تاملاتی درباره سند همکاری جامع ایران و چین

  • 📰 PadDolat
  • ⏱ Reading Time:
  • 41 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 51%

تاملاتی درباره سند همکاری جامع ایران و چین محمدرضا نوروزپور/ مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی

ایران اخبار, ایران سرفصلها

روزنامه ایران با درج یادداشتی به قلم محمدرضا نوروز پور نوشت: امروز همزمان با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین، سند برنامه همکاری جامع دو کشور، موسوم به برنامه ۲۵ ساله امضا شد. در این سند، که برخی به اشتباه از آن به عنوان قرارداد یاد کرده‌اند، طرفین صرفاً بر یک نقشه راه و افق روابط همه جانبه برای تحقق مشارکت جامع راهبردی و ارتقای عملی آن توافق کرده‌اند که تحقق هر بخشی از آن می‌تواند هر دو کشور را منتفع کند.

در این خصوص تاملاتی قابل طرح و تدقیق است: بدون تردید توسعه روابط با چین، به عنوان کشوری که درحال تبدیل به قدرتمندترین کشور جهان از نظر اقتصادی و نظامی است، نه تنها برای ایران، بلکه برای هرکشوری در جهان که پیشرفت و ایفای نقش در زنجیره ارزش جهانی را دنبال می‌کند، یک ضرورت است. توسعه روابط دوجانبه ایران و چین به عنوان دو کشور تمدن ساز یک نیازمندی دوسویه است.

این رابطه مبتنی بر نگاهی راهبردی و درازمدت است که خیر و نفع هر دو کشور در آن دیده شده و ناشی از ضروت ها و اقتضائات آنی و مقطعی نیست. از این رو ایجاد هرگونه ارتباط میان امضای این سند با مسائل سیاست داخلی، سیاست خارجی، برجام یا موضوعات منطقه‌ای و بین المللی یک اشتباه فاحش و زیانبار است. امضا هرگونه سند همکاری جامع میان ایران و سایر کشورهای دیگر جهان محتمل است؛ به شرط آنکه آمادگی لازم برای چنین کاری در میان آنها پدید آمده باشد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

ایران برای ۴اختلاس ده هزار میلیاردی فروختید به چین.غارت چین و آخوند را از ماهیگیر های جنوبی و کشتی ترال چینی بپرسید

ar_moezi ایرنا به وقت محمد رضا نوروز پور، وارث برحق ضیا هاشمی و محمد خدادی. رونوشت به دولت، رسانه های پرشمار دولتی، وزارت اسلامی ارشاد و هرکه دست در جیب مردم دارد تا محتوای مغز و سفره‌ی فرودست ها را بدزدد و از وقاحت باکی ندارد.

اقا سید علی به کارگزاران نظام دستور فرمودند عزت و مصلحت کشور در کنار بازدارندگی از اصول کلی حکومت اسلامی و مبنای تدوین و اجرای سیاست های اجرایی تلقی می گردد

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

همکاری آمریکا و چین درباره تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین | DW | 18.04.2021جان کری، مسئول دولت آمریکا در امور ناظر بر تغییرات اقلیمی برای گفت‌وگو با همتای چینی خود راهی پکن شده است. هدف از سفر جان کری جلب حمایت چین پیش از برگزاری کنفرانس اقلیمی رهبران و سران کشورهای جهان اعلام شده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

سند ایران‌وایر درباره قصد شبه‌نظامیان عراقی برای حمله به پایگاه آمریکا
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

توضیح خطیب‌زاده درباره فایل صوتی منتشره شده از زبان ظریف درباره شهید سلیمانیخطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص فایل صوتی مخدوش منتشره در برخی رسانه‌ها با صدای محمد جواد ظریف در خصوص شهید سلیمانی، تاکید کرد که این فایل مخدوش به هیچ وجه منعکس کننده میزان احترام وزیر امور خارجه به شهید سلیمانی نیست. پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به اراجیف ظریف: قرار بر انتشار نبود‌ برای ثبت در حافظه دولت تدبیر و امید بود🤦‍♀️ دیپلماسی_آمریکایی
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

گفت‌وگوهای کولبا درباره تحرکات نظامی جدید مسکو در مرز روسیه و اوکراینوزیر امور خارجه اوکراین طی تماس تلفنی با رئیس دوره‌ای سازمان همکاری و امنیت اروپا درباره تحرکات نظامی جدید مسکو در مرز روسیه و اوکراین گفت‌وگو کرد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

گزارش شبکه آلمانی درباره اقدام غیرقانونی یونان در برخورد با پناهجویانشبکه تلویزیونی ZDF آلمان، اقدام غیرقانونی سربازان یونانی در برخورد با پناهجویان را به تصویر کشید. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »