بی‌اعتنایی دولت به نوسانات ارزی خطای بزرگی است

02/05/1399 11:55 ق.ظ

آلبرت بغزیان، ‌اقتصاددان، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: بی‌اعتنایی دولت به نوسانات ارزی خطای بزرگی است/بانک‌ مرکزی قدرت و همه چیز را در بازار ارز در دست دارد این مطلب را اینجا_بخوانیم👇 EtemadOnline

اعتمادآنلاین| ‌ بالا و پایین شدن نرخ دلار ریشه در چه دارد و اساساً این فرایند چطور قابل کنترل است؟ همچنین این سوال افکار عمومی را به خود مشغول کرده است که دولت چقدر می‌تواند از بالا و پایین شدن نرخ دلار جلوگیری کند؟ آلبرت بغزیان، ‌اقتصاددان،‌ در...

اعتمادآنلاین| ‌ بالا و پایین شدن نرخ دلار ریشه در چه دارد و اساساً این فرایند چطور قابل کنترل است؟ همچنین این سوال افکار عمومی را به خود مشغول کرده است که دولت چقدر می‌تواند از بالا و پایین شدن نرخ دلار جلوگیری کند؟

آلبرت بغزیان، ‌اقتصاددان،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: بازار ارز عضو بزرگ و مهمی به نام بانک ‌مرکزی دارد. بنابراین بانک‌ مرکزی دارنده عمده ارز است و به همین دلیل اختیارات، قدرت و همه چیز را در بازار ارز در دست دارد. در این میان عده‌ای متقاضی به عنوان واردکننده فعال هستند و گروهی هم دلار را به عنوان موجودی خود نگهداری می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه گفت: ظاهر قضیه گویای آن است که نرخ ارز در روزهای اخیر افزایشی هیجانی به خود دیده است. حال آنکه این اتفاق قبلاً صد تومان صد تومان رخ می‌داد و اکنون که قیمت ارز به کانال 20 هزار تومان وارد شده است شاهد گرانی هزار تومان هزارتومان هستیم. بنابراین این نوسان نشان می‌دهد بانک مرکزی دخالتش در بازار ارز را رها کرده است. headtopics.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

یکی از وزرای مهم دولت نیوزیلند به دلیل رابطه با کارمند سابقش اخراج شدجاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند: «لینلیز گالووی آن رفتاری را که من از او به عنوان یک وزیر مسئول انتظار داشتم نداشته است؛ یعنی احترام به رویه‌های خوب در دنیای کار.»

روحانی: دولت وام با بهره ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت می‌کندحسن روحانی اعلام کرد که دولت در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان، وام ودیعه مسکن با بهره ۱۳ درصد پرداخت خواهد کرد

از مشکلات دولت برای تأمین بودجه باخبریم/ به دنبال مسیرهای مختلفی برای تامین ارز هستیمنائیب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درخصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، گفت: یکی از مسائلی که کمیسیون برنامه و بودجه به دنبال آن است بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادر کنندگان است که در این خصوص بانک مرکزی هم راه‌های مختلفی را تعریف کرده است..

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

انتظار داریم دولت عراق موضوع ترور شهید سردار سلیمانی را با جدیت پیگیری کندمعاون اول رییس جمهور با اشاره به هدف گذاری دو کشور ایران و عراق برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری به میزان ۲۰ میلیارد دلار در سال گفت: در راستای تحقق این هدف گذاری، آمادگی تنظیم سند جامع همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق وجود دارد.

ایران انتظار دارد تصمیم دولت، ملت و مجلس عراق برای اخراج آمریکایی‌ها پیگیری شودرهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه شنبه) در دیدار آقای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، روابط ایران و عراق را به پشتوانه اشتراکات فراوان تاریخی، مذهبی، فرهنگی و عادات و سنن به معنی واقعی کلمه برادرانه خواندند و تأکید کردند: آنچه در روابط دو جانبه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط در عراق است. رهبر انقلاب در دیدار با نخست‌وزیر عراق: ایران قطعاً با هر آنچه موجب تضعیف دولت عراق شود، مخالف است، البته دیدگاه آمریکایی‌ها درباره عراق درست در نقطه مقابل ما است زیرا آمریکا به معنی واقعی کلمه دشمن است و موافق عراق مستقل، قوی و دارای حکومتی با رأی اکثریت نیست

آلبرت بغزیان گفت: گران شدن دلار برای دولت فقط منفعت ندارد و دولتی‌ها را دچار چالش‌های جدی‌ای همچون بالا رفتن قیمت‌های مصرفی و... می‌کند. پس منطقی نیست دولت از افزایش نرخ ارز استقبال کند.

