بلینکن: واکنش ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازگشت به برجام را سخت‌تر می‌کند

24/03/1401 04:43 ق.ظ

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه گفت که اقدامات ایران در واکنش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسائل موجود و بازگشت به توافق هسته‌ای را سخت‌تر کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه گفت که اقدامات ایران در واکنش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسائل موجود و بازگشت به توافق هسته‌ای را سخت‌تر کرده است. وی با اشاره به مذاکرات طولانی با ایران گفت که واشینگتن مسئله بازگشت به توافق هسته‌ای را کاملا بررسی کرده و از جمله با شرکای اروپایی خود، اتحادیه اروپا و چین و روسیه همکاری بسیاری کرده تا بلکه امکان این امر فراهم شود.

وزیر خارجه ایالات متحده اظهار داشت: «اکنون دیگر کاملا به ایران بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد این توافق از سر گرفته شود یا نه، چرا که بیشتر راه طی شده است.» پیش از این نماینده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی با انتقاد از توقف مذاکرات برجام گفته بود، «۹۹ درصد توافق حاصل شده بود و چیزهای کوچکی باقی مانده بودند که می‌شد ظرف یکی دو روز بر سر آنها توافق کرد».

انتقاد نماینده روسیه از توقف مذاکرات برجام: «۹۹ درصد توافق حاصل شده بود» میخائیل اولیانوف روز شنبه ۲۱ خرداد با انتشار توئیتی یادآوری کرد که وقفه در مذاکرات برجام وارد چهارمین ماه خود شده است. آنتونی بلینکن اما در اظهارات روز دوشنبه خود توپ را به زمین ایران انداخت و طرح مسائل فرعی را باعث توقف مذاکرات دانست. headtopics.com

ابر ابلیسان فریماسیونر ها و ایلومیناتی ها گردانندگان ایران و جهان، ملاها نوکران اجرایی دستورات المان گشتاپو و انگل ستان و فرانسه و امریکا و همکاران هستند، برای غارت و برده داری و نسل کشی و گرسنگی دادن مردم

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

هشدار لاپید به ایران نسبت به سوءقصد به اتباع اسرائیلی در ترکیه | DW | 13.06.2022وزیر خارجه اسرائيل به شهروندان این کشور هشدار داد از سفر به ترکیه ، به‌ویژه به استانبول خودداری کنند. او مقام‌های جمهوری اسلامی را تهدید کرد که دست اسرائیل به هر کس که به اتباع این کشور آسیب بزند خواهد رسید. چه طور برای کسی که پیام تبریک علی خامنه ای و حسن روحانی او را خوشحال کرد و بنا بگفته ی خودش شاید آن لحظه ای که خبر تبریک را شنید یکی از بهترین لحظات زندگی اش بوده است اجازه ی زندگی در دویچستان بعنوان پناهجو ممکن است؟ کیمیا_علیزاده نه_بفریبکاری If you do not want the Israelis to be harmed, stop the Iranian assassination. If you kill an Iranian, you have to wait for the answer

آژانس از ایران خواست «همین الان» به میز مذاکرات در وین باز گرددرافائل گروسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان تایید کرد که ایران ۲۷ دوربین نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای تهران، نطنز و اصفهان را از کار انداخته است.

گروسی برای محدود کردن نظارت آژانس به ایران هشدار دادرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس باعث نابودی هرگونه امیدی برای احیای «برجام» خواهد شد.گروسی که در اینم دیگه جرات نداره بیاد ایران میترسه به عنوان کارمند سپاه ترور بشه

اعتراض ایران به رایزنی‌های منطقه‌ای مدیرکل آژانسسخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید قطعنامه اخیر شورای حکام در مسیر توافق ایران و آژانس «خلل ایجاد کرده» و ایران نمی‌توانست «اقدام سیاسی و غیرفنی آژانس» را بدون پاسخ بگذارد.

لاپید در مورد آسیب زدن به جان اتباع اسرائیل در ترکیه به ایران هشدار دادوزیر خارجه اسرائیل گفت: برای ایرانی‌ها این پیام را دارم: کسی که به اسرائیلی‌ها لطمه بزند، جان بدر نخواهد برد؛ دستان بلند اسرائیل به شما خواهد رسید؛ هر جا که باشید؛ هر کسی که باشید. دیوانه ایرانی ها با تو و ملت اسرائیل دشمنی ندارند. با جمهوری اسلامی بجنگ اگه می تونی. لاف در غریبی ایرانی‌ها با اسرائیلی‌‌ها کاری ندارند؛ اسلام‌گرایان‌اند که با شعار« مبارزه با اسرائیل» هم ایرانیان را سرکوب می‌کنند،‌هم منافع جنگ طلبان اسرائیل را تامین می‌نمایند.

لاپید از اسرائیلی‌ها خواست به دلیل «تهدید‌های مرتبط با ایران» به ترکیه سفر نکنندیائر لاپید سپس با گفتن اینکه پیامی برای ایرانی‌ها دارد که به گفته او تلاش‌ می‌کنند به اسرائیلی‌ها آسیب برسانند، مقامات ایران را اینگونه تهدید کرد: «دست بلند اسرائیل به شما خواهد رسید؛ مهم نیست کجا باشید!» اگه دقیقا به این مورد بخواهیم بپردازدیم کلا سفر به ترکیه برای همه اقوام و ملل دنیا بایستی منع بشه . ایرانی ها که جای خود دارند . خواهیم دید. تمام دنیا برایتان ناامن خواهد شد

آقای بلینکن که در نشست خبری مشترکی با وزیر خارجه کره جنوبی در واشینگتن حضور یافته بود بار دیگر تاکید کرد که اکنون به ایران بستگی دارد که ایا خواستار ازسرگیری برجام هست یا نه و باید دراین‌باره تصمیم بگیرد.

وی با اشاره به مذاکرات طولانی با ایران گفت که واشینگتن مسئله بازگشت به توافق هسته‌ای را کاملا بررسی کرده و از جمله با شرکای اروپایی خود، اتحادیه اروپا و چین و روسیه همکاری بسیاری کرده تا بلکه امکان این امر فراهم شود.

وزیر خارجه ایالات متحده اظهار داشت: «اکنون دیگر کاملا به ایران بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد این توافق از سر گرفته شود یا نه، چرا که بیشتر راه طی شده است.»

پیش از این نماینده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی با انتقاد از توقف مذاکرات برجام گفته بود، «۹۹ درصد توافق حاصل شده بود و چیزهای کوچکی باقی مانده بودند که می‌شد ظرف یکی دو روز بر سر آنها توافق کرد».

انتقاد نماینده روسیه از توقف مذاکرات برجام: «۹۹ درصد توافق حاصل شده بود»

میخائیل اولیانوف روز شنبه ۲۱ خرداد با انتشار توئیتی یادآوری کرد که وقفه در مذاکرات برجام وارد چهارمین ماه خود شده است.

آنتونی بلینکن اما در اظهارات روز دوشنبه خود توپ را به زمین ایران انداخت و طرح مسائل فرعی را باعث توقف مذاکرات دانست.

وزیر خارجه ایالات متحده اظهار داشت: «آن‌چه شاهد بوده‌ایم این است که ایران همچنان مسائل فرعی را وارد مذاکرات می‌کند که ربطی به موضوع ندارد. بنابراین آنها باید تصمیم بگیرند، و سریع هم تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند به ادامه مذاکرات بازگردند تا مذاکرات سریع به سرانجام برسد یا نه.»

بر اساس گزارش‌ها، ایران تاکید داشته که بازگشت به برجام منوط به حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا است و همچنین دولت جو بایدن باید تعهد دهد که دولت‌های آتی آمریکا از برجام خارج نخواهند شد؛ موضوعاتی که واشینگتن آن را رد کرده است.

آنتونی بلینکن در ادامه سخنان خود همچنین به واکنش ایران در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله برداشتن دوربین‌های نظارتی از اماکن هسته‌ای اشاره کرد و گفت که این امر «مسائل موجود از جمله بازگشت به برجام را سخت‌تر می‌کند».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده که ایران ۲۷ دوربین نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای تهران، نطنز و اصفهان را از کار انداخته است.

ایران در پاسخ به قطعنامه انتقادی شورای حکام آژانس که به دلیل «همکاری نکردن» تهران با این نهاد به تصویب رسید، اقدامات تلافی‌جویانه در پیش گرفت، از جمله این‌که سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی از خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس در چند تاسیسات هسته‌ای و همچنین آغاز روند نصب سانتریفوژهای پیشرفته خبر داد.

با استفاده از وبسایت وزارت خارجه ایالات متحده و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن

انتخاب سردبیر