تبعات شناسایی اومیکرون در جهان

13/09/1400 03:38:00 ب.ظ

سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داده که ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا مشخص شود میزان انتقال اومیکرون چقدر است، آیا باعث بیماری شدیدتر می‌شود و درمان‌ها و واکسن‌ها در برابر آن چقدر موثرند.

اعتمادآنلاین, اومیکرون

اعتمادآنلاین گزارش می‌دهد: تبعات شناسایی اومیکرون در جهان سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که گونه اومیکرون حداقل در ۳۸ کشور جهان شناسایی شده، اما هنوز هیچ موردی از مرگ‌ومیر گزارش نشده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داده که ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا مشخص شود میزان انتقال اومیکرون چقدر است، آیا باعث بیماری شدیدتر می‌شود و درمان‌ها و واکسن‌ها در برابر آن چقدر موثرند.

  WHO روز جمعه اعلام کرد که هنوز هیچ گزارشی از مرگ‌ومیر مربوط به اومیکرون مشاهده نکرده استکریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، روز جمعه گفت: «گونه جدید کرونا همچنین می‌تواند روند بهبود اقتصاد جهانی را کند کند. درست مانند دلتا. حتی قبل از ورود این گونه جدید ما نگران بودیم که بهبود اقتصادی هرچند ادامه دارد، تا حدودی شتاب خود را از دست داده است. یک گونه جدید که ممکن است به سرعت گسترش یابد می‌تواند اعتمادبه‌نفس را تضعیف کند.»

 او می‌گوید جامعه علمی بارها در مورد خطرات انواع جدید کرونا در مکان‌هایی که آمار واکسیناسیون‌شان بسیار پایین است هشدار داده: «باور نکردنی است که ما هنوز متوجه نشده‌ایم چقدر به هم پیوسته‌ایم. به همین دلیل است که من نوع اومیکرون را شاهد نهایی می‌نامم.»

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

اعتراف لیدر اغتشاشات همدان/ تحت‌تأثیر پیام‌های علی کریمی قرار گرفتم + فیلم- اخبار همدان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

شیوع اومیکرون؛ آیا واکسن‌ و داروهای رایج در برابر سویه جدید کرونا کارایی دارند؟همزمان با شیوع سویه اومیکرون پرسش‌های زیادی درباره تاثیر واکسن‌ها و داروهای مختلف در برابر این نوع جدید از ویروس کرونا مطرح می‌شود. تولیدکنندگان واکسن‌هایی نظیر آسترازنکا و فایزر و داروهایی همچون رمدسیویر درباره گونه اومیکرون چه می‌گویند؟

سویه جهش‌یافتۀ «اومیکرون» تا کنون در چه کشورهایی دیده شده است؟در حالی که این امیدواری وجود داشت که با افزایش سرعت واکسیناسیون عمومی در سراسر جهان سرانجام زندگی‌ها به وضعیت نرمال برگردد، سرعت بالای شیوع این سویه باعث گردید تا بار دیگر کشورها به فکر بستن مرزها و تشدید محدودیت‌های اجتماعی بیفتند.

کرونا در ایران؛ فوت 58 بیمار و شناسایی 2157 مورد جدیدطی شبانه‌‌روز گذشته 2 هزار و 157 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده، 58 بیمار جان باختند و 3 هزار و 278 بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ اُمیکرون رسید، امکان شناسایی فراهم نیست

آغاز دیدارهای تیم ملی هندبال زنان ایران در مسابقات قهرمانی جهان | DW | 03.12.2021تیم ملی هندبال زنان ایران در نخستین دیدار خود در مسابقات قهرمانی ۲۰۲۱ جهان در اسپانیا شامگاه جمعه ۳ دسامبر (۱۲ آذر) به مصاف تیم ملی رومانی می‌رود. هندبال زنان ایران برای اولین بار به این رقابت‌ها راه یافته است.

