روزشمار

روزشمار

بنیانگذار سازمان کتاب‌های درسی | DW | 31.05.2020

۹۷ سال پیش در چنین روزی محمد امین ریاحی در خوی زاده شد. می‌گفت: 'ملتی که با گذشته خود آشنا باشد فریب نمی‌خورد'.

31/05/2020 10:20:00 ق.ظ

۹۷ سال پیش در چنین روزی محمد امین ریاحی در خوی زاده شد. می‌گفت: 'ملتی که با گذشته خود آشنا باشد فریب نمی‌خورد'.

۹۷ سال پیش در چنین روزی محمد امین ریاحی در خوی زاده شد. می‌گفت: 'ملتی که با گذشته خود آشنا باشد فریب نمی‌خورد'.

بنیانگذار سازمان کتاب‌های درسی۹۷ سال پیش در چنین روزی محمد امین ریاحی در خوی زاده شد. می‌گفت:"ملتی که با گذشته خود آشنا باشد فریب نمی‌خورد".پدر و مادر محمد امین ریاحی با تاریخ و ادبیات آشنا بودند.دبستان و دبیرستان را در زادگاهش گذراند:"سوم شهریور ۱۳۲۰ سپاهیان روس و انگلیس ایران را اشغال کردند. مدارس در هم ریخت و من در آن سال مجبور به ترک تحصیل شدم".

«اعدام‌ نکنید» هشتگ نخست جهان کرونا می‌تواند به مغز آسیب‌های جدی وارد کند | DW | 14.07.2020 لبنان طرح واردات نفت از ایران را رد کرد و به کویت روی آورد | DW | 14.07.2020

۱۹ ساله بود که به تهران رفت و پس از پایان دبیرستان به دانشسرای مقدماتی و عالی رفت و ادبیات خواند.۲۵ ساله بود که دبیر دبیرستانهای قم، قزوین، گرگان و سپس تهران شد.۳۵ ساله بود که با نوشتن"تصحیح مرصادالعباد نجم‌الدین رازی" که از مطرح‌ترین متن‌های عرفانی و نخستین متن انتقاد به خیام و یادآور رباعیات اوست، زیر نظر بدیع‌الزمان فروزانفر دکترای ادبیات فارسی گرفت.

۳۶ ساله بود که نتیجه پژوهش‌های خود در یافتن مزار شمس تبریزی در خوی را در مقاله‌ای در مجله یغما به چاپ رساند.۳۸ ساله بود که طرح یکسان‌سازی و ساماندهی کتاب‌های درسی در سراسر کشور را پیشنهاد کرد و"سازمان کتاب‌های درسی" را در وزارت آموزش و پرورش پدید آورد:

"این تصور حاکم بود که کودک اگر ابتدا متن‌های دشوار را بیاموزد طبعا فهم نوشته‌های ساده برای او آسان خواهد بود. من طی سال‌ها تدریس در دبیرستان‌ها از وضع کتاب‌های درسی خون دل خورده بودم و دلم می‌خواست کاری برای رفع آن فساد و ابتذال انجام دهم".۴۸ ساله بود که سرپرستی کتابخانه‌های عمومی کشور را پذیرفت و طی چهار سال ۳۰۰ کتابخانه عمومی گشود و طرح پشتیبانی از نویسندگان و ناشران را با خریداری کتاب‌های تازه‌چاپ برای کتابخانه‌های عمومی کشور به ثبت رساند.

او در زمینه فردوسی‌شناسی گام‌های بلندی برداشت و بنیاد شاهنامه فردوسی را در سال ۱۳۵۰ با همکاری وزارت آموزش و پرورش پدید آورد.در آخرین کابینه پیش از انقلاب، وزیر آموزش و پرورش بود:"یک ماه در خانه بودم که اعلام کردند وزرای اسبق خودشان را معرفی کنند. معرفی شدم و چند ماه در اوین بودم. بعد محاکمه‌ام کردند".

