افزایش شدید بهای ارزهای خارجی, بانک مرکزی ایران

افزایش شدید بهای ارزهای خارجی, بانک مرکزی ایران

بهای یورو در بازار آزاد ایران از مرز ۳۰ هزار تومان گذشت | DW | 10.09.2020

با وجود وعده بانک مرکزی برای مدیریت بهای ارز، اختلاف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و رسمی به بیش از ۳ هزار تومان رسید. بهای دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان نزدیک شده و قیمت یورو از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته است.

10/09/2020 12:34:00 ب.ظ

با وجود وعده بانک مرکزی برای مدیریت بهای ارز، اختلاف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و رسمی به بیش از ۳ هزار تومان رسید. بهای دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان نزدیک شده و قیمت یورو از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته است.

با وجود وعده بانک مرکزی برای مدیریت بهای ارز، اختلاف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و رسمی به بیش از ۳ هزار تومان رسید. بهای دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان نزدیک شده و قیمت یورو از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته است.

 در همین روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی بهای دلار و یورو را در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز حدود سه هزار تومان کمتر از قیمت بازار آزاد اعلام کرد.این تفاوت قیمت در روزهای گذشته به شکل‌گیری صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های مجاز منجر شده بود زیرا هر کس می‌توانست با ارائه کارت ملی، کارت شتاب و شماره تلفن همراه تا ۲ هزار و ۲۰۰ دلار یا معادل آن، ارز را به قیمت رسمی بخرد.

رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود المپیک توکیو؛ علی داودی در وزنه‌برداری مدال نقره گرفت - BBC News فارسی المپیک 2020 توکیو| گرایی: آرزوی هر ورزشکاری مدال المپیک است/ به رؤیایم رسیدم- اخبار کشتی و وزنه برداری - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

گرچه خرید ارز به بهای رسمی فقط برای یک بار در سال مجاز بود با این همه اختلاف قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی حاشیه سودی ایجاد کرده بود که به چهار میلیون تومان هم می‌رسید.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی شامگاه سه‌شنبه در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «فاصله نرخ صرافی‌ها و بازار غیررسمی موجب آربیتراژ در این بازار و طبعاً فعالیت گسترده سفته‌بازان شد.» آربیتراژ به معنای سود بردن از تفاوت قیمت یک کالا در بازارهای مختلف است.

همتی نوشته بود سیاست ارزی بانک مرکزی در دو سال گذشته"حضور در حاشیه بازار برای جلوگیری از سفته‌بازی" بوده و این سیاست از روز چهارشنبه، ۱۹ شهریور"با قدرت" ادامه خواهد یافت.بیش از شش برابر شدن قیمت دلارقیمت دلار در بازار آزاد از فرودین ۹۷ که تک‌نرخی و ۴۲۰۰ تومان اعلام شد تا کنون بیش از شش برابر شده است. بانک مرکزی، به خصوص پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۹۷ و لغو معافیت برخی خریداران نفت از یک سال پس از آن، با کمبود شدید منابع ارزی روبروست و توانش برای دخالت در بازار محدود شده است. headtopics.com

برخی کارشناسان افزایش سرسام‌آور بهای ارزهای معتبر خارجی را عمدی و انگیزه آن را جبران کسری بودجه عنوان می‌کنند. رئیس کل بانک مرکزی و اعضای ارشد دولت بارها این اتهام را رد کرده‌اند.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایرانهمتی در یادداشت اینستاگرامی خود کاهش عرضه ارز در سامانه نظام یک‌پارچه معاملات ارزی (نیما) را به شیوع کرونا از ابتدای امسال نسبت داده و می‌گوید: «این روزها شاهد افزایش مبادلات در این بازار هستیم و در چند روز گذشته به‌طور میانگین، روزانه در حدود ۱۰۰ میلیون دلار مبادله شده است.»

بنابر گزارش‌ها در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه از صف‌کشی خریداران ارز به قیمت تعیین شده در صرافی ملی خبری نبود اما علت آن ظاهرا عدم فروش ارزهای معتبر خارجی به این قیمت بوده است.با این حال تفاوت قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی ظهر پنج‌شنبه اندکی کاهش یافت اما همچنان به ۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد. در هفته‌های گذشته عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات یکی از علت‌های اصلی افزایش قیمت عنوان شده است.

همتی چندی پیش گفته بود در ۱۵ سال گذشته حدود ۲۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شده است. بر این مبنا به طور میانگین هر سال بیش از ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارز وارد بازار آزاد شده است.از آنجا که فروش نفت ایران از حدود ۲ و نیم میلیون بشکه در روز پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و انتقال ارز به دلیل تحریم‌های بانکی و مالی به سادگی میسر نیست، یکی از راه‌های کنترل بازار می‌تواند استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی باشد.

کاهش شدید ذخایر ارزیصندوق بین‌المللی پول برآورد می‌کند ذخایر ارزی ایران در داخل و خارج، امسال با ۱۹ میلیارد دلار کاهش به ۸۵ میلیارد دلار برسد و سال آینده نیز ۱۶ میلیارد دلار کاهش یابد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدبانک مرکزی میزان ارز حاصل از صادرات که به چرخه اقتصاد ایران بازنگشته را تا ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است. اتاق بازرگانی ایران این رقم را اغراق‌آمیز می‌داند و می‌گوید ارزی که بازنگشته حدود یک سوم این میزان است. headtopics.com

سرلشکر سلامی: قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش های سخت به هر دشمنی کاملاً آماده است- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است مراسم تجلیل از جواد فروغی قهرمان المپیک با حضور سرلشکر سلامی برگزار شد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

با این همه بانک مرکزی چندی پیش به صادرکنندگان هشدار داده بود که اگر تا پایان تیرماه ارز حاصل از صادرات را بازنگردانند پرونده آنها به دستگاه قضائی فرستاده می‌شود. با این حال ادامه روند افزایش بهای ارزهای معتبر خارجی در بازار آزاد حکایت از آن دارد که بانک مرکزی همچنان قادر به جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و کنترل بازار نشده است.

ادامه مطلب: DW فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

بهای دلار از مرز ۲۵ هزار تومان و یورو از ۲۹ هزار تومان گذشت | DW | 08.09.2020افزایش مجدد بهای دلار در بازار ارز ایران حکایت از ناموفق بودن سیاست بانک مرکزی ایران و تزریق ارز به بازار دارد. نرخ برابری دلار در برابر ریال پس از کاهش مختصر خود در واپسین روزهای مرداد، بار دیگر سیر صعودی یافته است.

قیمت تخم مرغ دوباره رکورد زد/ هرشانه 33 هزار تومان- اخبار کشاورزی - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimقیمت تخم_مرغ دوباره رکورد زد درحالی که نرخ مصوب هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است قیمت این محصول در بازار رکورد جدید از خود بر جای گذاشته است و در تهران ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان به فروش می‌رسد

شروع حمایت نقدی با ۳۰ هزار میلیارد تومان/ قیمت‌ها در بازار سرمایه به کف رسیدکارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: امروز اکثر سهام شاخص‌ساز صف فروش ندارند و این نشان می‌دهد که بازار به کف قیمت رسیده است و قیمت نمادهایی مانند معادن و فلزاتی که دیروز منفی بودند امروز مثبت شده‌اند و می‌توان گفت بخشی از بازار به کف قیمت رسیده‌ است.

اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان برای کمک به شهرداری ها جهت توسعه مترومعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان کمک به شهرداری ها برای توسعه مترو در سال ۹۹ خبر داد.

سقوط آزاد ارزش ریال همزمان با بحران شدید در بازار بورس؛ نرخ دلار در بازار آزاد به ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید🔺سقوط آزاد ارزش ریال همزمان با بحران شدید در بازار بورس؛ نرخ دلار در بازار آزاد به ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید ⚡️همزمان با اعتراض‌ها به دخالت رژیم جمهوری_اسلامی در بازار بورس، روند سقوط ارزش پول ملی ایران که از ابتدای هفته آغاز شده بود، ادامه یافت.

عقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدعقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد حرکت نزولی شاخص کل بورس همچنان ادامه دارد و این شاخص امروز با بیش از ۳۷ هزار واحد کاهش به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.