بورل: فروپاشی توافق باعث دست‌یابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای خواهد شد

03/03/1401 10:33 ب.ظ

بورل: فروپاشی توافق باعث دست‌یابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای خواهد شد العربيه_فارسى

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که «احیای توافق هسته‌ای با ایران، امکان حل برخی مشکلات منطقه و نه همه آن را فراهم خواهد کرد.»مسئول مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه 3 خرداد طی سخنرانی خود در بروکسل، هشدار داد که فروپاشی توافق هسته‌ای ممکن است به دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای بیانجامد.

بورل ضمن اشاره به این‌که کشورهای منطقه دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌پذیرند در عین حال گفت که «احیای توافق هسته‌ای با ایران، امکان حل برخی مشکلات منطقه و نه همه آن را فراهم خواهد کرد.»

این در حالی است که هم‌اکنون تلاش‌هایی دیپلماتیک برای فعال‌سازی روند مذاکرات وین جهت احیای توافق هسته‌ای با ایران که ایالات متحده در سال 2018 در دوره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از آن خارج شده بود، جریان دارد.

به‌موجب توافق هسته‌ای سال 2015 که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شده بود در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌هایی که از قبل بر این کشور اعمال شده بود، برداشته می‌شد،اما با خروج ترامپ از این توافق این تحریم‌های مجددا بازگشته و تشدید شد. headtopics.com

بدرک،گور بابای همتون

شک نکنید

از این توجیهات هم برای خرید انرژی از روسیه استفاده کردند بعد به گوه نشستن

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

آذربایجان: با ارمنستان در مورد کریدور زنگزور به توافق رسیدیمرئیس جمهور آذربایجان گفت که باکو و ایروان بر سر افتتاح کریدور زنگزور از جمله ساخت راه آهن و بزرگراه به توافق رسیده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

بیکار شدن ۲۵ هزار نفر با ممنوعیت واردات گوشی آیفونسخنگوی انجمن واردات موبایل به ایران گفت ممنوعیت واردات گوشی‌های اپل به ایران باعث بیکاری ۲۵ هزار نفر خواهد شد. به گفته او ۵ هزار واحد صنفی روی برند اپل کار می‌کنند و در هر واحد صنفی حداقل ۳ تا ۴ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعال هستند. اخبار_ایران

فرمانده سپاه در واکنش به ترور صیادخدایی: پاسخ شدیدی می‌دهیمحسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران با اشاره به ترور سرهنگ پاسدار «حسن صیادخدایی» اعلام کرد هر اقدامی از سوی «دشمنان» به شدیدترین وجه ممکن پاسخ خواهد یه برسی لطفا هم در قیمت ها داشته باشین واقعا دیگه با این حقوق که میگیریم ماهانه پول پوشک شیر خشک بچه هم نمیشه حداقل پایه حقوق یه کارگر ساده باید ماهی 15 ملیون باشه بتونه یه اجاره خونه خرج زن بچه بده ممنون از زحماتتون

از 'آقامون جنتلمنه' تا 'سلام فرمانده'؛ 'سیدعلی دهه‌‌ نودی‌هاشو فراخوانده' - BBC News فارسیدست‌اندرکاران و طرفداران سرود 'سلام فرمانده' براین باورند که این سرود، پاسخی به استقبال گسترده دانش‌آموزان به ترانه‌های 'ساسی مانکن' مثل 'آقامون جنتلمنه' است. ترانه‌هایی که طی سال‌های اخیر در بسیاری از مدارس ایران خوانده می‌شد. فتوای علی خامنه ای مبنی بر حرام دانستن سلاح اتمی نادرست است. همانا سلاح اتمی حلال است. سلاح_اتمی_حلال_است خامنه‌ای برجام ایران Iran درسته بی بی سی باید دلیل تراشی کنه در غیر اینصورت میترکه بیشتر شبیه یه خایه مالی چند میلیاردیه

امیر قطر: خواهان بازگشت همه طرف‌ها به برجام هستیمامیر قطر در سخنانی گفت که ایران همسایه ما است و همه طرف ها را به بازگشت به توافق هسته ای تشویق می کنیم.

شورای ملی ایرانیان آمریکا خواستار کمک دولت بایدن برای دسترسی ایمن مردم ایران به اینترنت شدشورای ملی ایرانیان آمریکا خواستار کمک دولت بایدن برای دسترسی ایمن مردم ایران به اینترنت شد شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) با ارسال نامه‌ای به دولت بایدن خواستار کمک دولت آمریکا و فراهم کردن امکانات دسترسی ایمن به اینترنت برای مردم ایران شد. This is another trick by NIAC. The most hated body (NIAC) among the Iranian people. دیگه نایاک هم فهمیده که جمهوری اسلامی به آخر خط رسیده 🙃 نایلکس یک نهاد مغفور است از او سر به ما نرسد خیر او را خواستار نیستیم

آخرین به روزرسانی:Shareجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که «احیای توافق هسته‌ای با ایران، امکان حل برخی مشکلات منطقه و نه همه آن را فراهم خواهد کرد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه 3 خرداد طی سخنرانی خود در بروکسل، هشدار داد که فروپاشی توافق هسته‌ای ممکن است به دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای بیانجامد.بورل ضمن اشاره به این‌که کشورهای منطقه دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌پذیرند در عین حال گفت که «احیای توافق هسته‌ای با ایران، امکان حل برخی مشکلات منطقه و نه همه آن را فراهم خواهد کرد.»

این در حالی است که هم‌اکنون تلاش‌هایی دیپلماتیک برای فعال‌سازی روند مذاکرات وین جهت احیای توافق هسته‌ای با ایران که ایالات متحده در سال 2018 در دوره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از آن خارج شده بود، جریان دارد.

به‌موجب توافق هسته‌ای سال 2015 که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شده بود در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌هایی که از قبل بر این کشور اعمال شده بود، برداشته می‌شد،اما با خروج ترامپ از این توافق این تحریم‌های مجددا بازگشته و تشدید شد.

در واکنش به خروج آمریکا از توافق و تشدید تحریم‌ها علیه ایران این کشور به‌تدریج تعهدات خود به این توافق را نقض کرده و ضمن مخالفت کردن با فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درصد و میزان فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را بالا برده و فناوری‌های جدیدی را در زمینه ساخت‌ سانتریفیوژهای بسیار پیشرفته بکار گرفت و عملا زمان گریز و دست‌یابی خود به سلاح هسته‌ای را کوتاه‌تر کرد.

پس از آن و با روی کار آمدن دولت دموکرات در آمریکا به ریاست جو بایدن تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای قبلی، از آوریل 2021 در وین و با مشارکت غیرمستقیم ایالات متحده آغاز شد.

از ماه مارس گذشته مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران به‌دنبال زیاده‌خواهی ایران و سپس مانع‌تراشی‌های روسیه در سایه جنگ اوکراین و پس از آن اصرار ایران بر خروج سپاه پاسداران ایران از فهرست تحریم‌ها و سازمان‌های تروریستی، دیگر بار متوقف شده و سرنوشت آن در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.