بهمن ۵۷؛ تقابل با لیبرالیسم سیاسی و انقلابی که نافرجام متولد شد | DW | 08.02.2021

20/11/1399 03:26:00 ب.ظ

انقلاب بهمن ۵۷ چهل و دو سالگی خود را تجربه می‌کند؛ انقلابی که مهمترین رویداد سیاسی نیمه دوم قرن چهاردهم هجری شمسی ایران است و پیامدهای آن نه تنها ایران، بلکه خاورمیانه و جهان را تحت تاثیر قرار داد. تحلیلی از علی افشاری:

انقلاب بهمن ۵۷ چهل و دو سالگی خود را تجربه می‌کند؛ انقلابی که مهمترین رویداد سیاسی نیمه دوم قرن چهاردهم هجری شمسی ایران است و پیامدهای آن نه تنها ایران، بلکه خاورمیانه و جهان را تحت تاثیر قرار داد. تحلیلی از علی افشاری: تاریخ جدید ایران با انتقال و بومی‌سازی ارزش‌ها و مفاهیم عصر روشنگری اروپا آغاز شد و ارزش‌های لیبرال در قالب دو رویکرد لیبرال دمکراسی و سوسیال دمکراسی وارد عرصه عمومی ایران شد و فضای جدید سیاسی را خلق کرد.

این پویش فقط در زمینه گفتمانی و نظری بروز نیافت بلکه خیلی سریع به تکاپوهای عملی و حرکت های سیاسی تداوم یافت و در نهایت جنبش صدر مشروطه را شکل داد تا تاریخ ایران و به معنای دقیق‌تر ساختار حکمرانی و قدرت کشور وارد عصر تجدد شود. نسل اول روشنفکران ایرانی اعم از عبدالرحیم طالبوف، آقا خان کرمانی، یوسف خان مستشارالدوله، میرزا حسین خان سپه‌سالار، فتحعلی آخوندزاده ،میرزا ملکم خان گرفته تا ذکاءالملک فروغی، احمد کسروی و سلیمان میرزا اسکندری به پایه های اصلی لیبرالیسم که آزادی، حقوق مدنی، کثرت‌گرایی (پلورالیسم) و مشارکت سیاسی باور داشتند و در اندیشه حاکمیت تک صدایی ایدئولوژیک نبودند که نظام عقیدتی در تحلیل آخر مساله اصلی باشد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

سلمان رشدی: نویسنده با قدرت کلماتش می‌تواند بیش از دشمنانش دوام بیاورد

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی‌الاصل می‌گوید: «نویسندگان می‌توانند از دشمنانشان، بیشتر دوام بیاورند.» ادامه مطلب >>

آیا میدانید تحلیل گر شما کیست یا لازمه افشا یش کنیم؟ چهل و دو سالگی ریدن اروپا بر خاورمیانه مبارک. که به جهان هم تر زد. رونوشت به لکاته مرکل. المان بعد از هفتاد سال در اشغال صهیونیست ها و نظامیان امریکاست علی افشاری قیمت خیارو تحلیل کنه بهتره بنظرم مزدور_صادراتی انقلاب نبود عن قلاب صحیحشه انقلاب و مردم:))

اینفوگرافی | وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - 20 بهمن 1399

سرویس‌دهی رایگان متروی تهران در روز 22 بهمن- اخبار تهران - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnimنایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از رایگان بودن خدمات شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه به شهروندان در روز 22 بهمن خبر داد. بخوره تو سرتون

تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه از ۲۵ بهمنرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد خواهد بود، تصمیمات شورای عالی بورس بعد از ۷۲ ساعت قابلیت اجراء دارد و بر همین اساس این تغییر از ۲۵ بهمن اعمال خواهد شد :))))))))))) تصمیم احمقانه ای بود. همین پالس منفی رو به بازار میده و ریزش بدتر میشه. فقط زمانش کمی طولانیتر میشه ولی احتمالش رو بیشتر میکنه آزمون 180 هزار نفره دکتری وزارت علوم در اوج ابتلای کرونا در اسفندماه؛ آیا به مهار ویروس کمک میکند؟! با کدام سیاست و منطق و عقل سلیم می پذیرید؟! تعویق_آزمون_دکتری1400_وزارت_علوم جلوگیری_از_پیک_چهارم_کرونا

سقوط بهمن در طالقان یک کشته بر جا گذاشتمدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از وقوع بهمن در جاده روستای ناریان شهرستان طالقان خبر داد و گفت: تعدادی از پرسنل اداره برق دچار حادثه شده‌اند. واقعا متاسفانه، این عزیزان سیمبانان شرکت توزیع برق البرز بودند که حال یک تن بسیار وخیم است.

محموله‌های بعدی واکسن روسی ۳۰ بهمن، ۱۰ اسفند و فروردین ارسال می‌شوندمحموله‌های بعدی واکسن روسی ۳۰ بهمن، ۱۰ اسفند و فروردین ارسال می‌شوند سفیر ایران در روسیه: محموله‌های بعدی واکسن روسی ۳۰ بهمن و ۱۰ اسفند و فروردین ارسال می‌شود و تلاش بر این است میزان دوز خرید واکسن را به میزان بیشتری افزایش یابد.