بلینکن: به‌زودی روشن می‌شود آیا ایران در بازگشت به برجام حسن نیت دارد یا خیر | DW | 02.12.2021

11/09/1400 09:48:00 ب.ظ

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با همتایان روسی و اسرائيلی خود در استکهلم تأکید کرد، ظرف یکی دو روز آینده روشن خواهد شد که آیا ایران در مذاکرات برای بازگشت به توافق اتمی 'حسن نیت' دارد یا خیر.

مذاکرات وین, آنتونی بلینکن

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با همتایان روسی و اسرائيلی خود در استکهلم تأکید کرد، ظرف یکی دو روز آینده روشن خواهد شد که آیا ایران در مذاکرات برای بازگشت به توافق اتمی 'حسن نیت' دارد یا خیر.

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با همتایان روسی و اسرائيلی خود در استکهلم تأکید کرد، ظرف یکی دو روز آینده روشن خواهد شد که آیا ایران در مذاکرات برای بازگشت به توافق اتمی 'حسن نیت' دارد یا خیر.

وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در سوئد به خبرنگاران گفت، در آینده‌ای"بسیار نزدیک"، ظرف یکی دو روز آینده، روشن خواهد شد که آیا ایران در مذاکرات برای بازگشت به توافق اتمی سال ۲۰۱۵"حسن نیت" و جدیت دارد یا خیر.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به این سخنان واکنش نشان داده و در توییتی گفته است: «هیأت‌ها در وین، از اقامت‌گاه نخست‌وزیر اسرائيل دستور نخواهند گرفت.»علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفته است که جمهوری اسلامی متن پیشنهادی خود را در وین در قالب دو موضوع رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران تحویل طرف مقابل داده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

دیروز جمعه رای صادر شد از ایران توافق وجود ندارد چون اروپا و امریکا نمیخواد تحریم ها رو برداره طبق سخنان خامنه ای و سرداران سپاه اینده ایران تحریم مجدد هست .تمام میگم استاد بزرگ، این کلمه که گفتی و خودت نداری، در روابط خارجی آمریکایی‌ها سر پیازه یا ته پیاز؟

کودک همسری در ایران؛ مرگ رویاهای کودکی در بستر نهادهای قانونگذار🔺کودک همسری در ایران؛ مرگ رویاهای کودکی در بستر نهادهای قانونگذار نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ایران اخیرا گفته است، کودک همسری به موارد ازدواج بچه های ۹ یا ۱۰ ساله اطلاق شود و دختر ۱۳ ساله دیگر کودک همسر نیست. ⬇️ بیشتر بخوانید: ما میدونیم اینا چه موجوداتین، اینارو به انگلیسی بذار بلکم اونوریا بفهمن با کی طرفن یکی دیگر از دستاور جمهوری اسلامی مرگ_بر_خامنه‌ای مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی ریدم_تو_اسلام به جای عروسک ، نوزاد واقعی تو بغلشون میزارن

وزیر خارجه آمریکا: حسن نیت ایران در مذاکرات برجام در چند روز آینده مشخص می‌شودوزیر خارجه آمریکا می‌گوید در روزهای آینده معلوم خواهد شد که آیا ایران با «حسن نیت» وارد ادامه مذاکرات احیای برجام شده است یا خیر. آنتونی بلینکن که برای شرکت در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا به سوئد رفته است، روز پنجشنبه گفت: ما طی یکی دو روز آینده متوجه خواهیم شد که آیا ایران در مذاکرات... 'هَته پَته'

