تحریم‌های غرب علیه مسکو؛ روبل سقوط کرد، نرخ بهره در روسیه دو برابر شد

09/12/1400 10:40 ب.ظ

اذعان به تاثیر تحریم‌ها روی سیاست‌های پولی روسیه نشان می‌دهد که تحریم‌های غرب تا حدی توانسته است قابلیت روسیه برای استفاده از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی و طلا را محدود کند.

اذعان به تاثیر تحریم‌ها روی سیاست‌های پولی روسیه نشان می‌دهد که تحریم‌های غرب تا حدی توانسته است قابلیت روسیه برای استفاده از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی و طلا را محدود کند. بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه ۹ اسفند نرخ بهره بانکی را دو برابر کرد و مکانیسم‌هایی برای کنترل نقدینگی به اجرا گذاشت.

به گفته رئیس بانک مرکزی روسیه، یکی از دلایل اخذ این تصمیم‌ها تاثیر تحریم‌های غرب است که از فروش ذخیره ارز خارجی برای تقویت روبل جلوگیری می‌کند.

اذعان به تاثیر تحریم‌ها روی سیاست‌های پولی روسیه نشان می‌دهد که تحریم‌های غرب تا حدی توانسته است قابلیت روسیه برای استفاده از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی و طلای خود را محدود کند. الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «با توجه به تاثیر تحریم‌ها روی کاهش ارزش روبل و محدود شدن استفاده از ذخایر ارز خارجی و طلا، بانک مرکزی تصمیم گرفته است نرخ متوسط بهره را به ۲۰ درصد افزایش دهد. برای جبران افزایش تورم که شهروندان با آن روبرو هستند راهی جز افزایش نرخ بهره وجود ندارد».

ارزش برابری روبل در برابر ارزهای معتبر جهان اوایل روز دوشنبه حدود ۳۰ درصد کاهش یافت که رکورد بی‌سابقه‌ای است. ولی پس از تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد، روبل تا حدودی افت خود را جبران کرد. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

حمله روسیه به اوکراین؛ تحریم‌های گسترده در انتظار ورزش روسیه - BBC News فارسیابتدا یوفا میزبانی فینال لیگ قهرمانان فوتبال اروپا را از سن‌پترزبورگ گرفت و به پاریس داد. سپس ورزش‌های دیگر نیز دست به کار شدند و از جمله میزبانی روسیه در فرمول یک لغو شد. سپس فیفا یک گام جلوتر رفت و گفت که تیم ملی فوتبال روسیه باید کلیه مسابقاتش را در زمین بی‌طرف، بدون پرچم و سرود ملی روسیه و با نام 'اتحادیه فوتبال روسیه' انجام دهد و کمیته بین‌المللی المپیک به فدراسیون‌های جهانی توصیه کرد که روسیه را محروم کنند. کس مادر اونایی که میگفتند ورزش سیاسی نیست. چطور ایران با اسراییل بازی نمیکرد میگفتن ورزش سیاسی نیست دخالت سیاست در ورزش و ایران و ورزش کارش رو تحریم میکردن؟ ورزش اصلا سیاسی نیست😁😂😂😂

وعده گروه ۷ به تحریم‌های جدید علیه روسیه در صورت ادامه عملیات در اوکراین«جی هفت»، گروه متشکل از هفت کشور قدرتمند جهان، تهدید کرد که اگر اشغال اوکراین ادامه پیدا کند تحریم‌های جدیدی متوجه روسیه خواهد شد. این گروه طی بیانیه‌ای تاکید کرد که دستاوردهای نظامی روسیه در این جنگ به رسمیت شناخته نخواهند شد.

تحریم‌های فیفا: ممنوعیت پرچم، سرود ملی و میزبانی روسیهورزش سیاسی😂

زلنسکی: در مذاکرات با روسیه نتیجه مطلوبی برای اوکراین هنوز حاصل نشده استزلنسکی: در مذاکرات با روسیه نتیجه مطلوبی برای اوکراین هنوز حاصل نشده است در توافق زدبندهای کثیف صلیبچیهای شرق و غرب، در وین، بزودی اوکراین به روسیه داده میشود.تایوان و سنگاپور به چین و ایران بدون تضمین فرقه فارسیسم به بلوک صلیبچیهای غرب میرسد!!!... اینست زدبندهای کثیف شرق و غرب با گشتار ملت اوکراین و انحصار ملتهای ایرانیان و انحصار دیگر ملتهای جهان

پنجمین روز از نبرد روسیه و اوکراین/ اروپایی‌ها تازه به فکر ارسال سلاح به اوکراین افتاده‌اند/ ستون کشی جدید ارتش روسیه برای حمله نهایی به کی‌یف +نقشه و تصاویرپنجمین روز از نبرد روسیه و اوکراین/ ستون کشی جدید ارتش روسیه برای حمله نهایی به کی‌یف پس از گذشت ۴ روز دولت های اروپایی تازه به فکر ارسال کمک های نظامی به اوکراین افتاده‌اند. آخرین تحولات لحظه به لحظه اوکراین را اینجا بخوانید:

اینفوگرافی| وضعیت اوکراین و ارتش روسیه پس از سه روز جنگ📊 اینفوگرافی| وضعیت اوکراین و ارتش روسیه پس از سه روز جنگ 👈مشاهده تصویر باکیفیت بین‌الملل EtemadOnline

نسخه چاپی

بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه ۹ اسفند نرخ بهره بانکی را دو برابر کرد و مکانیسم‌هایی برای کنترل نقدینگی به اجرا گذاشت.

