تجمع اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران 'به خشونت کشیده شد' | DW | 31.07.2021

31/07/2021 10:15:00 ب.ظ

جمعی از مردم تهران در تجمعی اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. گفته می‌شود که این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی 'به خشونت کشیده شد.' در تصاویر ویدئویی صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

ادامه اعتراضات ایران, اعتراضات خوزستان

جمعی از مردم تهران در تجمعی اعتراضی در مقابل تئاتر شهر تهران از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. گفته می‌شود که این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی 'به خشونت کشیده شد.' در تصاویر ویدئویی صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

جمعی از مردم تهران در تجمعی اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. گفته می‌شود که این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی 'به خشونت کشیده شد.' در تصاویر ویدئویی صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

معترضان در چهار راه ولیعصر و محوطه تئاتر شهر تهران در حمایت از اعتراضات خوزستان شعار سر دادند. در برخی ویدئوها صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.طبق گزارش‌ها، مأموران موتورسوار با باتوم به مقابله با جمعیت پرداختند. مناطق شرقی و غربی تهران از کانون‌های این تجمعات بود.

مشاجره لفظی نمایندگان خوزستان با عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران. موضوع مشاجره بحران آب و راه‌حل پیشنهادی کلانتری که اعتراض نمایندگان خوزستان را در پی داشته است. تصویری که نه به این جلسه مجلس محدود می‌شود و نه به خوزستان. وضعیت در دیگر استان‌های کشور نیز بهتر نیست. بحران کم‌آبی در یزد و کرمان و به‌ویژه در سیستان و بلوچستان به ابعاد خطرناکی رسیده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

تصاویری از بارش نادر برف در بیش از ۳۰ شهر جنوبی برزیلبارش برف بخش‌هایی از ایالت ریو گرانده جنوبی در برزیل را سفیدپوش کرد. There are fires in many cities of Turkey, which is the meeting point of all religions in our beautiful country, please send help. people and animals are dying.😭😭😭🇹🇷🇫🇷🇫🇴🇬🇧🇱🇷🇭🇲🇺🇲🇸🇴🇮🇱

آلمان از «تاخیر» ایران در از سرگیری مذاکرات وین ابراز ناخرسندی کردتاکنون شش دور از مذاکرات وین برگزار شده است و آخرین دور این گفتگوها روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) پایان یافت. خب با عرض احترام به درک و به جهنم 'و ما ينطق عن الهوى إن هو إلا وحي يوحى' اين آية بر خامنه ای پیاده نمیشه پس فتوای حرام بودن ساخت بمب اتم يه‌ اجتهادشخصيه اماپاکستان حلالش کرد ودر زيركوهها testكرد دليل سالها ذلت‌ و توسرخوري شما در وین فقط بخاطر همين‌ فتواي ناكاربره‌ عينه غربيها مثل سگ میإيستادن جلو ایرانیها آلمان به...خندید!

هشدار قطع برق به ۲۲۲ دستگاه دولتی در تهران/اعلام ساعت حضور کارکنان تا آخر مردادماههشدار قطع برق به ۲۲۲ دستگاه دولتی در تهران معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به اینکه در استان تهران ساعت حضور کارکنان تا آخر مردادماه ازساعت ۷ تا ۱۳ است از هشدار قطع برق به ۲۲۲ دستگاه دولتی در تهران خبر داد

تهران در اوج کرونا/ اوضاع سختِ بیمارستان‌ها و کادر درمانرئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران: *کرونا در تهران در شرایط اوج خود قرار دارد *واقعا اوضاع سختی داریم‌ *فشار زیادی به کادر درمان وارد می‌شود *تعداد موارد نیازمند به بستری بالا است *با مشکل کمبود تخت مواجه هستیم ما که داشتیم کرونا رو مدیریت میکردیم، پس چی شد؟ نمکی چکار میکنه؟!

اعلام همبستگی مصر با دولت و مردم ترکیه در پی آتش‌سوزی‌های اخیردولت مصر در پی وقوع آتش‌سوزی در برخی مناطق جنگلی ترکیه با دولت و مردم کشور ابراز همدردی کرد. - خبرگزاری آناتولی

شیوع بی‌سابقه کرونا در ژاپن همزمان با افزایش نارضایتی‌ها از برگزاری مسابقات المپیکنزدیک به نیمی از ظرفیت بیمارستان‌های توکیو پر شده است و برخی از بیمارستان‌ها نیز دیگر امکان پذیرش بیمار جدید ندارند. بیش از ۱۰ هزار نفر نیز در پایتخت ژاپن به دلیل ابتلا به «کووید ۱۹» یا تماس با یک فرد مبتلا، در منازل یا هتل‌ها قرنطینه شده‌اند.

ایران تجمع اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران"به خشونت کشیده شد" جمعی از مردم تهران در تجمعی اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند.به روز شده در: ۲۹/۰۷/۲۰۲۱ عبور یک جبهه هوای سرد از جنوب برزیل باعث شد تا ساکنان بیش از ۳۰ شهر در ایالت ریو گرانده جنوبی چهارشنبه شب شاهد بارش برف باشند.ایران در جریان این مذاکرات با قدرت های جهانی بر سر احیای برجام، ساز و کار اجرای مجدد تعهداتش در توافق سال ۲۰۱۵ و نحوه بازگشت آمریکا به این توافق گفتگو می کند.غلامرضا عباس پاشا در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح روند فعالیت ادارات با توجه به شرایط قرمز کرونایی در تهران گفت: فعالیت کارکنان ادارات عادی به صورت ۷۰ درصد دورکاری و فعالیت‌های ادارات با کارهای ضروری، به صورت ۵۰ درصد دورکاری خواهد بود.

گفته می‌شود که این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی"به خشونت کشیده شد." در تصاویر ویدئویی صدای تیراندازی شنیده می‌شود. میزان بارش برف در شهر کوچک بم ژروز (Bom Jesus) به حدی بود که گروهی از ساکنان توانستند یک آدم برفی درست کنند. گزارش‌ها و ویدئوهای منتشره در فضای مجازی حاکی از آن است که روز شنبه ۹ مرداد (۳۱ ژوئیه) به درخواست جمعی از هنرمندان ایرانی، تجمعی اعتراضی در مقابل تئاتر شهر تهران برگزار شده است.» به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید وی افزود: «ما می خواهیم به برجام بازگردیم و قاطعانه بر این باور هستیم که این امر به سود همه طرف ها است اما این هم روشن است که این گزینه تا ابد در دسترس ما نخواهد بود.  معترضان در چهار راه ولیعصر و محوطه تئاتر شهر تهران در حمایت از اعتراضات خوزستان شعار سر دادند. با این حال پیش بینی های هواشناسی از ادامه روند کاهش دمای هوا و احتمال بارش برف در دیگر ایالت ها از جمله پارانا و سانتا کاتارینا حکایت دارد.  طبق اخبار منتشره در شبکه‌های اجتماعی، آن‌ها از جمله شعار می‌دادند:"کشور آب ندارد، کشتار ادامه دارد" خبرگزاری هرانا نیز از"به خشونت کشیده شدن" این تجمع در پی حضور نیروهای انتظامی و لباس‌شخصی خبر داده است. وی تاکید کرد: در راستای اجرای صحیح صرفه جویی، به صورت متناوب بازدید و نظارت از دستگاه ها به عمل می آید که بر این اساس به ۲۲۲ دستگاه دولتی که الزامات الگوی مصرف برق را رعایت نمی کردند، اخطار قطع برق داده شده که در صورت عدم رعایت ، برق این دستگاه ها قطع خواهد شد.

در ویدئوهای منتشرشده از این تجمع شعارهای "آبان فرزند ندارد، خوزستان آب ندارد"، "از خوزستان تا تهران، اتحاد اتحاد"،"مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر" و"مرگ بر دیکتاتور" شنیده می‌شود..» مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، جانشین حسن روحانی و هشتمین رئیس جمهوری ایران قرار است روز پنجشنبه آینده برگزار شود. در برخی ویدئوها صدای تیراندازی به گوش می‌رسد. در چند ویدئو در یوتیوب نیز شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و همچنین شعار"مرگ بر جمهوری اسلامی" شنیده می‌شود. تظاهرات شهرهای مختلف خوزستان از چندی پیش در اعتراض به بی‌آبی و ناکارآمدی مسئولان جمهوری اسلامی آغاز شد. دامنه این اعتراضات به اکثر نقاط ایران نیز کشیده شده و نیروهای امنیتی به شدت معترضان را سرکوب کرده‌اند.

روز گذشته جمعه ۸ مرداد نیز هواداران تیم پرسپولیس در تهران شعارهای ضد حکومتی سر دادند. طبق گزارش‌ها، مأموران موتورسوار با باتوم به مقابله با جمعیت پرداختند. مناطق شرقی و غربی تهران از کانون‌های این تجمعات بود. طبق برخی از گزارش‌های منتشر شده در فضای مجازی، مأموران در مقابله با تجمع محوطه تئاتر شهر تهران برای متفرق کردن تظاهرکنندگان اقدام به پرتاب گاز اشگ‌آور کرد‌ه‌اند. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود تصویری آشنا در مجلس مشاجره لفظی نمایندگان خوزستان با عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران.

موضوع مشاجره بحران آب و راه‌حل پیشنهادی کلانتری که اعتراض نمایندگان خوزستان را در پی داشته است. تصویری که نه به این جلسه مجلس محدود می‌شود و نه به خوزستان. وضعیت در دیگر استان‌های کشور نیز بهتر نیست. بحران کم‌آبی در یزد و کرمان و به‌ویژه در سیستان و بلوچستان به ابعاد خطرناکی رسیده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود سرزمینی که خشک می‌شود! موضوع بحران آب در ایران در رسانه‌های کشورهای دیگر نیز بازتاب یافته است.

عنوان"سرزمینی که خشک می‌شود"، را روزنامه آلمانی‌زبان هندلزبلات برای گزارشی پیرامون بحران کم‌آبی در ایران انتخاب کرده است. هفته‌نامه آلمانی"دی‌ تسایت" در گزارشی در این زمینه، مشکل آب را فاجعه نامیده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود استفاده ۱۱۰ درصدی! بر اساس معیارهای تعریف شده از سوی سازمان ملل، هر کشوری مجاز است ۲۰ درصد از منابع آب‌های تجدیدپذیر خود را در سال استفاده کند. خط قرمز استفاده از آب‌های تجدیدپذیر ۴۰ درصد است. اگر کشوری ۸۰ درصد از منابع آب‌های تجدیدپذیر خود را استفاده کند، درگیر بحران حاد آب است.

ایران سالانه ۱۱۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیر خود را استفاده می‌کند. سازمان ملل برای این حد از استفاده حتی عنوانی پیش‌بینی نکرده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود خشکسالی برنامه‌ریزی شده استفاده ۱۱۰ درصدی از منابع تجدیدپذیر آب در ایران یعنی انگار مسئولان برای خشکسالی و خشک شدن نهر‌ها، رودها و رودخانه‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ باشند. کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به نقل از آمار وزارت نیرو در همین رابطه گفته است که میزان آب تجدیدپذیر کشور ۸۸ میلیارد مترمکعب در سال است و میزان مصرف آن ۹۷ میلیارد متر مکعب. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود سدسازی‌های بدون آینده‌نگری سدسازی بی‌رویه یکی از دلایل بحرانی شدن پدیده آب در ایران است.

بر اساس گزارش"هندلزبلات"، در واپسین سال حکومت محمدرضاشاه، تعداد سدهای کشور ۱۸ عدد بود که در دوره جمهوری اسلامی ایران به ۶۴۷ سد رسیده است. از آن گذشته برنامه‌ای برای ایجاد ۶۸۰ سد دیگر نیز وجود دارد. سدبندی غیرکارشناسانه و گسترده که به منظور تامین آب‌های کشاورزی صورت می‌گیرد، عملا بحران آب در ایران را تشدید کرده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود زدن چاه بر آبیاری کشاورزی در ایران کنترلی وجود ندارد. کشاورزان برای آبیاری اقدام به حفر چاه می‌کنند.

گفته می‌شود که در سطح کشور ۷۸۰ هزار چاه وجود دارد که بنا بر گزارش"هندلزبلات" نیمی از آن‌ها غیرقانونی است. دولت روحانی تلاش کرده میزان بهره‌برداری از چاه‌ها را کنترل کند، اما تا کنون از این تلاش‌ها نتیجه‌ای نگرفته است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود آبیاری قطره‌ای یکی از شیوه‌های مدرن آبیاری در کشاورزی، آبیاری قطره‌ای است. به این ترتیب هر گیاهی به شکل هدفمند و حساب شده آبیاری می‌شود. بر اساس گزارشی که در هفته‌نامه"دی‌تسایت" منتشر شده، هزینه آبیاری قطره‌ای برای هر هکتار زمین کشاورزی ۳۰۰۰ یورو است.

دولت روحانی وعده داده است که ۸۵ درصد هزینه ایجاد تاسیسات آبیاری قطره‌ای را تامین کند. اما تا کنون گزارشی درباره اجرا کردن این وعده منتشر نشده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود فشارهای مالی کشاورزان امکانات مالی کشاورزان نیز برای سرمایه‌گذاری در سیستم آبیاری بسیار محدود است. از این‌رو، انتظار تامین ۴۵۰ یورو برای هر هکتار زمین از سوی مالکان خرده‌پای زمین، انتظاری واقعی نیست. همین موضوع باعث شده که پروژه تغییر سیستم آبیاری در ایران عملا اجرا نشود.

