تجربه نشان داده افزایش توان هسته‌ای موجب عقب‌نشینی طرف مقابل نمی‌شود/ بپذیریم که لغو کلیه تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست/ باید با هدف برداشته شدن تحریم‌های بانکی و نفتی به وین برگردیم

16/07/1400 04:53 ب.ظ

بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا: تجربه نشان داده افزایش توان هسته‌ای موجب عقب‌نشینی طرف مقابل نمی‌شود/ بپذیریم که لغو کلیه تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست/ باید با هدف برداشته شدن تحریم‌های بانکی و نفتی به وین برگردیم

یک کارشناس سیاست خارجی گفت: اگر ایران بازگشت پای میز مذاکره را به منظور اصلاحات اقتصادی داخلی به تعویق انداخته تا اثربخشی تحریم‌ها را کم کند قطعا اقدام درستی است و توجیه دارد تا صبوری کنیم که البته چنین قرائن و شواهدی وجود ندارد اما اگر امیدوار است افزایش توان هسته‌ای به تغییر رفتار طرف مقابل بینجامد اقدام درستی نیست و ما می‌بینیم دستیابی کره شمالی به بمب اتم هم باعث عقب نشینی غرب نشده است. وی ادامه داد: اگر ایران بازگشت پای میز مذاکره را به منظور اصلاحات اقتصادی داخلی به تعویق انداخته تا اثربخشی تحریم‌ها را کم کند قطعا اقدام درستی است و توجیه دارد تا صبوری کنیم که البته چنین قرائن و شواهدی وجود ندارد اما اگر امیدوار است افزایش توان...

وی ادامه داد: اگر ایران بازگشت پای میز مذاکره را به منظور اصلاحات اقتصادی داخلی به تعویق انداخته تا اثربخشی تحریم‌ها را کم کند قطعا اقدام درستی است و توجیه دارد تا صبوری کنیم که البته چنین قرائن و شواهدی وجود ندارد اما اگر امیدوار است افزایش توان هسته‌ای به تغییر رفتار طرف مقابل بینجامد اقدام درستی نیست و ما می‌بینیم دستیابی کره شمالی به بمب اتم هم باعث عقب‌نشینی غرب نشده است.

وی افزود: اگر ما منتظر یک تحول اقتصادی هستیم تا اهرم تحریم را از دست طرف مقابل بگیریم، خوب است اما اگر منتظریم اتفاقی با افزایش توان هسته‌ای رخ دهد، سوابق کار نشان می‌دهد چنین اتفاقی نخواهد افتاد و نظام پیچیده تحریم، بدون مذاکره از بین نخواهد رفت.

ادامه مطلب:
ilnanews »

آمریکا: خواستار بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای جهت احیای برجام هستیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ایرانیان مسئول تاخیر در ازسرگیری مذاکرات هستند ایران به مذاکرات وین بازگردد ازنظر ما بازگشت قریب الوقوع به وین الزامی است چراکه این فرایند نمی‌تواند بطور نامحدود ادامه‌ و کش یابد به باور ما مسیر دیپلماسی همچنان باز است تحقیر شدن حسابی وقتی دیگه تحریمی نمونده که انجام بدید دیگه ترامپ پیچ مهرهای صنعت نفت اهن الومنیوم پتروشمی رو هم تحریم کرده اون زمان که اسد تو ضعف بود عراق دست داعش شاید باید حرف شما از زبان ظریف روحانی واسه بعضیا در ایران ترس اور بود حالا که شما نتونستید طالبهای با کلاشینکف شکست بدید چرا ؟

افزایش «خزنده» بهای نان در ایران؛ یک فعال کارگری: به نان خالی سفره‌های مردم رحم کنیدقیمت نان در برخی استان‌های ایران به طور «خزنده» افزایش یافته است. برخی نانوایی‌ها در استان البرز قیمت جدید و دونرخی نان را اعلام کرده‌اند و در استان کرمان نیز در یک ماه گذشته بهای نان حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. همش دروغ است ، اگر راست بود مردم انقلاب می کردند .