قیمت بیت‌کوین در یک ساعت ۱۰هزار دلار سقوط کرد- اخبار اقتصاد جهان - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimقیمت بیت‌کوین در یک ساعت ۱۰ هزار دلار سقوط کرد قیمت این رمزارز به روند نزولی خود در بحبوحه ظهور سویه جدید کرونا ادامه داد و به ۴۲۰۰۰ دلار رسید و سپس به ۴۵۰۰۰ دلار بازگشت Bitcoin

اعتمادآنلاین| منیژه موذن- سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که گونه اومیکرون حداقل در 38 کشور جهان شناسایی شده، اما هنوز هیچ موردی از مرگ‌ومیر گزارش نشده است.Send شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا که اومیکرون نامگذاری شده نگرانی‌هایی در زمینه احتمال مقاومت آن در برابر واکسن‌های موجود علیه بیماری «کووید ۱۹» را پدید آورده است.جهش جدید که به طور بالقوه قابل انتقال است، اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن زمان در چند کشور دیگر نیز شناسایی شده که آخرین به‌روز رسانی‌ها تا اول دسامبر به شرح زیر است: استرالیا: ۷ مورد اتریش: ۱ مورد بلژیک: ۱ مورد بوتسوانا: ۱۹ مورد برزیل: ۲ مورد کانادا: ۶ مورد جمهوری چک: ۱ مورد دانمارک: ۴ مورد فرانسه: ۱ مورد (در جزیره ریونیون) آلمان: ۹ مورد هنگ کنگ: ۴ مورد هند: ۲ مورد اسرائیل: ۴ مورد ایتالیا: ۹ مورد ژاپن: ۲ مورد هلند: ۱۶ مورد نیجریه: ۳ مورد نروژ: ۲ مورد پرتغال: ۱۳ مورد عربستان سعودی: ۱ مورد آفریقای جنوبی: ۷۷ مورد کره جنوبی: ۵ مورد اسپانیا: ۲ مورد سوئد: ۳ مورد بریتانیا: ۲۲ مورد ایالات متحده: ۱ مورد امارات عربی متحده: ۱ مورد درباره کشور ایران، وزیر بهداشت در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرد که هنوز موردی از سویه «اومیکرون» در کشور شناسایی نشده است.طی شبانه‌‌روز گذشته 2 هزار و 157 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده، 58 بیمار جان باختند و 3 هزار و 278 بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

  ایالات متحده و استرالیا آخرین کشورهایی بودند که موارد انتقال این گونه را تایید کردند. این در حالی است که آمار مبتلایان اومیکرون در آفریقای جنوبی به بیش از سه میلیون رسیده است. با این حال به گفته این نهاد واکسن‌های موجود احتمالا همچنان از افراد در برابر ابتلا به نوع حاد بیماری «کووید ۱۹» و خطر مرگ محافظت می‌کنند.     مایکل رایان، مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت، می‌گوید: «ما به پاسخ‌هایی خواهیم رسید که همه به آن نیاز دارند. هم‌رسانی این مطلب:.»   WHO روز جمعه اعلام کرد که هنوز هیچ گزارشی از مرگ‌ومیر مربوط به اومیکرون مشاهده نکرده است ، اما گسترش نوع جدید به هشدارهایی منجر شده که گفته می‌شود، باعث بیش از نیمی از موارد کووید در اروپا طی چند ماه آینده خواهد شد. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید مدرنا استفان بانسل، مدیرعامل شرکت داروسازی مدرنا هشدار داده است که واکسن‌های کرونا احتمالا در برابر سویه اومیکرون تاثیر کمتری خواهند داشت.   کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، روز جمعه گفت: «گونه جدید کرونا همچنین می‌تواند روند بهبود اقتصاد جهانی را کند کند. تاکنون 5 میلیون 916 هزار و 199 نفر از بیماران کرونایی در ایران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

