بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در محکومیت تحریم‌های آمریکا

20/07/1399 07:12 ب.ظ

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران در محکومیت تحریم‌های آمریکا

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در محکومیت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، بیانیه‌ای صادر کرد. رژیم آمریکا که قبلاً با خروج یکجانبه خود از برجام و اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ملت ایران، به"جنایت علیه بشریت" مبادرت ورزیده و در برهه‌­های مختلف زمانی از جمله مواقع سیل، زلزله و کرونا و همچنین به طُرق مختلف از جمله ترور...

رژیم آمریکا که قبلاً با خروج یکجانبه خود از برجام و اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ملت ایران، به"جنایت علیه بشریت" مبادرت ورزیده و در برهه‌­های مختلف زمانی از جمله مواقع سیل، زلزله و کرونا و همچنین به طُرق مختلف از جمله ترور ناجوانمردانه اصلی‌ترین مدافع حقوق ملت­‌های منطقه یعنی سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، زوایای متفاوتی از جنایت در حق ملت­‌های مستقل را به منصه ظهور رسانیده بود، اخیراً با تحریم غیرقانونی بانک‌­های ایرانیِ نیمه‌دولتی و خصوصی، به هدف ایجاد مانع بر سر دسترسی به غذا و دارو و تجهیزات بشردوستانه، ضمن گشودن فصل جدیدی در کارنامه جنایات علیه بشریت خود، اوج خباثت و دشمنی خود را با ملت ایران عیان ساخت.

تحریم این بانک‌­ها که خدمات شایان توجهی در اخذ کمک‌­های بشردوستانه، تامین دارو و غذا انجام می­‌دادند، آشکارا حق بنیادین دسترسی مردم به غذا ودارو را با خلل مواجه نموده که مصداق ضربه­‌ای دیگر بر پیکرِ حقوق بشر و حقوق بین‌الملل از جمله دستور موقت دیوان بین­‌المللی دادگستری صادره در مهرماه 1398 می­‌باشد.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

دودستگاه ساختمان مصادره شده چندهزارمتری درخیابان جردن ،اسفندیاریکی را به ستادحقوق بشرودیگری را به موزه امام علی اختصاص داده انداولی به جای حمایت ازبشرضدبشراست ودومی هم شمشیرآدم کشی علی را به نمایش گذاشته این ستادحقوق بشرایران چه وظیفه‌ای ای دارد ?تشویق حکومت به اعدام وبریدن دست وپا ی مردم فقیرویا جلوگیری ازاین حرکات غیرانسانی؟

🤣🤣🤣🤣 درد تشگیلات و حکومت فرقه فارسیسم تبهکار، استمرار شئونیزم فارسی است نه حق و حقوق ایرانیان و نه حقوق بشر وو.... ستاد حقوق بشر ایرانی؟ حتما ردیف بودجه هم داره

افزایش 41 درصدی نرخ اجاره‌بها در تابستان 99/مصوبه ستاد کرونا نقض شد!- اخبار راه و مسکن - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimافزایش ۴۱ درصدی نرخ اجاره‌بها در تابستان ۹۹ | مصوبه ستاد کرونا نقض شد! در حالی مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا میزان افزایش نرخ اجاره‌بها حداکثر ۲۵ درصد بوده که مرکز آمار ایران از افزایش ۴۱.۲ درصدی نرخ اجاره‌بها طی تابستان ۹۹ خبر داد این که چیزی نیست صاحب خونه من گفت برادر خانومم میخواد خونه رو اجاره بده بعد خودش مستاجر آورد جای من بخاطر ماهی 500 هزار تومن جمع کنید مسخره بازیها رو مردم دست دولت رو خوندن ،چرا مردم را تحت فشار می گذارید، مگر مردم با شما همکاری نکردند ،چرا صبر مردم را با حماقت اشتباه گرفتید و شعور جمعی را نادیده میگیرید،مگر رهبری نگفت را برون رفت تکیه به توان داخله،باز ایستاده اید ببینید رئیس جمهوری بعدی آمریکا کیست. وقتی مجلس دلار و بقیه اقلام رو دو برابر کرده ۴۱٪ افزایش اجاره بها کاملا منطقیه. کسی که نداره جمع کنه بره

رایزنی مقامات ایران و اقلیم کردستان درباره توقف تانکرهای ایرانی در 'باشماق' و 'پرویزخان'سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه با جانشین وزیر امور داخله اقلیم کردستان دیداری رایزنی کرد. طلب_برانکو_را_بدهید

روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ افزایش درخواست‌ها برای لغو اعدام در ایراندر آستانه روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام، «کانون مدافعان حقوق بشر در ایران» و همچنین «سازمان گزارشگران بدون مرز» از مقام‌های حکومت ایران خواستند به اعدام‌ها و از جمله اعدام زندانیان عقیدتی پایان دهند. جمهوری اسلامی: چشم. وقتی رییس قوه قضائیه ما جناب رییسی است دیگر این چیزها چیه مینویسید ؛؛ ایشان بهترین کارگزار نظام هستند ؛؛ زندانیان مهریه را ایشان آزاد کردند؛؛ کجای کار هستید؛؛ ایران باید همانند امریکا اعدام را لغو‌کنند ،تا کی نگاه متعصبانه اخه!

