بیانیه مهم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره قانون مجلس برای لغو تحریم‌ها- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnim

15/09/1399 11:06 ق.ظ

حمایت شورای عالی امنیت ملی از مصوبه مجلس بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی: لغو_تحریم‌ها مسئله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی‌کند بر عکس، آنچه بر خلاف مصالح ملی بوده، همین جنجال‌هایی است که جایگاه نهادهای قانونی کشور را مورد خدشه قرار می‌دهد

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از مصوبه اخیر مجلس در تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها حمایت کرد. " حدود دو ماه قبل، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را که جمعی از نمایندگان محترم مجلس ارائه و مراحلی از آن نیز طی شده و طراحان نیز بر فوریت تصویب آن اصرار داشتند را در یکی از نشست‌های شورای عالی امنیت ملی برای آگاهی اعضا ارائه کردند.

شورا نیز ضمن استقبال از اصل موضوع و احترام به حق نمایندگان محترم مجلس در ارائه و تصویب طرح‌های مورد نظر، ملاحظاتی را نسبت به جوانبی از موضوع جمع بندی و مورد تصویب قرار داد که پس از طی مراحل نهایی به عنوان مصوبه شورا ابلاغ شد.

در این مصوبه همچنین از مجلس شورای اسلامی خواسته شده بود در بررسی و تدوین نهایی طرح با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نیز تعامل و همفکری شود. در چارچوب اجرای مصوبه شورای عالی، نمایندگان ریاست محترم مجلس و کمیسیون امنیت ملی مجلس در چند مرحله رایزنی‌ها و ارجاعاتی به دبیرخانه داشتند که ملاحظات دبیرخانه را دریافت و در اغلب موارد، مورد توجه قرار دادند.

در مراحلی نیز برخی نگرانی‌های طبیعی و متعارف برای دبیرخانه مطرح بود که با پیگیری از مراجع ذیربط مرتفع شد. مراحل مختلف تدوین این طرح تا تصویب نهایی آن بر اساس روال و مقررات متعارف و قانونی مجلس انجام شده و دبیرخانه دخالتی در آن نداشته است. headtopics.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

توضیح دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره حاشیه‌های مصوبه اخیر مجلسبیانیه شورای عالی امنیت ملی درباره حاشیه‌های مربوط به مصوبه اخیر مجلس: دخالتی در مراحل تدوین تا تصویب طرح مجلس نداشتیم قانون فوق مسئله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی‌کند جنجال‌هایی که شأن نهادهای قانونی کشور را مورد خدشه قرار داده برخلاف مصالح ملی است

یک نماینده مجلس: شورای عالی امنیت ملی بخش غیرمحرمانه گزارش اعتراضات۹۸ را منتشر کندمحسن پیرهادی، ‌نماینده تهران و عضو هیات رییسه مجلس در نامه‌ای به علی شمخانی خواستار انتشار «بخش غیرمحرمانه» گزارش شورای‌عالی امنیت ملی درباره اعتراضات آبان ۹۸ از جمله درباره «روند رسیدگی به آسیب‌دیدگان و خانواده‌های کشته‌شدگان» شد. شمخانی مزدور جوابش معلومه چی هست

واکنش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به اظهارات یک نماینده سابق مجلسدبیرخانه شورای عالی امنیت ملی: *اظهارات منتسب به شمخانی درمورد وقایع آبان ۹۸ تماما کذب است *سوءنیت محمود صادقی محرز است *صحبت‌های غیر واقعی او پیامد‌های کلان امنیتی برای کشور دارد و قابل اغماض نیست ماهیت فرقه_تبهکار ولایت فقیه همان است که محمود صادقی گفت،اگر مردم به خیابان بیایند میزنیم و میکشیم شمخانی جواب داد!!! اما ما شاهد کشتار بودیما!!!! نه_به_جمهوري_اسلامي اين شمخاني از اون حرومزادهاست كه به پستون مادر خودش هم رحم نكرده گازش گرفته وأي به روزي كه ورق برگرده شمخاني اونوقت از قذافي هم بدتر سرت مياد از اربابت پوتين هم كاري بر نمياد چون منافعي واسش ندارين كه كمكتون كنه اون روز دير نيست

حمایت بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس از مصوبه جنجالی شورای نگهبان | DW | 09.05.2021بیش ار دو سوم نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان انتخابات_ریاست_جمهوری حمایت کردند. این مصوبه با انتقادهای زیادی روبرو شده و بسیاری از کارشناسان آن را مغایر قانون اساسی می‌دانند. برای هم نوشابه باز میکنن Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. کدوم قانون اساسی واصلا این مثلا انجمن ویا ماسونری نگهبان را چه کسی اجازه دخالت داده .اینها دنبال منافع خود هستند ونه ایران ومردم .این قانون اساسی برعلیه ایران ومنافع ملی است وباید مانند آخوند ها به زباله انداخته شود.ما قانون اساسی بر پایه دمکراسی وحقوق بشر میخواهیم بدون اسلام

اعزام هیأت مجلس شورای اسلامی 'برای دلجویی' از مردم بلوچ | DW | 25.02.2021مجلس شورای اسلامی هیأتی 'برای دلجویی' مردم سروان به استان سیستان و بلوچستان اعزام می‌کند تا 'ابهامات ' حادثه سروان را بررسی کند. دادستان عمومی سیستان و بلوچستان هم از کشته شدن یک مأمور و زخمی شدن دو نیروی امنیتی خبر داد. دلجویی را با خون همان هیٲت می‌پذیرند.... سراوان_تنها_نیست نباید گول اخوندی اسلامی را خورد فریب نخوریم رژیم فاسد اشغالگر از اوضاع سیستان و بلوچستان بسیار ترسیده است و نمی خواهند این حالت حمله مردمی به رژیم به دیگر جاهای کشور کشیده شود باید مبارزه کرد چون فقط با زور می‌شود این سرطان را از پای دراورد کشتن تو انتخاب اول آنهاست، دلجوئی حیله دوم، برحذر باش، گام سوم یورش شبانگاهی باشد

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

" حدود دو ماه قبل، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را که جمعی از نمایندگان محترم مجلس ارائه و مراحلی از آن نیز طی شده و طراحان نیز بر فوریت تصویب آن اصرار داشتند را در یکی از نشست‌های شورای عالی امنیت ملی برای آگاهی اعضا ارائه کردند. شورا نیز ضمن استقبال از اصل موضوع و احترام به حق نمایندگان محترم مجلس در ارائه و تصویب طرح‌های مورد نظر، ملاحظاتی را نسبت به جوانبی از موضوع جمع بندی و مورد تصویب قرار داد که پس از طی مراحل نهایی به عنوان مصوبه شورا ابلاغ شد.

در این مصوبه همچنین از مجلس شورای اسلامی خواسته شده بود در بررسی و تدوین نهایی طرح با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نیز تعامل و همفکری شود. در چارچوب اجرای مصوبه شورای عالی، نمایندگان ریاست محترم مجلس و کمیسیون امنیت ملی مجلس در چند مرحله رایزنی‌ها و ارجاعاتی به دبیرخانه داشتند که ملاحظات دبیرخانه را دریافت و در اغلب موارد، مورد توجه قرار دادند.

در مراحلی نیز برخی نگرانی‌های طبیعی و متعارف برای دبیرخانه مطرح بود که با پیگیری از مراجع ذیربط مرتفع شد. مراحل مختلف تدوین این طرح تا تصویب نهایی آن بر اساس روال و مقررات متعارف و قانونی مجلس انجام شده و دبیرخانه دخالتی در آن نداشته است.

روشن است که مجلس محترم نیز الزامی برای اخذ موافقت دبیرخانه و دستگاه‌های دیگر مگر آنچه در چارچوب قانون اساس و شرع مقدس، رعایت آن توصیه شده و توسط شورای محترم نگهبان مورد نظارت قرار می‌گیرد، نداشته است.

نظر کارشناسی دبیرخانه در خصوص مراحل شکل گیری، تکمیل و تصویب قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» این است‌که قانون فوق مسئله خاصی به زیان مصالح ملی ایجاد نمی‌کند و بر عکس، آنچه بر خلاف مصالح ملی بوده و مورد نگرانی می‌باشد همین جنجال‌ها است که شأن و جایگاه نهادهای قانونی کشور را مورد خدشه قرار داده و به وحدت و انسجام ملی خسارت وارد می‌کند.

بدون شک اظهار نظرها و رفتارهایی که طی روزهای اخیر شاهد آن بودیم، مصالح و منافع ملی را قربانی اغراض و منافع گروهی وجناحی کرده و ضمن آن که هیچگونه نفعی برای کشور نداشته، پیام و آدرس غلط به دشمنان منتقل می‌کند.

‌در این میان توسل ابزاری به ارزش‌های عالی نظام و انقلاب به ویژه موضوع شهادت دانشمند خدوم و انقلابی شهید محسن فخری زاده و دستمایه قرار دادن آن در مجادلات سیاسی و جناحی به ویژه از سوی آنهایی که انتظار است در موقعیت کنونی، تمام اهتمام خود را مصروف تحکیم وحدت و انسجام ملی و ساماندهی اوضاع کشور کنند و در تدارک پاسخ کوبنده به دشمن غدار باشند، سوالات بزرگی را ایجاد کرده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

در پایان اعلام می‌کنیم، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در شرایط فعلی با آگاهی نسبت به رویکرد برخی طرف‌هایی که به دنبال گسترش و تداوم هیاهو و تخدیش نقش، جایگاه و عملکرد دبیرخانه هستند، قصد پاسخگویی به آنان را ندارد، لیکن ضمن اعتقاد راسخ و توصیه اکید به همه طرف‌ها در خصوص ضرورت پایان دادن به مجادلات بی حاصل، هشدار می‌دهیم که اجازه نخواهیم داد منافع و مصالح کشور بازیچه دست سیاست بازان قرار بگیرد."