بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت اجتماعی نوشته نشده است/ باید تیم تئوریسین بودجه عوض شود

18/10/1400 09:09 ق.ظ

ایزدخواه در گفت‌وگو با ایلنا: بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت اجتماعی نوشته نشده است/ باید تیم تئوریسین بودجه عوض شود/ لایحه بودجه فعلی «نظارت‌گریز» است/ اقتصاد کینزی در لایه‌های سیاستگذاری ما تبدیل به الگو شده است

روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که نخستین لایحه بودجه دولت سیزدهم به ریاست سید ابراهیم رئیسی است، گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت اجتماعی نوشته نشده است و دوستان با همان نگاه تامین هزینه‌های دولت، نگاه پولی و جبران کسری بودجه و به صورت تعجب برانگیزی هم با نگاه رشدمحور بودجه را نوشته‌اند؛ یعنی رویکرد نظری بودجه محل ایراد است.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین ابراز داشت: من روز سه‌شنبه گذشته هم نطق کردم و گفتم که راهکارهای دیگری وجود دارد که با رویکرد اصلاح ساختاری می‌شود دنبال کرد، قبل از اینکه بخواهیم ارز ترجیحی را حذف کنیم. اساساً رویکرد اصلی، مساله تقویت ارزش پول ملی است که در این بودجه خبری از این موضوع نیست.

ادامه مطلب:
ilnanews »

ایران: آماده مذاکره با کشورهای مرتبط با حادثه هواپیمای اوکراینی هستیم | DW | 07.01.2022وزارت خارجه ایران 'برای مذاکره با هر یک از کشورهای مرتبط' با هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی اعلام آمادگی کرد. آمادگی ایران پس از محکومیت ایران در دادگاه عالی کانادا و شکایت چهار کشور از ایران به مراجع بین‌المللی اعلام شد. اخوند تا فرو نکنی شل نمیکنه هواپیمای_اوکراینی من_هم_شمعی_روشن_خواهم_کرد مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی سوئد توسط این شهروند سوئد ی 25 کودک و زن ایرانی را به قتل رساند و 68 نفر دیگر از کودکان و زنان ایرانی را مجروح و نقض عضو کرد. SR_Farsi_Dari SweMFA AnnLinde فقط به شهروندان داخلی بی زور و قدرتش ۱۵۰usd میده وگرنه به شهروندان کانادا و انگلیس و سوئد و اکراین ۱.۲ million usd میده

پیام‌های اصلی لایحه بودجه ۱۴۰۱نگاه فریدون خاوند: اهرمی که دولت‌های جمهوری اسلامی برای تأمین کسری بودجه به کار می‌گیرند، استقراض از بانک مرکزی است، اصطلاح محترمانه‌ای که برای چاپ پول به دستور دولت به کار می‌رود. به این عملیات می‌گویند «تقلید عنتر شیعی از لوتی یانکی.» یعنی دزدی از جیب مردم توجـــــــه ملت غیور 7000ساله گوساله اسلام زده گشنه خفته بر ابرگنج جهان نان خشک دربرابرناموس هول ندیدبه اندازه کافی فاکرازبلاداعراب چین وروسیه واردکردیم صف رارعایت کنید فرهنگ اریایی را به نمایش بگذارید به فاکرهای امام زمان رشوه ندید واجبی واپولاسیون یادت نره بنزین14000تومن شد

آیا سرانه بودجه معلولان معادل روزی دو تخم مرغ است؟

برای سالگرد شهادت سردار سلیمانی از بودجه هیچ نهاد دولتی یک ریال هم صرف نشده استفرمانده سپاه ثارالله استان کرمان: *برای سالگرد شهادت سردار سلیمانی از بودجه هیچ نهاد دولتی یک ریال هم صرف نشده است *تمامی برنامه‌ها مردمی و به کمک خیرین برگزار شد *تا فردا پیش‌بینی می‌شود جمعیت زائرین ایرانی شهید سلیمانی به ۲۵۰ هزار نفر برسد بر ادم دروغگو لعنت مردم و خیرین یه دروغ بزرگ تو ارگان که کار میکنم برنامه داشتن و ما را بردند. چیزیکه من دیدم بیشتر موکبها نام یک ارگان بالاشون زده بودن

