به رغم مخالفت شورای امنیت، پومپئو می‌گوید 'کلیه تحریم‌ها علیه ایران از ۳۰ شهریور باز می‌گردد' - BBC News فارسی

به رغم مخالفت شورای امنیت، پومپئو می‌گوید 'کلیه تحریم‌ها علیه ایران از ۳۰ شهریور باز می‌گردد'

27/08/2020 08:14:00 ب.ظ

به رغم مخالفت شورای امنیت، پومپئو می‌گوید 'کلیه تحریم‌ها علیه ایران از ۳۰ شهریور باز می‌گردد'

در حالی که اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کردند و اروپا درخواست آمریکا را غیرقانونی خوانده، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا از بازگشت کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران از نیمه شب ۳۰ شهریور ماه خبر داده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک هفته گذشته در خاورمیانه بوده استدر حالی که اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت با بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده‌اند و اروپا درخواست آمریکا را غیرقانونی خوانده، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا از بازگشت کلیه تحریم های سازمان ملل علیه ایران از نیمه شب ۳۰ شهریور ماه خبر داده است.

کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021

آقای پومپئو روز پنجشنبه ۶ شهریور، ۲۷ اوت پس از سفر به عمان، اسرائیل، سودان، بحرین و امارات در چند روز اخیر،در توییتی نوشت:"پس از آنکه شورای امنیت نتوانست ماموریت خود را برای حفظ صلح و امنیت جهانی انجام دهد، آمریکا روند ۳۰ روزه بازگرداندن کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را از هفته گذشته آغاز کرد. این تحریم‌ها از نیمه شب ۲۰ سپتامبر به وقت گرینویچ باز می‌گردد."

اودر یک توییت دیگربا استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ افزود: "اگر هر یک از اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای برای تداوم رفع تحریم‌ها علیه ایران ارائه دهد، آمریکا با آن مخالفت خواهد کرد. اگر هیچ قطعنامه‌ای مطرح نشود، تحریم‌ها علیه ایران از ۲۰ سپتامبر باز می‌گردد. این ساز و کار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است." headtopics.com

پیشتر کشورهای اروپایی گفته بودند که شمارش معکوس ۳۰ روزه آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها "از نظر قانونی، موثر نیست."سه شنبه گذشته سفیر اندونزی در سازمان ملل هم که رئیس دوره‌ای شورای امنیت است، از مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت با درخواست آمریکا برای استفاده از مکانیزم ماشه و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران خبر داد.

او گفت: از آن جایی که اکثریت قاطع اعضای شورای امنیت یعنی ۱۳ کشور از ۱۵ کشور عضو این شورا، با درخواست آمریکا برای بازگرداندن همه تحریم‌های ایران مخالفت کردند، ما گامی برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران برنخواهیم داشت.تحریم‌های ایران که به برنامه هسته‌ای این کشور مربوط می‌شد، با اجرای برجام به تدریج لغو شدند

برجام، توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی است. بنا به این توافق در ماه مهر امسال تحریم‌های تسلیحاتی ایران لغو می‌شود.آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با شکایت از ایران بابت نقض تعهداتش در برجام، رسما از شورای امنیت سازمان ملل خواسته که مکانیسم ماشه را فعال کند و ظرف یک ماه همه تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران که با برجام لغو شده بود، بازگردانده شود.

سیزده عضو شورای امنیت، یعنی همه به جز جمهوری دومینیکن، با این درخواست آمریکا مخالفت کرده‌اند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

نمایی از ورزشگاه آزادی ساعاتی قبل از شروع دربی- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم - Tasnimنمایی از ورزشگاه آزادی ساعاتی قبل از شروع دربی سکوهای ورزشگاه آزادی توسط کانون مشوقین تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال به رنگ قرمز و آبی در آمده است

هم‌داستانی ترکیه با روسیه و ایران در سوریه؛ بیانیه سه جانبه علیه اسرائیل صادر شدروسیه، ایران و ترکیه با صدور بیانیه‌ای با یادآوری عزم راسخ خود در مبارزه با داعش، جبهه النصره و تمامی افراد و گروه‌هایی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان گروه‌های تروریستی شناخته شده‌‌اند، ادامه حملات نظامی اسرائیل در خاک سوریه را محکوم کردند.

کلی کرفت: به تلاش برای حفظ تحریم تسلیحاتی علیه رژیم جنایتکار ایران ادامه می‌دهیمکلی کرفت: به تلاش برای حفظ تحریم تسلیحاتی علیه رژیم جنایتکار ایران ادامه می‌دهیم کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، بار دیگر بر عزم ایالات متحده بر حفظ تحریم تسلیحاتی علیه ایران و ایستادگی در کنار اسرائیل و کشورهای عرب تاکید کرد.

نظر کارشناسان؛ چرا پای کارزار علیه آزار جنسی به ایران باز شده است؟نظر کارشناسان؛ چرا کارزار علیه آزار جنسی در ایران آغاز شده است؟

پمپئو: تحریم‌ها علیه ایران ۲۰ سپتامبر بازمی‌گردندپمپئو مدعی شد: تحریم‌ها علیه ایران ۲۰ سپتامبر بازمی‌گردند وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که این کشور تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در تاریخ ۲۰ سپتامبر برمی‌گرداند.

بیگدلی: گزارش گروسی از ایران مثبت خواهد بودپیامد گزارش آژانس درباره فعالیت هسته‌ای ایران | کارشناس مسائل بین‌المللی: گزارش سفر مدیر کل آژانس به ایران به احتمال قوی مثبت خواهد بود و باعث می‌شود هم اروپاییان دلیل کافی برای حمایت از برجام داشته باشند و هم تلاش آمریکا علیه ایران با مشکل مواجه شود