تایلندی‌ها با درخواست استعفای دولت و اصلاحات در نظام سلطنتی به خیابان‌ها آمدند

29/06/1399 06:08:00 ب.ظ

ده‌ها هزار نفر عصر روز شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) در نزدیکی کاخ سلطنتی سابق در بانکوک گرد هم آمدند و خواستار آزادی‌های بیشتر و استعفای نخست وزیر تایلند شدند. از سوی دیگر بسیاری نیز خواستار اصلاحات در نظام پادشاهی تایلند شدند، موضوعی که تا کنون پرداختن به آن در این کشور ممنوع بوده است.

ده‌ها هزار نفر عصر روز شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) در نزدیکی کاخ سلطنتی سابق در بانکوک گرد هم آمدند و خواستار آزادی‌های بیشتر و استعفای نخست وزیر تایلند شدند. از سوی دیگر بسیاری نیز خواستار اصلاحات در نظام پادشاهی تایلند شدند، موضوعی که تا کنون پرداختن به آن در این کشور ممنوع بوده است. این تظاهرات در محوطه دانشگاه تاماسات آغاز شد، دانشگاهی که نیروهای پلیس با پشتیبانی شبه نظامیان هوادار سلطنت در سال ۱۹۷۶ اقدام به کشتار ده‌ها دانشجوی طرفدار دموکراسی کردند.

بالا بردن سه انگشت به معنای مبارزه

راهپیمایی دیگری برای روز یکشنبه ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) در مرکز پایتخت برنامه ریزی شده است. این بزرگترین تجمع پس از کودتای سال ۲۰۱۴ است که پرایوث چان اوچا، نخست‌وزیر تایلند را به قدرت رساند یکی از افرادی که در ساماندهی این تظاهرات نقش داشت

یک معلم ۲۹ ساله نیز گفت: «این یک نقطه عطف در تاریخ کشور است.» اما در بین معترضان گروه دیگری نیز حضور دارند که معروف به جنش پیراهن‌های «سرخ» است. این جنبش نزدیک به تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین که در تبعید است معرفی می‌شود. headtopics.com

AP Photo در مرکز خواسته‌های معترضان، پایان آزار و اذیت مخالفان سیاسی، استعفای پرایوث چان اوچا، نخست‌وزیر تایلند و در نتیجه انحلال پارلمان و انجام اصلاحات در قانون اساسی سال ۲۰۱۷ ذکر شده است. ناظران و کنشگران معتقدند که این قانون در طرفداری و حمایت از ارتش است.

برخی از تظاهرکنندگان حتی از این خواسته‌ها پا را فراتر گذاشته‌اند و خواستار اعمال تغییرات در قوانین سلطنتی این کشور شده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.

پرونده اتمی ایران در دوره خامنه‌ای؛ باری که بر دوش نظام ماند

صلح نجات بخش ملت‌ها در برابر کروناست/آغاز مطالعات درمان کرونا در کشورمعاون وزیر بهداشت: *ابتلای یک میلیارد نفر به کرونا در شرایطی فعلی دور از ذهن نیست *احتمالا۳۵۰ میلیون نفر در پی ابتلا به این بیماری نیاز به بستری پیدا کنند *شاید تا یکسال آینده واکسن قابل اعتماد کرونا در جامعه توزیع نشود

مرگ صدها هزار پرنده در پی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمریکابدن‌های بی‌جان فنچ‌ها، گنجشک‌ها، پرستوها، چکاوک‌ها و طرقه‌های آبی در سراسر این ایالات دیده می‌شود و زیست شناسان دانشگاه نیومکزیکو تخمین می‌زنند که شمار پرندگان کوچکی که در این مدت جان باخته‌اند به میلیون‌ها پرنده برسد.

آمار قربانیان کرونا در هند، برزیل و مکزیک در حال افزایش است

کرونا در ایران؛ مرگ 166 بیمار دیگر در یک روزکرونا در ایران؛ مرگ 166 بیمار دیگر در یک روز