تاکید مجدد آمریکا بر آمادگی برای گفت‌وگو با ایران | DW | 02.03.2021

12/12/1399 10:49 ق.ظ

آمریکا به پاسخ منفی جمهوری اسلامی به گفت‌وگو با این کشور در چارچوب اجلاس پیشنهادی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن همچنان خواستار مذاکره دیپلماتیک بر سر توافق هسته‌ای است.

آمریکا به پاسخ منفی جمهوری اسلامی به گفت‌وگو با این کشور در چارچوب اجلاس پیشنهادی اتحادیه اروپا واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن همچنان خواستار مذاکره دیپلماتیک بر سر توافق هسته‌ای است. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر از آمادگی این کشور برای گفت‌وگو با ایران بر سر مناقشه هسته‌ای سخن گفت.

او تبادل نظر دیپلماتیک بین دو کشور بر سر تعهدات پیش‌بینی‌شده در توافق هسته‌ای را بسیار مهم خواند و گفت که در چارچوب چنین مذاکراتی"بازگشت هر دو کشور به الزام‌های مندرج در متن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ممکن می‌شود".

ند پرایس تاکید کرد که مهم انجام این مذاکرات است و آمریکا اصراری بر چگونگی و شکل برگزاری آن ندارد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد که واشنگتن در مذاکره با تهران از یک اصل بنیادین پیروی می‌کند و آن این است که ایران"نباید موفق به تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شود".

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید پاسخ منفی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به پیشنهاد جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر تشکیل اجلاسی متشکل از کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای ناخشنودی آمریکا و کشورهای اروپایی را در پی داشت. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر از آمادگی این کشور برای گفت‌وگو با ایران بر سر مناقشه هسته‌ای سخن گفت.

او تبادل نظر دیپلماتیک بین دو کشور بر سر تعهدات پیش‌بینی‌شده در توافق هسته‌ای را بسیار مهم خواند و گفت که در چارچوب چنین مذاکراتی"بازگشت هر دو کشور به الزام‌های مندرج در متن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ممکن می‌شود".

ند پرایس تاکید کرد که مهم انجام این مذاکرات است و آمریکا اصراری بر چگونگی و شکل برگزاری آن ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد که واشنگتن در مذاکره با تهران از یک اصل بنیادین پیروی می‌کند و آن این است که ایران"نباید موفق به تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای شود".

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

پاسخ منفی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به پیشنهاد جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر تشکیل اجلاسی متشکل از کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای ناخشنودی آمریکا و کشورهای اروپایی را در پی داشت.

آمریکا رویکرد ایران در رابطه با شرکت در چنین اجلاسی را"مایوس کننده" خوانده است. از سوی دیگر، وزارت امور خارجه آلمان نیز تاکید کرده است که در همراهی با دو کشور بریتانیا و فرانسه، همه تلاش خود را برای فراهم ساختن شرایط برگزاری یک اجلاس پیرامون مناقشه هسته‌ای با جمهوری اسلامی به کار خواهد گرفت.

ایران در واکنش به پیشنهاد جوزپ بورل بار دیگر بر خواست لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا تاکید ورزیده بود. این در حالی است که آمریکا نیز لغو تحریم‌ها را منوط به پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود کرده است.

در همین زمینه: