تاریخ‌پژوهی با قیمه‌پلوی تهرانی و آب‌دوغ‌خیار؛ ساعتی در کافه حسین دهباشی

11/06/1399 10:26:00 ق.ظ

گشتی یکساعته در «کافه تاریخ» که «حسین دهباشی»، دبیر سایت تاریخ‌آنلاین راه اندازی کرده است. وقتی یک تاریخ‌پژوه و مستندساز بین بحثهای اجتماعی، سیاسی، تاریخی وفلسفی برایت قهوه ترک دم میکند و يا آبدوغ می‌آورد. گزارش شهروندخبرنگار ایران وایر👇 شهروندخبرنگاری

حوض کوچک پر آب، در و پنجره‌های قدیمی، درختان سرسبز و سایبان‌های رنگارنگ، این‌جا حیاط کوچک و...

حوض کوچک پر آب، در و پنجره‌های قدیمی، درختان سرسبز و سایبان‌های رنگارنگ، این‌جا حیاط کوچک و نوستالژیک یک کافه است که یاد و خاطره خانه‌های نقلی و قدیمی را در ذهن مشتریان زنده می‌کند. پا که داخل حیاط می‌گذاری انگار وارد تونل زمان می‌شوی و یک سفر تاریخی را آغاز می‌کنی. داخل این ساختمان قدیمی و دوطبقه هم دست کمی از حیاط ندارد. میزهای کافه با کاشی‌های آبی‌رنگ و پرنقش‌ونگار، تزیین شده‌اند و نام شخصیت‌های تاریخی با خط نستعلیق روی تابلوهایی با قاب معرق و طرح تذهیب روی میزها قرار داده شده‌اند؛ از «بوعلی سینا» تا «کمال‌الملک».

صاحب این کافه یک تاریخ‌پژوه است و هر جا که چشم می‌اندازی یک المان تاریخی را می‌بینی، از تیترهای روزنامه‌های قدیمی که یک سمت دیوار را پوشانده‌اند، تا امضاهای شخصیت‌های معروف و اندیشمندان معاصر در کنار امضای یادگاری مشتریان. «کافه تاریخ» را «حسین دهباشی»، دبیر «سایت تاریخ‌آنلاین» که با گفت‌وگوهای تصویری و جنجالی درباره تاریخ معاصر ایران به یاد مانده، راه‌اندازی کرده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

عقلانیت یک روش است نه یک فراورده | مصطفی ملکیان

مدت‌های زیادی بود که می‌خواستم با استاد ملکیان گفت‌وگو کنم و از او در مورد اخلاق، زندگی متدینانه و توقع دور از انتظار برخی شهروندان در مختصات اجتماعی امروز ایران بپرسم که به شکل عجیبی می‌خواهند سایر مردم در همسویی با آنان زیست اخلاقی را برای خود معنا کنند. ملکیان معتقد است روشنفکری اسلامی، از زمانِ بنیان‌گذارش سید‌جمال‌الدین اسدآبادی، تا الان، فواید و سودهایی برای جوامع اسلامی داشته، ولی اگر بخواهیم در باب ریشه روشنفکری اسلامی داوری کنیم و بگوییم آیا اصلا این پروژه روی هم رفته پروژه‌ای سودمند یا زیانمند بوده، به نظر من زیان‌مند بوده است. به اعتقاد من روشنفکری دینی پروژه‌ای ناموفق است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

ایران آماده تبادل تجربیات خود با نیجر در همه زمینه‌ها از جمله مبارزه با تروریسم استرئیس‌جمهور در گفتگو با رئیس‌جمهوری نیجر، با قدردانی از حمایت‌های مستمر این کشور از توافق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات امروز جهان سوءاستفاده برخی کشورها از مجامع بین المللی بوده است. بسیار خرسندم که ایران و نیجر در این زمینه که روابط بین‌المللی باید بر اساس عدالت، حقانیت و ارزش‌های والای انسانی که مبتنی بر استقلال، همبستگی و عزت استوار باشد، اشتراک نظر دارند.

گفتگوهای دو جانبه تسلیحاتی آمریکا با تایوان به رغم تنش با چین - BBC News فارسیآمریکا از آغاز روند گفتگوهای اقتصادی دوجانبه تازه‌ای با تایوان خبر داده است که می گوید هدف آن افزایش توانایی تسلیحاتی تایپه برای مقابله با فشارهای پکن است. دولت دونالد ترامپ هم زمان چند سند سری را از حالت طبقه‌بندی خارج کرد که نشان می‌دهد در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان در دهه ۱۹۸۰ میلادی،‌ ایالات متحده به طور شفاهی 'شش تضمین' به تایوان داده بود، از جمله این که کیفیت و کمیت سلاح‌هایی که به تایوان می‌فروشد 'کاملا به نوع تهدیدات چین بستگی خواهد داشت'.

یک کشته همزمان با درگیری طرفداران ترامپ و حامیان حقوق سیاه‌پوستان در پورتلند - BBC News فارسیدر شهر پورتلند آمریکا یک نفر بر اثر تیراندازی کشته شده و طرفداران دونالد ترامپ با فعالان حقوق سیاه‌پوستان نیز با یکدیگر درگیر شده‌‌اند. خیابان‌های شهر پورتلند در هفته‌های گذشته شاهد برگزاری اعتراضات متعددی بوده است.

نمایش روایی و عاشورایی افلاکیان با ۲۰۰۰ مخاطب در هر اجرا به صحنه می‌رودتهران - ایرنا - نمایش روایی افلاکیان با محوریت روایت حماسه حسینی از تاسوعا تا سیزدهم ماه محرم به روایت و نقالی مرشد محسن میرزاعلی با ظرفیت پذیرایی از ۲۰۰۰ مخاطب در مصلای دانشگاه تهران به صحنه می‌رود.

تکمیل پروژه‌های نفتی با استفاده از تامین مالی در بورساوراق_سلف_نفتی | در شرایطی که صنعت نفت به دلیل تحریم‌ها در صادرات و کاهش قیمت نفت با مشکل تامین مالی برای تکمیل پروژه‌ها روبه‌رو است، ‌ به عقیده کارشناسان می‌توان با انتشار اوراق سلف نفتی و تامین مالی از طریق بورس، پروژه‌های نفتی را به نتیجه رساند

ادامه پرتاب بالن‌های آتش‌زای حماس به سوی اسرائیل، با وجود میانجیگری مصر و قطردر حالی که پرتاب بالن‌های آتش‌زا از سوی حماس به سوی خاک اسرائیل افزایش یافته است، ارتش اسرائیل اعلام کرد تانک‌هایش به مواضع این گروه شبه‌نظامی اسلامگرا در نوار غزه حمله کردند