تبعیض قضایی و ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 41 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«بر پایه ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی، رئیس قوه_قضاییه دارای قدرتی برای تغییر یا عدم اجرای رای قطعی دادگاه و بررسی دوباره آن است. این موضوع می‌تواند فسادبرانگیز باشد.» گزارش ماهرخ غلامحسین پورMahrokhbanoo 👇 آن_سوی_خبر راستی_آزمایی اخبار_ایران

موافقان ماده ۴۷۷ معتقدند حتی یک قاضی نیز می‌تواند در معرض صدور رای خطا باشد و توسل به رئیس قوه قضاییه شاید آخرین راه جبران رای اشتباهی باشد که در طول مسیر رسیدگی به پرونده برای متهم صادر شده است.

اما گروه دیگری از مخالفان ماده ۴۷۷ معتقدند این قانون موجب اطاله دادرسی و حتی گاهی موجب سوء استفاده متهمان وابسته به طبقه حاکم برای فرار از مجازات شود؛ متهمانی که با رئیس قوه آشنایی و امید به تفقد او دارند. «موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل دادگستری ساکن ترکیه، به ایران‌وایر می‌گوید ماده ۴۷۷ می‌تواند فسادبرانگیز باشد.

«اگر یک بار دیگر و با دقت به محتوای قانون اساسی نگاه کنید، زمینه بروز تمامی این تخلفات در قانون اساسی دیده شده است؛ یعنی رهبر رئیس قوه قضاییه را با اختیارات بی‌‌انتها به عنوان جانشین بلامنازع خودش تعیین کرده است. دقت کنید، به باور من یکی از قابل‌قبول‌ترین دوره‌های مجلس در ایران مجلس دوره ششم بود. وقتی خواستند طرح اصلاح قانون مطبوعات را مطرح کنند و جلوی بگیروببندها را بگیرند، رهبر با حکم حکومتی آن را متوقف کرد و قوه قضا هم گفت حکم حکومتی است و ما ناچار به اطاعت‌ایم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دیدبان حقوق بشر: دستگاه قضایی کره شمالی با مردم «کمتر از حیوان» رفتار می‌کندبرخی از افرادی که تجربه بازداشت در کره شمالی را دارند، می‌گویند که مجبور بوده‌اند هر روز ۱۶ ساعت را بی‌حرکت و در حالی که زانو زده بودند روی زمین بنشینند. در این مدت کوچکترین حرکت آنها باعث تنبیه بیشتر می‌شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ادعا کنندگان فساد مالی در فولادمبارکه، مدارک خود را به مراجع قضایی ارائه دهند/ مدیران فولاد مبارکه وابسته به جناح سیاسی خاصی نیستند/ بخاطر افزایش فروش به کارکنان و مدیران پاداش داده نمی‌شودسال‌هاست که شرکت فولاد مبارکه با تحریم دست و پنجه نرم می‌کند؛ آمریکا با تحریم‌های خود فولاد مبارکه را به‌عنوان غول بزرگ اقتصادی ایران مورد هدف قرار داده است، در سال 98 با تحریم دوباره شرکت فولاد مبارکه، منتظر سالی سخت برای این شرکت در سال 99 بودیم، سالی که با بیماری کرونا آغاز شد و چرخ‌های اقتصادی کشور را تا حدودی نگهداشت؛ اما در بین موجی از اخبار منفی اقتصادی، شرکت فولاد مبارکه نه تنها از تولید باز نایستاد؛ بلکه مدیران جهادی این شرکت همراه با سربازان جبهه تولید هر روز توانستند رکوردها و افتخارات متعدد ملی و بین المللی را به ارمغان بیاورند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

بررسی دومین پرونده جرم سیاسی/ «نعمت احمدی» مجرم شناخته شدسخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی از رسیدگی به دومین پرونده جرم سیاسی در دادگاه کیفری یک استان تهران خبر داد. نعمت احمدی را وقتی به درستی شناختم که در یکی از مقالاتش در شرق چند بار بجای آمره نوشته بود عامره و چند اصطلاح دیگر که گویا نویسنده اش یا قانون نمی دانست یا تعمدا کمر به تمسخر احمدی بسته بود. احتمالا احمدی کاتبی از نزدیکان دارد که چرندیات ابلهانه ای با نامش منتشر می کند ان شالله!
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تنش یونان و ترکیه؛ آیا مسئله کاستلوریزو با قانون بین‌الملل حل می‌شود؟این موقعیت جغرافیایی تا زمانی که در جنوب خط ساحلی مشترک ترکیه با کاستلوریزو در آب‌های آزاد اتفاقی نیفتاده بود، مشکلی ایجاد نمی‌کرد. اما اکنون که منابع فراوان نفت و گاز در سراسر شرق مدیترانه کشف شده، این پرسش اساسی مطرح شده است که چه کسی حق دارد در این قسمت از دریا حفاری کند، یونان یا ترکیه؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دیدبان حقوق بشر: دستگاه قضایی کره شمالی با مردم «کمتر از حیوان» رفتار می‌کندبرخی از افرادی که تجربه بازداشت در کره شمالی را دارند، می‌گویند که مجبور بوده‌اند هر روز ۱۶ ساعت را بی‌حرکت و در حالی که زانو زده بودند روی زمین بنشینند. در این مدت کوچکترین حرکت آنها باعث تنبیه بیشتر می‌شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

امیر حاتمی: از امروز مجازیم در زمینه دفاع هر آنچه می‌خواهیم از دنیا تهیه کنیموزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: از امروز مجاز هستیم هرچه که نیاز داریم از دنیا تهیه کنیم و آنچه که دیگران نیاز دارند و از ما می‌خواهند را تهیه کنیم. این دستاورد جای تبریک داره و باعث صلح و امنیت بیشتر در منطقه خواهد شد بدون تردید بخر اگه پول داری...
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »