بورل: ایران به یک توافق نیاز دارد

01/07/1400 01:32:00 ب.ظ

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گویی به موضوع از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و آمادگی ایران در این زمینه پرداخت.

بورل: *ایران به یک توافق نیاز دارد *آن‌ها هزینه گزافی برای مسدود شدن ظرفیتشان در تامین نفت می‌پردازند *آن‌ها برای از سرگیری فعالیت اقتصادی به یک توافق نیاز دارند *وزیر خارجه ایران به من اطمینان داد که به میز مذاکرات در وین باز خواهند گشت

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گویی به موضوع از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و آمادگی ایران در این زمینه پرداخت.

بورل ادامه داد: او به من اطمینان داد که به میز مذاکرات در وین باز خواهند گشت. به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای، تمام تلاشم را خواهم کرد تا این اتفاق بیفتد، توافق احیا شود، آمریکا به توافق بازگردد و ایرانی ها هم کاملا تعهدات هسته ای شان را اجرا کنند. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که آیا از نظر او برای اطمینان یافتن از بازگشت ایران به مذاکرات، احتیاج به اعمال فشار بر آن هست یا نه، بیان کرد: موضوع اعمال فشار نیست. فکر می کنم موضوع متقاعد کردن آنهاست که به یک توافق نیاز دارند. اقتصاد و جامعه ایران هم در  وضعیت بدی قرار دارد. آن ها هزینه گزافی برای مسدود شدن ظرفیتشان در تامین نفت می پردازند. آن ها برای از سرگیری فعالیت اقتصادی به یک توافق نیاز دارند. تنها راه رسیدن به این توافق، بازگشت به میز مذاکره است. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

جو بایدن در سازمان ملل: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبندیمجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایالات متحده به همراه متحدان به عدم دستیابی ایران به سلاح پاکستان هسته ایو کسی ندید چرا ؟؟؟

پوشش زنده نشست مجمع عمومی سازمان ملل؛ بایدن: ایران به توافق هسته‌ای بازگردد ما نیز برمی‌گردیمامیر قطر: تجربه افغانستان نشان می‌دهد نظام سیاسی وارداتی پایدار نیست پوشش زنده ۷۶امین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را در این صفحه دنبال کنید: اشتباه میکند نظام طالبان را هیچ کس قبول ندارد بجز از جنگجویان این گروه ایران کرواسی آقای رئیس جمهور ، آخوندهای ایران ، قوانین بین المللی را نقض کردند. آنها مشغول بمب سازی بوده وبرنامه شان را ازدید جهان مخفی نگه داشته اند. اخیرا آقای گروسی طی ۲ گزارش محرمانه ، نقض های فاحش وبسیار خطرناک ایران را فاش کرد. با هیتلر توافق نمیکنند .

شناسایی 17433 بیمار مبتلا به کرونا در ایران طی یک روزطی شبانه‌ روز گذشته 17 هزار و 433 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 286 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی ‌ و همچنین طی شبانه روز گذشته ۳۰۴ کرونایی در ترکیه جان باخته اند

در ۶ ماه اخیر ۱۱۰ نفر از زندانیان خارج از کشور به زندان‌های ایران منتقل شدندسخنگوی قوه قضاییه از انتقال ۱۱۰ نفر از زندانیان ایرانی خارج از کشور به زندان‌های داخل طی شش ماهه اخیر خبر داد.

اروپا: ایران آمادگی دارد به زودی به مذاکرات هسته‌ای بازگردددر حالی که ترکیب تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای دولت رئیسی و زمان از سرگیری مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی همچنان نامعلوم است

بایدن: به وعده خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای عمل خواهیم کردبایدن: به وعده خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح_هسته‌ای عمل خواهیم کرد حکومت جاهلیت شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران بایستی از طرف سازمان ملل متحد، غیر حقیقی و غیر علمی و غیر قانونی و غیر انسانی اعلام شود. وگرنه سازمان ملل متحد هم همکار جنایتهای فرقه فارسیسم است و با جنایتهای فرقه فارسیسم بر ملتهای ایرانیان و منطقه مشترک است. بایدن: به تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشت ایران به برجام ادامه می‌دهیم

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه پی.هسته‌ای پایبند است.آخرین اخبار و گزارش‌ها از نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.طی شبانه‌ روز گذشته 17 هزار و 433 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 286 بیمار نیز جان باختند.

