بلینکن: کنترل اسرائیل بر جولان برای مقابله با ایران اهمیت دارد | DW | 09.02.2021

09/02/2021 06:27:00 ب.ظ

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان ازسوی دولت ترامپ را رد کرد. او اما گفت که کنترل این منطقه، تا زمانی که ایران درسوریه حضور دارد، برای اسرائیل از اهمیت بسیار برخوردار است.

بلندی‌های جولان, رابطه آمریکا و اسرائیل

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان ازسوی دولت ترامپ را رد کرد. او اما گفت که کنترل این منطقه، تا زمانی که ایران درسوریه حضور دارد، برای اسرائیل از اهمیت بسیار برخوردار است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان ازسوی دولت ترامپ را رد کرد. او اما گفت که کنترل این منطقه، تا زمانی که ایران درسوریه حضور دارد، برای اسرائیل از اهمیت بسیار برخوردار است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۹ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را با امضای فرمانی از سوی ایالات متحده به رسمیت شناخت و بدین گونه تغییری اساسی در سیاست ده‌ها ساله آمریکا در این مناقشه رقم زد.اسرائیل در پی جنگ ۱۹۶۷ با کشورهای عربی، بلندی‌های جولان در نواحی مرزی با سوریه را فتح کرد و از سال ۱۹۸۱ آن را به رسما به اشغال خود درآورد؛ اقدامی که تاکنون از سوی جامعه بین‌الملل پذیرفته نیست.

 آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۸ فوریه (۲۰ بهمن) اما در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان از تأیید اقدام دولت ترامپ خودداری کرد و گفت: «به لحاظ عملی از نظر من، کنترل بلندی‌های جولان در وضعیت کنونی برای امنیت اسرائیل از اهمیت زیادی برخوردار است.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

چه تفاوتی می کند؟! رویکرد دموکرات ها نیز دست کمی از رویکرد احمقانه ترامپ ندارد! بر اساس اسناد تاریخی و قطعنامه های سازمان ملل،بلندی های جولان متعلق به سوریه است و اظهارات مسخره بلینکن توجیه کننده اشغالگری و تجاوز اسرائیل نیست

نتانیاهو به بلینکن: بلندی‌های جولان برای همیشه جزو اسرائيل می‌ماندوزیر خارجهٔ ایالات متحده، تصمیم دولت پیشین این کشور را در به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به‌منزلهٔ خاک اسرائيل، تصدیق نکرده بود. غاصب که شاخ و دم نداره..‌. اگر اینها را رها کنند ، کل دنیا را برای خود میخواهند. بشین تا صبح بشه

آنتونی بلینکن تلفنی با وزیر خارجه بحرین درباره رابطه با اسرائیل گفت‌وگو کردآنتونی بلینکن تلفنی با وزیر خارجه بحرین درباره رابطه با اسرائیل گفت‌وگو کرد سخنگوی وزارت خارجه روز جمعه ۱۳فروردین و با صدرو بیانیه‌ای اعلام کرد وزیر خارجه آمریکا در مورد باز شدن تاریخی بحرین به روی اسرائیل و دیگر برنامه‌های امنیتی در منطقه، گفت‌وگو کردند صلح منطقه مدیون ترامپ عزیزه وگرنه دموکراتهای احمق عقلشون و لیاقتشون به این صلح عظیم در منطقه نمی رسید

بلینکن: سیاست «فشار حداکثری» بر ایران بی‌نتیجه بوده است- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimوزیر خارجه آمریکا: سیاست فشار_حداکثری شکست خورد ایران اکنون به تولید سوخت کافی و تولید مواد شکافت‌پذیر نزدیک‌تر شده است واشنگتن با سایر کشورها همکاری خواهد کرد تا مانع نفوذ منطقه‌ای ایران شود و جلوی برنامه موشک‌های بالستیک این کشور را بگیرد

آنتونی بلینکن: می‌خواهیم توافق با ایران برنامه موشکی این کشور را هم در بر گیردآنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 22 فوریه 2021 در همایش خلع سلاح گفت که ستون پنجم آخوندها!! یهودیانی که علیه اسرائیل باشند تخم حرامزاده‌ هستند! 🦓👎👎👎👎👎👎👎🦓

آنتونی بلینکن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۹ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را با امضای فرمانی از سوی ایالات متحده به رسمیت شناخت و بدین گونه تغییری اساسی در سیاست ده‌ها ساله آمریکا در این مناقشه رقم زد.Aa دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، در پاسخ به اظهارات روز گذشتهٔ تونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده عنوان کرد که بلندی‌های جولان برای همیشه بخشی از کشور اسرائيل باقی خواهد ماند.آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۱۳ فروردین با عبداللطیف بن راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین تلفنی گفت‌وگو کرد.خبرگزاری تسنیم ، «آنتونی بلینکن» رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «بی‌بی‌سی» به بی فایده بودن و شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران اعتراف کرد.