روز جهانی مبارزه با اعدام؛ آیا ایران اعدام‌‌های سیاسی را افزایش داده است؟همزمان با روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام، یورونیوز با مدیر سازمان حقوق بشر ایران که سازمان او پژوهش های گسترده‌ای در زمینه اعدام در ایران انجام داده، گفتگو کرده است. خامنه‌ای تا جایی که تیغش بِبُرد پیش خواهد رفت ! تا زمانیکه این رژیم قتل و غارت و ادمکش در حکومت هست اعدام و زندانی سیاسی و قتلهای مشکوک حکومتی هم هست و بدتر از ان مماشاتگران هستند که میبینند و میخوانند و میشنوند ولی متاسفانه به روابط ننگین سوداور خود ادامه میدهند و کور و ناشنوا شده اند سرنگونی تنها راه🌹 خنده دار و*مسخره است❗️ 📣اروپا،در راس*آلمان این*جارچیان مبارزه با اعدام‼️ ۱۰ اکتبر را روز جهانی مخالفت با اعدام اعلام میکنند❗️ اما بر قطع*اینترنت و*کشتار۱۵۰۰*معترض ایرانی از۱۱ساله تا۶۶ساله، و آدمکشیهای۴۲ساله حکومت ایران، چشم*پوشیده، ملایان را*حمایت میکنند‼️ *براندازی *همه پرسی

نمایندگان بوندستاگ: دولت آلمان باید در کنار مردم ایران بایستاد | DW | 10.10.2020نمایندگانی از تمامی احزاب پارلمان آلمان در محکومیت جمهوری اسلامی و نقض شدید حقوق بشر در ایران سخنرانی کردند. حزب سبزها و دمکرات‌ آزاد از دولت آلمان خواستند حکومت ایران را برای رعایت حقوق شهروندان تحت فشار بگذارد. یک روز علیه حاکمیت فاسد جمهوری اسلامی و یک روز حامی حاکمیت فاسد جمهوری اسلامی. این است سیاست کثیف و دو قطبی آلمان‌ها و در عین حال روابط تجاری وسیاسی شان را با ج ا همچنان ادامه دادند. آلمان است دیگر . . . 😉 مرکل و دولتش خیلی کثیفند😪

موسوی: جای ترامپ بودم ملتی صلح طلب اما جنگ‌بلد را تهدید نمی‌کردمهرگز یک ملت جنگ‌بلد را تهدید نکن! عباس موسوی، سخنگوی سابق وزارت خارجه و سفیر ایران در باکو: اگر جای آقای ترامپ بودم در روزهای آخر حضورم در کاخ سفید هرگز یک ملت صلح‌طلب اما جنگ بلد را تهدید نمی‌کردم. حالا واقعا روز هاى اخرشه ؟ از طرف ملت گوه نخور. ریدیی

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به این شرح است:در عصری که حق حیات و حق برسلامتی به جهت ماهیت اساسی و بنیادین خود، حتی حقوق انحصاری مالکان شرکت‌های دارویی را تحت تاثیر قرار داده، اعمال و تشدید تحریم‌­های ظالمانه، غیرقانونی و غیرانسانی رژیم آمریکا و حمایت و اجرای آنها توسط برخی از کشورهای اروپایی و ایجاد موانع عدیده در واردات و صادرات کالاهای نفتی و همچنین نقل و انتقالات مالی و بانکی، نه تنها روابط عادی اقتصادی، مالی و بانکی ایران را با مشکل روبرو کرده بلکه به صورت ویژه خرید دارو، کیت­‌های تشخیصی، تجهیزات آزمایشگاهی را در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا عملاً غیرممکن ساخته است.

رژیم آمریکا که قبلاً با خروج یکجانبه خود از برجام و اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ملت ایران، به"جنایت علیه بشریت" مبادرت ورزیده و در برهه‌­های مختلف زمانی از جمله مواقع سیل، زلزله و کرونا و همچنین به طُرق مختلف از جمله ترور ناجوانمردانه اصلی‌ترین مدافع حقوق ملت­‌های منطقه یعنی سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، زوایای متفاوتی از جنایت در حق ملت­‌های مستقل را به منصه ظهور رسانیده بود، اخیراً با تحریم غیرقانونی بانک‌­های ایرانیِ نیمه‌دولتی و خصوصی، به هدف ایجاد مانع بر سر دسترسی به غذا و دارو و تجهیزات بشردوستانه، ضمن گشودن فصل جدیدی در کارنامه جنایات علیه بشریت خود، اوج خباثت و دشمنی خود را با ملت ایران عیان ساخت.

