تاریخ محاکمه 'معمار' حملات یازده سپتامبر مشخص شد

09/06/1398 08:31:00 ق.ظ

تاریخ محاکمه خالد شیخ محمد که از او به عنوان معمار حملات یازده سپتامبر نام برده می‌شود، تعیین شده است. خالد شیخ محمد و چهار نفر دیگر در یازده ژانویه ۲۰۲۱ در یک دادگاه نظامی در گوانتانامو محاکمه می‌شوند. در صورتی که این افراد در جریان دادگاه مجرم شناخته شوند، به اعدام محکوم خواهند شد.

تاریخ محاکمه خالد شیخ محمد که از او به عنوان معمار حملات یازده سپتامبر نام برده می‌شود، تعیین شده است. خالد شیخ محمد و چهار نفر دیگر در یازده ژانویه ۲۰۲۱ در یک دادگاه نظامی در گوانتانامو محاکمه می‌شوند. در صورتی که این افراد در جریان دادگاه مجرم شناخته شوند، به اعدام محکوم خواهند شد. خالد شیخ محمد در سال ۲۰۰۳ در پاکستان بازداشت و سه سال بعد به پایگاه آمریکایی در گوانتانامو کوبا منتقل شد. خالد شیخ محمد به همراه ۴ نفر دیگر به قتل دو هزار و نهصد و هفتاد و شش نفر متهم شده‌اند.

تلاش‌ برای محاکمه این افراد تا کنون با موانعی رو‌به‌رو بوده است.

خالد شیخ محمد در جریان محاکمه‌اش در سال ۲۰۰۸ در دادگاهی نظامی گفت قصد دارد به جرم خود اعتراف کند و"از شهادت در راه خدا استقبال می‌کند." دولت باراک اوباما می‌خواست محاکمه این افراد در نیویورک انجام شود اما پس از مخالفت‌های گسترده، این تصمیم را تغییر داد. تعطیلی زندان گوانتانامو یکی از وعده‌های باراک اوباما بود که به آن عمل نکرد.

وزارت دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که خالد شیخ محمد"اعتراف کرده که او مسئول" حملات بوده است. حق نشر عکس Getty Images Image caption خالد شیخ محمد و چهار نفر دیگر در یازده ژانویه ۲۰۲۱ در یک دادگاه نظامی در گوانتانامو محاکمه می‌شوند headtopics.com

وکیل‌های این پنج تن می‌گویند در تلاش برای جلوگیری از اعترافاتی هستند که آنها در سال ۲۰۰۶ کرده‌اند و دلیل آن را"شکنجه شدید" این افراد در دوران بازداشت دانسته‌اند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

حسن روشن به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد؛ بی‌نظیر در تاریخ فوتبال

ترامپ: در صورت توافق با طالبان نیز به حضور در افغانستان ادامه می‌دهیمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز پنجشنبه با اعلام اینکه شمار نیروهای این کشور در افغانستان در حال کاهش به ۸۶۰۰ نفر بوده گفت حتی اگر توافق با طالبان حاصل شود، آمریکا حضورش را در افغانستان حفظ خواهد کرد.

نابسامانی سیم‌های برق در بازار تاریخی ملایر/ یک آتش‌سوزی دیگر می‌تواند در راه باشدآتش‌سوزی در کمین بازارهای تاریخی است. در این میان همچنان شاهد نابسامانی سیم‌ها و کابل‌های برق در بازارهای تاریخی مانند بازار ملایر هستیم.

کلاس سینما «متیو مک‌کانهی» در دانشگاه تگزاس؛ همه می‌خواهند در کلاس برنده اسکار شرکت کنندکلاس سینما «متیو مک‌کانهی» در دانشگاه تگزاس؛ همه می‌خواهند در کلاس برنده اسکار شرکت کنند او گفت: «کار کردن با این شاگردان در داخل کلاس به من فرصت آن را می دهد که آنها را [برای دنیای بیرون] آماده کنم.»

شهروند ایرانی در دادگاه نیویورک جرم خود در زمینه نقض تحریم‌های آمریکا را پذیرفت🔴خبر فوری |‌ شهروند ایرانی در دادگاه نیویورک جرم خود در زمینه نقض تحریم‌های آمریکا را پذیرفت پورقناد سوم مه ۲۰۱۷ در آلمان دستگیر شد، و تیر ماه گذشته جهت محاکمه به مقام‌های آمریکایی در نیویورک تحویل داده شد.

رویترز: انفجار در سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر در ایرانخبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی و افراد مطلع در دولت آمریکا از انفجار یک سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر در ایران خبر داده است. تصاویر ماهواره ای منتشر شده که گفته می شود به یک مرکز فضایی ایران تعلق دارد، نشان دهنده یک ستون دود سیاه بر آمده از محلی شبیه به سکوی پرتاب است. همزمان، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به گزارش های منتشر شده می گوید ماهواره ناهید-۱ سالم است.