کرونا در ایران - هجوم زائران به مشهد؛ افزایش اختلالات روانی در ایران پس از شیوع کرونا وزارت بهداشت ایران از ۱۴ مهر تا ۱۵ مهر، ۱۱ هزار و ۶۲۵ بیمار جدید مبتلا به کوویدـ۱۹ در کشور را تأیید کرد. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۲۳۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۲۲ هزار و ۱۲ نفر رسید. بسیاری از جمله تعدادی از مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا... لازم نبود بنویسید: به ازای هر هزار نفر. البته ایران به جز کرونا خامنه‌ای و سپاه جاکش هم داره، برای همین احتمال اختلالات روانی بین ایرانیان، چند برابر مردم کشورهای دیگه است. اینها تمامشان میدانند که امام رضا انگور زهرالود خورد وریق راسرکشید دنبال چی هستن چرا شفا ازاو میخواهند اگرمیتوانست خودش راشفا میداد مگرنمیگویند معصومین به اذن خدا شفا می‌دهند چراخدااجازه شفارابه او نداد راستی چرا

ظرفیت تولید برق در نیروگاه بوشهر به سه برابر افزایش خواهد یافترئیس جمهور پس از بازدید از بخشهای مختلف نیروگاه اتمی بوشهر و فازهای در حال توسعه آن در جمع خبرنگاران گفت: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران، بهره برداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است و از آن کوتاه نخواهیم آمد.

ترکیه به لیست کشورهای دارای گواهی واکسن کرونا برای سفر به انگلیس اضافه شدانگلیس ترکیه را به لیست کشورهای دارای گواهی واکسن تایید شده کرونا برای سفر به این کشور اضافه کرد. - خبرگزاری آناتولی

حقوق شهروندی | درخواست آزادی آتنا دائمی؛ تجمع فعالان مدنی سنندج در اعتراض به افزایش خشونت علیه زنان🔺 اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی حاکی از درخواست مجدد عفو بین‌الملل از مقامات ایران برای آزادی آتنا_دائمی و تقاضای فعالان مدنی برای بررسی قوانین تبعیض آمیز علیه زنان در ایران است. ⬇ بیشتر بخوانید: احتمالا چون خودی نیست آزاد نمیشه و اخباره راجبش هم توسط رسانه ها مثل همین آشغالدونی صدای آمریکا فارسی بخاطر دور کردن شک از بی عملی و بیصدایی ارباب اراذل رسانه و عفیفه بین الممممل است یعنی حتی با تبلیغ خودشون از زجر زندانی سود میجویند دو طرف بازی.. هم رژیم هم اراذل نامبرده و لندن The Iran Gov,must cut the head of Atna because she usa agent.

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارزیابی اظهارات وزیر امور خارجه در خصوص زمان و شرایط بازگشت به مذاکرات وین برای احیای برجام در پاسخ به این سوال که تعلل تهران برای بازگشت به وین ناشی از چه رویکردی است و این موضوع تا چه میزان می‌تواند به ضرر منافع کشور باشد، گفت: واقعیت این است که ایران تعهداتی را در چهارچوب برجام انجام داد و آمریکا از اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و این مساله خیلی مهم است که همواره توجه داشته باشیم که این طرف آمریکایی بود که از توافق هسته‌ای خارج شد و تعهداتش را زیر پا گذاشت و ایران یک سال صبر استراتژیک کرد تا ببیند آیا اروپا به تعهدات ۱۱ گانه خود که مکتوب نیز شد، عمل می‌کند که شاهد بودیم آن‌ها هم به تعهدات خود پایبند نبودند و ایران در ۵ مرحله و در چهارچوب برجام تعهدات خود را کاهش داد مجلس شورای اسلامی هم در پایان با مصوبه خود دولت را ملزم به اجرای اقداماتی تندتر کرد به امید اینکه با این اقدامات طرف مقابل را به اجرای تعهدات خود وادار کند اما طرف مقابل خلاف پیش‌بینی مجلس اقدام کرد و ۶ دور مذاکره هم انجام شد که پیشرفت‌هایی داشت و اما موانع اساسی داشت.

وی ادامه داد: اگر ایران بازگشت پای میز مذاکره را به منظور اصلاحات اقتصادی داخلی به تعویق انداخته تا اثربخشی تحریم‌ها را کم کند قطعا اقدام درستی است و توجیه دارد تا صبوری کنیم که البته چنین قرائن و شواهدی وجود ندارد اما اگر امیدوار است افزایش توان هسته‌ای به تغییر رفتار طرف مقابل بینجامد اقدام درستی نیست و ما می‌بینیم دستیابی کره شمالی به بمب اتم هم باعث عقب‌نشینی غرب نشده است.

وی افزود: اگر ما منتظر یک تحول اقتصادی هستیم تا اهرم تحریم را از دست طرف مقابل بگیریم، خوب است اما اگر منتظریم اتفاقی با افزایش توان هسته‌ای رخ دهد، سوابق کار نشان می‌دهد چنین اتفاقی نخواهد افتاد و نظام پیچیده تحریم، بدون مذاکره از بین نخواهد رفت.