مجلس ایران «۱۹ هزار میلیارد تومان» بودجه برای افزایش جمعیت تصویب کرده استیک نماینده مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه ۱۶ دی خبر داد که برای اجرای به گفته او «طرح تعالی جمعیت و خانواده» ۱۹ هزار میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی و تصویب شده است. محمدحسن... روحش شاد کنفسیوس پس پول هست فقط هرجایی که عشقشون بکشه سرمایه گذاری میکنند و اصولا تا از موردی نترسن بهش رسیدگی نمیکنند بحث سر اعتماده که دیگه نیست چون این ملت فهمیده اگه الانه پولی خرجش میکنند یه روزی هزار برابرشو ازش پس میگیرن

موافقت کره جنوبی با آزادسازی فوری پول‌های بلوکه‌شده ایرانوزارت امور خارجه کره جنوبی پس از دیدار معاون وزیر خارجه آن با همتای ایرانی‌اش در وین، در بیانیه‌ای با اشاره به محورهای گفت‌وگوی آن‌ها از موافقت طرف کره‌ای با انجام گرفتن فوری آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های کره‌ای خبر داد. دروغ محض است . تو متن خبر آوردین که معاون وزیر خارجه کره موافقت کرد در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات پولها آزاد شوند اما در تیتر خبر به دروغ چیز دیگری رو درج کردید! چقدر آماتور اسماعیل هنیه اخیرا گفته ، ایران مبلغ ۷۰ میلیون تومان ، برای سرپانگهداشتن این جنبش به حماس کمک نقدی کرده، با دلار ۳۰ هزارتومانی میشه ، ۲۱۰۰ میلیارد تومان . این پولها از جیب و زندگی چه کسانی ربوده میشه و سگخور میشه ؟ کره جنوبی ! خواهشا پول‌های ایران را همونجا نگهدار

روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که نخستین لایحه بودجه دولت سیزدهم به ریاست سید ابراهیم رئیسی است، گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت اجتماعی نوشته نشده است و دوستان با همان نگاه تامین هزینه‌های دولت، نگاه پولی و جبران کسری بودجه و به صورت تعجب برانگیزی هم با نگاه رشدمحور بودجه را نوشته‌اند؛ یعنی رویکرد نظری بودجه محل ایراد است. در شرایطی که الان کشور دچار انحصارات، رانت‌ها و ناکارآمدی‌هاست؛ این نگاه، نگاه خوشبینانه‌ای‌ است و به نوعی اولویت‌بندی را از دست داده است.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه بحث حذف ارز ترجیحی در شرایط فعلی کاملا خطاست، با توجه به تورم انتظاری موجود و عدم استقرار کامل دولت در تمام حوزه‌ها، این اقدام کاری است که ممکن است افسار مدیریت را از دست دولت خارج کند.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین ابراز داشت: من روز سه‌شنبه گذشته هم نطق کردم و گفتم که راهکارهای دیگری وجود دارد که با رویکرد اصلاح ساختاری می‌شود دنبال کرد، قبل از اینکه بخواهیم ارز ترجیحی را حذف کنیم. اساساً رویکرد اصلی، مساله تقویت ارزش پول ملی است که در این بودجه خبری از این موضوع نیست.

وی اضافه کرد: بحث بعدی این است که بودجه به نوعی «نظارت‌گریز» نوشته شده است، یعنی با این لایحه‌ای که آمده است، مجلس امکان نظارت کامل و کافی بر همه ابعاد بودجه را نخواهد داشت. یکی از بحث‌ها تجمیع ردیف‌هاست و یک جاهایی هم در واقع سقف گذاشته نشده است؛ مثلا در فروش اوراق یک جا گفته ۸۸ هزار میلیارد تومان اما سقفی گذاشته نشده و چند جای دیگر دست دولت را باز گذاشته است. از سوی دیگر علیرغم اینکه دوستان می‌گویند بودجه انقباضی است اما همچنان ما شاهد رشد هزینه‌ها هستیم و نسبت به سقف امسال ۴۶ درصد رشد داشتیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به مساله رشد درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه، عنوان کرد: در بحث مالیات هم درست است که باید نظام مالیاتی اصلاح شود، اما قاعده مشخصی داده نشده و ما نگران این هستیم که دوباره فشار به تولیدکنندگان بیاید و ممیزهای مالیاتی موظف شوند که به هر طریقی مالیات را از تولیدکنندگان و مؤدیان فعلی بگیرند؛ علیرغم اینکه دولت می‌گوید ما بنا داریم سراغ فرارهای مالیاتی برویم.

