تجمع سراسری معلمان در ده‌ها شهر؛ بازداشت دست‌کم ۱۵ معلم | DW | 19.02.2022

30/11/1400 04:50 ب.ظ

بسیاری از معلمان روز شنبه بار دیگر در ده‌ها شهر ایران دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش‌ها، تجمع فرهنگیان در برخی از شهرها با برخورد خشن ماموران امنیتی و بازداشت دست‌کم ۱۵ نفر از معلمان همراه شد.

بسیاری از معلمان روز شنبه بار دیگر در ده‌ها شهر ایران دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش‌ها، تجمع فرهنگیان در برخی از شهرها با برخورد خشن ماموران امنیتی و بازداشت دست‌کم ۱۵ نفر از معلمان همراه شد. آن گونه که کانال تلگرامی این شورا خبر داده، تجمع معلمان در شماری از شهرها با ''سرکوب شدید'' و ''خشونت‌آمیز'' نیروهای امنیتی مواجه شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از شبنم بهارفر، آزاده مختاری، زهرا آجرلو، جمشیدی، سالمی و شهریاری به عنوان شماری از معلمان بازداشت‌شده یاد کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید بر اساس گزارش‌ها، تجمع معلمان معترض در بسیاری از شهرها در هوای نامساعد و زیر بارش برف و باران برگزار شده است. ''معلم داد بزن، حق تو فریاد بزن''، ''با اهل قلم هرکه درافتاد، ورافتاد'' و ''رئیسی قالیباف این آخرین پیام است جنبش فرهنگیان آماده قیام است'' از دیگر شعارهای معلمان معترض بوده است.

۳۰ در همین حال، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور قطعنامه‌ای تاکید کرد که در صورت تامین نشدن خواسته‌های معلمان، ''این اعتراضات به اشکال متفاوت و گسترده‌تر ادامه خواهد یافت''. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید headtopics.com

این معلمان هشت سال دولت روحانی با همه کثافتکاری‌هاش کجا بودند ؟صبر کردند؛ خوب یک سال هم به این دولت فرصت بدهند تا بدهکاری های دولت روحانی صاف کند .

ادامه مطلب:
dw_persian »

کشف محموله عتیقه قاچاق پیش از خروج از ایران در مرز ترکیهگمرک ایران از کشف یک محموله قاچاق بسیار ارزشمند عتیقه‌جات که بین اثاثیه خانه جاسازی شده بود، در مرز ترکیه خبر داد.

تصاویری از لندن؛ اعتراض حامیان حقوق حیوانات به استفاده از پَر در صنعت مدحامیان حقوق حیوانات در اقدامی نمادین به استفاده از پر پرندگان در صنعت مد اعتراض کردند. ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

یادداشت سیامک نمازی از زندان در انتقاد از نگاه امنیتی به ایرانیان دوتابعیتی

پناهجویان افغانستان پس از قدرت‌گیری طالبان همچنان بلاتکلیف در خارج و در انتظار ویزابا خروج سریع نیروهای آمریکایی از کابل و سقوط این شهر به دست طالبان، هزاران پناهجوی افغانستانی به خارج از این کشور منتقل شدند. ملتي كه مردانش هنوز تفكر طالباني دارد و فقط زنانش پيشرو مبارزه است ، سرنوشت شوم تري خواهد داشت

ادامه صدرنشینی ایرانی‌ها در خرید ملک از ترکیه در نخستین ماه 2022شهروندان ایرانی با خرید 761 واحد مسکن از ترکیه در صد خریداران خارجی خانه در ماه ژانویه سال 2022 قرار گرفتند. - خبرگزاری آناتولی

خرس طلایی جشنواره برلین در دستان کارگردان اسپانیایی؛ سهم ایرانی‌ها از جوایز چه بود؟در جشنواره امسال برلیناله دو فیلم بلند از سینمای داخل ایران و یک فیلم مستند ساخته سینماگران ایرانی مقیم خارج از کشور حضورداشتند. میترا فراهانی کارگردان ایرانی نیز امسال برای فیلم مستند «جمعه می‌بینمت، رابینسون» جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرد. گوز

بر اساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شمار زیادی از معلمان روز شنبه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) در ده‌ها شهر از جمله اندیمشک، نقده، شهرکرد، جوانرود، یزد، اراک، کوهدشت، کرمانشاه، ایلام، سنندج، همدان، اهواز، لنگرود، کرمان، زرین‌دشت، سمیرم، شوشتر، اردبیل، اصفهان، سقز و زیویه، ایلام، مریوان، بابلسر و البرز در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرها به تجمع اعتراضی دست زدند.

این تجمع‌ها در پی فراخوان ''شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران'' برگزار شد.

آن گونه که کانال تلگرامی این شورا خبر داده، تجمع معلمان در شماری از شهرها با ''سرکوب شدید'' و ''خشونت‌آمیز'' نیروهای امنیتی مواجه شده است.

از جمله به نوشته این کانال، بیش از ۱۵ معلم در کرج، توسط نیروهای امنیتی، پلیس و لباس شخصی‌ها بازداشت شدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از شبنم بهارفر، آزاده مختاری، زهرا آجرلو، جمشیدی، سالمی و شهریاری به عنوان شماری از معلمان بازداشت‌شده یاد کرده است.

روح‌الله مردانی نیز دیگر معلمی است که در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان دلفان در استان لرستان بازداشت شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به نوشته فعالان صنفی، در شماری از شهرها، ''جو امنیتی'' برقرار شده است.

بر اساس گزارش‌ها، تجمع معلمان معترض در بسیاری از شهرها در هوای نامساعد و زیر بارش برف و باران برگزار شده است.

تجمع‌کنندگان با سردادن شعارهایی همچون ''از تهران تا خراسان معلمان در زندان'' و ''معلم زندانی آزاد باید گردد''، خواستار آزادی همکاران زندانی خود شدند.

''معلم داد بزن، حق تو فریاد بزن''، ''با اهل قلم هرکه درافتاد، ورافتاد'' و ''رئیسی قالیباف این آخرین پیام است جنبش فرهنگیان آماده قیام است'' از دیگر شعارهای معلمان معترض بوده است.

قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران، شنبه

۳۰

بهمن ۱۴۰۰

در همین حال، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور قطعنامه‌ای تاکید کرد که در صورت تامین نشدن خواسته‌های معلمان، ''این اعتراضات به اشکال متفاوت و گسترده‌تر ادامه خواهد یافت''.

بر پایه این قطعنامه، قرار است دور بعدی اعتراض‌های معلمان در سوم اسفندماه برگزار شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای لایحه رتبه‌بندی مطابق با خواسته اکثریت معلمان در سال ۱۴۰۰، پذیرش معلمان به عنوان صاحبان صندوق ذخیره فرهنگیان، تامین امنیت شغلی نیروهای غیررسمی، آزادی معلمان دربند و لغو احکام صادر شده علیه معلمان از جمله خواسته‌های فرهنگیان در این قطعنامه است.

این شورا می‌افزاید که معلمان و بازنشستگان، ''جان و زندگی خود را برای تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین گذاشته‌ اما امروز به جای تکریم و حرمت و آسودگی‌ خاطر، در تامین ضروریات زندگی شرافتمندانه مانده‌اند''.

معلمان و فرهنگیان بازنشسته در ماه‌های اخیر بارها در شهرهای مختلف ایران برای پیگیری مطالبات صنفی خود دست به تجمع زده‌اند.

شماری از کارشناسان و تحلیلگران، از اعتراض‌های معلمان به عنوان یکی از مستمرترین و ادامه‌دار‌ترین اعتراضات صنفی در تاریخ جمهوری اسلامی نام می‌برند.

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، در برخی از این تجمع‌ها دانش‌آموزان نیز با آموزگاران خود همراهی کرده‌اند.

فشارهای اقتصادی شدید بر معلمان و بازنشستگان به حدی است که در سال‌های اخیر برخی از معلمان، ناچار دست به خودکشی زده‌اند.

از جمله آخرین موارد، رسانه‌های ایران روز ۱۵ بهمن ماه نوشتند که مصطفی رنجبران، معلم ساکن شهرستان میناب در استان هرمزگان، ''به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی'' خودکشی کرد.

تماشای ویدیو

اعتراض‌های صنفی معلمان و فرهنگیان در ایران

در همین زمینه: