بن‌بست برکسیت؛ آراء موافق و مخالف پارلمان بریتانیا به دو طرح جانسون

01/08/1398 12:29 ق.ظ

پارلمان بریتانیا به کلیات طرح بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای توافق‌نامه برکسیت رای مثبت داد اما زمان‌بندی پیشنهادی وی را رد کرد. اگر طرح دوم جانسون رای می‌آورد این کشور می‌توانست طبق اصرار و خواسته جانسون، اتحادیه اروپا را در تاریخ ۳۱ اکتبر(۹ آبان) به‌طور رسمی ترک کند.

پارلمان بریتانیا به کلیات طرح بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای توافق‌نامه برکسیت (جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا) رای مثبت داد اما زمان‌بندی پیشنهادی وی را رد کرد. اگر طرح دوم جانسون رای می‌آورد این کشور می‌توانست طبق اصرار و خواسته جانسون، اتحادیه اروپا را در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به‌طور رسمی ترک کند.

اما در رای‌گیری دیگر نمایندگان مجلس عوام، جدول زمانی جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا تاریخ ۳۱ اکتبر را با ۳۲۲ رای رد کردند. بگذارید واضح بگویم. سیاست ما این است که تاخیری نداشته باشیم. ما باید ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک کنیم.پس از رد این طرح، جانسون از مجلس عوام خواست که روند بررسی طرح توافق برکسیت به‌طور موقت کنار گذاشته شود تا او با رهبران اتحادیه اروپا در این رابطه صحبت کند و به یک تصمیم برسند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

واکنش هاشمی به طرح جدایی ری از تهرانرییس شورای شهر تهران درباره طرح جدایی ری از تهران اعلام کرد که استقلال شهرری و سایر مناطق حومه ای موجب اختلال در فعالیتهای مدیریت شهری می‌شود.

معترضان لبنانی‌ با رد طرح اصلاحات حریری خواستار استعفای دولت شدندمعترضان لبنانی روز دوشنبه 21 اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کردند، آنها اصلاحات مصوب دولت نخست وزیر سعد اینقدر قدرت خوبه. حاضرن برای باقی ماندن در حکومت تن به هر خواسته ای بدهند بعد که. اتش ملت فرو‌کش کرد. ترتیب همه. رو. میدن خر خودشون هستن 😉😂

خط لوله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی از مناطق رانشی عبور می‌کند/ عبور لوله‌های آب از جنگل‌های هیرکانی/ مخالفتمان با طرح را اعلام کرده‌ایممدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی این استان در نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور مخالفت کرده است، گفت: انتقال آب از مناطق رانشی است و این کار می‌تواند باعث رانش بیش از پیش این مناطق شود. من با این طرح موافقم

درخواست دولت بریتانیا برای رای‌گیری دوباره توافق برگزیت رد شدرئیس پارلمان بریتانیا روز دوشنبه درخواست دولت این کشور را برای به رای گذاشتن توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، رد کرد. جان برکو در توضیح نظر خودش گفت که دولت همان طرحی را که روز شنبه به پارلمان ارائه کرده بود، دوباره و بدون تغییری به صحن پارلمان‌ آورده است. معلوم هست چی میخوان و چه مرگتون هست ؟

رئیس پارلمان بریتانیا مانع رای‌گیری درباره توافق برگزیت شد | DW | 21.10.2019تلاش بوریس جانسون برای رای‌گیری درباره توافق جدید لندن و بروکسل برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ناکام ماند. رئیس پارلمان بریتانیا می‌گوید توافق جدید در اساس با آنچه دو روز پیش ارائه شد تفاوتی ندارد.