بر اساس گزارش هفته‌نامه آلمانی"دی‌تسایت" تنها ۶ درصد از زمین‌های کشاورزی ایران تحث پوشش این پروژه قرار گرفته‌اند. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود مصرف ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی بر اساس آمار رسمی منتشر شده، ۹۰ درصد مصرف آب ایران به بخش کشاورزی مربوط می‌شود و ۱۰ درصد مابقی به تامین آب آشامیدنی و مصارف صعنتی اختصاص می‌یابد. گرچه دولت ایران بارها از کشاورزان خواسته است تا به جای کاشت هندوانه، خربزه و سیب به کشت محصولات دیگر و از جمله زعفران و زرشک روی آورند، کشاورزان به تولید سنتی خود ادامه می‌دهند. به‌ویژه آنکه کاشت هر محصولی در هر زمینی ممکن نیست. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود دو برابر شدن جمعیت ایران جمعیت ایران ظرف چهار دهه گذشته، تقریبا دو برابر شده و از ۳۸ میلیون نفر در سال ۱۳۵۷ به ۸۰ میلیون نفر رسیده است.

هفته‌نامه"دی‌تسایت" بحران آب را در ارتباط با دو گرایش ناهمسو توضیح می‌دهد: جمعیت زیاد شده است ولی منابع آب‌های تجدیدپذیر کاهش یافته است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود اسراف و تبذیر به‌رغم کمبود جدی آب و خطر بروز خشکسالی در کشور، الگوی مصرف آب به‌ویژه در شهرهای بزرگ کماکان بر اسراف و تبذیر استوار است. بنا بر ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی سازمان ملل، میانگین میزان مصرف سرانه آب در ایران دو برابر میانگین جهانی است. هفته‌نامه"دی‌تسایت" علت اسراف در مصرف آب را نازل بودن بهای آن در ایران می‌داند. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود مدیریت بد بنا بر اعتراف عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست: «ما خودخواه‌ترین نسلی هستیم که در طول هفت هزار سال گذشته در این سرزمین زیسته، چون هر بلایی بر سر حوزه محیط زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است.

پیش از این مدت، بسیاری از شاخص‌های محیط زیستی کشور مثل آب در جایگاه مناسبی قرار داشت.» ایران، سرزمینی که خشک می‌شود جنگ آب "بحران آب" در ایران به تدریج بدل به"جنگ آب" می‌شود.علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، از بحران آب به عنوان یک مقوله امنیتی یاد می‌کند: «بحران آب عملا وارد مقوله امنیتی شده است و ما ناگزیر شدیم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهیم.» در بسیاری از نقاط کشور بین ساکنان روستاها بر سر توزیع آب و بهره‌گیری از آن درگیری روی داده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود خشکسالی فراگیر شاهرخ فتاح، رئیس مرکز خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می‌گوید که هیچ نقطه‌ای از ایران را نمی‌توان یافت که از گزند خشکسالی در امان باشد.

به گفته او، حدود ۹۶ درصد مساحت ایران دچار خشک‌سالی است «که ۱۱ درصد آن خشک‌سالی خفیف، ۳۹ درصد خشک‌سالی متوسط، ۳۳ درصد خشک‌سالی شدید و ۱۳ درصد خشک‌سالی بسیار شدید است.» ایران، سرزمینی که خشک می‌شود تخلیه روستاها اهالی بسیاری از روستاهای یزد ناگزیر به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. پدیده‌ای که تنها به یزد محدود نمی‌شود. یکی از محصولات اصلی صادراتی ایران پسته است. بر اساس گزارش‌های رسمی، بسیاری از پسته‌کاران سیرجان نیز کار خود را به علت کمبود آب متوقف کرده‌اند.

چالشی بزرگ که گریبانگیر بسیاری از کشاورزان ایران شده است. ایران، سرزمینی که خشک می‌شود پای سخن یکی از پسته کاران هفته‌نامه"دی‌تسایت" پای صحبت یکی از پسته کاران نشسته که می‌گوید باید از تولید پسته دست بکشد. از فشار آب چاهی که از آن برای آبیاری استفاده می‌کردند، کاسته شده و از آن گذشته، آب شور شده است. امکان آن را ندارد که برای ۴۰ هکتار زمینش ۱۲۰ هزار یورو در زمینه آبیاری قطره‌ای سرمایه‌گذاری کند. ورشکستگی و رانده شدن به سوی شهرهای بزرگ، سرنوشت او و بسیاری دیگر از زمین‌داران کوچک است.

.