تحریم انتخابات, انتخابات ۱۴۰۰

تحریم انتخابات, انتخابات ۱۴۰۰

بیانیه ۱۱۰فعال مدنی و سیاسی: به استبداد و ارتجاع نه می‌گوییم | DW | 16.06.2021

ده‌ها نفر از وکلا، اقتصاددانان، فعالان سیاسی و حقوق بشری در اعتراض به 'انتخابات مهندسی‌شده و تحقیرآمیز' بیانیه‌ داده‌ و گفته‌اند همراه با مردم به نقض حاکمیت ملی، استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ نه می‌گویند.

16/06/2021 12:37:00 ب.ظ

ده‌ها نفر از وکلا، اقتصاددانان، فعالان سیاسی و حقوق بشری در اعتراض به 'انتخابات مهندسی‌شده و تحقیرآمیز' بیانیه‌ داده‌ و گفته‌اند همراه با مردم به نقض حاکمیت ملی، استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ نه می‌گویند.

ده‌ها نفر از وکلا، اقتصاددانان، فعالان سیاسی و حقوق بشری در اعتراض به 'انتخابات مهندسی‌شده و تحقیرآمیز' بیانیه‌ داده‌ و گفته‌اند همراه با مردم به نقض حاکمیت ملی، استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ نه می‌گویند.

بیانیه ۱۱۰فعال مدنی و سیاسی: به استبداد و ارتجاع نه می‌گوییمده‌ها نفر از وکلا، اقتصاددانان، فعالان سیاسی و حقوق بشری در اعتراض به"انتخابات مهندسی‌شده و تحقیرآمیز" بیانیه‌ داده‌ و گفته‌اند همراه با مردم به نقض حاکمیت ملی، استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ نه می‌گویند.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟ المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی

گروهی از کنشگران حقوق بشری‌، فعالان سیاسی، وکلا و نمایندگان سابق مجلس در بیانیه‌ای با اشاره به بحران‌های مختلف ایران از دهه شصت تا انتخابات ۸۸، اعتراضات دی ۹۶ و آبان ۹۸، وضعیت کنونی جامعه را"نقطه عطفی تعیین‌کننده" خوانده‌اند.امضاکنندگان بیانیه با تاکید بر رخنه فساد در تار و پود نظام و مدیران و مقامات حاکم و تعمیق شکاف طبقاتی و بحران عظیم اقتصادی، عنوان کرده‌اند که هیچ چشم‌انداز روشنی برای ناظران مستقل دیده نمی‌شود.

در بخشی از بیانیه آمده است: «نظام حکمرانی جمهوری اسلامی بر سر دوراهی تن دادن به اصلاحات ساختاری در چشم‌اندازی مردم‌سالارانه، دمکراتیک و عدالت‌طلبانه، یا‌ پیش‌ رفتن به‌ سمت تمرکز و انحصار قدرت در افقی روحانی‌- نظامی‌سالار، آشکارا و چنان‌ که تصمیم اخیر رد صلاحیت‌ها نیز نشان داد، از مدت‌ها پیش مسیر دوم را برگزیده است.» headtopics.com

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبیانیه یادآور می‌شود حکومت جمهوری اسلامی نشان داده که تحمل سطحی‌ترین اصلاحات روبنایی، موقت و درون ساختاری را هم ندارد و"بیش‌تر به حفط وضع و نظم موجود و تثبیت رهبری آتی نظام می‌اندیشد تا کسب مقبولیت، مشروعیت و مصالح و منافع ملی. پیامد آنی و کوتاه‌مدت این تصمیم کلان نظام حکمرانی، تعمیق دوقطبی جامعه‌ مدنی معترض و مطالبه‌گر در برابر اقلیت انحصارگر و اقتدارگرای حاکم خواهد بود."

امضاکنندگان این متن گفته‌اند که انتخابات دیگر از معنای واقعی خود خارج شده و نیروهای سیاسی و اجتماعی مستقل، توسعه‌گرا و دمکراتیک باید با"مقاومت مدنی و خشونت پرهیز"، اصلاح قوانین اساسی و ساختاری را دستور کار خود قرار دهند: «تحقق چنین خواستی در سپهر سیاسی جز از طریق طرح‌افکنی جنبش و جبهه‌ا‌ی متشکل از نیروهای ملی و مردم‌سالار و مدافع تغییرات دمکراتیک متعهدِ به منافع ملی و اصل موازنه‌ی منفی در عرصه‌ بین‌المللی ممکن نیست و این مهم و سرنوشت کشور از این پس نه در میانه‌ و صحنه‌ انتخابات تحقیرآمیز و مهندسی‌شده که در سپهر عمومی و در میدان حیات هرروزین اجتماعی رقم خواهد خورد. بر این اساس ما نیز هم‌صدا با مردمِ به تنگ آمده از استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی،  فساد و دروغ «نه» بزرگ را فریاد می‌زنیم.»

پروانه سلحشوری، طاهره طالقانی، هاشم آقاجری، ابوالفضل قدیانی، مهدی محمودیان، سعید مدنی، عبدالله مومنی، صدیقه وسمقی، بهاره هدایت، فاطمه گوارایی، عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده و قاسم شعله سعدی از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و قاضی احکام اعدام در دادگاه‌های تابستان ۶۷ دومین خیز برای رفتن به پاستور را برداشته است. او در انتخابات دوره قبل رقیب روحانی بود و ۱۷ میلیون رای آورد. خبرگزاری فارس پیشاپیش با انتشار تصویری ترکیبی از هفت نامزد، به استقبال ریاست جمهوری رئیسی رفت؛ پوستری که عکس رئیسی متمایزتر و بزرگتر از سایرین است. headtopics.com

آیا مدال طلای جواد فروغی پس‌گرفته می‌شود؟ | DW | 01.08.2021 ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟ده سال تلاش سبزوار رضایی میرقائد برای ورود به پاستور. محسن رضایی در میان کاندیداها از همه مسن‌تر است؛ ۶۷ سال دارد، برای سومین مرتبه نامزد شده و عنوان دکتر سرلشگر پاسدار را یدک می‌کشد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدرس دانشگاه امام حسین، ۱۶ سال فرمانده کل سپاه پاسداران بوده و واحد اطلاعات سپاه را پایه‌گذاری کرده است.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟سعید جلیلی ۵۶ سال دارد. دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین مرتبه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است. در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ که او مسئولیت مذاکرات اتمی را بر عهده داشت، سه قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت به تصویب رسید. جلیلی یک پای خود را در جنگ از دست داده و اینک"نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی" است.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟علیرضا زاکانی ۵۶ ساله، نماینده مردم قم در دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و یازدهم و رئیس کنونی مرکز پژوهش‌های مجلس. این منتقد سرسخت برجام که در رشته پزشکی هسته‌ای تحصیل کرده، در سومین تلاش برای انتخابات ریاست جمهوری از سد شورای نگهبان گذشته است. صلاحیت او در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ تایید نشده بود. زاکانی می‌گوید برای"مقابله با اشرافیت سیاسی" و کسانی به میدان آمده که داعیه"دولت سوم روحانی" را در سر دارند.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟در میان هفت کاندیدا، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی واجد دو ویژگی است: کمترین سن و طویل‌ترین اسم. این پزشک گوش و حلق و بینی ۵۰ ساله است و برای اولین مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند. سوابق اجرایی او در نمایندگی چهار دوره مجلس و ریاست دانشکده پزشکی سمنان خلاصه می‌شود. قاضی‌زاده هاشمی عضو جبهه پایداری است و روز ثبت‌نام، با دختر ۲۰ ساله‌اش به وزارت کشور رفته بود. headtopics.com

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ۶۴ سال دارد و برای اولین مرتبه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است. جزو معدود کسانی که از دولت پنجم به بعد، در همه کابینه‌ها سمت‌های کلیدی داشته اما بی‌حاشیه بوده است. دوازده سال رئیس کل بیمه مرکزی ایران بوده و پنج سال معاون سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی. او در رشته اقتصاد درجه دکترا دارد و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه لندن به پایان برده است.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟محسن مهر علیزاده، رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای و تنها کاندیدای اصلاح‌طلب از حزب"راه ملت". استاندار خراسان در دولت اول خاتمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم خاتمی، استاندار اصفهان در دولت روحانی. مهرعلیزاده در سال ۱۳۸۴ نیز کاندیدا بود و بین هفت نامزد، نفر هفتم شد. صلاحیت او اما برای انتخابات ۱۳۹۴ تایید نشد.

برگزاری دادگاه حمید نوری؛ پایانی بر انکار جنایت ۶۷ دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد ایران حمله به تانکر اسرائیلی را تکذیب کرد | DW | 01.08.2021

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟رد صلاحیت علی لاریجانی با کارنامه طویلی از مناصب اجرایی چون وزارت ارشاد، ریاست صداوسیما، ریاست مجلس و دبیری شورایعالی امنیت ملی، بیش از همه با شگفتی همراه شد. شماری او را رقیب اصلی ابراهیم رئیسی می‌دانستند و حتی پیش‌بینی کرده بودند که انتخابات با رقابت فشرده آنها به دور دوم کشیده شود. او در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای رفع مشکلات"عزمی راسخ" داشت اما"راضی به رضای الهی" است.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در زمان اعلام کاندیداتوری در توییتر نوشته بود: «در میان دولت‌های دهه‌های اخیر، دولت من به دولت‌ آقای خاتمی شباهت بیشتری خواهد داشت، اما با استفاده از تجربه‌های انباشته در ایران و جهان مرحلهٔ نوینی از اصلاحات راهگشا را آغاز خواهد کرد.» او بعد از رد صلاحیت در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که جمهوریت نظام، منافع ملی و آینده ایران فدای مصالح آنی سیاسی نشود.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟رد صلاحیت احمدی‌نژاد قابل پیش‌بینی بود اما رئیس دولت‌های نهم و دهم در زمان ثبت‌نام گفت اگر تایید نشود، انتخابات را قبول نخواهد داشت و در آن شرکت نمی‌کند. سخنی بی‌سابقه از سوی یک مقام عالی که عبور از"خط قرمز نظام" و دعوت هوادارانش به تحریم تلقی شد.

استصواب جنجالی؛ هفت کاندیدای مورد تایید کیستند؟پیش‌بینی می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمترین میزان مشارکت رای‌دهندگان در عمر جمهوری اسلامی را داشته باشد. خانواده کشته‌شدگان آبان و قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، جامعه فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران و بسیاری از کنشگران مدنی و سیاسی اعلام کرده‌اند که انتخابات را تحریم می‌کنند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

، پی آمد این انتخابات تحقیر ملت بزرگی هست که حق مشروع انتخاب شدن و انتخاب کردن را گستاخانه و زورمدارانه گرفته اند و باز به اجبار از وی می خواهند به فردی که لایق نیست رای دهند و در مقابل رای سازی نیز سکوت کند. پیدا کنید دشمن را! البته ب نظرم واژه هرزه سیاسی مناسبترشونه تا فعال سیاسی شما از طرف مردم حرف نزنید ،شما مردم نیستید .من تا گزینه ای مناسبتر از جمهوری اسلامی پیدا نشه ب جمهوری اسلامی رای میدم و ازش حمایت میکنم

IraniansBoycottElections نه_به_جمهوی_اسلامی مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی منم می خواستم رای ندم. ولی هر چی این dw بگه من عکسش رو انجام میدم. رای_میدهم رای_من_رئیسی

روایت مربوط به رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی نشان‌دهنده بی‌سامانی سیاسی استربیعی درباره روایت رد صلاحیت آیت الله هاشمی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:اینگونه بیانات چه درست باشد و چه نباشد بیش از هرچیز نشان دهنده بی‌سامانی سیاسی و به انحراف رفتن حاکمیت مطلق قانون است. خطرناکترین و خیانتکارترین و خوفناکترین و فاجعه آمیزترین و فتنه سازترین و تحریفگرترین و انحصارگرترین سلاح و اسلحه تشگیلات و حکومت شئونیزم فارسی شرکای اشرارفرقه فارسیسم اشغالگر و ملاها برای نابودی ایرانیان و ملتهای جهان بشریت‌ علوم_جاهلیت فرقه فارسیسم است نه موشک و اتمش. ورئیس دستگاه سیاسی کشور چه کسیه؟

چند پیشنهاد نفتی به رئیس جمهور آینده / سکه انرژی به مردم پیش‌فروش کنیمیک کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی گفت: بنزین یورو 5 را از نظر کیفیت در داخل و بیرون کشور قبول داریم و وزارت نفت هم در این راستا استاندارد‌های لازم را در کشور تعریف کرده است. صنعت نفت و انرژی کشور می‌تواند نوعی اعتبار تحت عنوان ضمانت اعتباری انرژی( ECO- Energy Credit Obligation) با حمایت و همکاری مجلس در اقتصاد کشور بکار گیرد و نوعی اعطای اعتبار توسط بخش‌هایی در کشور که تولید‌کننده و عرضه‌کننده فرآورده‌های نفتی و انرژی مثل بنزین هستند را تعریف کند. سر کیسه کردن مردم به روش جدید.!! دیدن از بورس دیگه آبی واسشون گرم نمیشه.

واکنش به بالن‌های آتش‌زا؛ حمله اسرائیل به غزه و خان یونس | DW | 16.06.2021نخستین عملیات پس از آتش‌بس و جنگ ۱۱ روزه طرفین. اسرائیل در واکنش به پرتاب بالن‌های آتش‌زا از سمت فلسطین، به مواضع حماس در غزه و خان یونس حمله هوایی کرد. اعلام شده که ۲۰ مزرعه و زمین در مناطق مرزی دستخوش حریق شده‌اند. حمله به اسرائیل دروغی بیش نیست. با سوزاندن مرغزار فلسطینیها میخواهند قحطی به فلسطین تحمیل کنند.

بیانیه پایانی اجلاس سران ناتو؛ هشدار به چین و روسیه و امیدواری به برجامرهبران ناتو همچنین با تاکید بر «موفقیت» ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان و خروج از این کشور، تاکید کردند که ادامه کار فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای کابل را با یک برنامه «انتقالی مالی» تضمین می‌کنند تا ارتباط افغانستان با جهان حفظ شود. BrusselsBureau arrêtez_le_génocide_des_hazaras Stop_Hazara_Genocide StopHazaraGenocide چه موفقیتی واقعا! نیمی از افغانستان در اختیار طالبان قرار داره هرگاه شماهابزرگتربن نیروهای جهان نخواستیدیانتوانستیدکه ازدستآوردهای بیست سالهٔ تان،ازحکومت تحت حمایت و‌دوستتان واز‌آرزوهای ۳۵ملیون نفوس افغانستان که جارمی زدندکه پاکستان انگیزهٔ همه بدبختی هاست،بدرشده نتوانستید،هرچاکردیگرشایدهم میدانهوایی کابل رامیدان نظامی طالبان پاکستان بسازد.

نامه محسن هاشمی به خامنه‌ای درباره حکومت 'به اصطلاح اسلامی' | DW | 14.06.2021محسن هاشمی رفسنجانی با ارسال نامه‌ای به خامنه‌ای نسبت به رویکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها زبان به شکوه گشوده است. او از 'پیچ خطرناک' حاکم بر اوضاع سیاسی سخن گفته و خواستار اقدام خامنه‌ای در زمینه 'تغییر مسیر' شده است. وارد دعواهای خانوادگی ملاها و ملازاده ها نشوید رای_بی_رای برو بابا پدرتو کشتن جرات نکردی حرف بزنی حالا اصلا کسی بهت گوش نمیده پیچ خطرناک؟ تغییر مسیر؟ قابل درک نیستید! شما از جمهوریت و نقش جمهور سخن می گویید ولی این نوع درخواست با هدف شما تطابق ندارد این درخواست یعنی اینکه شخص تصمیم گیرنده است نه جمهور

حملات مرگبار به کادر واکسیناسیون فلج اطفال در افغانستان ۵ کشته به جا گذاشت🔺حملات مرگبار به کادر واکسیناسیون فلج اطفال در افغانستان ۵ کشته به جا گذاشت در ماه مارس، سه پرسنل زن کادر واکسیناسیون فلج اطفال در جلال آباد به ضرب گلوله کشته شدند. گروه «دولت اسلامی» یا داعش مسئولیت آن حمله را به عهده گرفت. تمام اسلامگرا ها از زمان صدر اسلام تا الان با تمدن و پیشرفت و مدرنیته مخالف بودند و خون ملت ها را ریختند بعد هم میگن به عقاید ما احترام بگذارید! من شاشیدم به عقایدتون نکبتهای احمق اسلام یادِ ماجرای آبله کوبی در دوران امیرکبیر و مخالفت با آن توسط آخوند ها و مذهبی ها افتادم... نه_به_دین رای_بی_رای