واکنش به 'کمبود بنزین سوپر' در ایران: 'در دو پالایشگاه تولید و توزیع می‌شود'در پی انتشار گزارش‌هایی درباره کمبود و حذف بنزین سوپر در بعضی جایگاه‌های سوخت رسانی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفته بنزین سوپر در دو پالایشگاه در شازند و اصفهان تولید و در کشور توزیع می‌شود. خبرگزاری فارس، دیروز در گزارشی از 'نایاب شدن' بنزین سوپر در جایگاههای عرضه سوخت خبر داده بود. در این گزارش مقصد بنزین سوپر صادراتی ایران کشورهای همجوار اعلام شده بود. بعد ازچهل سال باحضور اینهمه شرکت اروپایی برای استخراج نفت و گاز ونبودامریکا به خودکفایی درصنایع پتروشیمی نرسیدیم,اروپافقط درزمینه ی استخراج نفت و گاز درخاورمیانه عمل می کند و خودش صاحب صنایع پتروشیمی پیشرفته نیست برخلاف امریکا که درایران صنایع پتروشیمی پردرامد رونق بگیرد

پارلمان بریتانیا به کلیات طرح بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای توافق‌نامه برکسیت (جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا) رای مثبت داد اما زمان‌بندی پیشنهادی وی را رد کرد. اگر طرح دوم جانسون رای می‌آورد این کشور می‌توانست طبق اصرار و خواسته جانسون، اتحادیه اروپا را در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به‌طور رسمی ترک کند.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در نخستین رای‌گیری با ۳۲۹ رای موافق و ۲۹۹ رای مخالف به کلیات توافق برکسیت که بین نخست وزیر بریتانیا و اتحادیه اروپا حاصل شد، رای مثبت دادند. این برای نخستین بار بود که نمایندگان پارلمان بریتانیا به توافقنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای مثبت می‌دهند. در این رای‌گیری یک اتفاق خاص نیز رخ داد. ۱۹ نماینده حزب کارگر که حزب مخالف دولت است با کلیات طرح بوریس جانسون موافقت کردند.

اما در رای‌گیری دیگر نمایندگان مجلس عوام، جدول زمانی جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا تاریخ ۳۱ اکتبر را با ۳۲۲ رای رد کردند.

نخست وزیر بریتانیا پیش از رای گیری درباره این جدول زمانی تهدید کرده بود که اگر مجلس نمایندگان با آن موافقت نکند، طرح توافق برکسیت را پس خواهد گرفت و اعلام انتخابات سراسری می‌کند.

بگذارید واضح بگویم. سیاست ما این است که تاخیری نداشته باشیم. ما باید ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک کنیم.پس از رد این طرح، جانسون از مجلس عوام خواست که روند بررسی طرح توافق برکسیت به‌طور موقت کنار گذاشته شود تا او با رهبران اتحادیه اروپا در این رابطه صحبت کند و به یک تصمیم برسند.

با وجود رای دوم، جانسون همچنین افزود: «بگذارید واضح بگویم. سیاست ما این است که تاخیری نداشته باشیم. ما باید ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک کنیم.»

همزمان مینا اندریوا، یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا در این رابطه اعلام کرد که دونالد توسک، رئیس شورای اروپا سه‌شنبه شب با ۲۷ رهبر عضو این اتحادیه درباره درخواست تمدید برکسیت مشورت می‌کند و از دولت بریتانیا خواست که گام بعدی را به اطلاع این اتحادیه برساند.

وی در حساب توئیتری خود افزود که رئیس شورای اروپا برای تعویق برکسیت از ۳۱ اکتبر به ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ با رهبران اتحادیه اروپا مشورت می‌کند.

توصیه رئیس شورای اروپا به رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز در توئیتی نوشت که به وی به رهبران اروپایی توصیه می‌کند که با درخواست برتیانیا برای تاخیر در برکسیت موافقت کنند. او با توجه به رای پارلمان بریتانیا بعید دانست که این کشور بتواند در تاریخ ۳۱ اکتبر اتحادیه اروپا را ترک کند.

توافق کنونی بین اتحادیه اروپا و بریتانیا دومین توافقی است که دو طرف طی ماههای اخیر برای اجرای برکسیت به آن دست می یابند. اولین توافق که در زمان نخست وزیری ترزا می، نخست وزیر سابق بریتانیا به دست آمد سه بار از سوی نمایندگان مجلس عوام این کشور رد شد.

سه سال پس از برگزاری همه‌پرسی برکسیت که در چهارچوب آن ۵۲ درصد از شهروندان بریتانیا موافقت خود را با خروج کشورشان از این اتحادیه اعلام کردند، هنوز آیندۀ روابط لندن‌-بروکسل روشن نیست.