تبدیل مالیات بر درآمد به محملی برای تقویت نابرابری‌ها/ نباید هیچ تقدسی برای هیچ درآمدی قائل شد

27/05/1398 07:18:00 ق.ظ

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: باید به سمت نظام جامع مالیات بر درآمد اشخاص حرکت کرد و در این نظام ما کاری به محل کسب درآمد نداریم و قانون‌گذار نسبت به محل کسب درآمد خنثا است و هیچ تقدسی برای هیچ درآمدی قائل نیست. سود سپرده‌ بگیر، سود سهام‌ بگیر، اجاره‌دار و کشاورز هیچ رجحانی به حقوق بگیر ندارد و خون هیچ یک رنگین‌تر از دیگری نیست.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: باید به سمت نظام جامع مالیات بر درآمد اشخاص حرکت کرد و در این نظام ما کاری به محل کسب درآمد نداریم و قانون‌گذار نسبت به محل کسب درآمد خنثا است و هیچ تقدسی برای هیچ درآمدی قائل نیست. سود سپرده‌ بگیر، سود سهام‌ بگیر، اجاره‌دار و کشاورز هیچ رجحانی به حقوق بگیر ندارد و خون هیچ یک رنگین‌تر از دیگری نیست. یکی از این پایه‌ها، مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی است که در کشور ما و در مقایسه با سایر کشورها سهم قابل توجهی در درآمدهای مالیاتی ندارد. بطوریکه در مقایسه آمار این مالیات مشاهده می‌شود سهم آن در ایران ۱۴ درصد، آمریکا ۴۹.۵ درصد و دانمارک ۵۱.

۷ درصد است اما در در مقابل سهم مالیات بر سود شرکت‌ها در آمریکا ۱۱.۱ درصد، در دانمارک ۵.۷ درصد و ایران ۳۷ درصد است.

علی نصیری اقدم، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در گفت‌وگو با ایلنا در این مورد گفت: نظام مالیات بر درآمد در ایران از نوع تفصیلی است به این معنا که در قانون هر منبع کسب درآمد مشخص شده و برخورد مالیاتی ما با درآمد آن منبع نیز تعیین شده است. مثلاً اگر درآمد از نوع حقوق و دستمزد باشد بر اساس ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم یک نرخی دارد که البته در قوانین بودجه سنواتی هم جرح و تعدیل می‌شود. اگر درآمد از فعالیت کشاورزی حاصل شده باشد، کلا معاف است (ماده 81 ق.م.م.). اگر درآمد از محل صادرات باشد، کلا معاف است (ماده 141 ق.م.م). اگر درآمد از محل اجاره ملک باشد تا 150 متر مربع زیر بنای مفید در تهران و تا 200 متر مربع در سایر نقاط کشور، معاف است (تبصره 11 ماده 53 ق.م.م) و همین طور الی آخر.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

وزارت خارجه آمریکا: گریس-۱ برای کمک به سپاه پاسداران به سوریه می‌رفتوزارت خارجه آمریکا گفته است نفتکش گریس-۱ که روز گذشته از توقیف جبل‌الطارق آزاد شد 'به منظور کمک به سپاه پاسداران' نفت به سوریه حمل می‌کرد و در مورد ارتباط یا خدمت در کشتی‌های 'مرتبط با سپاه پاسداران' هشدار داده است. وزیر ارشد جبل‌الطارق هم گفته که مقصد نفتکش سوریه بوده است.

سپاه پاسداران چند زن را به اتهام «تلاش برای ورود به ورزشگاه» بازداشت کرده استسازمان اطلاعات سپاه پاسداران برخی از زنانی را که برای ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال در ایران تلاش می‌کردند، بازداشت کرده است. براساس گزارش‌های منتشر شده، این افراد روز دوشنبه هفته جاری و از سوی س

شش زن به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه‌های ایران بازداشت شدنددر حالی که رییس فدراسیون فوتبال ایران اطمینان داده بود که زنان می‌توانند وارد ورزشگاه‌های ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ شوند، چند زن که به «دختران_آزادی» معروف شده‌اند، به اتهام تلاش برای ورود به ورزشگاه‌های ایران بازداشت شدند.

نقوی حسینی: هیچ تعهدی برای آزادی کشتی نداده‌ایم و نخواهیم دادسخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با یورنیوز تاکید کرد که توقیف نفت‌کش بریتانیایی در تنگه هرمز «کاملا منطق بر مقررات بین المللی» بود اما اقدام بریتانیا در توقیف نفت‌کش «گریس ۱» بر خلاف موازین بین المللی است.

ترامپ: می‌دانم من را دوست دارید و هیچ چاره‌ای جز رای دادن به من نداریددونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که مشغول برگزاری کمپین‌های انتخاباتی‌اش در گوشه و کنار ایالات متحده است در جمع هوادارانش گفت: «می‌دانم شما من را دوست دارید، ولی هیچ ‌چاره‌ای جز رای دادن به من ندارید. چه من را دوست داشته باشید چه نداشته باشید باید به من رای بدهید.»

یک ایرانی و یک آمریکایی در ساکرامنتو به تلاش برای نقض تحریم‌های ایران متهم شدندیک هیئت منصفه فدرال در ساکرامنتو، یک مرد ایرانی را به تلاش برای انتقال کلاه‌های ایمنی تانک‌های روسی و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران متهم کرده است. به گزارش روزنامه ساکرامنتو بی، داریوش نیک‌