بیانیه زندانیان سابق و مسیحیان فارسی‌زبان محروم از کار در اعتراض به نقض حق اشتغال

11/02/1401 10:36 ق.ظ

همزمان با روز کارگر شماری از مسیحیان فارسی‌زبان محروم از کار و زندانیان سابق مسیحی با انتشار بیانیه‌ای به نقض حق کار خود اعتراض کرده و خواهان احقاق این حق شهروندی شدند. این بیانیه به همت پویش کحما«کلیسا حق مسیحیان است»تهیه شده است. نوکیشان_مسیحی تبعیض

همزمان با روز جهانی کارگر شماری از مسیحیان فارسی زبان محروم از کار و زندانیان سابق مسیحی با انتشار بیانیه‌ای به نقض حق کار خود اعتراض کر ... همزمان با روز جهانی کارگر شماری از مسیحیان فارسی زبان محروم از کار و زندانیان سابق مسیحی با انتشار بیانیه‌ای به نقض حق کار خود اعتراض کرده و خواهان احقاق این حق شهروندی شدند.

این بیانیه به همت پویش کحما «کلیسا حق مسیحیان است » تهیه شده که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ به همت جمعی از مسیحیان و فعالان مدنی آغاز کرده است. مضمون و محتوای اصلی این کمپین، لزوم توقف خشونت علیه مسیحیان است و آن را از طریق طرح یکی از مشکلات عمده مسیحیان یعنی محرومیت از کلیسا و امنیت به پیش می‌برد.

چنانچه در این بیانیه آمده است «از نخستین روزهای به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی مسیحیان فارسی زبان، بعنوان یک اقلیت دینی غیررسمی، با اشکال مختلف تبعیض و ستم‌ هدفمند مواجه شده‌اند. از قتل‌های زنجیره‌ای، اعدام، زندان و تخریب و پلمب و مصادره کلیساها و مستغلات آن‌ها گرفته تا محرومیت از حقوق انسانی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی.» headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

سوئد از شهروندان خود خواست از «سفر غیرضروری» به ایران بپرهیزنددر پی اعلام درخواست دادستانی سوئد برای حبس ابد حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و متهم به دست داشتن در اعدام‌های 67، وزارت خارجه سوئد به شهروندان

واردات انرژی اتحادیه اروپا از روسیه پس از حمله به اوکراین بیشتر شده استواردات انرژی اتحادیه اروپا از روسیه پس از حمله به اوکراین بیشتر شده است سخنگوی یونیپِر، شرکت خدمات برق و گرمایش آلمان، نیز اعلام کرده که ترجیح می‌دهد گاز روسیه را از طریق بانک‌های روسی خریداری کند، تا بانک های آلمانی. ⬇️ بیشتر بخوانید: 🌄 یه عکس جالب👌 سال ۱۹۴۷ میلادی بندر حیفا‌ ۴۵۰۰ نفر یهودیِ مهاجر که بهشون اجازهٔ ورود به فلسطین را ندادن‌،اومدن روی یک پارچه‌ بزرگ نوشته اند: آلمانی‌ها خانواده‌های ما را نابود کردند،شما امیدهای مارا نابودنکنید بعد حالا راحت صاحب فلسطین شدن😔 FreePalestine القدس_هی_المحور 🎦 این نسل تکلیفِ دشمنانِ انقلاب و اسلام را یکسره خواهند کرد القدس_هی_المحور مقتدر_مظلوم 👤 حنین 📨به کانال توییترـمقاومت بپیوندید: 🌄 عمر بحرین ۴۱سال و امارات ۴۸سال است با رژیمی دست دادند که عمرش ۷۲سال است علیه سرزمینی که عمر کوچکترین درخت زیتونش ۲۰۰سال می‌شود! امارات سال۱۹۷۱ و شرکت تولید کفش نابولی در الخلیل۱۹۴۷ تاسیس شد پس 'ای فلسطینی' حق توست که بدانی 'کفشهای شما'بر'تاریخ'اینها اقدم هستند القدس_هي_المحور

تعداد قربانیان مهاجرت به اروپا از راه دریا دو برابر شدسازمان ملل روز جمعه خبر داد که در سال ۲۰۲۱ بیش از سه هزار نفر از مهاجرانی که سعی می‌کنند از راه دریا خود را به اروپا برسانند جان باخته یا گم شده‌اند. مهجرتهایبی رویه واجباری

اعطای نشان خورشید تابان از سوی دولت ژاپن به سیدعباس عراقچیاعطای نشان خورشید تابان از سوی دولت ژاپن به سیدعباس عراقچی سفارت ژاپن در ایران اعلام کرد که دولت این کشور نشان خورشید تابان، ستاره زرین و سیمین را به سیدعباس عراقچی معاون سابق وزیر امور خارجه در امور سیاسی و سفیر ایران در ژاپن اعطا کرده است

آغاز سفرهای حج عمره با کشتی‌های کروز از استانبول به جدهعضو هیئت مدیره شرکت گروه کاستا اعلام کرد که در سال 2023 شهروندان کشورهای اسلامی می‌توانند برای ادای حج عمره با کشتی‌های کروز از استانبول به جده سفر کنند. - خبرگزاری آناتولی

صادرات ترکیه در ماه مارس به بیش از 22 میلیارد دلار رسیدحجم صادرات ترکیه در ماه مارس 2022 با افزایش 19.8 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته به 22 میلیارد و 709 میلیون دلار رسید. - خبرگزاری آناتولی

خواندن در ۴ دقیقه

همزمان با روز جهانی کارگر شماری از مسیحیان فارسی زبان محروم از کار و زندانیان سابق مسیحی با انتشار بیانیه‌ای به نقض حق کار خود اعتراض کرده و خواهان احقاق این حق شهروندی شدند.

همزمان با روز جهانی کارگر شماری از مسیحیان فارسی زبان محروم از کار و زندانیان سابق مسیحی با انتشار بیانیه‌ای به نقض حق کار خود اعتراض کرده و خواهان احقاق این حق شهروندی شدند.

این بیانیه به همت پویش کحما «کلیسا حق مسیحیان است » تهیه شده که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ به همت جمعی از مسیحیان و فعالان مدنی آغاز کرده است.

مضمون و محتوای اصلی این کمپین، لزوم توقف خشونت علیه مسیحیان است و آن را از طریق طرح یکی از مشکلات عمده مسیحیان یعنی محرومیت از کلیسا و امنیت به پیش می‌برد.

چنانچه در این بیانیه آمده است «از نخستین روزهای به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی مسیحیان فارسی زبان، بعنوان یک اقلیت دینی غیررسمی، با اشکال مختلف تبعیض و ستم‌ هدفمند مواجه شده‌اند. از قتل‌های زنجیره‌ای، اعدام، زندان و تخریب و پلمب و مصادره کلیساها و مستغلات آن‌ها گرفته تا محرومیت از حقوق انسانی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی.»

امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به این نکته که در بسیاری از کشورها «شاهد مباحث پیشرفته‌ای حول محور رفع تبعیض در اشتغال هستیم» نوشته‌اند: « این در حالی است که در ایران مسیحیان فارسی زبان باید علیه نقض حق «داشتن شغل» اعتراض کنند. »

در بخشی از این بیانیه به «تقسیم نابرابر ثروت همگانی و فقیرسازی» شهروندان بعنوان یکی از سیاست‌هایی که «با اراده‌ای خاص از جانب جمهوری اسلامی علیه جامعه مسیحی فارسی زبان به قصد ناتوان‌سازی و حذف آنان اعمال می‌شود» یاد شده و آمده است: « جمهوری اسلامی حق کار و اشتغال را از مسیحیان فارسی زبان سلب کرده، در مسیر اشتغال آزاد و خوداشتغالی نیز موانعی جدی بر سر راهشان تراشیده و آن را سخت دشوار و حتی غیرممکن کرده و سهمی از فرصت‌های شغلی برایشان باقی نگذارده است.»

امضا کنندگان نامه تاکید کرده‌اند که بسیاری از هم‌کیشان آن‌ها « علیرغم محرومیت از حق تحصیل به طرق مختلف در زمینه‌های مختلف تخصص و توانمندی‌هایی به دست می‌آورند اما با وجود نیاز مبرم کشور به بهره‌مندی از متخصصان و زبدگان در راستای رفع بحران‌های پی‌درپی و پرشمار جامعه، در هیچ یک از مقاطع مدیریتی، قانونگذاری، علمی، پزشکی، در هیچ یک از وزارتخانه‌ها، موسسات مهم دولتی و سایر پست‌های مهم ابدا جایگاهی برای ساختن آینده خود و دیگران ندارند.»

در این بیانیه با اشاره به ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر، ماده ۶ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز اصل ۲۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی و ماده ۶ قانون کار آمده است: « فارغ از نژاد، رنگ، زبان، دین، جنسیت و هر ویژگی دیگری، حق کار یکی از اساسی‌ترین حقوق هر انسان است. نبود حق کار و اشتغال نه تنها نان را از سفره حذف می‌کند بلکه هر کس را که به دور آن نشسته و از آن ارتزاق می‌نماید نیز حذف می‌کند.»

امضاکنندگان بیانیه بر این باورند که حکومت‌هایی نظیر جمهوری اسلامی اگر توان تحمل «باورهای فرد یا گروهی را ندارد و آن را مضر تشخیص می‌دهد، راه حذف فیزیکی و موجودیت آنان را» در پیش می‌گیرد: « نهاد قدرت همواره برای ساقط کردن افراد و گروه‌های نامطلوب دست در جیب نمی‌کند و پول صرف خرید طناب دار و گلوله نمی‌کند. بالعکس، به سفره‌هایشان تجاوز می‌کند و به نانشان دستبرد می‌زند تا جان‌هایشان را بستاند.»

در این بیانیه به سیاست‌های کنترل جمعیت حاکمیت و تبلیغات مداوم برای ازدواج و فرزندآوری اشاره شده و تاکید شده است: « کار که نباشد ازدواج و فرزندآوری نیست. کار که نباشد سقف و خانه‌ای نیست. کار که نباشد خبری از تحصیل و آموزش نیست. روان آرام نیست. تن سالم نیست. کار که نباشد یعنی نان نیست. نان که نباشد دزدان استقلال در پندار و کردار به ازای لقمه نانی هجوم می‌آورند… .

کار و نان که نباشند، جسم نمی‌ماند. جسم که نماند، فرصت برای تجلی باورها نمی‌ماند. کار که نباشد فرزندی زاییده نمی‌شود و اگر هم زاییده شود یحتمل دوام و کیفیت حیاتش مجال نمیدهد تا ادامه‌دهنده راه و آرمان‌های خود، مادران و پدران باشد. جمهوری اسلامی حق کار را می‌ستاند تا هر نشان و ‌وارثی از باورهای نامطلوبش را نیست کند.»

امضاکنندگان این بیانیه متذکر شده‌اند که «نقض حق اشتغال در سطح خرد آسیب‌های بسیار مهلک به فرد محروم از آن و خانواده او و در سطح کلان لطمه‌های کاری به تمامیت جامعه وارد می‌آورد.»

آن‌ها در پایان این بیانیه نوشته‌اند: «امروز، یکم ماه می ۲۰۲۲، به بهانه روز جهانی کارگر، برای اولین بار به طور جمعی این سکوت سنگین علیه بی‌عدالتی و محرومیت از حق کار مسیحیان فارسی زبان را می‌شکنیم چرا که خاموشی در برابر ظلم بزرگِ اعمال محرومیت از حق کار و اشتغال را تهدیدی حیاتی علیه نه فقط جامعه مسیحی بلکه تمام اقشار جامعه و نسل‌های آینده تلقی می‌کنیم. نقض حق کار و نان هر انسان برابر است با حذف او؛ حذف هر انسان برابر است با حذف یک مغز متفکر؛ و حذف هر مغز متفکر برابر است با ناقص‌سازی و واپسگرایی جامعه.»امین افشارنادری، جعفر (فیلیپ) انصاری، میلاد ایقانی، گیلدا بردبار، مصطفی بردبار، دنیا جاویده، شاپور جوزی، سام خسروی، ناتان روفه‌گر، امین زارع، مارال زارع، مریم زارعی، مهسا زارع، پرستو ظریفتاش، فرشید فتحی، کاویان فلاح‌محمدی، مریم فلاحی، محمدحسین کاراندیش، شیرین کهولت، شورش (سروش) محمدی، ماری محمدی، علی (پارسا) مصطفایی، اسماعیل مغربی‌نژاد، مهسا مغربی‌نژاد، رضا (داوود) نجات‌ثابت