ایزدخواه با تاکید بر اهمیت رعایت عدالت‌محوری و عدم تحمیل فشار بر اقشار ضعیف، تصریح کرد: من معتقدم این بودجه باید با یک رویکرد عدالت‌محور نوشته شود، مطلقاً فشار به اقشار ضعیف نیاید، هزینه‌های سبد خانوار ضعیف را افزایش ندهد و خط فقر را گسترش ندهد. ما الان ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر داریم و مطمئنیم که با اجرای حذف ارز ترجیحی به این تعداد افزوده خواهد شد. یارانه‌های مستقیم جبران‌کننده نیست، در توزیع دچار انحراف می‌شود، همیشه تورم از یارانه جلو می‌زند و ما نمی‌توانیم با یارانه مستقیم جلوی افسارگسیختگی تورم را بگیریم؛ در این شرایط دولت مجبور است با بازار چکشی برخورد کند که باز این هم دوباره لطمه می‌زند و فضای امن را از بین می‌برد.

وی اضافه کرد: رویکرد جایگزین باید اصلاحات ساختاری می‌بود و دولت باید به خودش یک سال فرصت می‌داد که کاملا مستقر شود، فعلا دست به ساختار هزینه‌های دولت نمی‌زد و یک سال را صرف می‌کرد و زمینه را فراهم می‌کرد مانند شعارهایی که آقای رئیسی هنگام انتخابات داد، از جمله اینه گفت من بانک‌ها را به خط می‌کنم. جلوی خلق نقدینگی را می‌گرفت و بحث اصلاح نظام بازار، اصلاح سامانه‌های اقتصادی و یکپارچه‌سازی سامانه‌ها را در اولویت می‌گذاشت؛ بعد از آن که مطمئن می‌شد بر تمام جوانب اقتصادی مسلط است، در آن شرایط به حذف ارز ترجیحی اقدام می‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که «دولت بر حمایت از محرومان تاکید دارد، اما حذف ارز ترجیحی، افزایش قیمت‌های جهانی، شائبه تغییر روش توزیع بنزین و افزایش ۶۲ درصدی مالیات‌ها در بودجه؛ چه اثرات تورمی بر اقتصاد سال بعدی دارد؟»، عنوان کرد: ما این رویکردی که الان در لایحه بودجه دیده می‌شود را در دوره آقای هاشمی تجربه کردیم، نگاه رشد محور و نگاه تعدیل و تثبیت را در آن دوران تجربه کردیم. این لایحه بودجه در همان مسیر دارد حرکت می‌کند. آن تجربه، تجربه موفقی نبود، فشار سنگینی به اقشار ضعیف وارد شد، تورم افسارگسیخته در سال ۷۴ داشتیم و شکاف طبقاتی هم تشدید شد. ما این وضعیت را یکبار تجربه کردیم، من نمی‌دانم چرا دوباره همان رویکرد و همان الگوی بودجه‌ریزی دارد تکرار می‌شود؛ قطعا باید تیم تئوریسین و ایدئولوگ بودجه عوض شود؛ این تیم با آن نگاه نمی‌تواند شعارهای خوب آقای رئیسی را عملیاتی کند.

وی ادامه داد: باید تئوریسین‌های پشت صحنه بودجه‌ریزی تغییر کنند، نگاه باید نگاه اقتصاد اسلامی و عدالت اجتماعی باشد و نوک پیکان را از تامین هزینه‌های دولت به سمت اصلاح ساختاری اقتصاد، استقرار عدالت ساختاری و مهار بانک‌ها ببریم؛ با این نگاه اگر بودجه‌ریزی می‌شد قطعا این چیزی نبود که اکنون به مجلس ارائه شده است.

ایزدخواه در پاسخ به این سوال که «علیرغم انتصاب‌هایی که از فارغ‌التحصیلان اقتصادی دانشگاه امام صادق در دولت انجام شد، بازهم احساس می‌کنید رویکرد ایدئولوژی پشت بودجه هنوز با نگاه دولت همراه نیست؟»، بیان کرد: ببینید وقتی صحبت از الگوهای برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی ‌می‌شود، ربطی به این دانشگاه و آن دانشگاه ندارد. نظریاتی که به اسم اقتصاد نئوکلاسیک، اقتصاد کینزی و مکتب پولی در ایران هم رواج زیادی یافته در دانشکده‌های مختلف اقتصادی و بعد در لایه سیاستگذاری تبدیل به یک الگو شده و سال های سال طی بیش از ۳۰ است که ما داریم این الگو را تکرار می کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: انتظار ما از آقای رئیسی این بود که ابتدا به ساکن این پارادایم حاکم را تغییر دهد و این طرز برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی را با تغییر تیم ایدئولوگ برنامه‌ریزی تغییر دهد؛ که آقای رئیسی این کار را نکرد، به هر حال از آن تیم ادامه همین سی سال بر می‌آید که در این لایحه هم دیده می‌شود.