تالاب میانکاله؛ ابهام در علت تلف شدن کاکایی‌ها و فلامینگوها | DW | 02.02.2020

02/02/2020 11:04:00 ب.ظ

مرگ جمعی پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله پایان نیافته و بحث و گمانه‌ پیرامون دلایل مسمومیت آنها نیز ادامه دارد. یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید موضوع پس از مدیریت بحران و دفن بهداشتی لاشه‌ها بررسی دقیق خواهد شد.

تالاب میانکاله, فلامینگو

مرگ جمعی پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله پایان نیافته و بحث و گمانه‌ پیرامون دلایل مسمومیت آنها نیز ادامه دارد. یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید موضوع پس از مدیریت بحران و دفن بهداشتی لاشه‌ها بررسی دقیق خواهد شد.

مرگ جمعی پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله پایان نیافته و بحث و گمانه‌ پیرامون دلایل مسمومیت آنها نیز ادامه دارد. یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید موضوع پس از مدیریت بحران و دفن بهداشتی لاشه‌ها بررسی دقیق خواهد شد.

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می‌‌گوید کلیه عوامل مرتبط با بحث تلف شدن پرندگان، بعد از مدیریت بحران در منطقه بررسی می‌شوند و اولویت کنونی، مدیریت لاشه‌ها در جمع آوری و دفن بهداشتی آنهاست.منتظمی عنوان کرده که آمار جدیدی از  تلفات به خاطر شرایط نامساعد جوی در دست نیست. او ورود فاضلاب صنعتی و سموم کشاورزی به آب تالاب را رد کرده و در توضیح گفته است: «اگر چنین بود، سایر آبزیان از جمله ماهی‌ها هم باید تلف می‌شدند در حالی که جمعیت زیاد تلف شدگان میانکاله پرندگان کنار آبزی هستند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

ای کاش میانکاله هم کوالا داشت😕 شاید اونموقع فعالان محیط زیست داخلی و خارجی بیشتر روی این موضوع وقت می گذاشتند ینی هنوز یه آزمایشگاه پیدا نشده دوتا قطره آب تالابو بر داره یه آزمایش بکنه ببینه چی توشه؟

تلفات پرندگان در تالاب میانکاله ادامه داردبنا به‌گزارش‌ رسانه‌های ایران، تلفات پرندگان در تالاب میانکاله شرق استان مازندران، با وجود اینکه سازمان دامپزشکی این استان از توقف تلفات خبر داده بود، همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، تا روز پنج‌شنبه، جمع‌آوری لاشه‌های پرندگان به ۱۲ هزار رسیده بود. تتلو جمهوري_اسلامي ادامه دارد. به همچنین در استرالیا که بیش از یک میلیارد مورد از جانوران در آتش سوزی تلف شدن و صدها شتر را هم دولت استرالیا کُشت؟!!!

اعلام وضعیت اضطراری در پاکستان به علت هجوم مجدد ملخ‌ها | DW | 02.02.2020خطر نابودی محصولات کشاورزی در مناطق جنوبی آسیا را تهدید می‌کند. پاکستان شاهد هجوم مجدد ملخ‌ها است. اوضاع در شرق آفریقا نیز بحرانی است. بسیاری از محصولات کشاورزی در اتیوپی، کنیا و سومالی نابوده شده‌اند. کلا یکی رفته تو ستینگ دنیا گوه زده به همه چی

افزایش جهش‌وار قربانیان و مبتلایان به ویروس کرونا در چین | DW | 02.02.2020با شدت گرفتن افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و بالا رفتن شمار قربانیان، یک شهر چند میلیونی دیگر چین قرنطینه شد. شمار مبتلایان در فاصله یک روز با سه هزار مورد افزایش به بیش از ۱۴ هزار نفر رسیده است. خدا کنه به کشورای اسلامی هم سرایت کنه. عجیب است در جهان داکتر ان پرو فیسوران بل خصوص مملکت چین نتوانستن واکسین ویروس کرونا را در دوهفته ویا سه هفته تهیه نمایند

ایران در سوریه ۳۰ هزار واحد مسکونی می‌سازد | DW | 02.02.2020وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی از تفاهم ایران و سوریه برای ساخت بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی در این کشور جنگ‌زده خبر داد. به گفته یک مقام این وزارتخانه، سه شرکت دولتی ایران و سوریه برای 'بسترسازی' این طرح اقدام می‌کنند. کاش برای خود مردم ایرانم میساختن بله خوب چرا که نه کشور اصلیشون اونجاست اینجا منبع درآمده فقط اینکه چرا در ایران از این کارها نمی کنند را باید از خودشان پرسید؟ باید دعا کنیم جنگ یمن پایان نیابد چون آقایان اینبار با پول مردم ایران یمن را نیز به لیست ساخت و سازهایشان اضافه خواهند کرد.