کرونا در ایران؛ اُمیکرون رسید، امکان شناسایی فراهم نیست

بلینکن: هنوز وقت کافی برای مشارکت ایران در مذاکرات داریم

باقری کنی: ایران دو سند پیشنهادی را در اختیار کشورهای عضو «برجام» قرار دادعلی باقری‌ کنی، سرپرست تیم‌ مذاکره‌کنندگان ایران در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین خبر داد که در چهارمین روز این مذاکرات، ایران دو سند برنامه_اتمی_ایران iaeagc شورای_حکام_آژانس - باقری تئوریسین شکنجه وقطع دست وچشم ازحدقه درآوردن درقضائیه آخوندهابوده وزیر دست رئیسی کارمیکرد...،مثل محمد جواد لاریجانی... برنامه_اتمی_ایران iaeagc وبگاه خبری«اکسیوس»گزارش دادکه مقامات امنیتی اسرائیل اطلاعاتی رادراختیار ایالات_متحده وچندین متحداروپایی خود گذاشته‌اند که نشان میدهد ایران درحال انجام اقدامات فنی برای غنی‌سازی اورانیوم تا90درصدخلوص،که سطح موردنیازبرای تولیدسلاح هسته‌ای است،میباشد. برنامه_اتمی_ایران iaeagc خبرگزاری‌های اسرائیلی نیزخبردادندکه هیئتی بلندپایه از فرماندهان ارتش اسرائیل،امروزبافرماندهان سرفرماندهی مرکزی ایالات متحده سنتکام دیدارکردند. باورعمومی براین است که مقامات نظامی ارشددوکشور،خودرا برای مقابله احتمالی باتهدیدهای ایران آماده می‌کنند.

انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر: در کنار مذاکرات با ایران موضوع دراویش گنابادی مطرح شود«انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» در نامه‌ای به جوزف بورل، کمیسر عالی اتحادیه اروپا در سیاست‌ خارجی و امور امنیتی، خواستار توجه این نهاد به وضعیت دراویش

ایران بلینکن: به‌زودی روشن می‌شود آیا ایران در بازگشت به برجام حسن نیت دارد یا خیر وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با همتایان روسی و اسرائيلی خود در استکهلم تأکید کرد، ظرف یکی دو روز آینده روشن خواهد شد که آیا ایران در مذاکرات برای بازگشت به توافق اتمی"حسن نیت" دارد یا خیر.اشتراک چاپ نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ایران اخیرا گفته است، کودک همسری به موارد ازدواج بچه های ۹ یا ۱۰ ساله اطلاق شود و دختر ۱۳ ساله دیگر کودک همسر نیست.اشتراک چاپ وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در روزهای آینده معلوم خواهد شد که آیا ایران با «حسن نیت» وارد ادامه مذاکرات احیای برجام شده است یا خیر.کشورهای دنیا یکی پس از دیگری در فهرست سفر جهانی «اُمیکرون»، ویروس جهش‌ یافته جدید کرونا قرار گرفته‌اند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در سوئد به خبرنگاران گفت، در آینده‌ای"بسیار نزدیک"، ظرف یکی دو روز آینده، روشن خواهد شد که آیا ایران در مذاکرات برای بازگشت به توافق اتمی سال ۲۰۱۵"حسن نیت" و جدیت دارد یا خیر. به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن روز پنج‌شنبه ۲ نوامبر (۱۱ آذر) در استکهلم افزود: «اما عملکرد و لفاظی‌های اخیر [ایران] دلیلی برای خوش‌بینی باقی نمی‌گذارد. برای تعیین زمان مناسب ازدواج بلوغ او در نظر گرفته شود و البته به اذن ولی به معنی پدر یا پدربزرگ.» بلینکن در حاشیه این نشست که با حضور وزاری خارجه کشورهای عضو این سازمان برگزار شد خاطرنشان ساخت که با همتایان خود از روسیه و اسرائيل در مورد ایران گفت‌وگو کرده است. اما با وجود این که بسیار دیر شده، هنوز هم آنقدر دیر نیست که ایران به طور معناداری تغییر مسیر دهد و تعامل نشان دهد. او تأکید کرد که هنوز هم فرصت برای ایران برای"تعاملی معنادار" در مذاکرات اتمی باقی است. کودک همسری. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دیدار بلینکن با سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش اعلام کرد که هر دو بر اهمیت تداوم هماهنگی در مسائل مطرح در روابط دوجانبه، از جمله مسدود کردن مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرده‌اند.» *** مردم ایران کمتر از دو هفته است که روزانه مرگ و میر حدود ۱۰۰ نفر را تجربه می‌کنند.

