تازه ترین تحقیقات درباره مسمومیت ناوالنی؛ «پای ماموران امنیتی روسیه درکاراست»

25/09/1399 04:11:00 ب.ظ

تازه ترین تحقیقات درباره مسمومیت ناوالنی؛ «پای ماموران امنیتی روسیه درکاراست» جزئیات بیشتر🔽

وب سایت افشاگر بلینگ کت با چاپ و انتشار اسناد و مدارک متعدد نشان داده است که در مسمومیت الکسی ناوالنی با گازشیمیایی عصبی نوویچوک، ماموران امنیتی روسیه نقش داشته اند. این ماموران از سوی بالاترین رده های کاخ کرملین برای اجرای این عملیات گماشته شده بودند. تحقیقات جدید نشان می دهند که اعضای «نامحسوس سرویس امنیتی فدرال روسیه (اف اس بی)» در مسمومیت الکسی ناوالنی، مشهورترین مخالف کرملین، نقش داشته اند. الکسی ناوالنی ۴۴ ساله، روز ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در داخل هواپیمایی که او را به مسکو باز می‌گرداند بیهوش شد.

ابتدا در بیمارستانی در شهر امسک روسیه بستری و پس از دو روز برای معالجه به برلین، پایتخت آلمان منتقل شد. این مخالف سرشناس کرملین دو هفته در کمای مصنوعی بود. این مخالف دولت ولادیمیر پوتین در حال حاضر مقیم آلمان است.

در ماه سپتامبر، دو آزمایشگاه معتبر ارتش آلمان اعلام کردند که ناوالنی با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده است و دو آزمایشگاه مستقل دیگر در فرانسه و سوئد نیز همین نتیجه را تأیید کردند. دولت روسیه بارها و بارها هرگونه مسئولیت مسمومیت ناوالنی را رد کرده و اظهار داشته است که هنگام معالجه در اومسک (سیبری) هیچ عامل نوویچوک در بدن وی پیدا نشده است. مسکو همچنین گفته است که هرگونه اتهام علیه آنها بخشی از فعالیت گسترده غرب و «دشمنان» این کشور است.

شیمی‌دان روس که مدعی مشارکت در تولید سم نوویچوک است از ناوالنی عذرخواهی کرد حالا گزارش‌های وب سایت افشاگر بلینگ کت نشان می دهند که ماموران سازمان امنیتی روسیه در این مسمومیت نقش داشته اند و همچنین نام این افراد از سوی این وب سایت منتشرشده است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>