به گفته رئیس بانک مرکزی روسیه، یکی از دلایل اخذ این تصمیم‌ها تاثیر تحریم‌های غرب است که از فروش ذخیره ارز خارجی برای تقویت روبل جلوگیری می‌کند.

اذعان به تاثیر تحریم‌ها روی سیاست‌های پولی روسیه نشان می‌دهد که تحریم‌های غرب تا حدی توانسته است قابلیت روسیه برای استفاده از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی و طلای خود را محدود کند.

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «با توجه به تاثیر تحریم‌ها روی کاهش ارزش روبل و محدود شدن استفاده از ذخایر ارز خارجی و طلا، بانک مرکزی تصمیم گرفته است نرخ متوسط بهره را به ۲۰ درصد افزایش دهد. برای جبران افزایش تورم که شهروندان با آن روبرو هستند راهی جز افزایش نرخ بهره وجود ندارد».

ارزش برابری روبل در برابر ارزهای معتبر جهان اوایل روز دوشنبه حدود ۳۰ درصد کاهش یافت که رکورد بی‌سابقه‌ای است. ولی پس از تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد، روبل تا حدودی افت خود را جبران کرد.

به گفته خانم نابیولینا، بانک مرکزی روز پنجشنبه حدود یک میلیارد دلار از ذخایر ارز خارجی روسیه را فروخت ولی روز دوشنبه از این اقدام پرهیز کرد. به نظر می‌رسد که بانک مرکزی روسیه معتقد است فعلا با سایر اقدامات می‌تواند بازار مالی کشور را با ثبات نگاه دارد.

پوتین نیروهای بازدارنده هسته‌ای را به حالت آماده‌باش در آورد؛ ناتو واکنش نشان داد

بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه به صادرکنندگان نفت که شامل شرکت‌های بزرگ انرژی مثل گازپروم و روس‌نفت می‌شوند دستور دادند ۸۰ درصد از درآمد ارزی خود را در بازارهای خارجی بفروشند چون توانایی بانک مرکزی برای تزریق ارز خارجی به نظام مالی کشور بسیار محدود شده است.

کارشناسان بازارهای مالی تخمین می‌زنند که شرکت‌های صادراتی روسیه ممکن است بتوانند هر ماه رقمی بین ۴۴ تا ۴۸ میلیارد دلار به تثبیت ارزش روبل کمک کنند. در صورتی که بهای نفت‌وگاز در حد فعلی باقی بماند و صنایع انرژی روسیه مورد تحریم قرار نگیرد این اقدام ممکن است برای تزریق پول به بازار مالی به مدت چند هفته کافی باشد.

بانک مرکزی روسیه در عین حال اعلام کرد که فروش سهام و اوراق بهادار متعلق به خارجیان فعلا ممنوع شده است ولی مشخص نکرد که این ممنوعیت چه عرصه‌هایی را در بر می‌گیرد. علاوه بر این خرید طلا از بازار داخلی را شروع خواهد کرد.

همزمان، دولت روسیه از روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند دریافت وام‌های خارجی و یا انتقال ارز از سوی شهروندان به خارج را ممنوع کرد.

یکی از محورهای تحریم‌های آمریکا و بریتانیا ممنوعیت معامله شهروندان و شرکت‌های این دو کشور با بانک مرکزی، وزارت دارایی و صندوق دارایی ملی روسیه است.

حکومت سوئیس نیز روز دوشنبه اعلام کرد که به تعبیت از اتحادیه اروپا دارایی‌های مقام‌های روسیه که در حمله به اوکراین مشارکت دارند را مسدود خواهد کرد. این تصمیم برای سوئیس که همواره بر بی‌طرفی خود تاکید کرده است چرخش مهمی است.

براساس تحریم‌های غرب دسترسی تعدادی از بانک‌های بزرگ روسیه به سیستم بین‌المللی نقل و انتقال پول (سوئیفت) قطع شده است.

رئیس بانک مرکزی روسیه گفت این کشور یک سیستم داخلی مشابه سوئیفت دارد و بدون ارائه جزئیات بیشتر افزود افراد و موسساتی که خواهان معامله با روسیه هستند می‌توانند از این سیستم استفاده کنند.

الویرا نابیولینا در بخش دیگری از نشست خبری روز دوشنبه خود گفت به‌دلیل مراجعه مشتریان برای برداشت اندوخته خود برخی از بانک‌ها با کمبود نقدینگی روبرو هستند ولی بانک مرکزی به روش‌های مختلف و با در پیش گرفتن سیاستی منعطف تلاش خواهد کرد نیاز تمامی بانک‌ها به پول نقد را تامین کند.رادیو فردا

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.