بی‌خبری از مهران رئوف، فعال کارگری دوتابعیتی

07/02/2021 04:22:00 ب.ظ

مهران_رئوف

قریب به ۴ ماه از بازداشت مهران رئوف، فعال کارگری و شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که مهر امسال بعد از دستگیری به بند دو الف سپاه منتقل شده، گذشته است و کماکان کسی از شرایط او خبر ندارد. گزارش Gholamhosinpour 👇 اخبار_ایران مهران_رئوف

مهران رئوف پیش از انقلاب برای ادامه تحصیل به انگلستان سفر کرد. او تحصیلاتش را در بریتانیا به سرانجام رساند و علی‌رغم آنکه تابعیت این کشور را دارد، اما در طول چند سال گذشته عمده وقتش را در ایران گذرانده است.«ستار رحمانی»، فعال کارگری و عضو «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران» از اعضای فعال کمپین حمایت از مهران رئوف است.

ابراز نگرانی‌ نهادهای بین‌المللیو همچنین کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا تاکنون با انتشار بیانیه‌هایی، نگرانی خود را از دستگیری خودسرانه مهران و همچنین سایر فعالین کارگری، اظهار کرده و به مقامات رژیم جمهوری اسلامی در این مورد هشدار داده‌اند.در این نامه با اشاره به محرومیت مهران رئوف از دسترسی به وکیل و تماس با خویشاوندان، گفته شده: «مسئولیت کامل جان و سلامتی مهران رئوف ۶۴ساله با جمهوری اسلامی ایران است. او یک زندانی عقیدتی است که سزاوار زندان خودکامانه‌ای که سه ماه طول کشیده، نیست. ما، سازمان‌های سندیکایی فرانسوی، به نام احترام به حقوق جهان‌شمول انسانی، خواهان آزادی فوری مهران رئوف هستیم.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

سانسور و سرکوب هفتگی؛ بی‌خبری از وضعیت یک کتاب‌فروش و اخراج یک مجری از تلویزیون

درخواست بیش از ۱۰۰ کنشگر داخل ایران از سازمان ملل برای حمایت از همه‌پرسی گذارسازمان ملل به ما که میرسه میشه سازمان دمل! نه_به_جمهوری_اسلامی

فرانسه از ایران خواست تا براى از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ابتكار عمل از خود نشان دهدسخنگوی کاخ الیزه، روز سه شنبه 3 مارس اعلام کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی هم ساعتی قبل با ارسال چند موشک به پایگاه آمریکایی ابتکاری روشن به فرانسه نشان داد متوافق جدا مع سياسة فرنسا

دولت موافق اخذ مالیات از اینفلوئنسرها است/ آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مرداد ۱۴۰۰رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال 1400 شروع می‌شود. هرگز مالیات اجرایی نمیشه میدونی چرا؟چونکه مسئولین بیشتر از همه باید مالیات بدن

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

قریب به چهار ماه از بازداشت «مهران رئوف»، فعال کارگری و شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که مهرماه سال جاری بعد از دستگیری به بند دو الف سپاه منتقل شده، گذشته است و کماکان کسی از شرایط او خبر ندارد.از «محمد ایران‌‌نژاد»، کتاب‌فروشی که در تاریخ چهارم اسفند۱۳۹۹ در محل کارش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، هیچ اطلاعی در دست نیست و تاکنون هیچ کدام از مقامات قضایی نیز درباره بازداشت او اظهارنظری نکرده‌اند.۱۰۲ فعال مدنی و کنشگر سیاسی داخل ایران در نامه‌ای به رئیس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواهان پشتیبانی این نهاد از برگزاری یک همه‌پرسی برای گذار از حکومت جمهوری اسلامی شدند.جمهور ایران گفته است که تهران باید ابتکارات واضح و سریع را برای از سرگیری گفتگوها در باره توافق هسته‌ای 2015 ارائه دهد.

اعضای خانواده درجه اول مهران، خارج از ایران زندگی می‌کنند. تاکنون به او اجازه تماس با خانواده‌اش داده نشده و این زندانی به‌جز قوم و خویشی دور، کسی را برای پیگیری پرونده‌اش در تهران ندارد. خواهر این کتاب‌فروش نوشته است که در تاریخ ۲۶ اسفند، ۲۲ روز پس از بازداشت برادرش همراه با پدر و مادرش به امید یک خبر از او به دادسرای زندان «اوین» مراجعه کرده‌اند اما دادیار کل زندانیان سیاسی به آن‌ها در پاسخ گفته که نام محمد در سیستم کامپیوتری زندان‌های ایران ثبت نشده است و اطلاعی از وی ندارد. *** مهران رئوف پیش از انقلاب برای ادامه تحصیل به انگلستان سفر کرد.» این ۱۰۲ فعال مدنی ایرانی در نامه خود به نمونه‌هایی مانند آپارتاید آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۹۰ و برگزاری همه‌پرسی ملی برای برقراری حاکمیت مردم که در سال ۱۹۷۸ در شیلی انجام شد اشاره کرده و بر نقش سازمان ملل در آن تحولات تأکید کرده‌اند. او تحصیلاتش را در بریتانیا به سرانجام رساند و علی‌رغم آنکه تابعیت این کشور را دارد، اما در طول چند سال گذشته عمده وقتش را در ایران گذرانده است. براساس گزارش‌های منتشر شده، محمد ایران‌نژاد در یکی از پاساژهای خیابان «انقلاب» تهران مغازه کتاب فروشی دارد. پس از دستگیری مهران، تعدادی از فعالان کارگری به فکر راه‌اندازی یک کمیته حمایت از او افتادند. از سوی دیگر ایران اعلام کرد که اقدام شورای حکام آژانس باعث از بین رفتن توافق اخیر با آژانس برای فعال ماندن دوربین های نظارتی آژانس تا سه ماه آینده خواهد شد.

از جمله گروه‌های فعال در این کمیته، «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران» بوده که تاکنون توانسته است، توجه بیش از ۹۰تشکل و اتحادیه بین المللی را به موضوع این زندانی جلب کند و واکنش آن‌ها را برانگیزد . براساس نوشته توییتری مریم ایران‌نژاد، ماموران از ساعت چهار بعداز ظهر تا هفت و نیم شب کتاب‌فروشی را زیر و رو و محمد را با ضرب و شتم از کتاب‌فروشی خارج کرده‌اند. ارسال این نامه به سازمان ملل و درخواست پشتیبانی از برگزاری رفراندوم برای عبور از جمهوری اسلامی همزمان با کارزار «نه به جمهوری اسلامی» صورت می‌گیرد که در آن چهره‌های سیاسی، هنرمندان و دیگر شهروندان  مخالفت خود را با ادامه حکومت جمهوری اسلامی اعلام می‌کنند. «ستار رحمانی»، فعال کارگری و عضو «اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران» از اعضای فعال کمپین حمایت از مهران رئوف است. او می‌گوید آقای رئوف را مهرماه، شبانه دستگیر می‌کنند. مریم ایران‌نژاد در توییتی در تاریخ ۲۴ اسفند با هشدار درباره وضعیت نامناسب مادرش نوشت: «مادرم دو بار سکته چشمی کرده و دکتر هشدار داده بار سوم منجر به نابینایی می‌شود، چرا بی‌گناه برادرم را گرفتید؟ چرا هیچ تماس و خبری از او دریافت نکردیم؟» او نوشته است که طی ۲۲ روز گذشته، هر روز به دادسرای اوین به امید گرفتن خبری مراجعه می‌کنند اما کسی به آن‌ها پاسخی نمی‌دهد. آن‌ها پس از تفتیش منزل او و ضبط وسایل شخصی‌اش مثل کامپیوتر و تلفن، مهران را با خودشان می‌برند. مهران رئوف مدتی بعد با یکی از اقوام دور خود تماس گرفته و گفته است که در بند دو الف سپاه زندان اوین زندانی است. با این حال، بازداشت‌ها در عرصه فرهنگ و هنر بیشتر برای هنرمندان، نویسندگان و اعضای «کانون نویسندگان» رخ داده است.

