خوانده می‌شد. این کارخانه در سال ۱۳۸۶ به بخش خصوصی واگذار شد و از دهه ۹۰ به سراشیبی مالی و تولیدی افتاد. تولید هپکو که زمانی ۲۴۰۰ دستگاه ماشین‌‌آلات صنعتی در سال بود، به شدت کاهش یافته و و دستمزدها سه ماه یک مرتبه پرداخت می‌شوند.

این کارخانه در زمینی به وسعت ۱۱۵ هکتار در بهترین نقطه شهر اراک واقع شده است. روزنامه شرق پیش‌تر نوشته است: «زمزمه‌هایی مبنی بر تلاش برای به نابودی کشاندن هپکو شنیده می‌شود؛ تلاش‌هایی که هدفش تعطیلی کارخانه و فروش زمین‌ها و دستگاه‌هایی است که بسیار ارزشمندند.»

واکنش‌ها به انتخاب کاملا هریس به‌عنوان معاون جو بایدن در انتخابات آمریکا جو بایدن معاون و همراه کارزار انتخاباتی‌اش را معرفی کرد: کاملا هریس تاریخ برگزاری کنکور بدون تغییر ماند

یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار در توییتی نوشته که کارخانه‌ها و شرکت‌ها با ظاهر قانونی نصیب رانت‌خواران می‌شوند و باتوم و زندان نصیب کارگران. او فساد قانونی را یکی از آفت‌های نظام خوانده است.سیدعلی آقازاده استاندار استان مرکزی، با کارگران همراهی کرده و گفته که حرف آنها درست است: »در دو سه سال گذشته با توجه به اینکه هم تولید با مشکل مواجه بوده و هم حقوق‌شان پرداخت نشده و تعدادشان هم به هزار نفر می‌رسد، حرف‌شان در این زمینه درست است.

آقازاده افزوده که در موضوع هپکو باید از حرف و شعار عبور کرد و در نظر گرفت که حل مسئله این کارخانه بر عهده استان مرکزی نیست، بلکه ابعاد وسیع‌تری دارد.این نخستین اعتصاب و تجمع کارگران هپکو یا اولین حمله پلیس به معترضان نیست. دفعات قبل نیز ماموران با باتوم و گاز اشک آور آنها را متفرق کردند.

شهروندی در توییتر می‌پرسد آیا ماموران ناجا خودشان حاضرند یک روز بدون حقوق کار کنند؟ ادامه مطلب: DW فارسی »

پنج خانواده ایرانی به تحصن مادران برای نجات فرزندانشان از چنگ پ.ک.ک پیوستندپنج خانواده ایرانی که فرزندان‌شان در چنگ تروریست‌های پ.ک.ک هستند به تحصن دیگر معترضان به این گروه مقابل دفتر حزب دموکراتیک خلق‌ها در شهر دیاربکر ترکیه پیوستند. - خبرگزاری آناتولی

'ارائه اسناد دخالت ایران در حمله به عربستان به سازمان ملل متحد' | DW | 18.09.2019برخی از مسئولان آمریکا اعلام کرده‌اند که اسنادی دارند که حکایت از دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان دارد. گفته شده است که آمریکا هفته آینده برخی از این اسناد را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد. جمهوری اسلامی باید منتظر انتقام سختی باشد مانند اسنادی که نتانیاهو و بن سلمان داده بود!؟ مثل همون اسنادی که برای هدف قرار دادن کشتی ها داشت؟

آزمون و خطا به جای استدلال قیاسی | DW | 17.09.2019۱۷ سپتامبر ۱۹۹۴؛ ۲۵ سال پيش در چنين روزی كارل پوپِر در لندن درگذشت. روزشمار Rip

سفیر عربستان در لندن: ایران پشت حمله به تاسیسات نفتی آرامکوست | DW | 18.09.2019سفیر عربستان در لندن گفته تقریبا مطمئن است که ایران پشت حمله به تاسیسات آرامکو بوده است. هم‌زمان آمریکا برای سفر به عربستان به شهروندانش هشدار داده و عربستان هم گفته در ائتلاف امنیت دریایی خلیج فارس شرکت می‌کند. 'تقریبا مطمئن است' یه مثال خیلی خوب برای پروپاگاندای_رسانه عربستان و آمریکا و رژیم_کودک_کش اگه توان ضربه زدن به ایران رو می‌داشتند شک نکنید که تا حالا این کار رو می‌کردند... یعنی بهتره بگم شما اگه توان این کار رو می‌داشتید تا حالا این کار رو می‌کردید... شما مثل سگ ولگردی هستید که مدام پارس می‌کنه و عرضه‌ی انجام کاری رو نداره.

نامه ایران به آمریکا: پاسخ اقدام علیه ایران محدود نخواهد بود | DW | 18.09.2019ایران از طریق سفارت سوییس پیامی برای آمریکا ارسال کرده و هرگونه دخالت در ارتباط با حملات آرامکو را تکذیب کرده است. ایران در عین حال تاکید کرده که هر اقدامی علیه این کشور با واکنش شدیدی روبه‌رو خواهد شد. ینی جون مادرتون ما نبودیم...

نماینده اراک: برخورد قهرآمیز با کارگران هپکو باعث تأسف استتهران- ایرناپلاس- نماینده اراک ضمن ابراز تأسف از برخورد روز گذشته پلیس با کارگران معترض شرکت هپکو می‌گوید: انتظار می‌رود انرژی و هزینه‌ای را که صرف این نوع برخوردها می‌کنند، صرف گره‌گشایی از مشکلات صنعت و کارگران کنند. مطالبه کارگران به‌هیچ‌وجه سیاسی و امنیتی نیست، بلکه صنفی است. مخالف گرانی گواهینامه هستیم مخالف گرانی گواهینامه هستیم ابراز تأسف نمیکردی که سنگینتر بودی. اگه آدم باشعوری میبودی که باید طبق وظیفت از حقوق این بنده های خدا با تمام توان دفاع میکردی که کار به اینجا کشیده نشه