اعتمادآنلاین|

بالا و پایین شدن نرخ دلار ریشه در چه دارد و اساساً این فرایند چطور قابل کنترل است؟ همچنین این سوال افکار عمومی را به خود مشغول کرده است که دولت چقدر می‌تواند از بالا و پایین شدن نرخ دلار جلوگیری کند؟

آلبرت بغزیان، ‌اقتصاددان،‌ در گفت‌وگو با

اعتمادآنلاین

در این ‌باره اظهار داشت: بازار ارز عضو بزرگ و مهمی به نام بانک ‌مرکزی دارد. بنابراین بانک‌ مرکزی دارنده عمده ارز است و به همین دلیل اختیارات، قدرت و همه چیز را در بازار ارز در دست دارد. در این میان عده‌ای متقاضی به عنوان واردکننده فعال هستند و گروهی هم دلار را به عنوان موجودی خود نگهداری می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه گفت: ظاهر قضیه گویای آن است که نرخ ارز در روزهای اخیر افزایشی هیجانی به خود دیده است. حال آنکه این اتفاق قبلاً صد تومان صد تومان رخ می‌داد و اکنون که قیمت ارز به کانال 20 هزار تومان وارد شده است شاهد گرانی هزار تومان هزارتومان هستیم. بنابراین این نوسان نشان می‌دهد بانک مرکزی دخالتش در بازار ارز را رها کرده است.

او تصریح کرد:‌ این در حالی است که به دلیل رکود، واردکننده‌ها دیگر وارد نمی‌کنند. پس این گروه در نوسان ارز سهمی ندارند. صادرکننده‌ها هم مدت‌‌هاست‌ ارز دولتی را برنمی‌گردانند، پس این ادعا که صادرکنندگان وارد بازار ارز شده‌اند هم نمی‌تواند ادعایی منطقی باشد.

بغزیان ادامه داد: بنابراین بانک مرکزی تنها نهادی است که می‌تواند علت اصلی نوسان ارز را توضیح دهد؛ آنها می‌گویند خرید ارز از جانب صادرکننده‌ها دلار را گران کرده‌ است در حالی که چنین ادعایی قابل قبول نیست. درباره اینکه با چه راه‌حلی می‌توان ارز را به ثبات رساند، فقط می‌توان گفت این مهم با دخالت بانک مرکزی ممکن خواهد شد؛ یعنی بانک مرکزی مثل همان مقطعی که نرخ دلار را روی قیمت 10 تا 13 هزار تومان نگه داشته بود، باز هم همان رویه را پی بگیرد تا شاهد به هم ریختن بازار خودرو، مسکن و بورس نباشیم.

او توضیح داد: برخی می‌گویند افزایش نرخ ارز برای دولت درآمدزاست. باید گفت‌ گران شدن دلار برای دولت فقط منفعت ندارد و دولتی‌ها را دچار چالش‌های جدی‌ای همچون بالا رفتن قیمت‌های مصرفی و... می‌کند. پس منطقی نیست دولت از افزایش نرخ ارز استقبال کند.

آلبرت بغزیان در پایان صحبت‌هایش گفت: در پایان تاکید می‌کنم، .

چکیده گفت‌و‌گو با آلبرت بغزیان

-بانک‌ مرکزی قدرت و همه چیز را در بازار ارز در دست دارد

-بانک مرکزی می‌تواند علت اصلی نوسان ارز را توضیح دهد

-گران شدن دلار برای دولت فقط منفعت ندارد چرا که دولت را دچار چالش‌های جدی‌ می‌کند

-بانک مرکزی مثل همان مقطعی که نرخ دلار را روی قیمت 10 تا 13 هزار تومان نگه داشته بود، باز هم همان رویه را پی بگیرد