بیانیه گروهی از وکلای ایرانی در محكوميت اعدام نويد افكاری: جهان به اعدام‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهد

16/09/2020 10:31:00 ب.ظ

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

اعدام, نويد_افكاری

بیانیه گروهی از وکلای ایران ی در محكوميت اعدام نويد_افكاری : جهان به اعدام ‌ها و احکام غیرانسانی واکنش نشان دهد این بیانیه را برخی از وکلا از جمله محمد مقیمی وکیل نسرین_ستوده دیگر وکیل زندان ی در تهران امضا کرده‌اند.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

Print this pageگروهی از وکلای ایرانی در داخل و خارج ایران با انتشار بیانیه‌ای، اعدام نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات مرداد ۹۷ را محکوم کردند. آنها ضمن محکوم کردن دادرسی‌های ناعادلانه و غيرمنصفانه در ایران خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام‌ در ایران شده‌اند.

۱۵ نفر از وکلای دادگستری ایرانی روز چهارشنبه ۲۶ شهریور با انتشار بیانیه‌ای که یک نسخه از آن نیز برای صدای آمریکا ارسال شده است، ضمن محکوم کردن اعدام این زندانی سیاسی در شیراز اعلام کردند: «مطابق شواهد و قراين موجود بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه، موازین قانونی و سلب حق دفاع محاکمه و با توجه به سوابق موارد مشابه این احتمال تقویت می‌شود که نوید افکاری تحت شكنجه‌های روحی و جسمی، مجبور به اقاريری شده است كه هرگز مرتكب آن نشده بود.»

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

ایرادات حقوقی بیانیه یک دستگاه قضایی؛ روایت بابک پاک‌نیا از شبهات پرونده نویده افکاری

شکست آمریکا در آغاز مکانیزم ماشه از پیروزی های بزرگ تاریخی ایران استرئیس جمهور، تلاش آمریکا را برای فعال کردن مکانیزم ماشه به دلیل مخالفت و عدم همراهی دیگر کشورها، شکست خورده و بی نتیجه خواند و تاکید کرد: اکنون این آمریکای تنهای رسوا، در این ماجرا دنبال این است که روز شنبه و یکشنبه برای خودش شادمانی درست کند و بگوید موفق شدم این مکانیزم را فعال کنم!

بهای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی، بسیار بیشتر از یک سفیر نگون‌بخت آمریکایی استسفیر ایران در باکو: *بهای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی، بسیار بیشتر از یک سفیر نگون‌بخت آمریکایی است *جای آن سفیر بودم، از همه راه‌های ممکن استفاده می‌کردم تا بفهمم چرا دولت تروریستی آمریکا این‌گونه عجیب اما ناشیانه به فکر حذف تو افتاد؟!

نرخ دلار همچنان صعودی است/ عبور یورو از نیمه کانال ۳۱ هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست‌وششم شهریورماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به دیروز تقریبا ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۶ هزار و ۵۵۰ تومان خریداری می‌کنند. البته گمان کنم منظورتان ۳۰۰ تومان بوده نه ۳۰۰ درصد

شاهزاده رضا پهلوی: هدف از اعدام نوید افکاری، سرکوب اعتراضات از طریق ایجاد وحشت بودشاهزاده رضا پهلوی، هدف از اعدام نوید افکاری را ساکت کردن اعتراضات عمومی از طریق ایجاد وحشت خواند و از جامعه جهانی خواست به جای تعامل با جمهوری اسلامی در اعتراضات آینده مردم ایران در کنار آنها بایستند.

تصاویری از یونان؛ بلاتکلیفی هزاران مهاجر پس از آتش‌سوزی در کمپ موریا\u0647\u0632\u0627\u0631\u0627\u0646 \u0645\u0647\u0627\u062c\u0631 \u067e\u0633 \u0627\u0632 \u0622\u062a\u0634\u200c\u0633\u0648\u0632\u06cc\u200c\u0647\u0627\u06cc \u0645\u062a\u0639\u062f\u062f \u062f\u0631 \u0627\u0631\u062f\u0648\u06af\u0627\u0647 \u0645\u0634\u0647\u0648\u0631 \u0645\u0648\u0631\u06cc\u0627 \u062f\u0631 \u062c\u0632\u06cc\u0631\u0647 \u0644\u0633\u0628\u0648\u0633 \u06cc\u0648\u0646\u0627\u0646\u060c \u0628\u0647 \u0633\u062e\u062a\u06cc \u0634\u0628\u200c\u0647\u0627 \u0631\u0627 \u0633\u062d\u0631 \u0645\u06cc\u200c\u06a9\u0646\u0646\u062f.\n\n\n

Share via Email Print this page گروهی از وکلای ایرانی در داخل و خارج ایران با انتشار بیانیه‌ای، اعدام نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات مرداد ۹۷ را محکوم کردند.روابط عمومی اداره کل دادگستری استان فارس امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ با انتشار یک بیانیه، موضوعاتی را در خصوص اعدام «نوید افکاری» مطرح کرده است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت خطاب به مقامهای کاخ سفید گفت: شما چطور موفق شدید؟ شما که اصلا نتوانستید به جز رژیم صهیونیستی و دو کشور کوچک منطقه، کشوری را با خود همراه کنید، چطور صحبت از موفقیت می کنید.به گزارش ایسنا، سیدعباس موسوی سفیر کشورمان در باکو در توییتی با انتشار تصویری از شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، نوشت: «بهای ترور ناجوانمردانه قهرمان جهانی مبارزه با تروریسم، بسیار بسیار بیشتر از یک سفیر نگون‌بخت آمریکایی در گوشه‌ای از دنیاست.

آنها ضمن محکوم کردن دادرسی‌های ناعادلانه و غيرمنصفانه در ایران خواستار توقف فوری اجرای احکام اعدام‌ در ایران شده‌اند. ۱۵ نفر از وکلای دادگستری ایرانی روز چهارشنبه ۲۶ شهریور با انتشار بیانیه‌ای که یک نسخه از آن نیز برای صدای آمریکا ارسال شده است، ضمن محکوم کردن اعدام این زندانی سیاسی در شیراز اعلام کردند: «مطابق شواهد و قراين موجود بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه، موازین قانونی و سلب حق دفاع محاکمه و با توجه به سوابق موارد مشابه این احتمال تقویت می‌شود که نوید افکاری تحت شكنجه‌های روحی و جسمی، مجبور به اقاريری شده است كه هرگز مرتكب آن نشده بود.  «ایران‌وایر» با «بابک پاک‌نیا»، حقوق‌دان و وکیل دادگستری که در جریان این پرونده قرار داشته و با خانواده افکاری در ارتباط بوده، درباره این بیانیه گفت‌وگو کرده ‌است.» این وکلای دادگستری می‌گویند که فرایند دادرسی در پرونده نوید افکاری در تضاد با قوانين جاری ايران صورت گرفته است و «برخی قراین از جمله فایل صوتی آخرین تماس وی از زندان شائبه شكنجه، ضرب و جرح او پیش از اعدام را تقویت می‌کند. اصلا مکانیزمی شروع نشد تا به نتیجه‌ای برسد.» در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «قوه قضاييه ايران برخلاف وظایف قانونی خود از جمله استقلال قضايی و برقراری عدالت و احقاق حقوق عامه به دستگاه سرکوب حکومت تبدیل شده به صدور احکام سنگین و غیرانسانی مبادرت می‌کند و در بسیار از موارد از جمله پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای از شكنجه برای اخذ اعتراف اجباری استفاده کرده است. اعدام ناگهانی و عجولانه این جوان کشتی‌گیر از سوی افکار عمومی با سوالات متعدد و شبهات زیادی رو به رو شده است؛ به ویژه آن که یک روز بعد از اعدام او، فایل صوتی آخرین صحبت‌های نوید افکاری با بردارش در فضای مجازی منتشر شد. این امر نشان از نبود اصل استقلال قضایی و خروج آن از مسیر ذاتی خود دارد که برخلاف قوانین داخلی و تعهدات بین‌المللی ایران است. انتهای پیام.

» این بیانیه را برخی از وکلا از جمله محمد مقیمی وکیل نسرین ستوده دیگر وکیل زندانی در تهران امضا کرده‌اند. دادگستری استان فارس در بخشی از بیانیه خود به این موضوع پرداخته و ادعا کرده نوید از اجرای حکم مطلع بوده است: «بر اساس قانون، قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر می‌خواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد، اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا باید به دنیا بگوید در مکانیزم ماشه شکست خورده است، افزود: این شکست آمریکا، از پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگ تاریخی ایران است. نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی مرداد سال ۹۷ بود که روز شنبه ۲۲ شهریور، در شیراز اعدام و در روستای سنگر، سپیدان استان فارس با حضور برخی از اعضای خانواده تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شده است. با وجود اعتراضات گسترده بین‌المللی، جمهوری اسلامی نوید افکاری را اعدام کرد نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی روز شنبه ۲۲ شهریور، در شیراز اعدام شد. اتفاق مورد اشاره صورت جلسه شده و مرحوم افکاری نیز آن را امضا کرده و اثر انگشت زده است. جمهوری اسلامی، نوید افکاری را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود؛ اما آقای افکاری، خانواده، و وکلای او تاکید داشتند که سندی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و از اعترافات تحت شکنجه برای محکومیت او استفاده شده است؛ لازم به ذکر است که در حال حاضر دو برادر دیگر او به نام‌های وحید و حبیب افکاری نیز به اتهامات مشابهی به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند. دکتر روحانی با اشاره به شکست مفتضحانه آمریکایی‌ها در تمدید تحریم تسلیحاتی کشورمان و در ادامه تلاش از پیش شکست خورده برای فعال کردن مکانیسم ماشه، اظهار داشت: امروز همانطور که پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس را تبریک می‌گویم، پیشاپیش پیروزی بزرگ و تاریخی ملت ایران در به شکست انجامیدن تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را نیز تبریک می‌گویم. پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به برخی از تناقضات موجود در پرونده نوید افکاری، از اقرار تحت شکنجه تا شاهدی که شهادت خود را پس گرفت، و فیلمی که هرگز پخش نشد پرداخت؛ تناقضاتی که با وجود آن درخواست اعاده دادرسی نوید افکاری از سوی دیوان عالی کشور رد و حکم اعدام این زندانی سیاسی به مرحله اجرا گذاشته شد.» تصویر صورت‌جلسه ادعایی که ضمیمه بیانیه دادگستری استان فارس شده، به شبهات بیشتری در خصوص عدم اطلاع نوید از اجرای حکم دامن زده است.

تناقضات جدید در پرونده نوید افکاری؛ اقرار تحت شکنجه، شاهدی که شهادت خود را پس گرفت، و فیلمی که هرگز پخش نشد یک منبع مطلع و نزدیک به خانواده افکاری با ارسال مدرکی تازه از بی‌گناهی نوید افکاری و برادرانش می گوید، در پرونده این سه برادر تناقضات بسیار زیادی وجود دارد اما با این وجود نوید افکار و برادرانش با احکام ناعادلانه‌ای روبرو شده‌اند. پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده ، روز شنبه ۲۲ شهریور اجرای حکم اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام خبیثانه و ظالمانه خواند و آن را به شدت محکوم کرد. بابک پاک‌نیا در این خصوص به «ایران‌وایر» می‌گوید: «من به عنوان وکیل تا الان ندیده‌ام صورت‌جلسه به این مهمی در یک برگه معمولی تنظیم شود. دکتر روحانی با بیان اینکه در سه ماهه اول امسال در زمینه کشاورزی و صنعت از رشد خوب برخوردار بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: امروز کشور در زمینه‌های زیرساختی، گاز، نفت، پتروشیمی، فولاد، آب‌رسانی، برق‌رسانی، سدسازی، راه‌سازی، توسعه خطوط ریلی و مقابله موفق با کرونا، موفقیت‌های بزرگ و عظیمی به دست آورده است. علاوه بر نهادهای مدافع حقوق بشر، مقام های سیاسی، نهادهای ورزشی، سازمان‌های حقوق بشر، و شخصیت‌های برجسته جهان نیز این اقدام را محکوم کردند. خبرهای بیشتر یادداشت مایکل روبین: خامنه‌ای با کشتن نوید افکاری «حکم اعدام جمهوری اسلامی» را امضا کرد مایکل روبین، پژوهشگر و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در مؤسسه «آمریکن اینترپرایز» واشنگتن، در یادداشتی در «نشنال اینترست» نوشته است که جمهوری اسلامی با اعدام نوید افکاری، بر امید به اصلاحات داخلی خط بطلان کشید و «حکم اعدام» خود را امضا کرد. سوالی که در این صورت‌جلسه وجود دارد، نشان می‌دهد که اصلا بحث اجرای آیین‌نامه نبوده است. گزارش تصویری: تجمع اعتراض به اعدام نوید افکاری مقابل دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن گروهی از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار روز دوشنبه در مقابل دفتر حافظ از منافع جمهوری اسلامی در سفارت پاکستان در مرکز شهر واشنگتن جمع شد تا خشم خود را ابراز واعدام نوید افکاری، قهرمان کشتی را محکوم کنند. رئیس جمهور با بیان اینکه از ابتدای دولت دوازدهم اصرار داشتم که سیستم توزیع کشور نیاز به یک وزیر و وزارتخانه تخصصی دارد، اظهار داشت: به معاون اول رئیس جمهور ماموریت داده‌ام که توجه بیشتری را صرف مدیریت نظام توزیع در کشور کند تا مردم به خاطر تامین کالاهایی که به اندازه کافی در کشور تولید و یا وارد شده‌اند، تحت فشار قرار نگیرند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز شنبه گفته بود: «اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران یک اقدام خبیثانه و ظالمانه است.» اشاره پاک‌نیا به «آیین‌نامه نحوه مجازات حدود، احکام سالب حیات، قصاص و اعدام» است. ما آن را به قوی‌ترین شکل محکوم می‌کنیم. آن یک حمله شنیع به کرامت انسانی است، حتی با معیارهای حقیر این رژیم.» پاک‌نیا می‌گوید: «امیدوارم شبهه‌ها درست نباشند اما این امضاهای صورت‌جلسه محل تردید هستند و من کم کم در این شواهد سوء نیت می‌بینم و فکر می‌کنم شاید اصلا به نوید افکاری نگفته باشند داستان چسیت و فقط خواسته‌اند یک صورت‌جلسه داشته باشند. اگر چه این حق قانونی مجلس است که با وزیر پیشنهادی دولت مخالفت کند، اما انتظار این بود که مجلس نیز با ملاحظه شرایط کشور و منطقه و جهان و جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشورمان به دولت یاری برساند. صدای مردم ایران ساکت نخواهد شد.» . بابک پاک‌نیا ضمن تاکید بر این موضوع که ایرادات حقوقی این بیانیه فراوان هستند، می‌گوید این حرف‌ها شاید از زبان یک آدم غیرمطلع که سواد حقوقی ندارد، قابل قبول باشد اما به عنوان بیانیه از طرف یک ارگان رسمی قضایی به هیچ‌وجه مورد پذیرش نیست.