بیانیه ۱۵۰ نفره: حکم اعدام افکاری و فرمان کشتار آبان‌ یک مرکز داشت | DW | 17.09.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

گروهی از فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری در بیانیه‌ای که منتشر کردند، گفتند فرمان اعدام نوید_افکاری از همان مرکزی آمد که حکم شلیک و کشتار صدها نفر از معترضین آبان98 را صادر کرده بود و هدفی جز ارعاب مردم نداشت.

۱۵۰ تن از چهره‌های سیاسی، فعالان مدنی و حقوق بشری روز پنجشنبه ۲۷ شهریور با انتشار بیانیه‌ای نوشته‌اند: « فرمان شتاب در اعدام نوید افکاری از همان مرکزی آمد که حکم شلیک و کشتار صدها نفر از مردم معترض در آبان ماه ۹۸ صادر شده بود».

در بیانیه هم‌چنین به بی‌اعتنایی جمهوری اسلامی به تلاش‌های گسترده‌ای که در ایران و جهان برای جلوگیری از اعدام نوید افکاری به راه افتاد اشاره کرده‌اند و نوشته‌اند که علیرغم دادخواهی در سطح بین‌المللی"بیت ولایی قدرت و رئیس جنایتکار قوه قضائیه بی‌اعتنا به این خواسته عمومی، شتابزده و بدون رعایت حداقل تشریفات معمول قانونی و انسانی نوید ورزشکار و کارگر گچکار را اعدام کردند. نویدی که که گفته بود «آنها برای طناب‌شان دنبال یک گردن می گردند".

«رژیم اسلامی در ایران با نادیده گرفتنِ تمامی درخواست‌های ملی و بین المللی، با شتابی حیرت‌انگیز، نوید را بدون اجازه آخرین ملاقات با خانواده به دار آویخت؛ اخباری تائید نشده حاکی از آن است که او زیر شکنجه به قتل رسیده است. نیروهای امنیتی از ترس اعتراضات مردمی و یک تشییع جنازه بزرگ، با عجله و بی خبر نوید تا در دهکده‌ای به خاک سپردند.»

ورزشکاران نیز ساکت نماندند. ازجمله چهره‌ها و نهادهای ورزشی که به اعدام نوید افکاری اعتراض کرد، داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش در پارلمان آلمان و انجمن ورزشکاران آلمانی بودند که پس از اعدام نوید افکاری از کمیته بین‌المللی المپیک خواستند دست به"اقدام عملی" علیه ایران بزند و گفتند اعدام نوید افکاری نباید برای جمهوری اسلامی بدون پیامد بماند.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعدام نوید افکاری را بی‌رحمانه و تکان دهنده خواند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

از فروزان عبدی تا نوید افکاری؛ ورزشکارانی که اعدام شدند - BBC News فارسیاعدام نوید افکاری کشتی‌گیری که در پی اعتراضات ماه آبان به همراه دو برادرش دستگیر شده بود، موجی از بهت و خشم همگانی ایجاد کرد. اما این اولین اعدام سیاسی ورزشکاران در ایران نبود. ورزشکاران دیگری هم در دهه شصت و به ویژه در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند که خبر اعدامشان در سایه بی‌خبری و سکوت افکار عمومی آن دوران قرار گرفت و بسیاری از آنان در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند. استراماچونی_را_برگردانید
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

ایرادات حقوقی بیانیه یک دستگاه قضایی؛ روایت بابک پاک‌نیا از شبهات پرونده نویده افکاری
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

بیانیه گروهی از وکلای ایرانی در محكوميت اعدام نويد افكاری: جهان به اعدام‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهدبیانیه گروهی از وکلای ایرانی در محكوميت اعدام نويد_افكاری: جهان به اعدام‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهد این بیانیه را برخی از وکلا از جمله محمد مقیمی وکیل نسرین_ستوده دیگر وکیل زندانی در تهران امضا کرده‌اند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

آیا حکم زندان برای شرکت در تجمعات موجب اخراج از دانشگاه می‌شود؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

آکسفام: بیش از نیمی از واکسن‌های کرونا تنها برای ۱۳ درصد جمعیت جهان خواهد بودبررسی‌های آکسفام نشان می‌دهد که برای هر شهروند بریتانیایی پنج نمونه از واکسن احتمالی کرونا پیش خرید شده است. این در حالی است که تنها به یک نفر از هر ۹ شهروند بنگلادش نمونه‌ای از این واکسن اختصاص داده شده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

امتناع‌کنندگان از زدن ماسک در اندونزی قبرکن قربانیان کرونا شدنددستکم ۸ فردی که در میانه همه‌گیری کرونا در اندونزی از زدن ماسک خودداری کرده بودند، وادار شدند تا قبر قربانیان بیماری کووید-۱۹ را حفر کنند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »