بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی آلاینده در بنگلادش تعطیل می‌شوند | DW | 21.01.2020

21/01/2020 11:12:00 ب.ظ

دادگاه عالی بنگلادش حکم به تعطیلی بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی داد که مسئول آلودگی شدید رودخانه 'بوری‌گانگا' محسوب می‌شوند. این واحدها اغلب در زمینه دباغی، نساجی، رنگرزی و تولید پوشاک فعالیت می‌کنند.

بنگلادش, آلودگی محیط زیست

دادگاه عالی بنگلادش حکم به تعطیلی بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی داد که مسئول آلودگی شدید رودخانه 'بوری‌گانگا' محسوب می‌شوند. این واحدها اغلب در زمینه دباغی، نساجی، رنگرزی و تولید پوشاک فعالیت می‌کنند.

دادگاه عالی بنگلادش حکم به تعطیلی بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی داد که مسئول آلودگی شدید رودخانه 'بوری‌گانگا' محسوب می‌شوند. این واحدها اغلب در زمینه دباغی، نساجی، رنگرزی و تولید پوشاک فعالیت می‌کنند.

بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی آلاینده در بنگلادش تعطیل می‌شونددادگاه عالی بنگلادش حکم به تعطیلی بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی داد که مسئول آلودگی شدید رودخانه"بوری‌گانگا" محسوب می‌شوند. این واحدها اغلب در زمینه دباغی، نساجی، رنگرزی و تولید پوشاک فعالیت می‌کنند.

ورود حجم عظیم فاضلاب آلوده به مواد شیمیایی، رودخانه بوری‌گانگا در جنوب داکا را آلوده‌ترین رود جهان کرده استاز حدود دو دهه پیش واحدهای تولیدی نساجی، به خصوص کارگاه‌های دباغی و رنگرزی پارچه عامل اصلی آلودگی شدید رود بوری‌گانگا شناخته می‌شوند که در جنوب شهر داکا، پایتخت بنگلادش، جریان دارد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند🔺وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند ⚡️مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد. استثمار بولیوی طرح جدید استعمارگر

کشته شدن 13 تن از جمله یکی از فرماندهان حوثی در شرق صنعانیروهای ارتش ملی یمن شامگاه یکشنبه 19 ژانویه 2020 اعلام کردند 13 شبه‌نظامی حوثی از جمله یکی از از این خبرا بزار🙂، خوشم میاد چه مسلمان کشی به سرعت ادامه دارد میدانم تا آخر دهه بیست نسل ما منقرض میشود همه مردم دنیا انسانیت آموختن و مثل انسان زنده گی کردن ما مسلمانها روز به روز بدتر و بدبخت تر شدیم بین اینها چه چیزی نا تقسیم مانده که اینهمه کشتن و ازهم دریدن ادامه دارد.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۸۰ درصد سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان محروم از آب سالم

پس از 9 سال؛ لیورپول از پاتریس اِورا بابت توهین نژادپرستانه سوارز عذرخواهی کردتیم لیورپول پس از گذشت 9 سال از توهین نژادپرستانه که سوارز مهاجم پیشین این تیم به پاتریس اِورا کرد، بعد 9 سال 😳 پاتریس اورا از فوتبال کناره گیری کرد رفت بابا ))))

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۸۰ درصد سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان محروم از آب سالمشیر برای سلامتی مفید نیست 😊 تازه همون مقدار کمش هم نمی‌دونیم پالم داره افلاتوکسین داره تب مالت داره ترا ریخته است، چیه؟ داشتم به ذهنیت اون دختر فکر میکردم که با صورتک مقوایی با پوشش آزاد و لب خندون دور گردنش و چهره واقعی و سرخورده و افسرده خودش چه حرفها واسه گفتن داره.

بیش از ۴۵ تن از رهبران کشورهای جهان این هفته در پنجمین مجمع جهانی هولوکاست در اورشلیم شرکت می‌کنندبیش از ۴۵ تن از رهبران کشورهای جهان این هفته برای شرکت در پنجمین مجمع جهانی هولوکاست که در یَد وَشِم، مرکز جهانی یادبود هولوکاست، در اورشلیم برگزار می‌شود، گرد هم می‌آیند. به گزارش رسانه‌های اسرائیل خامنه ای را دعوت نکردید؟ 🤣🤣🤣 ایااین چهل وپنج تن اجازه کنکاش درموردهولوکاست ادعایی اجازه دارندیانه هرکسی دراین موردبخواهدتحقیقی انجام بدهندسرنوشت نیسمان نصیبش میشود صهیونیست های جنایتکارقاضی نیسمان که درموردنفجارارژانتین تحقیق میکردرابقتل رساندندوخیلی ریلکس ازکنارش هم گذشتندارزوی مرگ صهیونیستهای جنایکاررادارم ای کاش که چند تن از ایرانیان برانداز هم تو این مجمع شرکت میکردن و از هلوکاست های این 40 سال سپاه تو ایران و ضد مردم رو به نمایش میزاشتن. هلوکاست_آبان هلوکاست اورشلیم

جهان بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی آلاینده در بنگلادش تعطیل می‌شوند دادگاه عالی بنگلادش حکم به تعطیلی بیش از ۲۳۰ واحد تولیدی داد که مسئول آلودگی شدید رودخانه"بوری‌گانگا" محسوب می‌شوند.نظرات بیشتر دی ۳۰, ۱۳۹۸ روایت سپیده قلیان از نحوه بازداشت و جزئیات بیشتر از اعتراف اجباری: گفتند بدون روسری بنشین جلوی دوربین؛ خبرنگار صداوسیما هم بود سپیده قلیان سپیده قلیان، فعال مدنی که با وثیقه به طور موقت آزاد است، با انتشار رشته توئیت‌هایی در روز دوشنبه ۳۰ دی ماه همزمان با سالگرد بازداشت خود و برادرش از جزئیات این بازداشت و حضور دوباره آمنه سادات ذبیح‌پور خبرنگار صدا وسیما برای گرفتن اعترافات اجباری نوشت.فرماندهان اين گروه در درگیری‌های جبهه شهرستان «نَهَم» در شرق صنعا پایتخت یمن کشته شدند.به دوستی ایمیل کنید نرخ بیکاری معلولان بالاتر از میانگین بیکاری است وضعیت بازار کار در ایران ایجاب می‌کند که از افراد مختلف برای یافتن شغل یا سر و سامان بخشیدن به وضعیت کاری‌شان حمایت شود.

این واحدها اغلب در زمینه دباغی، نساجی، رنگرزی و تولید پوشاک فعالیت می‌کنند. ورود حجم عظیم فاضلاب آلوده به مواد شیمیایی، رودخانه بوری‌گانگا در جنوب داکا را آلوده‌ترین رود جهان کرده است از حدود دو دهه پیش واحدهای تولیدی نساجی، به خصوص کارگاه‌های دباغی و رنگرزی پارچه عامل اصلی آلودگی شدید رود بوری‌گانگا شناخته می‌شوند که در جنوب شهر داکا، پایتخت بنگلادش، جریان دارد. او می‌نویسد: «رفتم بالای پله‌ها و گفتم فقط کسی را نکشید، من خودم می‌آیم. از سال‌ها پیش بررسی‌های کارشناسان و فعالیت حامیان حفاظت از محیط زیست آشکار کرده بود که غلظت بالای فلزاتی چون سرب و کروم در آب رود بوری‌گانگا ناشی از فعالیت این واحدهای تولیدی است که اغلب به الزامات زیست‌محیطی بی‌اعتنا هستند. ارتش ملی یمن در دو روز گذشته با پشتیبانی ائتلاف حمایت از دولت قانونی حمله گسترده‌ای را علیه مواضع تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی در غرب منطقه ضبوعه و غرب رشته کوه‌های «البیاض» در شهرستان «نَهَم» انجام داد که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از حوثی‌ها شده است. "تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، سه‌شنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه) گزارش داد که با حکم دادگاه عالی بنگلادش ۲۳۱ بنگاه تولیدی که در آلودگی‌های زیست محیطی سهم زیادی دارند بایستی تعطیل شوند.» سپیده قلیان در ادامه این رشته توئیت طرحی از دست زنی چادری که موهای زنی دیگر - زنی که در این طرح نه چشم دارد و نه دهان - را رسم کرده و نوشته است: «مامور زنی که ماسک بر دهانش داشت آمد موهایم را گرفت و مرا از پله‌ها پایین کشید. دادگاه عالی بنگلادش از مسئولان محلی خواسته برق، گاز و آب لوله‌کشی این واحدها را قطع کنند. علاوه بر این و به رغم اینکه برخی قوانین حمایتی وجود دارد، شاهد این هستیم که حلقه‌های حمایتی به همدیگر متصل نمی‌شوند؛ این مشکل فقط مربوط به معلولان هم نیست و در حوزه روابط کار در ایران به صورت کلی وجود دارد.

در میان این بنگاه‌های تولیدی شماری کارخانه لاستیک‌سازی نیز وجود دارند. حتی نگذاشتند کفش بپوشم و بدون روسری با لباس خواب بردنم. او افزود: «عملیات‌های نظامی طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده تا آزادی کامل یمن، بازپسگیری دولت این کشور و رهایی مردم یمن از ظلم و ستم حوثی‌ها ادامه خواهد یافت». یک موفقیت عظیم برای محیط زیست کمیسیون دولتی حفاظت از رودخانه‌های بنگلادش تصمیم دادگاه را"یک موفقیت عظیم" خوانده که موقعیت ماموران و مسئولان محلی در برخورد با کارخانه‌داران پرنفوذ را تقویت می‌کند. سرازیر شدن پسماند و فاضلاب کارخانه‌های حومه داکا به رودخانه بوری‌گانگا در یک دوره طولانی باعث شده که این رود در جایگاه آلوده‌ترین رودخانه جهان قرار بگیرد.» او در ادامه چگونگی بازداشت برادرش مهدی را نیز شرح داده و نوشته است که ماموران «با پوتین روی صورتش می‌کوبیدند. مطابق برآورد سازمان دیده‌بان حقوق بشر تنها دباغی‌های این منطقه روزانه بیش از ۲۱ هزار مترمکعب فاضلاب آلوده به سرب، کروم و مواد شیمیایی به رودخانه بوری‌گانگا سرازیر می‌کنند. عکس آرشیوی از یک کارگاه تولید پوشاک ویران شده در بنگلادش با افزایش فشارها و اعتراض‌های بین‌المللی از سال ۲۰۱۷ واحدهای دباغی از حریم رودخانه به مکان‌های دیگر منتقل شدند اما چنان که وکیل شاکیان به"تاگس‌شاو" گفته همچنان تعداد زیادی از آنها به طور غیرقانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. این فعال مدنی بار دیگر موضوع اعترافات اجباری را مطرح کرد و با بیان این که پس از بازداشت، بعد از چند بار جابه‌جایی و تفهیم اتهام، به شوش منتقل شده است، نوشت که با تهدید و ارعاب او را برای اعترافات اجباری تحت فشار قرار دادند.

بنابر این گزارش بنگلادش دومین کشور تولیدکننده محصولات نساجی و پوشاک در جهان به شمار می‌رود. نیروی کار ارزان و سهل‌گیری نهادهای نظارتی، بنگلادش را به بهشت بسیاری از برندهای مشهور تبدیل کرده است.» این فعال مدنی پیشتر نیز در توئیتر از تجربه شخصی خود در رابطه با اعترافات تلویزیونی در زمان بازداشت یاد کرد و نوشته بود یکی از خبرنگاران صدا و سیما به نام «آمنه سادات ذبیح‌پور» در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی متنی از قبل آماده شده را برای اعتراف تلویزیونی به سپیده قلیان داده تا آن را در مقابل دوربین بخواند. فعالیت سازمان‌های حقوق بشری و برخی حوادث مانند آتش‌سوزی در ساختمان‌های فرسوده واحدهای تولیدی در سال‌های اخیر اوضاع را تا حدی تغییر داده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید دولت شیخ حسینه واجد، نخست‌وزیر و  دختر مجیب‌الرحمن، بنیانگذار بنگلادش، در سال‌های اخیر تلاش برای حفاظ از آب و دور کردن صنایع و واحدهای تولیدی آلاینده از کنار رودخانه‌ها را افزایش داده است.» او در ادامه این توئیت ها نوشت که شاهد « شکنجه و سلاخی شدن بی‌پناهان عرب» بوده است که «بارها و بارها جلوی دوربین نشاندنشان تا علیه خود اعتراف ‌کنند. بخشی از برنامه‌های دولت جلوگیری از ساخت و ساز بدون مجوز و تخریب ساختمان‌های غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها بوده است.

تنها در سال گذشته میلادی چهار هزار ساختمان بدون مجوز در کلان‌شهر داکا توسط ماموران تخریب شده است. دائم فکر میکنم اینها چرا اینقدر از حس انسانی دور هستند؟» خانم قلیان که در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود، با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد. در همین زمینه: .