ستار رحمانی می‌گوید: «در طول مدت کوتاهی، جمعی از هنرمندان، نویسندگان، شعرا، فعالان کارگری و حتی پناهندگان و سایر اقشار جامعه پتیشن تهیه شده را امضا کردند.» ابراز نگرانی‌ نهادهای بین‌المللی به گفته او نهادهای حقوق بشری و اتحادیه‌های کارگری در آرژانتین، فرانسه، اسپانیا، تی‌یو‌سی (TUC) و همچنین کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا تاکنون با انتشار بیانیه‌هایی، نگرانی خود را از دستگیری خودسرانه مهران و همچنین سایر فعالین کارگری، اظهار کرده و به مقامات رژیم جمهوری اسلامی در این مورد هشدار داده‌اند. برکناری یک مجری از اجرای برنامه نوروزی یک بازیگر و مجری به دلیل حرف‌هایی که به بی‌حرمتی به «مدافعان حرم» تعبیر شده است و دیدار با یکی از درویشان گنابادی، پس از آزادی از زندان از اجرای برنامه نوروزی در «شبکه۵» صداوسیما برکنار شد. سازمان‌های سندیکایی فرانسه همچون «سولیدر» و «اونسا» در نامه‌ای به علی خامنه‌ای نوشته‌اند: «نظر شما را نسبت به وضعیت نگران‌کننده آقای مهران رئوف جلب می‌کنیم. مهران رئوف در ایران متولد و بزرگ شده، ولی به مدتِ طولانی در بریتانیا زندگی کرده و ملیت دوگانه دارد. این برنامه قرار است از ۲۶ اسفند تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ به صورت زنده از این شبکه پخش شود. در ایران، او به خانواده کارگران، زبانِ انگلیسی تدریس می‌کرد و نیز با دفاع از حقوق آنان به آن‌ها در سازماندهی خود کمک می‌کرد.

در پی بدرفتاری‌های سخت با او، ما فوق‌العاده برای وضعیت مهران رئوف نگران هستیم. سناریوی مخالفت با حضور این مجری از سوی خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کلید خورد و بعد خبرگزاری «تسنیم» و روزنامه «کیهان» نیز به دفاع از آن پرداختند.» در این نامه با اشاره به محرومیت مهران رئوف از دسترسی به وکیل و تماس با خویشاوندان، گفته شده: «مسئولیت کامل جان و سلامتی مهران رئوف ۶۴ساله با جمهوری اسلامی ایران است. او یک زندانی عقیدتی است که سزاوار زندان خودکامانه‌ای که سه ماه طول کشیده، نیست. هم‌چنین در ادامه اتهام زنی‌ها به این مجری و بازیگر جوان، به طور شفاف نوشت مشکل دیگر صدیق این است که او به ملاقات «پوریا نوری»، یکی از درویشان گنابادی پس از آزادی از زندان رفته است. ما، سازمان‌های سندیکایی فرانسوی، به نام احترام به حقوق جهان‌شمول انسانی، خواهان آزادی فوری مهران رئوف هستیم.» همچنین بزرگ‌ترین کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری اسپانیا موسوم به «کمیسیون‌های کارگران» با بیش از یک میلیون عضو با انتشار بیانیه‌ای با کمیته حمایت از مهران رئوف اعلام همدلی کرده است. سه روز پس از انتشار این مطلب، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران در تاریخ ۲۶ اسفند اعلام کرد از آن‌جا که انتخاب «عجیب» امیرحسین صدیق و همسرش به عنوان مجری برنامه نوروزی با انتقادهای زیادی همراه بوده است، آن‌ها کنار گذاشته شد‌ه‌اند.

آن‌ها در متن بیانیه‌شان نوشته‌اند: «مهران رئوف، بدون دسترسی به وکیل و بدون داشتن اعضای نزدیک خانواده در ایران، در زندان بدنام اوین در سلول انفرادی و تحت کنترل سپاه پاسداران، محبوس است. با توجه به این شرایط و اعمال فشار شدید توسط مقامات زندان، این نگرانی وجود دارد که او مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته باشد. از سوی دیگر، روزنامه کیهان، وابسته به بیت رهبری، حذف امیرحسین صدیقی را از مجری‌گری در برنامه نوروزی، «اقدامی تقدیرآمیز» از سوی صداوسیما خواند و نوشت که این سازمان انتخاب «اشتباه» خود را «اصلاح» کرده است. ما خواهان آزادی فوری مهران رئوف به عنوان یک زندانی عقیدتی هستیم. او نباید بیش از این به‌طور ناعادلانه در زندان به‌سر ببرد. صداوسیما نیز در اقدامی تقدیرآمیز، این اشتباه را اصلاح کرد و مجریان دیگری را جایگزین نمود.» همچنین بیش از۹۷ سندیکای کارگری که در چارچوب «شبکه بین‌المللی کارگری برای همبستگی و مبارزه» فعالیت می‌کنند، در نامه‌ای خطاب به «دامنیک راب»، وزیر امور خارجه بریتانیا از دولت این کشور درخواست کرده‌اند برای آزادی مهران رئوف دست به اقدام بزند.