تحریم این بانک‌­ها که خدمات شایان توجهی در اخذ کمک‌­های بشردوستانه، تامین دارو و غذا انجام می­‌دادند، آشکارا حق بنیادین دسترسی مردم به غذا ودارو را با خلل مواجه نموده که مصداق ضربه­‌ای دیگر بر پیکرِ حقوق بشر و حقوق بین‌الملل از جمله دستور موقت دیوان بین­‌المللی دادگستری صادره در مهرماه 1398 می­‌باشد. با وجود ادعاهای دولت آمریکا مبنی بر مستثنی‌ کردن اقلام بشردوستانه شامل دارو، موادغذایی، کالاهای اساسی و نظایر آن، واقعیّت نشان می‌دهد این اقلام نیز از این تحریم­‌ها متأثّر گردیده است، چرا که تحریم‌های نامشروع و یکجانبه آمریکا علیه شرکت‌های مالی از جمله بانک‌ها، درعمل پرداخت‌های مربوط به واردات اقلام بشردوستانه را مختل ساخته و ورود اقلام دارویی به ایران به‌­ ویژه برای بیماران صعب­‌العلاج را با محدودیّت جدّی مواجه نموده است.

در این چارچوب مدیر عامل انجمن تالاسمی ایران اعلام کرده که در سال 2018 حدود ۹۰ بیمار تالاسمی به دلیل تحریم‌­ها و در دسترس نبودن داروها، جان خود را از دست داده‌اند. در سال 2019 نیز ۶۰ بیمار جوان فوت کرده‌اند که اگر داروهای آنها تحریم نبود، اکنون زندگی طبیعی داشتند. همچنین مدیرعامل خانه"ای. بی" در نوامبر 2019 اعلام کرد که ۱۵ کودک پروانه‌ای به دلیل کمبود دارو و تجهیزات ناشی از تحریم‌های آمریکا جان باخته‌اند چرا که تهیّه پانسمان مورد نیاز برای بیماران پروانه‌­ای به‌ دلیل تحریم‌­های آمریکا از سوی شرکت سوئدی"میپلکس" با مشکلات اساسی مواجه شده­ است. شرکت مذکور که مسؤول تأمین پانسمان مورد نیاز است در نامه‌ای رسمی اعلام کرده که به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند این پانسمان‌ها را در اختیار ایران قرار دهد.

اینها تنها برخی از مصادیق تاثیر تحریم­‌های ظالمانه و جنایتکارانه رژیم آمریکا بر حقوق بنیادین و غیر قبال تخطّی ملت ایران است. اقدامات رژیم قانون گریز آمریکا در مسیر تحقق"فشارِ حداکثری"، به گواه اسناد، مدارک و اظهارات مقامات آمریکایی، آشکارا جان و سلامتی مردم را هدف گرفته و"جنایت علیه بشریت" محسوب می‌­شود. وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه بی بی سی مورخ 7 نوامبر 2018 یعنی اوایل اعمال شدیدترین تحریم‌­های سال­‌های اخیر علیه ملت ایران، اعلام نمود:"خوب بخاطر داشته باشید، خیلی خوب، رهبران ایران باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند مردم کشورشان غذا بخورند یا خیر!" آیا این اقدام و اظهار به آن، مصداق استفاده از غذا و دارو به عنوان اسلحه علیه غیر نظامیان و مصداق"جنایت علیه بشریت" و نقض آشکار قواعد آمره حقوق بین‌­الملل عام نیست؟!!

در چنین صحنه‌ای که رژیم آمریکا از هیچ تلاشی برای نابودسازی حقوق بین‌­الملل به ویژه قواعد آمره آن فروگذار نمی‌کند، نقش سایر دولت­‌ها و سازمان­‌های بین‌­المللی و منطقه‌­ای در حفاظت از حقوق بین­‌الملل و حقوق بشر و جلوگیری از آمریکایی­‌ سازی آنها، بیش از پیش اهمیت می‌­یابد. قطعاً عدم شناسایی وضعیت ناشی از نقض قاعده آمره، اولین و ابتدایی­‌ترین وظیفه سایر دولت‌­ها در مواقع نقض آن قاعده توسط دولتی دیگر است که به هیچ‌­ وجه نباید به آن اکتفاء شود و باید تعّهدات ایجابی دولت­‌ها مبنی بر تلاش و همکاری برای از بین بردن آن وضعیت نیز مدّنظر قرار گیرد.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، از تمام دولت-ملت‌های آزاده جهان، به ویژه دولت­‌های غربی و سازمان‌­های حقوق بشری می‌­خواهد تا ضمن محکومیتِ اقدامِ جنایتکارانه اخیر رژیم آمریکا در تحریم 18 بانک ایرانی، تمامی ظرفیت خود را برای حسابرسی و مسئولیت‌­پذیر نمودن بانیان تحریم، جبران خسارت از ملت ایران و تضمین عدم تکرار آنها بکار گرفته و همچنین تلاش­‌های عملیاتی و ملموسی را در راستای ایفای تعّهدات خود در قبال حقوق بنیادین و اساسی ملت ایران به اجراء گذارند.