بی‌قانونی در تعیین مستمری بازنشستگان/ دولت بدهی‌های سنگینِ خود به تامین اجتماعی را بپردازد

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 66 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ بی‌قانونی در تعیین مستمری بازنشستگان/ دولت بدهی‌های سنگینِ خود به تامین اجتماعی را بپردازد

به گزارش خبرنگار ایلنا، افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح توسط دولت، زیر سوال بردن مصوبه‌ی مزدی شورایعالی کار است و از سوی دیگر، با قوانین جاری مغایرت دارد؛ فرامرز توفیقی به مواد قانونی مورد نظر اشاره می‌کند: براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثراز سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

توفیقی ادامه می‌دهد: با عنایت به موارد قانونی بالا و اینکه وزیر کار گفتند «عدالت در اجرای قانون است»، باید این سوال را مطرح کرد آیا در رابطه با مزد و حقوق، قانون رعایت شده است؛ آیا می‌توانند مدعی اجرای عدالت مزدی شوند؟ او تاکید می‌کند: بدون تردید تصمیم مزدی اخیر دولت برای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که بنگاهی غیرانتفاعی و بین‌النسلی و غیر دولتی است و از محل حق بیمه کارگران و کارفرمایان شکل گرفته است و لذا کلیه تصمیماتش باید در جهت تامین منافع همین گروه و با مشارکت ذینفعان اصلی اتخاذ شود، زیرپا گذاشتن قانون و مصداق روشنِ بی‌قانونی است.

به گفته این فعال کارگری، اگر قصد داشتند نظام مزدی سازمان تامین اجتماعی را تغییر دهند، باید ابتدا ساختار این صندوق را عوض می‌کردند: «آن را زیرمجموعه دولت می‌آوردند و بیمه‌شدگان آن را از همه‌ی مزایای دولتی‌ها، ازجمله وام‌ها و پاداش پایان خدمت بهره‌مند می‌کردند بعد به سراغ تعیین آمرانه‌ی دستمزد می‌رفتند. یک بام و دو هوا که نمی‌شود!»

توفیقی در پایان یک پرسش اساسی مطرح می‌کند: آیا بهتر نیست دولت تکلیفش را با سازمان و بدهی‌های بسیار بزرگی که به این سازمان دارد که بدون تردید، مصداق بارز حق‌الناس است، روشن کند تا جلوی ورشکستگی سازمان گرفته شود نه اینکه با زیرپاگذاشتن قانون به اسم «عدالت»، عین بی‌قانونی و بی‌عدالتی رواج پیدا کند؟ کارگران امروز، بازنشستگان فردا هستند؛ نباید اجازه دهیم این بی قانونی تبدیل به عرف شود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

لبنان به اسرائیل نسبت به هر گونه اقدام «متجاوزانه» در آب‌های مورد مناقشه هشدار دادلبنان به اسرائیل نسبت به هر گونه «اقدام متجاوزانه» در آب‌های مورد مناقشه‌ای که هر دو کشور امیدوارند بتوانند از آن منابع انرژی استخراج کنند، هشدار داد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

آیا اتهامی به نام «دعوت به تجمع» در قوانین ایران وجود دارد؟⚖️آیا اتهامی به نام «دعوت به تجمع» در قوانین ایران وجود دارد؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید👇 راه‌های ارسال سوالات: ارسال به واتس‌اپ به شماره: ۰۰۹۰۵۴۱۱۹۹۴۰۱۸ ارسال به تلگرام به آدرس shomairanwire سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

هشدار لبنان به اسرائیل نسبت به 'هرگونه اقدام تهاجمی' در مدیترانه | DW | 05.06.2022به گفته رئیس جمهوری لبنان یک کشتی به نمایندگی از اسرائیل وارد منطقه‌ای شامل یک میدان گازی مورد مناقشه با لبنان شده است. اسرائیل می‌گوید، میدان گازی مورد بحث در منطقه اقتصادی انحصاری این کشور است نه در آب‌های مورد مناقشه. به زودی شرکت نفت توتال فرانسه آنجا مشغول حفاری میشود ..لبنان تکنولوژی لازم را دارد ..نه متخصص و نه سرمایه برای دست یابی به این منابع گاز .
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

شمار قربانیان انفجار معدن زغال‌سنگ در کلمبیا به 9 نفر رسیدتعداد قربانیان انفجار معدن زغال سنگ در کلمبیا که در اواخر ماه گذشته رخ داد، به 9 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

خامنه‌ای در یک فایل صوتی جدید: خمینی به من گفت شما رهبر بشویداین نخستین بار است که اظهارنظری از خود علی خامنه‌ای درباره تمایل روح‌الله خمینی به رهبری او منتشر می‌شود. خود دکتر خمینی گفت گیرم سلطان ادم خوبی بوده ولی حق ندارد برای ملت بعد از خودش تعین تکلیف کند، سرنوشت ملت بدست خود آن ملت باید تعین شود در این میان یا خمینی گوه خورده، یاخامنه ای، یه مرجع تقلید چرندیاتی بگوید ضد انچه خودش قبلا گفته؟ اینا میخواستن مارو ببرن بهشت؟یه مشت حقه باز؟ یواشکی بدون اینکه کسی متوجه بشه دم گوش علی جون گفت تو بعد از من رهبر شو حالشو ببر. ببین اینها مردم را چقدر ابله فرض می کنند!! امام خمینی رضوان الله و سید علی خامنه ای با هم گوه خوردند.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

نامه سرگشاده به دبیرکل سازمان ملل برای توقف کشتار تاجیک‌ها در افغانستانبیش از 60 فعال حقوق بشر و دانشگاهیان افغانستان، در یک نامه سرگشاده از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند برای توقف جنایت طالبان علیه تاجیک‌ها در حال عرب های لعنتی که مردم را فقط بخاطر عجم بودن سر میبریدند از تاجیک و پشتون خبر آورده اند بیش از 60 فعال حقوق بشر و دانشگاهیان افغانستان، در یک نامه سرگشاده از آنتونیو_گوترز، دبیرکل سازمان_ملل خواسته‌اند برای توقف جنایت طالبان علیه تاجیک‌ها در کشور «فورا» اقدام کند.
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »