بهای یورو در بازار آزاد ایران از مرز ۳۰ هزار تومان گذشت | DW | 10.09.2020

10/09/2020 12:34:00 ب.ظ

با وجود وعده بانک مرکزی برای مدیریت بهای ارز، اختلاف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و رسمی به بیش از ۳ هزار تومان رسید. بهای دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان نزدیک شده و قیمت یورو از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته است.

افزایش شدید بهای ارزهای خارجی, بانک مرکزی ایران

با وجود وعده بانک مرکزی برای مدیریت بهای ارز، اختلاف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و رسمی به بیش از ۳ هزار تومان رسید. بهای دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان نزدیک شده و قیمت یورو از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته است.

با وجود وعده بانک مرکزی برای مدیریت بهای ارز، اختلاف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و رسمی به بیش از ۳ هزار تومان رسید. بهای دلار در بازار آزاد به ۲۶ هزار تومان نزدیک شده و قیمت یورو از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته است.

 در همین روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی بهای دلار و یورو را در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز حدود سه هزار تومان کمتر از قیمت بازار آزاد اعلام کرد.این تفاوت قیمت در روزهای گذشته به شکل‌گیری صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های مجاز منجر شده بود زیرا هر کس می‌توانست با ارائه کارت ملی، کارت شتاب و شماره تلفن همراه تا ۲ هزار و ۲۰۰ دلار یا معادل آن، ارز را به قیمت رسمی بخرد.

گرچه خرید ارز به بهای رسمی فقط برای یک بار در سال مجاز بود با این همه اختلاف قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی حاشیه سودی ایجاد کرده بود که به چهار میلیون تومان هم می‌رسید.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی شامگاه سه‌شنبه در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «فاصله نرخ صرافی‌ها و بازار غیررسمی موجب آربیتراژ در این بازار و طبعاً فعالیت گسترده سفته‌بازان شد.» آربیتراژ به معنای سود بردن از تفاوت قیمت یک کالا در بازارهای مختلف است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

بهای دلار از مرز ۲۵ هزار تومان و یورو از ۲۹ هزار تومان گذشت | DW | 08.09.2020افزایش مجدد بهای دلار در بازار ارز ایران حکایت از ناموفق بودن سیاست بانک مرکزی ایران و تزریق ارز به بازار دارد. نرخ برابری دلار در برابر ریال پس از کاهش مختصر خود در واپسین روزهای مرداد، بار دیگر سیر صعودی یافته است.

قیمت تخم مرغ دوباره رکورد زد/ هرشانه 33 هزار تومان- اخبار کشاورزی - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimقیمت تخم_مرغ دوباره رکورد زد درحالی که نرخ مصوب هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است قیمت این محصول در بازار رکورد جدید از خود بر جای گذاشته است و در تهران ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان به فروش می‌رسد

شروع حمایت نقدی با ۳۰ هزار میلیارد تومان/ قیمت‌ها در بازار سرمایه به کف رسیدکارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: امروز اکثر سهام شاخص‌ساز صف فروش ندارند و این نشان می‌دهد که بازار به کف قیمت رسیده است و قیمت نمادهایی مانند معادن و فلزاتی که دیروز منفی بودند امروز مثبت شده‌اند و می‌توان گفت بخشی از بازار به کف قیمت رسیده‌ است.

اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان برای کمک به شهرداری ها جهت توسعه مترومعاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۸۵۰۰ میلیارد تومان کمک به شهرداری ها برای توسعه مترو در سال ۹۹ خبر داد.

سقوط آزاد ارزش ریال همزمان با بحران شدید در بازار بورس؛ نرخ دلار در بازار آزاد به ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید🔺سقوط آزاد ارزش ریال همزمان با بحران شدید در بازار بورس؛ نرخ دلار در بازار آزاد به ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید ⚡️همزمان با اعتراض‌ها به دخالت رژیم جمهوری_اسلامی در بازار بورس، روند سقوط ارزش پول ملی ایران که از ابتدای هفته آغاز شده بود، ادامه یافت.

عقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدعقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد حرکت نزولی شاخص کل بورس همچنان ادامه دارد و این شاخص امروز با بیش از ۳۷ هزار واحد کاهش به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه طلا و جواهر تهران، صبح پنج‌شنبه بیستم شهریور بهای فروش هر دلار آمریکا در بازار آزاد به ۲۵ هزار و ۶۵۰ تومان و قیمت یورو به ۳۰ هزار و ۳۳۵ تومان رسید.نرخ عرضه دلار در بازار آزاد روز سه‌شنبه ۱۸  شهریور (هشتم سپتامبر) به بیش از ۲۵ هزار تومان (۲۵۲۵۰) رسید.خبرگزاری تسنیم درحالی که قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده 11 هزار تومان و قیمت مصوب هرشانه تخم مرغ 19 هزار و 500  تومان است و معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیز اعلام کرده هرشانه تخم مرغ در بازار نباید بیشر از 20 هزار تومان باشد، قیمت هرشانه تخم مرغ 30 عددی ساده و بدون بسته بندی در خرده فروشیهای تهران در محدوده 30 تا 33 هزار تومان به فروش می رسد.همایون دارابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره میزان و تاثیر اختصاص یک درصد از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه اظهار داشت: تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه از چهار سال گذشته در قانون پیش بینی شده بود و امیدوار هستیم هر چه زرودتر به اجرا برسد.

 در همین روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی بهای دلار و یورو را در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز حدود سه هزار تومان کمتر از قیمت بازار آزاد اعلام کرد. این تفاوت قیمت در روزهای گذشته به شکل‌گیری صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های مجاز منجر شده بود زیرا هر کس می‌توانست با ارائه کارت ملی، کارت شتاب و شماره تلفن همراه تا ۲ هزار و ۲۰۰ دلار یا معادل آن، ارز را به قیمت رسمی بخرد. بر اساس آمار منتشر شده از سوی نشریه"دنیای اقتصاد" نرخ برابری دلار در برابر ریال ظرف دو روز گذشته حدود ۶۰۰ تومان افزایش داشته است. گرچه خرید ارز به بهای رسمی فقط برای یک بار در سال مجاز بود با این همه اختلاف قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی حاشیه سودی ایجاد کرده بود که به چهار میلیون تومان هم می‌رسید.  داوود موسوی معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در این ارتباط گفت: قیمت مصوب تخم‌مرغ درب مرغداری‌ها 9500 تومان در هرشانه و 11 هزار تومان در هر کیلوگرم است و در فروشگاه ها نیز حداکثر می‌تواند 20 هزار تومان در هر شانه عرضه شود. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی شامگاه سه‌شنبه در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «فاصله نرخ صرافی‌ها و بازار غیررسمی موجب آربیتراژ در این بازار و طبعاً فعالیت گسترده سفته‌بازان شد. گفته می‌شود که بانک مرکزی برای مهار افزایش بهای دلار مجددا اقدام به تزریق میلیاردی دلار در بازار ارز ایران کرده بود.» آربیتراژ به معنای سود بردن از تفاوت قیمت یک کالا در بازارهای مختلف است. به دنبال یک دولت بسترساز هستیم که شرایط را برای رشد اقتصادی آماده کند و حمایت دولت از بازار سرمایه باید مانند ایجاد رگولاتوری در نفت و گاز و پتروشیمی باشد که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را حفظ کند و به بنگاه‌های خصوصی و خصوصی‌سازی توجه داشته باشد.

همتی نوشته بود سیاست ارزی بانک مرکزی در دو سال گذشته"حضور در حاشیه بازار برای جلوگیری از سفته‌بازی" بوده و این سیاست از روز چهارشنبه، ۱۹ شهریور"با قدرت" ادامه خواهد یافت. حتی تزریق چنین مبلغ هنگفتی در بازار ارز نیز نتوانسته است طی سال‌های گذشته از روند صعودی نرخ برابری دلار در بازار ارز ایران جلوگیری کند. درنتیجه قیمت خوراک طیور تا چند برابر در بازار افزایش یافته است. بیش از شش برابر شدن قیمت دلار قیمت دلار در بازار آزاد از فرودین ۹۷ که تک‌نرخی و ۴۲۰۰ تومان اعلام شد تا کنون بیش از شش برابر شده است. بانک مرکزی، به خصوص پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۹۷ و لغو معافیت برخی خریداران نفت از یک سال پس از آن، با کمبود شدید منابع ارزی روبروست و توانش برای دخالت در بازار محدود شده است. تزریق دلار در بازار ارز ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که حسن روحانی،  رئیس جمهوری ایران بارها اعلام کرده بود که «بنا نداریم دست در جیب بانک مرکزی کنیم. برخی کارشناسان افزایش سرسام‌آور بهای ارزهای معتبر خارجی را عمدی و انگیزه آن را جبران کسری بودجه عنوان می‌کنند. رئیس کل بانک مرکزی و اعضای ارشد دولت بارها این اتهام را رد کرده‌اند. همتی درباره سیاست پولی و مالی بانک مرکزی و تزریق دلار و ارز در بازار ایران چنین گفته بود: «۲۸۰ میلیارد دلار در ظرف ۱۵ سال گذشته به‌عبارتی به‌طور میانگین سالی ۱۸ میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده‌ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم، بنابراین طبیعی است که بسیاری از این ارزها به‌صورت سرمایه از کشور خارج شده است.   این کارشناس بازار سرمایه گفت: ماهیت بازار همین نوسانات است و تمام نمی‌شود و ادامه خواهد داشت.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران همتی در یادداشت اینستاگرامی خود کاهش عرضه ارز در سامانه نظام یک‌پارچه معاملات ارزی (نیما) را به شیوع کرونا از ابتدای امسال نسبت داده و می‌گوید: «این روزها شاهد افزایش مبادلات در این بازار هستیم و در چند روز گذشته به‌طور میانگین، روزانه در حدود ۱۰۰ میلیون دلار مبادله شده است.» بنابر گزارش‌ها در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه از صف‌کشی خریداران ارز به قیمت تعیین شده در صرافی ملی خبری نبود اما علت آن ظاهرا عدم فروش ارزهای معتبر خارجی به این قیمت بوده است.» به سخن دیگر، به‌رغم تزریق سالانه ۱۸ میلیارد دلار ارز در بازار ایران، بهای دلار در این بازه زمانی ۱۵ ساله ۲۷ برابر شده است. با این حال تفاوت قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی ظهر پنج‌شنبه اندکی کاهش یافت اما همچنان به ۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد. در هفته‌های گذشته عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات یکی از علت‌های اصلی افزایش قیمت عنوان شده است. بهای سایر ارزهای خارجی، از جمله بهای درهم امارات و لیر ترکیه نیز روندی صعودی یافته است. همتی چندی پیش گفته بود در ۱۵ سال گذشته حدود ۲۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شده است.

بر این مبنا به طور میانگین هر سال بیش از ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارز وارد بازار آزاد شده است. او با اشاره به افزایش بهای طلا و جواهرات در ایران گفته است که بازار راکد شده و عملا «فروش طلا و جواهر به صفر رسیده است. از آنجا که فروش نفت ایران از حدود ۲ و نیم میلیون بشکه در روز پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و انتقال ارز به دلیل تحریم‌های بانکی و مالی به سادگی میسر نیست، یکی از راه‌های کنترل بازار می‌تواند استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی باشد. کاهش شدید ذخایر ارزی صندوق بین‌المللی پول برآورد می‌کند ذخایر ارزی ایران در داخل و خارج، امسال با ۱۹ میلیارد دلار کاهش به ۸۵ میلیارد دلار برسد و سال آینده نیز ۱۶ میلیارد دلار کاهش یابد. در حال حاضر بهای سکه در بازارهای ایران به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید بانک مرکزی میزان ارز حاصل از صادرات که به چرخه اقتصاد ایران بازنگشته را تا ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است. اتاق بازرگانی ایران این رقم را اغراق‌آمیز می‌داند و می‌گوید ارزی که بازنگشته حدود یک سوم این میزان است.

با این همه بانک مرکزی چندی پیش به صادرکنندگان هشدار داده بود که اگر تا پایان تیرماه ارز حاصل از صادرات را بازنگردانند پرونده آنها به دستگاه قضائی فرستاده می‌شود. با این حال ادامه روند افزایش بهای ارزهای معتبر خارجی در بازار آزاد حکایت از آن دارد که بانک مرکزی همچنان قادر به جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و کنترل بازار نشده است. در همین زمینه: .