اسرائیل در پی جنگ ۱۹۶۷ با کشورهای عربی، بلندی‌های جولان در نواحی مرزی با سوریه را فتح کرد و از سال ۱۹۸۱ آن را به رسما به اشغال خود درآورد؛ اقدامی که تاکنون از سوی جامعه بین‌الملل پذیرفته نیست.  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۸ فوریه (۲۰ بهمن) اما در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان از تأیید اقدام دولت ترامپ خودداری کرد و گفت: «به لحاظ عملی از نظر من، کنترل بلندی‌های جولان در وضعیت کنونی برای امنیت اسرائیل از اهمیت زیادی برخوردار است. وی گفته بود گرچه با توجه به خطر حکومت فعلی سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه، در اختیار داشتن «بلندی‌های جولان به‌لحاظ عملی» همچنان برای تأمین امنیّت اسرائيل مهم است، اما «چنانچه اوضاع سوریه در آینده تغییر کند»، دربارهٔ بلندی‌های جولان «مسائل قانونی چیز دیگری است.» به گزارش خبرگزاری رویترز، بلینکن افزود: «مسئله حقوقی این قضیه، موضوع دیگری است؛ و در صورتی که وضعیت سوریه در طول زمان تغییر کند، آن را بررسی خواهیم کرد، اما با آن فاصله زیادی داریم. توافق‌های ابراهیم در دولت قبلی آمریکا حاصل شد و نخستین موفقیت بزرگ برای صلح خاورمیانه در ۲۵ سال گذشته محسوب می‌شود.» وزیر خارجه آمریکا گفت که دولت پرزیدنت بشار اسد و نیز حضور گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران،"تهدید امنیتی جدی" برای اسرائیل به حساب می‌آیند. اسرائیل بلندی‌های جولان را درنتیجهٔ جنگ ۱۹۶۷ با اعراب به‌تصرف در آورد و آن را در ۱۹۸۱ به خاک خود الحاق کرد. پیش از این مشاوران جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بودند که دولت ایالات متحده به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان از سوی ایالات متحده را پس نخواهد گرفت. وی با تأکید بر دریافت دعوتنامه اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست غیر رسمی کمیسیون برجام گفت: «قرار است سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین و همچنین ایران در آن حضور داشته باشند و ما هم قصد داریم در آن حضور داشته باشیم».

دولت ترامپ اورشلیم را نیز به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را به این شهر منتقل کرد. دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ بلندی‌های جولان را به‌عنوان بخشی از خاک اسرائيل به‌رسمیت شناخت، حرکتی که اعتراض‌های جهانی را در پی داشت. این اقدام دولت آمریکا در آن زمان تغییری اساسی در سیاست ده‌ها ساله خاورمیانه‌ای آمریکا به شمار آمد. بلینکن در این رابطه تأکید کرد که سفارت ایالات متحده در اورشلیم خواهد ماند. دونالد ترامپ در طول چهار سال ریاست‌جمهوری خود سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا را به طور عمده بر اساس خواسته‌های اسرائیل به عنوان هم‌پیمان اصلی خود به رهبری بنیامین نتانیاهو تنظیم کرد. جو بایدن و تیم او اعلام کرده‌اند که رابطه آمریکا با فلسطینی‌ها را که ترامپ سطح آن را به حداقل رسانده بود، بار دیگر احیا خواهند کرد، کمک‌های خود را از سر خواهند گرفت و با اقدامات یکجانبه اسرائیل در مورد ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی مخالفت خواهند ورزید. مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد.

بلینکن تأکید کرد که هدف دولت جو بایدن تشکیل دولت مستقل فلسطین است و در این رابطه از هر گونه مذاکره‌ای پشتیبانی خواهد کرد. جو بایدن پس از ورود به کاخ سفید با رهبران کشورهای خارجی تماس گرفت، اما نتانیاهو در میان آنها نبود. این امر در اسرائیل و در میان کارشناسان منطقه بسیار پرسش‌برانگیز تعبیر شد. این در حالی است که رئیس‌جمهوری‌های پیشین آمریکا، اوباما و ترامپ، تنها چند روز پس از شروع کار خود با رهبران اسرائیل تماس گرفته بودند. آنتونی بلینکن در برابر این پرسش سی‌ان‌ان که چرا بایدن با نتانیاهو تماس نگرفته است گفت: «من مطمئن هستم که در آینده نزدیک این فرصت فراهم خواهد شد.

» در همین زمینه: .