بنيانگذار بداهه‌نوازی و اجراهای نامتعارف | DW | 05.09.2019

14/06/1398 10:46 ق.ظ

بنيانگذار بداهه‌نوازی و اجراهای نامتعارف ۱۰۷ سال پيش در چنين روزی جان كِيج در لوس‌آنجلس زاده شد. می‌گفت: «هنرمند بايد از مرزها و قاعده ها درگذرد و آزادانه خود را به تصادف‌ها واگذارد». روزشمار_چهره‌های_تاریخی

پدر جان كيج John Cage مهندس و مخترع دستگاه‌های الكتريكی و مادرش گزارشگر روزنامه"لوس‌آنجلس تايمز" بود.۱۶ ساله بود كه در دانشگاهی در لوس‌آنجلس ادبيات خواند و می‌خواست كشيش شود ولی بعد به شعر و نقاشی رو كرد.۱۹ ساله بود كه نخستين آثار موسيقی اش را آفريد ولی آنها را مشقی می‌دانست و منتشر نكرد.

۱۶ ساله بود كه در دانشگاهی در لوس‌آنجلس ادبيات خواند و می‌خواست كشيش شود ولی بعد به شعر و نقاشی رو كرد. ۱۹ ساله بود كه نخستين آثار موسيقی اش را آفريد ولی آنها را مشقی می‌دانست و منتشر نكرد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

انفجار در منطقه محل استقرار شرکت‌های خارجی در کابل ۱۶ کشته در پی داشتانفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در منطقه سبز کابل دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشت.\r\n به گزارش رویترز، حمله طالبان به یک ساختمان در کابل، پایتخت افغانستان که محل استقرار شرکت‌های خارجی بوده است منجر به کشته

طوفان دورین با گرفتن قربانی در باهاما سواحل آمریکا را در می‌نورددمقامات آمریکا به میلیون ها نفر از ساکنان ایالت های فلوریدا، جورجیا و کارولینای جنوبی دستور داده اند که مناطق محل سکونت خود را ترک کنند.

رابرت فیسک: رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل استرابرت فیسک، نویسنده و تحلیلگر سرشناس انگلیسی: *رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل است *آمریکایی‌ها چه امیدی به رئیس جمهور خود دارند؟ *امیدواریم که آمریکایی‌ها از این دولت سرکش و دیوانه رهایی یابند

آلبایراک: نرخ تورم در ترکیه در اوت کاهش قابل توجهی داشتوزیر دارایی و خزانه داری ترکیه اعلام کرد که نرخ تورم در ماه اوت کاهش قابل توجهی داشته و روند کاهشی شاخص قیمت تولیدکننده نیز همچنان ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی

عکس روز: ناآرامی در هاییتی در پی کمبود سوخت | DW | 03.09.2019هاییتی: ناآرامی در پی کمبود سوخت در خیابان‌های پورتو پرنس تایر خودروها به آتش کشیده شده‌اند. پایتخت هاییتی در روزهای اخیر بار دیگر صحنه ناآرامی شده، زیرا بیش از یک هفته است که سوخت کمیاب شده. عکس‌های روز دویچه وله در اینجا:

دیدار نماینده سازمان ملل در امور سوریه با ظریف در تهراننماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه با وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار و گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

پدر جان كيج John Cage مهندس و مخترع دستگاه‌های الكتريكی و مادرش گزارشگر روزنامه"لوس‌آنجلس تايمز" بود.

شاگرد ممتاز بود و از هشت سالگی آموزش پيانو را نزد خاله‌اش آغاز كرد و ۱۰ ساله بود كه يك روزنامه فرانسوی‌زبان در دبستانی كه در آن درس می‌خواند منتشر می‌كرد.

۱۶ ساله بود كه در دانشگاهی در لوس‌آنجلس ادبيات خواند و می‌خواست كشيش شود ولی بعد به شعر و نقاشی رو كرد.

۱۸ ساله بود كه به پاريس رفت و در كنار تحصيل تاريخ هنر باستان، آموزش موسيقی را ادامه داد.

۱۹ ساله بود كه نخستين آثار موسيقی اش را آفريد ولی آنها را مشقی می‌دانست و منتشر نكرد.

۲۳ ساله بود كه نزد آرنولد شونبِرگ پايه‌گذار موسيقی نوين"۱۲ آوايی" به آموزش هارمونی و چم و خم آهنگسازی مدرن پرداخت و از آن‌پس به ساختن و نواختن موسيقی نامتعارف رو آورد.

او به سيم‌های پيانو پاك‌كن، مو و چيزهای ديگری كه پيوندی با موسيقی نداشتند چسباند و صداهای ناآشنايی از پيانو درآورد و آثاری برای اين پيانو دستكاری‌شده ساخت.

۴۰ ساله بود كه از اين هم فراتر رفت و در اثر"چهار و نيم دقيقه موسيقی" از حاضران در كنسرت خواست به جای اركستری كه روی صحنه آماده اجرا بود، اثر را با پيشنهادها، نواها، خنده‌ها و حتا سرفه‌های خود بيافرينند و اجرا كنند.

او نام اين كار را"هاپِنينگ" Happening رويداد گذاشت و از آن‌پس تماشاچيان را در اجرای برخی از آثارش مستيما شركت داد.

بخش ديگر كار او جنبش فلوكسوس Fluxus بود كه آنهم اجرای بداهه و تصادفی آثار موسيقی بود.

هدف او از اين كارهای نامتعارف، بيرون آوردن هنر از دست"فرد نابغه و برگزيده" و سپردن آن به دست همگان بود.

او به جز رشته موسيقی به نوشتن درباره نقاشی، ادبيات، گياهان به ويژه قارچ‌ها و خوراكی‌ها پرداخته است.

او از منتقدان سرسخت نظام آمريكا بود و نافرمانی مدنی را تبليغ ميكرد.