اتهام «کمونیست‌بودن» به فعالان کارگری آن‌طور که اعضای کمپین حمایت از مهران می‌گویند کماکان کسی از اتهامات او مطلع نیست؛ اما آن‌ها اخبار ناموثقی دریافت کرده‌اند که این زندانی حین بازجویی به عضویت در گروه‌های کمونیستی متهم شده است. پس از پایان صحبت‌های این رزمنده، امیرحسین صدیق که به همراه همسرش از میهمانان برنامه بودند، خواست از خوبی‌ها حرف زده شود و درباره شکل مردن افراد در ساعت‌های نزدیک به سال تحویل گفته نشود. ستار رحمانی می‌گوید با نگاهی به جریانات هفت‌تپه به‌خوبی قابل فهم است که در ایران کارگران به خاطر قراردادهای موقت و نداشتن امنیت شغلی تحت فشارند و حقوق کارگران با خط فقر فاصله معناداری دارد: «اخیرا برخی از فعالین کارگری خط فقر را از ۱۰ تا ۱۲میلیون تومان در ماه برآورد کرده‌اند؛ اما حداقل دستمزد یک کارگر دومیلیون و ششصدهزار تومان در ماه است. درد امثال رئوف، پیوند جنبش کارگری و تشکیل تشکلات واقعی است. صدیق هم‌چنین به ملاقات پوریا نوری، درویش گنابادی پس از آزادی او رفت. آن‌ها می‌گویند باید کارگران هفت تپه، فولاد، هپکو، ماشین‌سازی تبریز، خودروسازی و معادن و سایر کارخانه‌ها که دردشان یکی است و تشکل مستقل ندارند، ایشان در معرض تهدید و اخراج‌اند و زیر چرخ‌دنده‌های سیستم نئولیبرالیزمی که تلاش می‌کند با کوچک کردن دولت، صنایع را به معرض فروش بگذارد، در حال له شدن‌اند، بنابراین با همدیگر برای تشکیل سندیدکاهای مستقل تلاش کنند.» مهران رئوف وکیل ندارد؛ چون وکیلی که توسط خانواده او برای دفاع استخدام شده تاکنون قادر نبوده با او ارتباط بگیرد و از سوی دیگر، با اطلاعات مختصری که از طریق سایر زندانی‌ها به بیرون درز کرده، به نظر می‌رسد او تحت فشار شدیدی برای اعتراف علیه خود است. همین دو اتفاق باعث ایجاد حاشیه برای او شدند تا جایی که حالا شغل خود را از دست داده است.

ستار رحمانی، فعال حقوق کارگری، می‌گوید: «خانم کیت بل به نمایندگی از کنگره اتحادیه‌های کارگری انگلستان نیز در این مورد واکنش نشان داده. آن‌ها برای سفارت انگلستان در تهران نامه نوشته‌اند تا آن‌ها را ترغیب به واکنش نسبت به زندانی کردن شهروندی بریتانیایی کنند.» بازداشتگاه‌های سپاه و نقض حقوق انسانی «مهری جعفری»، وکیل دادگستری و فعال کارگری ساکن بریتانیا که عضو دیگر کمپین حمایت از مهران رئوف است، می‌گوید؛ وقتی یک کنش‌گر اجتماعی در بازداشت به سر می‌برد، سکوت جامعه، شرایط سرکوب و فشار او را فراهم می‌کند و می‌تواند در معرض خطر بازجویی‌های شدید، اعترافات ناخواسته و شکنجه باشد. به گفته مهری جعفری، دوستان او در لندن نگران‌اند که دوتابعیتی بودن مهران هزینه بیشتری به او وارد کند و البته او پیش از بازداشت به یکی از دوستانش در لندن گفته بوده که در صورت دستگیری، در مورد او سکوت نکنند و تا آنجا که ممکن است در این مورد اطلاع‌رسانی کنند . به گفته مهری جعفری، مهران یک کنش‌گر اجتماعی است که فعالیت صلح‌آمیز داشته و اتهام وابستگی به یک گروه سیاسی به خودیِ خود جرم محسوب نمی‌شود.

البته ما کماکان نمی‌دانیم اتهامات قطعی وارد شده به او چیست. همان‌طور که می‌دانید بند دو الف زندان اوین تحت کنترل شدید سپاه پاسداران است و به ندرت خبری به بیرون از این زندان درز می‌کند؛ اما می‌توانیم حدس بزنیم، معمولا اتهاماتی که متوجه فعالان اجتماعی و کارگری می‌شود، یک سری اتهام‌های کلی و مبهم است که در پی حرکت‌های مطالبه‌گرانه مدنی به افراد الصاق می‌شود. مهری جعفری می‌گوید کسانی که در بازداشتگاه سپاه نگهداری می‌شوند، از حداقل امکانات حقوقی و انسانی برخوردار نیستند: «آن‌ها از جمله از حق دسترسی به وکیل که بر اساس قانون اساسی خود جمهوری اسلامی و آیین دادرسی کیفری از حقوق پایه‌ای هر شهروند ایرانی است، محروم‌اند. این در حالی است که حتی اگر بازپرس یک پرونده بخواهد محرومیت از دسترسی به وکیل ایجاد کند باید حتما قرار تامین محرومیت از دسترسی به وکیل صادر کند که همان قرار هم قابل اعتراض است. اما باز هم می‌بینیم در چرخه‌ای که یک زندانی سیاسی قرار می‌گیرد، چنین حق اعتراضی از او سلب می‌شود؛ چون ترس و واهمه‌ای که در آن بند وجود دارد، امکان اعتراض و مطالبه آزادانه را از زندانی سلب می‌کند.

» این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه مهران از ۲۵مهرماه تاکنون در سلول انفرادی به‌سر می‌برد، به غیرقانونی بودن این روند اشاره می‌کند: «اگر کسی را بیش از ۱۵ روز در سلول انفرادی نگه دارند، مصداق شکنجه است؛ خصوصا که به وکیل هم برای اعتراض دسترسی نداشته باشد. اخیرا از طریق تلفن‌های جسته و گریخته متوجه شدیم که کسانی برای چند روز به‌طور موقت به بند ایشان منتقل می‌شوند که همین هم جای امیدواری است؛ چون چرخه سلول انفرادی را می‌شکند؛ اما ورود و خروج افراد به سلول انفرادی مشخصه این سلول را نفی نمی‌کند. این زندانی هنوز هم تحت بازجویی است و همچنان احتمال اعتراف‌گیری اجباری در موردش وجود دارد. مجموعه این ‌ ها اساسا وجاهت قانونی ندارد و طبیعی است که اگر بشنویم مهران رئوف به هر جرمی اعتراف کرده، می‌دانیم این اعتراف وجهه قانونی ندارد.» به گفته مهری جعفری، در ایران تعداد محدودی از مشاغل را زیرمجموعه مشاغل کارگری فرض می‌کنند؛ این در حالی است که بدنه اصلی جامعه ایران بدنه سرمایه‌گذار نیستند؛ بلکه بدنه کارگراند و به اشکال مختلف در چرخه خدماتی و تولیدی فعالیت می‌کنند .

مهری جعفری معتقد است تعریف محدود از طبقه کارگر شاید همان شکافی باشد که جمهوری اسلامی سعی می‌کند بین طبقه عظیم کارگر و سایر مردم ایجاد کند: «در حالی که ما مثل اعضای یک خانواده هستیم و در سطح وسیع ‌ تری نیاز به حمایت از یکدیگر داریم، به‌ویژه وقتی یکی از ما در تلاش برای بهبود زندگی سایرین، در چنین شرایط ناخوشایندی قرار می‌گیرد.» این عضو کمیته حمایت از مهران در انتهای سخنانش اظهار امیدواری می‌کند که دولت بریتانیا از شهروند خودش حمایت کند: «نامه‌های بسیاری از سوی اتحادیه‌های کارگری سراسر جهان خطاب به دولت بریتانیا نوشته شده تا از شهروند خودش حمایت کند. کنگره اتحادیه کارگری بریتانیا از این کمپین حمایت کرده و ما همچنان در تلاش‌ایم که همبستگی گروه‌های اتحادیه‌های کارگری بیشتری را به دست بیاوریم تا از حرکت‌های کارگری داخل ایران حمایت کنند.» مطالب مرتبط: .