درست مانند دلتا. جانسون اند جانسون شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون» اعلام کرده که در حال بررسی نمونه‌های آزمایشگاهی از افراد شرکت‌کننده در چند پژوهش مختلف است تا تاثیر پادتن‌ها بر روی سویه اومیکرون را بررسی کند. حتی قبل از ورود این گونه جدید ما نگران بودیم که بهبود اقتصادی هرچند ادامه دارد، تا حدودی شتاب خود را از دست داده است. یک گونه جدید که ممکن است به سرعت گسترش یابد می‌تواند اعتمادبه‌نفس را تضعیف کند. به این ترتیب «جانسون اند جانسون» در صورت نیاز می‌تواند طرح تولید واکسن علیه گونه اومیکرون را پیگیری کند.»   یک مطالعه اولیه از سوی محققان در آفریقای جنوبی، جایی که این گونه برای اولین بار در 24 نوامبر گزارش شد، نشان می‌دهد احتمال ایجاد عفونت مجدد در مقایسه با سویه‌های دلتا یا بتا سه برابر بیشتر است.   فرانچسکو روکا، رئیس صلیب سرخ جهانی، می‌گوید ظهور اومیکرون گواه نهایی بر خطر میزان نابرابر واکسیناسیون جهانی بود. فکر می‌کنیم که افراد [واکسینه‌شده] احتمالا مصونیت قابل توجهی در برابر بیماری ناشی از گونه اومیکرون خواهند داشت..

  او می‌گوید جامعه علمی بارها در مورد خطرات انواع جدید کرونا در مکان‌هایی که آمار واکسیناسیون‌شان بسیار پایین است هشدار داده: «باور نکردنی است که ما هنوز متوجه نشده‌ایم چقدر به هم پیوسته‌ایم. به همین دلیل است که من نوع اومیکرون را شاهد نهایی می‌نامم. مسئولان آسترازنکا همچنین گفته‌اند که اگر مجبور شوند تا برای تولید واکسن جدید در برابر سویه اومیکرون دست به کار شوند احتمالا این روند اندکی از سیر تولید واکسن‌های پیام‌رسان «آر ان ای» بیشتر طول خواهد کشید.»   اویغور شاهین، مدیرعامل BioNTech که واکسن کووید را با فایزر تولید می‌کند، می‌گوید این شرکت باید بتواند این واکسن‌ها را نسبتاً سریع تطبیق دهد. به گفته او، واکسن‌های فعلی باید با وجود جهش‌ها همچنان به محافظت در برابر بیماری‌های شدید ادامه دهند: «من اصولاً معتقدم در یک مقطع زمانی خاص ما به واکسن تازه‌ای علیه این گونه جدید نیاز خواهیم داشت. فایزر و بیون-تک اوغور شاهین، مدیرعامل شرکت «بیون-تک» گفته است: «فکر می‌کنیم که افراد [واکسینه‌شده] احتمالا مصونیت قابل توجهی در برابر بیماری ناشی از سویه اومیکرون خواهند داشت. سوال این است که چقدر فوری باید در دسترس باشد.

»   در آمریکا 6 ایالت دیگر هم روز جمعه موارد ابتلا به اومیکرون را گزارش کردند. قرص ضد «کووید ۱۹»؛ فایزر با تولید محصولش توسط دیگر شرکت‌ها موافقت کرد مرک شرکت داروسازی مرک می‌گوید که داروی مولنوپیراویر (Molnupiravir) که از سوی این شرکت برای درمان مبتلایان به «کووید ۱۹» تولید شده است در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا عملکرد مشابهی خواهد داشت.   نیوجرسی، مریلند، میسوری، نبراسکا، پنسیلوانیا و یوتا هر کدام اولین موارد ابتلا به اومیکرون را گزارش کردند. همچنین در کالیفرنیا، کلرادو، هاوایی، مینه‌سوتا و نیویورک نیز این گونه یافت شده است. نوواکس در عین حال گفته است که همچنان در حال آزمایش و بررسی تاثیر واکسنش در پیشگیری از بیماری «کووید ۱۹» بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرده در حال بررسی موارد احتمالی نوع اومیکرون در سایر ایالت‌هاست.   2 مورد ابتلا مربوط به ساکنانی بود که سابقه سفرهای بین‌المللی اخیر را نداشتند. گیلیاد با این حال در نظر دارد تا آزمایش‌هایی برای تائید تاثیر رمدسیویر در برابر سویه اومیکرون انجام دهد.

این نشان می‌دهد اومیکرون اکنون داخل کشور در حال گردش است.   استرالیا روز جمعه گزارش داد که با وجود ممنوعیت ورود افراد غیرشهروند به این کشور و محدودیت پروازها از جنوب آفریقا آزمایش سه دانش‌آموز در سیدنی برای این گونه مثبت شده است. با این حال تلاش‌ها برای تولید نسخه‌ای خاص و منطبق با سویه اومیکرون از واکسن اسپوتنیک از هم‌اکنون در روسیه آغاز شده است.   کانادا در مجموع 15 مورد از نوع جدید اومیکرون را کشف کرده است. روز جمعه ترزا تام، افسر ارشد بهداشت عمومی، 11 مورد اومیکرون اعلام کرد که همگی مربوط به افرادی است که اخیراً به خارج از کشور سفر کرده‌اند. شرکت سینوفارم که واکسن‌های آن به طور گسترده‌ای در ایران مورد استفاده قرار گرفته هنوز به شیوع اومیکرون و میزان کارایی واکسن‌های خود در برابر این نوع جدید از ویروس کرونا واکنش نشان نداده است.   ساعاتی پس از سخنرانی او از شهر یورک خبر رسید که یک کودک زیر 12 سال به اومیکرون مبتلا شده است.

این کودک اخیراً به جنوب آفریقا سفر کرده بود. تورنتو سپس اواخر روز جمعه سه مورد اول اومیکرون خود را گزارش کرد که 2 نفر از این افراد اخیراً از نیجریه بازگشته بودند، در حالی که فرد دیگری از سوئیس بازگشته بود.   در نروژ، مقامات گفتند حداقل 13 نفر که هفته گذشته پس از یک مهمانی کریسمس اداری در اسلو به کووید-19 مبتلا شده بودند نوع اومیکرون را داشتند، اگرچه تاکنون فقط علائم خفیف داشته‌اند.   اما پس از ترس از این گونه، دولت محدودیت‌هایی در اسلو وضع کرد.   کره‌جنوبی نیز دوباره رکوردهای روزانه خود را در زمینه ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا شکست و سه مورد دیگر از نوع جدید اومیکرون را تایید کرد.

  روز جمعه، مالزی همچنین اولین عفونت اومیکرون را در یک دانشجوی خارجی که 19 نوامبر از آفریقای جنوبی وارد شده بود گزارش کرد. سری‌لانکا نیز اولین مورد خود را اعلام کرد: شهروندی که از آفریقای جنوبی بازگشته بود.   افزایش موارد دلتا قبلاً دولت‌های اروپایی را مجبور کرده بود پوشیدن اجباری ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، مقررات منع آمدوشد یا قرنطینه را مجدداً اعمال کنند. این موضوع کسب‌وکارها را در هراس از کریسمس تلخی دیگر فرو برده است.   مقامات بلژیک روز جمعه اعلام کردند که مدارس ابتدایی به دلیل تعطیلات کریسمس یک هفته زودتر تعطیل خواهند شد.

  رهبران منطقه‌ای آلمان با اقدامات جدیدی از جمله ممنوعیت آتش‌بازی در مهمانی‌های سال نو با جلوگیری از تجمعات بزرگ موافقت کردند.   ایرلند نیز اعلام کرد که کلوب‌های شبانه را می‌بندد و طی کریسمس و سال جدید، فاصله‌گذاری اجتماعی را در برخی مکان‌ها بازمی‌گرداند. .