بی. اس، جوزپ بگرب مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گویی با این شبکه در پاسخ به این که چهار ماه است ایران و اروپا مذاکرات جامعی نداشته اند و آیا از نظر او این ایران است که امروز تمایلی به گفت و گوی جدی در زمینه احیای توافق هسته ای ندارد؟ گفت: البته دو ماه است، اما واقعیتش این است که باید در نظر داشته باشید تنها ۲۵ روز از زمان روی کار آمدن وزیر امور خارجه جدید ایران می گذرد. Advertisement این سخنان رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه‌شنبه، ساعاتی پیش از آن، اعلام کرد کشورش طی هفته‌های آتی مذاکرات هسته‌ای را از سر خواهد گرفت. فرصت این را داشتم که روز گذشته شخصا با او دیدار کنم و گفت و گویی طولانی داشتیم. رئیس‌جمهوری ازبکستان افزود که اکنون زمان منزوی کردن افغانستان و رها کردن این کشور با مشکلات خودش نیست.  بورل ادامه داد: او به من اطمینان داد که به میز مذاکرات در وین باز خواهند گشت.» او در گفتگو با خبرنگار «ایرنا» در نیویورک با اشاره به این‌که «لازم است قبل از آغاز مذاکرات، تیم سیاست خارجی دولت (رئیسی) جمع بندی نهایی خود در خصوص کم و کیف گفتگوها را انجام دهد. به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای، تمام تلاشم را خواهم کرد تا این اتفاق بیفتد، توافق احیا شود، آمریکا به توافق بازگردد و ایرانی ها هم کاملا تعهدات هسته ای شان را اجرا کنند. همچنین مجموع بیماران مبتلا به ویروس کووید-19 در ایران به 5 میلیون و 477 هزار و 229 نفر رسید، تا کنون 4 میلیون 846 هزار و 771 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که آیا از نظر او برای اطمینان یافتن از بازگشت ایران به مذاکرات، احتیاج به اعمال فشار بر آن هست یا نه، بیان کرد: موضوع اعمال فشار نیست.» پیش‌تر خبرهایی درباره احتمال انجام دیدارهایی میان هیات‌های کشورهای اروپایی با طرف ایرانی در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مخابره شده است. رئیس‌جمهوری لیتوانی با اشاره به اعتراض‌های سال گذشته در بلاروس از سرکوب معترضان در این کشور ابراز تاسف کرد. فکر می کنم موضوع متقاعد کردن آنهاست که به یک توافق نیاز دارند. اقتصاد و جامعه ایران هم در  وضعیت بدی قرار دارد. به گفته این منبع انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین نیز در نیویورک است تا با همتایان خود از گروه 1+4 و ایران درباره پرونده هسته‌ای تهران مشورت کند. آن ها هزینه گزافی برای مسدود شدن ظرفیتشان در تامین نفت می پردازند. رئیس‌جمهوری لیتوانی 18:14 رئیس‌جمهوری قرقیزستان از نامزدی کشورش برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل دفاع کرد سادیر ژاپاروف، رئیس‌جمهوری قرقیزستان در سخنانی ضبط شده که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد پخش شد از نامزدی کشورش برای عضویت در شورای حقوق بشر این نهاد و عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد دفاع کرد. آن ها برای از سرگیری فعالیت اقتصادی به یک توافق نیاز دارند. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز به دیدارهایی احتمالی میان مقامات ایران و قدرت‌های جهانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد.