این دیدارها در حالی صورت گرفته که نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائيل در گفت‌وگوی تلفنی با بلینکن، خواستار توقف فوری مذاکرات وین شد. در آن زمان حسن نوروزی، درباره کودک همسری و مخالفت این کمیسیون و پیگیری طراحان این طرح عنوان کرد: متوجه نمی‌شوم چرا عده‌ای اصرار دارند مغایر شرع مقدس اسلام سن ازدواج را بالا ببرند.» وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت که با همتایان خود از روسیه و اسرائيل نیز درباره ایران صحبت کرده است. او با اشاره به استفاده ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم تأکید کرد که قدرت‌های جهانی باید به جای گفت‌وگو، تدابیری سخت‌گیرانه علیه ایران پیشه کنند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به این سخنان واکنش نشان داده و در توییتی گفته است: «هیأت‌ها در وین، از اقامت‌گاه نخست‌وزیر اسرائيل دستور نخواهند گرفت. در آن نشست، طیبه سیاووشی عضو وقت فراکسیون زنان مجلس و یکی از نمایندگان پیگیر این طرح گفت: این طرح علیرغم در نظر گرفتن همه جوانب و مسائل کارشناسانه، به خاطر مسایل سیاسی رای نیاورد.» مذاکرات احیای برجام میان ایران و گروه ۱+۴ پس از حدود شش ماه وقفه از دوشنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) در وین اتریش آغاز شده است. معاون وزیر خارجه ایران هم در توئیتی نوشت که با مدیرعامل آژانس گفت‌وگوهای «مثمر ثمری با هدف تداوم همکاری‌های فنی میان ایران و آژانس» داشته است. انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هماهنگی این مذاکرات را بر عهده دارد و آمریکا به طور غیر مستقیم با آن مشارکت می‌کند. وی گفت: عمق فاجعه آنقدر زیاد است که وجه عینی آن در حاشیه قرار می‌گیرد، و پیامدهای روانی این موضوع در جامعه فراوان و غیرقابل انکار است. هم‌چنین طی هفته اخیر، صندلی‌های ورزشگاه‌ها و سینماها از تماشاگران پر شدند.

دولت جو بایدن در آمریکا از بعد از روی کار آمدن در ژانویه سال جاری بارها اعلام کرده که در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش به این توافق باز خواهد گشت. اما ایران می‌گوید، شرط این بازگشت، لغو تحریم‌ها علیه این کشور است. صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، در بند اول برنامه جهانی خود برای پایان دادن به ازدواج کودکان اشاره می کند که حداقل سن ازدواج باید ۱۸ سال باشد. در همین حال، علی باقری روز پنحشنبه و در چهارمین روز از دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین اعلام کرد که ایران پیش‌نویس‌های پیشنهادی خود را در دو حوزه لغو تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای به طرف‌های اروپایی ارائه کرده است. علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفته است که جمهوری اسلامی متن پیشنهادی خود را در وین در قالب دو موضوع رفع تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران تحویل طرف مقابل داده است. او ابراز امیدواری کرده که طرف مقابل برای ورود به گفت‌وگوهایی جدی در مورد این دو سند اعلام آمادگی کند و اگر چنین کند ایران هیچ مانعی برای ادامه مذاکرات نخواهد داشت. این درحالی است که سه سال پیش، تلاش نمایندگان پیشین مجلس و از جمله معصومه ابتکار معاون وقت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برای اصلاح قانون کودک همسری، ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال بود که در مجلس رای نیاورد. علی باقری کنی همزمان با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در وین دیدار کرده است. به گفته گیتا آرین، خبرنگار صدای آمریکا، این دیدار برای به منظور برنامه ریزی برای روزهای آتی مذاکرات احیای برجام بود. هم‌زمانی افزایش بازگشایی‌ها در ایران و شیوع ویروس اُمیکرون «حمید سوری»، رییس کارگروه بهداشت و پیش‌گیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که از رفتار ویروس جهش‌یافته اُمیکرون اطلاعات زیادی در دست نیست، به «ایران‌وایر» گفت: «می‌دانیم که این ویروس سرعت گسترش زیادی دارد و در مدت کوتاهی می‌تواند تعداد افراد بیشتری را مبتلا کند.

دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین فضای این ملاقات را"سازنده" توصیف کرده است. این آمار نشان از رشد ۳۲ درصدی ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال نسبت به دوره مشابه در بهار سال ۱۳۹۹ دارد. رافائل گروسی در توییتی نوشت که در این دیدار درباره"تبادلات جاری در چارچوب مذاکرات برجام و مسائل مربوط به فعالیت‌های دوجانبه" بحث و تبادل نظر صورت گرفت. گروسی روز چهارشنبه ۱۰ آذر در مصاحبه با کانال خبری"فرانسه ۲۴" گفته بود، به نفع ایران است که در همکاری با آژانس شفافیت بیش‌تری از خود نشان دهد. این آمار تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت شده در سازمان ثبت احوال است و به نوشته خبرگزاری ایسنا، اغلب ازدواج‌های کودکان ثبت نشده و همین امر منجر به نبود آمار دقیق در این حوزه است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم در سایت فردو خبر داده است. گروسی تأکید کرده که غنی‌سازی بیش از حد اورانیوم رسیدن به توافق را سخت‌تر کرده و ایران باید راه را برای بازرسی بدون قید و شرط بازرسان آژانس در مراکز اتمی این کشور هموار کند. طبق آمار ثبت احوال از ۶ فروردین تا ۲۸ آبان سال جاری تولد ۹۶۹ کودک از مادر کمتر از ۱۵ سال و تولد ۴۴هزار و۸۹۶ کودک از مادران ۱۵ تا ۱۹ سال به ثبت رسیده است. همین موضوع، تاثیرات روحی و روانی را نیز برای شهروندان به همراه خواهد داشت.

خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند با این امضای دونالد ترامپ، دولت آمریکا نه‌ تنها از توافقنامه اتمی"برجام" خارج شده، بلکه می‌خواهد تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را نیز بار دیگر از سر ‌گیرد. بدین ترتیب هر شرکتی که با آمریکا و با دلار در سطح جهانی معامله می‌کند در صورتی که با ایران معامله کند، می‌تواند مشمول جریمه سنگینی بشود. کودک همسری، مصداق خشونت علیه کودکان برخی از فعالان اجتماعی، ازدواج زودهنگام کودکان را به مثابه نوعی خشونت جنسی علیه کودکان تعریف می کنند. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند بسیاری از شرکت‌ها و بخصوص بانک‌ها معنی نقض تحریم‌ها را بخوبی می‌دانند. کومرتس بانک آلمان در سال ۲۰۱۴ مجبور به پرداخت یک میلیارد و پانصد میلیون دلار و گروه"بی ان پی پاریبا" فرانسوی حتی ۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد. ممکن است کودکی که ازدواج می کند اعتراض نکند، اما این به معنی رضایتمندی نیست. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند به گزارش اتاق بازرگانی آلمان، ده هزار شرکت آلمانی با ایران رابطه تجاری دارند و ۱۲۰ شرکت این کشور حتی با نیروی کار خود در ایران حضور دارند.» طی هفته اخیر، دیگر مسوولان و مقامات نیز در خصوص شیوع اُمیکرون به ایران هشدار دادند.

آلمان در سال گذشته ۳ و نیم میلیارد یورو به ایران صادرات داشته درحالیکه ارزش صادرات آن به آمریکا بالغ بر ۱۱۱ میلیارد یورو بوده است. اما کودکی که مسئولیت زندگی مشترک را می‌پذیرد، ناگزیر است کار کند و کار یکی از مصادیق بارز خشونت علیه کودکان محسوب می شود. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند ایرباس بزرگترین بازنده خروج آمریکا از برجام است. در ژانویه سال ۲۰۱۷ ایران سفارش خرید یکصد فروند هواپیمای ایرباس را به ارزش ۲۳ میلیارد یورو داد. سه فروند هواپیما به ایران تحویل داده شد و حالا آمریکا اجازه صادرات این هواپیما به ایران را لغو کرده است. کمپانی اروپایی ایرباس بخشی از تولیدات خود را در آمریکا تامین می‌کند. سومین مورد نیز انجام مطالعات عمومی و شناسایی موارد جدید است.

خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی آمریکایی بوئینگ دو قرارداد با شرکت‌های ایرانی آسمان برای فروش ۳۰ عدد هواپیما به ارزش ۳ میلیارد دلار و نیز قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما با شرکت ایران ایر به ارزش ۱۶ میلیارد دلار امضا کرد. این سفارش‌ها هیچگاه در تولید لحاظ نشدند و حالا هم دنیس مویلنبرگ، مدیریت بوئینگ، اعلام کرده است که"ما پیرو سیاست دولت آمریکا هستیم". خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند تاریخ اولین حضور زیمنس در ایران به کشیدن خط تلگراف لندن – بمبئی در ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد. جو کایزر، مدیر کمپانی زیمنس، از نخستین مدیران آلمانی بود که در آغاز سال ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد و قرارداد‌های میلیاردی فروش توربین‌های گازی و مدرنیزه کردن قطارهای ایران را به امضا رساند. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی هنکل هیچگاه از بازار ایران خارج نشد و به همین دلیل جایگاه قدرتمندی در صنایع تولید شوینده و چسب دارد. پاسخ این نمونه‌ها نیز پس از چندین روز آماده می‌شد .