تلفات پرندگان در تالاب میانکاله ادامه داردبنا به‌گزارش‌ رسانه‌های ایران، تلفات پرندگان در تالاب میانکاله شرق استان مازندران، با وجود اینکه سازمان دامپزشکی این استان از توقف تلفات خبر داده بود، همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، تا روز پنج‌شنبه، جمع‌آوری لاشه‌های پرندگان به ۱۲ هزار رسیده بود. تتلو جمهوري_اسلامي ادامه دارد. به همچنین در استرالیا که بیش از یک میلیارد مورد از جانوران در آتش سوزی تلف شدن و صدها شتر را هم دولت استرالیا کُشت؟!!!

علت خروج هواپیمای تهران - کرمانشاه از باند فرودگاه هنوز مشخص نیست | DW | 01.02.2020سه سانحه هواپیمایی در ظرف یک هفته در ایران اتفاق افتاد. آخرین سانحه خروج هواپیمای تهران - کرمانشاه از باند فرودگاه است. در این حادثه آسیبی به خلبان و سرنشینان هواپیما وارد نشده اما علت بروز این حادثه هنوز رسما مشخص نیست. با قطار باید رفت 😂😂😂 چرا... خیلی از این سوانح که مستقیما متوجه جان ملت ایرانه، تحریم های ظالمانه امریکای جنایتکاره، مثل همین تحریم هواپیمایی! که دستش تا آرنج به خون مردم ایران و سایر ملت های مظلوم آغشته است! و لعنت به پادوهای احمق امریکا که شماها باشید! نميدانيد علتش چيست ؟؟ تحريم فروش قطعات هواپيما به ايران، اينست علتش، واين را شما نميدانيد ؟!؟! احمق هستيد، يا ديگران را احمق فرض كرده ايد ؟؟

طبق اعلام سازمان دامپزشکی دستکم ۱۲هزار پرنده در میانکاله به دلیل مسمومیت با سم بوتولیسم تلف شده‌اند.مرگ اسرار آمیز 'هزاران پرنده' در راجستان هند اما بنابه گزارش خبرگزاری ایرنا، در بخش‌هایی از تالاب میانکاله همچنان تلفات پرندگان دیده می‌شود و این موضوع"درباره شناخت منشاء مرگ پرندگان تردید" ایجاد کرده است.هجوم ملخ‌ها باعث نگرانی شدید مقامات دولتی و دست‌اندرکاران صنعت کشاورزی و غذایی در پاکستان شده است.مسافران در فرودگاه پکن به گفته مسئولان چینی تا پایان روز گذشته (شنبه ۱۲ بهمن/ اول فوریه) تعداد قربانیان ویروس کرونا در چین به ۳۰۴ نفر و شمار مبتلایان به بیش از ۱۴ هزار نفر رسیده است.

با وجود ایناعلام، گمانه‌زنی‌هایی چون ورود سموم کشاورزی به آب تالاب یا طعمه‌های آلوده کماکان ادامه دارند. این نیز روشن نیست که دلیل تولید سم بوتولیسم چیست. کوروس ربیعی، رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران هم گفته تلفات کاهش یافته اما ادامه دارد. شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می‌‌گوید کلیه عوامل مرتبط با بحث تلف شدن پرندگان، بعد از مدیریت بحران در منطقه بررسی می‌شوند و اولویت کنونی، مدیریت لاشه‌ها در جمع آوری و دفن بهداشتی آنهاست. او اعلام کرده است که در ارتباط با هجوم ملخ‌ها به مزارع، وضعیت اضطراری ملی در پاکستان اعلام شده است. منتظمی عنوان کرده که آمار جدیدی از  تلفات به خاطر شرایط نامساعد جوی در دست نیست." عمده تلفات مربوط به دو گونه از پرندگان چنگر و فلامینگو بوده. او ورود فاضلاب صنعتی و سموم کشاورزی به آب تالاب را رد کرده و در توضیح گفته است: «اگر چنین بود، سایر آبزیان از جمله ماهی‌ها هم باید تلف می‌شدند در حالی که جمعیت زیاد تلف شدگان میانکاله پرندگان کنار آبزی هستند. محدودیت شدید تردد شهروندان در این شهر که در کناره‌های شرق چین واقع شده و بیش از ۹ میلیون نفر جمعیت دارد از هر خانواده فقط یک نفر هر دو روز یک بار اجازه دارد برای تهیه مواد غذایی و لوازم مورد نیاز از خانه خارج شود.

» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این مقام محیط زیست با اشاره به تلف شدن تعداد زیادی پرنده مهاجر کنار آبزی در نقاط کم عمق، احتمال کاهش اکسیژن را مطرح کرده است: «حتی می‌توان گفت که وارد نشدن آب به بالادست تالاب می‌تواند شرایط بی‌هوازی را ایجاد کرده و سبب تولید بوتولیسم شده باشد. حق نشر عکس Image caption فلامینگو و چنگر بیشترین تلفات را داشتند مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به اینکه کارشناسان احتمال ابتلا به بوتولیسم را مورد تردید قرار دادند، افزود:"بیماری بوتولیسم دارای چندین تیپ مختلف است و نوعی که در تالاب بین‌المللی میانکاله مشاهده شده، صرفا تاثیرش بر پرندگان است. نثار خسخالی، نماینده اتاق کشاورزی ایالت سند، به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که به باور او تامین ۲۷ میلیون تن محصول گندم برای سال جاری بعید به نظر می‌رسد.» مقامات سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی را متولی بررسی عامل انسانی در تلف شدن پرندگان خوانده‌اند. پرندگان مهاجر تلف شده، پرندگان آبزی یا کنارآبزی نادری معرفی شده‌اند که همه ساله خود را از سیبری به شمال ایران می‌رسانند. او گفت:"دامپزشکی با اعلام علت تلفات کار خود را به نوعی تمام شده قلمداد کرد و این در حالیست که با شرایط جدید باید بررسی میدانی و آزمایشگاهی بیشتری صورت گیرد. علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران گفته که نوع مسمومیت پرندگان خطری برای انسان ندارد. چند ماه پیش، ملخ‌ها از سوی خاک ایران به مزارع واقع در جنوب غربی پاکستان هجوم برده بودند و به مزارع پنبه، گندم و ذرت آسیب رساندند. معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی احتمال داده که منشا تولید سم بوتولیسم، ریشه گیاهان پوسیده باشد. بنا به اعلام خبرگزاری ایرنا، تا روز پنج‌شنبه، جمع‌آوری لاشه‌های پرندگان به ۱۲ هزار رسیده بود که همچنان ادامه دارد. نخستین قربانی خارج از چین وزارت بهداشت فلیپین بامداد یک‌شنبه از مرگ یک شهروند چینی مبتلا به کرونا در این کشور خبر داد.

صفرعلی ماکنعلی گفته است: «ابتلا به بیماری نیوکاسل و آنفولانزا منتفی است و سایر علت‌ها از جمله باکتری و انگل نیز بررسی خواهد شد.» تالاب میانکاله در شهرستان بهشهر با مساحتی ۷۰هزار هکتاری، در فهرست ذخیره‌گاه‌های طبیعی زیست کره ثبت شده و همه ساله در پاییز میزبان صدها هزار پرنده مهاجری است که تا آخر زمستان در آن می‌مانند. او موج جدید هجوم ملخ‌ها در پاکستان را"نگرانکننده و بی‌سابقه" ارزیابی کرده است. اولین لاشه‌های ‌پرندگان مهاجر در میانکاله در سوم  بهمن مشاهده شدند و تعداد تلفات به تدریج از ۲۰۰۰ به ۵۰۰۰ و سپس به ۱۲هزار قطعه رسید. کلیه مجوزهای شکار پرنده در میانکاله و شرق مازندران، پس از این مرگ و میر جمعی لغو شد. بازار پرندگان مهاجر در فریدونکنار  ادامه کار نداد و مردم از خرید و مصرف گوشت لاشه هر گونه پرنده منع شدند. عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز اعلام کرده است که رسیدگی به اقتصاد کشاورزی و وضعیت معیشتی دهقانان در این کشور در شمار اولویت‌های دولت او قرار دارد. ساخت یک بیمارستان هزار تخت خوابی در ووهان در کمتر از ده روز برای اسکان مبتلایان به کرونا دولت آمریکا روز جمعه با تشدید تدابیر پیش‌گیرانه خود ورود مسافران خارجی که پیشتر در چین بوده‌اند به ایالات متحده را ممنوع اعلام کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید یکی از گمانه‌زنی‌ها، ابتلای پرندگان مهاجر به"آنفولانزای فوق حاد پرندگان" بود. چنگر، کشیم، فلامینگو، ارد‌ک‌های آب چر، اردک‌های غواص، حواصیل‌ها، کاکایی‌ها و عقاب دریایى دم سفید از جمله پرندگان مهاجر در این تلفات گسترده هستند. بسیاری از فعالان محیط زیست این تلفات را"تراژدی" یا"مشکوک" می‌نامند. هجوم گسترده ملخ‌ها در کشورهای اتیوپی، کنیا و سومالی نیز گزارش شده است. ‌هم‌زمان، اداره حفاظت محیط زیست بجنورد در خراسان شمالی از مرگ جمعی سارهای مهاجر در معابر این شهر و احتمال مسمومیت این پرندگان خبر داده است. محمد خالقی به خبرگزاری ایرنا گفته که ۳۰ قطعه سار تلف شده‌اند که لاشه آنها به اداره کل دامپزشکی استان ارسال شده است: «. این اقدام دست‌کم تا ۲۹ مارس ادامه خواهد داشت.

.. احتمال می‌رود این پرندگان مهاجر در زمین‌های اطراف شهر از دانه‌های آغشته به سم مزارع تغذیه کرده و تلف شده باشند.» در همین زمینه: .