سپس با عفو عمومی که به وزیرانی خورد که"دستور قتل نداده و بیت‌المال را غارت نکرده باشند"، آزاد شد و به پژوهش‌هایش ادامه داد.۷۳ ساله بود که پس از ۵۰ سال تلاش و پژوهش"تاریخ خوی" را منتشر کرد که در آن پیشینه سه هزار ساله زادگاهش را در زمینه‌های گوناگون جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی بررسیده است.

محمد امین ریاحی در ۸۶ سالگی در تهران درگذشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

روحت شاد روحش شاد زيرا ايشان در راه سواداموزى جوانان اين مملكت رنج فروان برده وهميشه در تاريخ ايران يادش گرامى ميماند

کرونا در آسیا؛ شیوع مجدد در کره جنوبی و لغو قرنطینه در فیلیپینشناسایی ۵۸ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در کره جنوبی، نگرانی از شیوع مجدد کرونا در این کشور را افزایش داده است. شیوع کرونا در هند در حال افزایش است و در پایتخت فیلیپین از روز دوشنبه مقررات قرنطینه کاهش می یابد.

معاون رئیس جمهور ترکیه: در ساختار سازمان جهانی بهداشت باید بازنگری شودمعاون رئیس جمهور ترکیه: در ساختار سازمان‌جهانی‌بهداشت باید بازنگری شود

کشف ۳۰ هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب در 'یک جمع‌آوری سطحی' | DW | 30.05.2020مدیرکل دفتر بازرسی وزارت علوم ایران می‌گوید فقط در یکی از بازدیدهای ماموران این وزارتخانه ده‌ها هزار مدرک جعلی کشف شده است. این اتفاق شش سال پس از صدور دستور رئیس جمهوری ایران برای برخورد با خرید و فروش مدرک رخ داد. هر چند به صحت این مطلب مشکوکم. ولی اگر صحت دارد همه را باید باطل کنند. حق دیگران را ضایع نکنند.

فعالیت مجدد لودرها در دل الوند!/ روزگار سیاه 'کوه مهربانی' در بهاررکورددار صعود به الوند با اشاره به آغاز مجدد فعالیت‌های عمرانی در دل الوند، می‌گوید منطقه‌ای که با لودر به جان آن افتاده‌اند راه باریکه‌ای به نام جاده ضد یا زیگزاک و یکی از مسیرهای صعود الوند است که دارای شیب کمی بوده و مناسب صعود به این کوه است. الوند سرزمین خسروپرویز و ایوان کردستان جاودان باد این بلندی‌ها قبرستان پاسداران و بسیجی ها و دشمنان اریان، پارتها و ایرانیان خواهد بود ، پاینده باشی سرزمینم، سرزمین رستم و سهراب خسرو و شیرین ، نابود باد عرب زادگان صیغه زاده ، تفو ، تفو ویروس کرونا از عذابهای خفیفتر و نزدیکتر قبل از عذاب بزرگ است شاید بازگردند... ______________ الإمام ناصر محمد اليمانی ۱۵-اسفند-۱۳۹۸ه.ش. 05 - 03 - 2020 مـ - 📩🔻 ویروس_بعدی_قدرتمندتر_توفنده‌تر

۲۸۱۹ ابتلای جدید کرونا در کشور/ ۱۵ استان بدون فوتی/ ۸ استان در وضعیت هشدارسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۸۱۹ مورد جدید کووید۱۹ در کشور خبر داد و گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته در ۱۵ استان فاقد فوتی و ۵ استان فقط یک مورد فوتی ناشی از بیماری کووید۱۹ گزارش شده است.

بحران آتش‌سوزی جنگلی در خائیز کهگیلویه؛ جان محیط‌‌‌بانان در خطر استعباس‌نژاد: « پیش از این وزارت دفاع هلیکوپترهای اطفای حریق را تأمین می‌کرد ولی به دلیل آنکه دولت اعتباری برای این کار در اختیار آنان قرار نداده دو سال است که با سازمان جنگل‌ها در زمینه همکاری نمی‌کنند.» 😭