این کارشناس سیاست خارجی در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر آزادسازی ۱۰ میلیارد پول‌های بلوکه شده ایران پیش از آغاز مجدد مذاکرات وین که از سوی طرف مقابل به عنوان پیش شرط مذاکرات تعبیر و محکوم شده است، گفت: هزینه‌ای که امروز از تحریم به ما تحمیل می‌شود، بسیار فراتر از این مبلغ است؛ هزینه تولید نفت برای ایران در هر بشکه ۵ دلار است اما اینکه در بازار تحریمی مبادله می‌کنیم ۲۰ دلار هزینه دور زدن متحمل می‌شویم؛ بنابراین آنهایی که سفارش می‌کنند که بپذیرید که مذاکره کنید تا تحریم‌ها لغو شود، می‌خواهند این هزینه را از روی دوش کشور بردارند که البته ما به دلیل تحریم ارزان فروشی هم می‌کنیم.

وی ادامه داد: باید رویکرد ما این باشد که بخش قابل توجه مذاکرات بر روی تحریم نفت و بانک مرکزی باشد چراکه این دو موضوع خیلی کلیدی است. همان ۱۰ میلیارد پول بلوکه شده ناشی از این است که ما نفت فروختیم و پول را نتوانستیم برگردانیم. ما باید رویکردی را بپذیریم که لغو کلیه تحریم‌ها به صورت یک جا امکان‌پذیر نیست، یعنی ما خواستار چیزی هستیم که هیچ گاه به نتیجه نمی‌رسد. ما حتی اگر اقداماتی را انجام دهیم که اقتصادمان به شکلی اثر تحریم را کم کند اما تحریم از بین نمی‌رود فقط با اصلاحات اقتصادی می‌توانیم با دست بالا در مذاکرات حاضر شویم چرا که همه دنیا به تحریم‌های ایالات متحده تن داده‌اند و راه درست این است که مذاکرات را هدفمند صورت دهیم.

وی افزود: اینکه آقای امیرعبداللهیان مساله ۱۰ میلیارد دلار را مطرح می‌کند ناشی از این است که تهران می‌خواهد ایالات متحده برای نشان دادن اراده خود برای احیای برجام حسن نیت نشان دهد که البته پول خودمان است که باید به ایران بازگردد و این می‌تواند گره مذاکرات را باز کند. ما با شرایط بین‌المللی مواجه هستیم که در تاریخ بی‌سابقه است این را باید تمام کنیم و این از طرق مذاکره انجام می‌شود. البته باید توجه داشته باشیم که مذاکره هیچ گاه یک طرفه و به نفع یک نفر انجام نمی‌شود؛ شما در مذاکرات امتیازی می‌دهید و امتیازی می‌گیرید و این امتیازات هم یکسان نیست و برای طرفی بیشتر و برای طرف دیگر کمتر است و اینکه بخواهیم غیر از این باشد، عوامانه است و نباید از مذاکره تابو بسازیم.

بهشتی‌پور در پاسخ به این سوال که حال که مشخص شده آقای باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه مذاکره‌کننده ایران در وین خواهند بود،‌ آیا اساسا می‌توان امیدوار بود کسی که از ابتدا با برجام مخالف بوده بتواند این موضوع را به سرانجام برساند، گفت: آقای باقری نه پیش از این و نه امروز که مامور انجام مذاکره شده رویکردها را تعیین نمی‌کرد و نمی‌کند و شورای عالی امنیت ملی است سیاست را به مذاکره کننده ابلاغ می‌کند تا برای آن چانه‌زنی کند؛ البته من قبول دارم که در طول مذاکرات، ۵۰ درصد مساله به مذاکره‌کننده، اشراف به حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل و اینکه مناسبات قدرت را بداند و بداند جایگاهش کجاست و تردید نداشته باشد و بتواند استدلال کند و تشخیص دهد برمی‌گردد ولی ۵۰ درصد مهم‌تر این است که چه چیزی به این مامور ابلاغ شده و کجا می‌تواند کوتاه بیاید و کجا کوتاه نیاید.

وی تاکید کرد: موفقیت یا عدم موفقیت مذاکره‌کننده مثل فوروارد تیم فوتبال است که در گل زدن یا نزدنش همه تیم مسئول هستند و تعیین استراتژی با شورای عالی امنیت ملی است و تنها تاکتیک به عهده مذاکره کننده است و حالا اینکه تیم معاون سیاسی وزارت امور خارجه تا چه میزان در این تاکتیک موفق باشند و بتوانند از آرمان‌ها فاصله بگیرند، مهم است.