تنها راه رسیدن به این توافق، بازگشت به میز مذاکره است.  بر اساس این گزارش، اظهارات بورل در پی این مطرح می شود که حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان پیشتر، در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این امر که دولت سید ابراهیم رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و لذا به دنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، اظهار داشت: همانطور که قبلا گفته شده است، ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت. لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا نیز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت:‌ «بریتانیا، آمریکا و شرکای بین‌المللی ما متعهد به رسیدن به توافق هستیم، اما هر روز که ایران این مذاکرات را به تاخیر می‌اندازد در حالی که برنامه اتمی خود را تقویت می‌کند، فضای کمتری هم برای دیپلماسی باقی می‌ماند. سادیر ژاپاروف در بخش دیگری از سخنانش تلاش‌های کشورش برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را تشریح کرد. ملاک ما عمل طرفهای مقابل است و نه اظهار نظر آنها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است. نه اتلاف وقت میکند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرید و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد. وی همچنین به ابتکار گروهی از رهبران زن جهان برای دفاع از حق آموزش دختران افغان اشاره کرد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: متاسفانه رفتار و سیاستهای دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیرسازنده بوده است. بایدن با وجود آنکه به صورت زبانی از سیاستهای ترامپ انتقاد کرده اما  در عمل در قبال ایران همان سیاست‌ها را دنبال می کند. وزیر خارجه در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های  بورل برای پیگیری روند مذاکرات، اظهار داشت: اگر آمریکایی ها فکر می کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می گیرند صد در صد اشتباه می کنند. در همین راستا وزرای خارجه فرانسه، آمریکا و آلمان پس از سقوط کابل به دست طالبان برای رایزنی با مقامات قطر به دوحه سفر کردند. مردم ایران نشان داده اند به فشار و تهدید پاسخ سخت می‌دهند. سه کشور اروپایی بجای فشار به آمریکای ناقص برجام برای بازگشت به تعهداتش، مدام خواستار  تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند.

همه طرف ها باید بدانند، برجام می‌بایست برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و در عمل، برداشتن تحریمهای غیرقانونی را ببینیم. وی با اشاره به تلاش‌های کشورش برای خروج اتباع خروجی و افغان‌ها از افغانستان گفت که دوحه برای پایبندی همه طرف‌ها به توافق دوحه بین آمریکا و طالبان خواهد کوشید. همه طرفها باید عملا با برداشتن گامهای محکم پایبندی خودشان را به برجام ثابت کنند. این وضعیت غیرقابل قبول است که آمریکا از یک طرف گاهی حرفهای مثبت میزند و از طرف دیگر تحریمهای جدید علیه ایران اعمال می کند.  وزیر خارجه افزود: اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم. جو بایدن اظهار داشت: «ما به دنبال جنگ سرد جدید یا جهانی که به چند بلوک تقسیم شده است نیستیم. این کار سختی نیست که آمریکاییها به تعهدات خودشان بر اساس برجام عمل کنند و سه کشور اروپایی به بی عملی خود پایان دهند.

 قدرت های جهانی تا کنون شش دور مذاکرات را پیرامون احیای توافق هسته ای در وین برگزار کرده اند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. او گفت که دولت ایالات متحده به زودی «تعهدات بیشتری» را برای تقویت واکسیناسیون علیه بیماری «کووید ۱۹» اعلام خواهد کرد. البته ایران و آمریکا و ایران مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.  برگزاری دور هفتم این مذاکرات تا پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا گفته است که این مذاکرات می تواند ظرف چند هفته آتی از سر گرفته شود. رئیس‌جمهوری آمریکا 16:37 بایدن: اگر ایران به توافق هسته‌ای بازگردد آمریکا نیز به برجام بر می‌گردد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی روز سه‌شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که کشورش در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به برجام بازخواهد گشت.

  این مذاکرات در راستای بازگشت دوجانبه ایران و آمریکا به پایبندی کامل به توافق هسته ای برگزار شده است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد و ضمن بازگردانی تحریم های قبلی علیه ایران، تحریم های متعدد جدیدی را نیز بر آن اعمال کرد. ایران با گذشت یک سال و نیم پس از متحمل شدن این تحریم ها و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در راستای پیداکردن راهکارهای عملی برای کاهش تاثیر تحریم ها و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران، در چند گام تعیین شده از تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای فاصله گرفت.  مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، امکان بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای را فراهم کند. وی گفت: «ایالات متحده مصمم و آماده است تا از سلاح هسته‌ای ایران جلوگیری کند.  انتهای پیام .