"کاسپار رورستد"، مدیر پیشین این کمپانی، در سال ۲۰۱۵ و قبل از"برچیده شده تحریم‌ها" گفته بود: «فروش میلیونی ما در بازار ایران (سه رقم دارد) و به افزایش آن هم خوشبین هستیم.» این کمپانی سال گذشته ۲۰ میلیارد یورو فروش داشته که یک درصد آن از بازار ایران است. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی دایملر، ایران خودرو و ماموت در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ قرارداد طولانی مدت تولید کامیون در ایران را به امضا رساندند. دایملر آلمان در سال ۲۰۱۰ سهم خود را در خودروسازی ایران واگذار کرده بود. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی خودروسازی فولکس واگن هم تصمیم داشت از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی با کمک ایران خودرو و ماموت با مدل‌های تیگوان و پاسات وارد بازار ایران شود. احتمالا در روزهای آینده بتوان تصویر درستی از وضعیت شیوع ویروس ارایه کرد.

این خودروها در نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران در سال گذشته نیز عرضه شدند. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند بازار خودروی ایران بصورت"سنتی" در دست صنایع خودروسازی فرانسه است. این صنایع از آنجایی که با آمریکا رابطه‌ای ندارند، دستشان برای سرمایه‌گذاری در ایران بازتر است. کمپانی"PSA" در سال ۲۰۱۶ قرارداد همکاری برای تولید سه مدل پژو را در سال ۲۰۱۶ با ایران خودرو به امضا رساند. این سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی هنوز به نتیجه ‌و سودی نرسیده و طرف ایرانی هم توان مالی ندارد.  او می‌گوید: «در نتیجه ممکن است عده‌ای مبتلا باشند و اساساً مطلع نشوند؛ حال به خاطر این که بدون علامت هستند یا این که آن‌ قدر خفیف مبتلا شده‌اند که اصلا مراجعه نمی‌کنند.

خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند خودروساز فرانسوی رنو در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد یک سرمایه‌گذاری بزرگ به همراه خط تولید در ایران خواهد داشت. کارلوس غُصن (یا به فرانسوی گون- Carlos Ghosn) مدیر اجرایی شرکت‌های خودروسازی رنو در آن زمان گفته بود که"بازار ایران دارای پتانسیل بی‌نظیری است". خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند بازار و صنایع نفت و گاز ایران یکی از بازارهای جالب توجه برای شرکت‌های بین‌المللی است. شرکت ایتالیایی"سایپم" (Saipem) که در عرصه تولید خط لوله ‌و پایانه‌های نفت و گاز فعال است قرادادی به مبلغ ۳ میلیارد و پانصد میلیون یورو با ایران امضا کرده است. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند رئیس کمپانی نفتی اِنی (Eni)، کلادیو دسکالزی هم جزو اولین مدیرانی بود که با پایان تحریم‌ها راهی تهران شد.

دو طرف تمایل به همکاری داشتند اما قراردادها در حد"مطالعات برای توسعه میدان کیش و فاز سوم میدان دارخوین" باقی ماند. از سوی دیگر انی از ایران طلبکار است که به دلیل تحریم‌ها امکان پرداخت بدهی برای ایران وجود نداشت. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند برخلاف کمپانی ایتالیایی انی، کمپانی بریتانیایی – هلندی"شل" سال‌ها به دلیل تحریم‌ها راهی را پیدا نمی‌کرد تا بتواند بدهی دو میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کند. کمپانی نفتی شل سفارش جدید دیگر به ایران نداده و قراردادهای جدید هم در حد"مطالعه برای توسعه میادین آزادگان جنوبی، یادآوران و کیش" است. خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند کمپانی فرانسوی توتال اعلام کرد که پنج میلیارد دلار در میدان پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند.

دولت آمریکا در مورد این سرمایه‌گذاری"استثنا" قائل شد و اجازه آن را صادر کرد. حال امکان دارد با تحریم‌های جدید این اجازه هم لغو شود. پاتریک پویان، مدیرعامل توتال، در ماه مارس ابراز امیدواری کرد تا اجازه آمریکا به‌قوت خود باقی بماند. او گفت در غیر این صورت ما بار دیگر برای دریافت اجازه تلاش خواهیم کرد. نویسنده: محمود صالحی .