بی توجهی به ریاضیات، روزی گریبان همه را خواهد گرفت!

10/02/1401 06:45:00 ق.ظ

بی توجهی به ریاضیات، روزی گریبان همه را خواهد گرفت! احتمالا برای اغلب ما خبر تعطیلی رشته ریاضی برخی دبیرستان‌ها بدلیل عدم تقاضا چندان اهمیتی نداشته باشد.اما آنچه در سالهای اخیر بر سر ریاضیات آمده، آثاری خواهد داشت که دیر یا زود، گریبان همه‌ ما را می‌گیرد!

شاید ریاضیات برای اغلب مردم درسی دشوار به نظر برسد که از بسیاری از مفاهیم آن در طول زندگیشان حالا فقط با جمع و ضرب آن کار دارند! احتمالا برای اغلب ما، در میانه مسائل روزمره زندگیمان و مشکلاتی که با آن ها دست و پنجه نرم می‌کنیم، هم خبر 'تعطیلی رشته ریاضی برخی دبیرستان‌ها به دلیل عدم تقاضا' چندان اهمیتی نداشته باشد! اما آن چه در سال‌های اخیر بر سر ریاضیات آمده، آثاری خواهد داشت که دیر یا زود، مستقیم یا غیرمستقیم گریبان همه‌ی ما را می‌گیرد! در میان چهار رشته ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی می‌توان گفت که اوضاع همه بهتر از ریاضیات است.

فارغ التحصیلان زیست شناسی و شیمی می‌توانند مشاغلی برای خود در شرکت‌های مرتبط با رشته‌ی خود بیابند و فارغ التحصیلان فیزیک هم بسته به نوع گرایش خود، نسبتاً بازار کار بهتری می‌توانند داشته باشند. ریاضی، ابزاری است عمیق و گسترده که علوم دیگر به آن نیاز مبرمی دارند. از تحقیق و پژوهش در داروسازی و پزشکی تا اثبات یک فرضیه اقتصادی و کنکاش در مسائل اجتماعی. ریاضیات است که به کمک دانشمندان علوم دیگر می‌آید و راه توسعه علم را برایشان هموار می‌کند. به همین دلیل است که سوق دادن دانش آموزان ضعیف‌تر به این رشته و انتخاب آن با اکراه و بی علاقگی، جز تحمیل هزینه به سیستم آموزش کشور و تلف کردن عمر یک جوان، نمی‌تواند اثر دیگری داشته باشد.

اما حالا دیگر سَر این قصه‌ی دراز، انتخاب رشته بعد از کنکور نیست. بحران از قبل‌تر شروع شده است. فقط کمتر از ۱۵ درصد دانش آموزان متوسطه دوم، رشته‌ی ریاضی را انتخاب می‌کنند و این زنگ هشداری است برای آن چه در انتظار دانشگاه‌های کشور خواهد بود. متخصصان علم ریاضیات دلایل مختلفی برای این کاهش علاقه دانش آموزان به رشته ریاضی دارند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

دغدغه‌های ایران فردا ضرورت توسعه انگیزه‌های میهن‌دوستی | سید‌مصطفی هاشمی‌طبا

به خاطر دارم در اوایل پیروزی انقلاب، موضوع میهن‌دوستی، فرعی بر اهداف انقلاب تلقی می‌شد و حتی وقتی اساسنامه کمیته ملی المپیک به بزرگی که بعدها شهید شد ارائه شد، او از به‌کار‌بردن لفظ «ملی» انتقاد کرد و آن را نپذیرفت و حتی در طول یک یا دو دهه سرود معروف «ای‌ ایران» به‌نوعی بایکوت شد و برخی بزرگان سرود معروف «ما گل‌های خندانیم، فرزندان ایرانیم، ما سرزمین خود را مانند جان می‌دانیم» را برنمی‌تافتند. در همان حال، آرمان فلسطین و آزادی سرزمین فلسطین و قدس بحق ازجمله اهداف انقلاب اسلامی قرار گرفت و از همین رهگذر برکات و نیز زیان‌هایی متوجه انقلاب و کشورمان شد. در آن‌ موقع، چگونگی ارتباط آرمان آزادی فلسطین با سرزمین مادری‌مان تحلیل نشد. سؤال نشد که آرمان آزادی فلسطین به چه چیز بازمی‌گردد؟ ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

هیچ گریبانی نخواهد گرفت اونقدر مهندس شاغل در اسنپ و تپسی داریم که تا ۳۰ سال دیگه هم کسی رشته ریاضی نره ناوگان اسنپ و تپسی دچار مشکل نمیشه

آنکارا یونان را به تجاوز مکرر به حریم هوایی کشورش متهم کرداین اتهام در حالی مطرح شده است که روز گذشته نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، آنکارا را به تجاوز به حریم هوایی یونان و پرواز در نزدیکی جزایر یونانی متهم کرده بود. جناب اوردغان، حالا همین مانده که شما هم با یونان بجنگی.اخر دوستی و مهربانی که خیلی کم هزینه تر، از جنگ و دعوا ست.

دانمارک زندانیان خارجی را به کوزوو می‌فرستدوزیر دادگستری دانمارک می‌گوید قراردادی به مبلغ ۱۵ میلیون یورو در سال با کوزوو امضا شده که بر اساس آن زندانی‌های خارجی در دانمارک که قرار است پس از پایان دوران محکومیت خود از این کشور اخراج شوند، به زندانی در کوزوو فرستاده شوند.

روسیه: سیل تسلیحات غربی به سوی اوکراین ثبات و امنیت اروپا را تهدید می‌کنددر شصت و چهارمین روز از تهاجم نظامی همه‌جانبه روسیه علیه اوکراین، دامنه تنش‌های نظامی، سیاسی و دیپلماتیک میان روسیه از یک سو و اوکراین و کشورهای غربی و در

روسیه حمله به کی‌یف در زمان بازدید گوترش را تایید کردروسیه تایید کرد که در حین بازدید دبیرکل سازمان ملل متحد از کی‌یف، این شهر را هدف حمله هوایی قرار داده است، رخدادی که در جریان آن یک روزنامه‌نگار نیز کشته شد.

جنگ اوکراین؛ بایدن لایحه درخواست کمک ۳۳ میلیارد دلاری برای اوکراین را به کنگره می‌بردجو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، طی یک سخنرانی در کاخ سفید اعلام کرد که از کنگره درخواست خواهد کرد ۳۳ میلیارد دلار کمک اضافی نظامی، اقتصادی و بشردوستانه برای حمایت از اوکراین «برای پنج ماه آینده» تصویب کند. پوتین_لاهه

تهاجم به اوکراین؛ روس‌ها خرید طلا را چهار برابر کردندخرید سکه و شمش طلا در ایران نیز طی سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۲ نسبت به دور مشابه پارسال،ه ۵۱ درصد افزایش نشان میدهد و به ۹ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم رسیده است.