بیانیه ۱۵۰ نفره: حکم اعدام افکاری و فرمان کشتار آبان‌ یک مرکز داشت | DW | 17.09.2020

27/06/1399 07:48:00 ب.ظ

گروهی از فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری در بیانیه‌ای که منتشر کردند، گفتند فرمان اعدام نوید_افکاری از همان مرکزی آمد که حکم شلیک و کشتار صدها نفر از معترضین آبان98 را صادر کرده بود و هدفی جز ارعاب مردم نداشت.

گروهی از فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری در بیانیه‌ای که منتشر کردند، گفتند فرمان اعدام نوید افکاری از همان مرکزی آمد که حکم شلیک و کشتار صدها نفر از معترضین آبان ماه ۹۸ را صادر کرده بود و هدفی جز ارعاب مردم نداشت. امضا کنندگان بیانیه‌ای بر این باورند که این حکم با همان هدفی صورت گرفت که کشتار معترضین آبان ۹۸...

امضا کنندگان بیانیه‌ای بر این باورند که این حکم با همان هدفی صورت گرفت که کشتار معترضین آبان ۹۸ یعنی ارعاب مردم و سرکوب معترضان. آنها با اشاره به موارد پرتناقض و اشکالات پرونده‌ای که دستگاه قضایی ایران برای نوید افکاری ساخت نوشته‌اند: « صدور دو حکم اعدام برای نوید (قتل و محاربه) از قبل بدین خاطر صورت گرفته بود که به هر شکل ممکن اعدام او عملی شود. اما شتاب در اجرای آن پس از این اتفاق افتاد که اشکالات اساسی حقوقی و تناقضات آشکار سناریوی سست سرکوبگران جنایتکار در حال افشاء بود. از جمله در تعارض آشکار بین محل اصابت کارد در روایت ویدئویی پدر مقتول که سمت راست گردن و شانه پسرش را نشان می‌دهد با صحنه سازی تحت شکنجه ای که نوید سمت چپ شانه و بازو را نشانه می‌گیرد!؛ شهادت محضری فردی که گواهی به اقدام نوید داده بود مبنی بر این که تحت فشار و شکنجه آن اعتراف را کرده است و به عکس شهادت شاهدی که در اداره پلیس ناظر شکنجه نوید بوده و….

ادامه مطلب:
DW فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

در پادکست 'آواهای کم شنیده از دیروز تا امروز' قطعه 'بوسه عید' با صدای پروین، شعری از محمدعلی بهمنی و آهنگسازی منوچهر لشگری را می‌شنوید که در دستگاه سه‌گاه در سال ۱۳۴۹ منتشر شده است. @dw_farsi ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

از فروزان عبدی تا نوید افکاری؛ ورزشکارانی که اعدام شدند - BBC News فارسیاعدام نوید افکاری کشتی‌گیری که در پی اعتراضات ماه آبان به همراه دو برادرش دستگیر شده بود، موجی از بهت و خشم همگانی ایجاد کرد. اما این اولین اعدام سیاسی ورزشکاران در ایران نبود. ورزشکاران دیگری هم در دهه شصت و به ویژه در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند که خبر اعدامشان در سایه بی‌خبری و سکوت افکار عمومی آن دوران قرار گرفت و بسیاری از آنان در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند. استراماچونی_را_برگردانید

ایرادات حقوقی بیانیه یک دستگاه قضایی؛ روایت بابک پاک‌نیا از شبهات پرونده نویده افکاری

بیانیه گروهی از وکلای ایرانی در محكوميت اعدام نويد افكاری: جهان به اعدام‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهدبیانیه گروهی از وکلای ایرانی در محكوميت اعدام نويد_افكاری: جهان به اعدام‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهد این بیانیه را برخی از وکلا از جمله محمد مقیمی وکیل نسرین_ستوده دیگر وکیل زندانی در تهران امضا کرده‌اند.

آیا حکم زندان برای شرکت در تجمعات موجب اخراج از دانشگاه می‌شود؟

آکسفام: بیش از نیمی از واکسن‌های کرونا تنها برای ۱۳ درصد جمعیت جهان خواهد بودبررسی‌های آکسفام نشان می‌دهد که برای هر شهروند بریتانیایی پنج نمونه از واکسن احتمالی کرونا پیش خرید شده است. این در حالی است که تنها به یک نفر از هر ۹ شهروند بنگلادش نمونه‌ای از این واکسن اختصاص داده شده است.

امتناع‌کنندگان از زدن ماسک در اندونزی قبرکن قربانیان کرونا شدنددستکم ۸ فردی که در میانه همه‌گیری کرونا در اندونزی از زدن ماسک خودداری کرده بودند، وادار شدند تا قبر قربانیان بیماری کووید-۱۹ را حفر کنند.